Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Otwarty przez: PumaRST
13 Kwi 2006, 20:19
Filtr powietrza
Autor Wiadomość
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 5 Kwi 2006, 10:28   Filtr powietrza

Hej. W koncu postanowilem pozbyc sie mojego seryjnego filtra powietrza, ktory notabene ma juz chyba z 40tys hehehe. Autko musi miec czym oddychac. Zamiast kolejnego seryjnego kupilem stozek taki dosc pokazny. I tu mam pytanie do doswiadczonych ludkow od XR-dwojek. Czy w motorku CVH 1.6 musi ze wzgledu na brak miejsca musi zostac ten plastikowy splaszczony przewod, czy moze mozna jakos poprowadzic okragla (power :D :D:D) rure? I w jakie miejsca powyprowadzaliscie stozki?
Bardzo mile widziane fotki. Dzieki wielkie.
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
marcinnysa23
[Usunięty]

Wysłany: 5 Kwi 2006, 12:43   

mam pytanie jak zamontowac storzkowy filtr w mk3 1.1 i
 
 
doogi
[Usunięty]

Wysłany: 5 Kwi 2006, 15:21   

qzyn.
odpowiedz jest prosta :)
stać cie - robisz power rure zakladasz 2 kolanka, stożek na koniec (w to samo miejsce) i gotowe...
masz mniej $ - zakładasz stożek na koncowke porteczek (te rue :) ) i masz gotowe...

ja osobiście bym wywalił porteczki i dał rure takiej średnicy jak motylek w przepustnicy i stożek i osłoniłbym go nieco od silnika matą termoizolacyjna i poprowadził te rure co byla do puszki (ta gumowa od od zderzaka) wprost na stożek.

tyle odemnie :)
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 5 Kwi 2006, 15:32   

No wlasnie chodzi mi o to ze power rury nie kupie bo jest za droga :( A porteczki bardzo mi sie nie podobaja - wiec szukam alternatywy na wykonanie czegos w wlasnym zakresie. Dlatego tez by;lbym wdziecznyu za fotki ikserki z oryginalna power rura badz czyms porzadnym wlasnej roboty.
Dzieki za info Gebal
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
doogi
[Usunięty]

Wysłany: 5 Kwi 2006, 19:21   

wiesz qzyn kiedyś liczyłem ile by wyszło zrobienie dolotu z power rury i wyszło 200zł. (razem ze stożkiem)
w sumie to troche pieniedzy jest a przyrost mocy relatywny do kosztów :)
 
 
Żółwik Tuptuś 
Ninja TEAM





Model: Ford Fiesta Mk1`81
Wersja: Turbo
Silnik: Inny
Dołączyła: 29 Maj 2004
Posty: 4354
Skąd: Z Galapagos
Wysłany: 5 Kwi 2006, 19:32   

A ja bym proponował pomierzyć pojemność seryjnego dolotu i dać rury o podobnej pojemności i minimalnej średnicy takiej jak minimalna średnica dolotu ( najlepiej jakbyś zachował odległość minimalnego przeweżnia dolotu od wlotu w gaźnik wytrysk czy co tam masz .

Poza tym radzęzrobić próby z rurami o wiekszej średnicy a mniejszej długości lub większej średnicy a mniejszej długości ( wyniki mogąbyźćciekawe ) a w ten sposób dobierzeszz swój dolot ( wszystko w poj zbliżonej do pochy oryginału i o tym samym wąskim gardle )
_________________
Wanna Rallye Team
&
Bad Boys Racing Team

ADHD/Adrenaline
 
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 6 Kwi 2006, 08:53   

Zolwik dla mnie priorytetem jest umiejscowienie stozka, wiec dlugosc dolotu jest juz wtedy mniej wiecej narzucona. A pozatym nawet niektorych Twoich zdan nie zrozumialem :2xf: Nie macie nikt fotki czegos takiego?? Nie ma w klubie ikserki ze zrobionym dolotem i stozkiem?? :(
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
hans666
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 10:46   

Qzyn napisał/a:
Nie ma w klubie ikserki ze zrobionym dolotem i stozkiem?? :(


moze wzorowy przyklad to to nie jest ..ale bedziesz mial jakis poglad (tyle ze to zetec 1,8 16V)

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=95845299

 
 
pablonas
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 12:29   

no niestety nie jest to dobry przykład ;( w xrce 1.6 filtr jest fabrczynie na prawym błotniku. za dużo kombinowania z przerabianiem dolotu.
Qzyn może być problem z zamianą tego plastikowego kolektora na rure. między silnikiem a maską jest bardzo mało miejsca. jako argument podam Ci moją "przygode". po zamontowaniu instalki gazowej, gazownik zrobił gwizdek własnie na kolektorze w miejscu z logiem "ford". szkoda tylko, że nie pomierzył wcześniej. mało tego, że gwizdek nie był w stanie się otworzyć, to nakrętka na gwizdku zrobiła mi małą górkę na masce (od drgań silnika). wygląda na to, że silniki zetec siedzą troche niżej w komorze niż CVH. ja bym na Twoim miejscu (jeśli już koniecznie chcesz filtr sportowy) kupił tylko sportową wkładkę i zamontował to w oryginalną plastikową puszkę. przy okazji nie miałbyś problemu z dostarczeniem zimnego powietrza do filtra, bo leciałoby oryginalnym wlotem nad zderzakiem.

[ Dodano: Pią Kwi 07, 2006 12:34 ]
przypomniałem sobie, że chyba Łokmen miał stożek w swojej xr2i 1.6. uderz do niego, może coś doradzi.
 
 
kusznier
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 13:10   

Tia. No własnie mam taka kwestje ;)

Czy montowanie stożka zamiast seryjnego filtra który ma dostarczane zimne powietrze z nad zderzaka cos da ?

Zastanawiałem sie nad umieszczeniem stozka przy zderzaku ale zachalpał by sie okrutnie po pierwszym deszczu.

moze takie cos zdało by egzamin?
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=81083161
jak myślicie ?

teoretycznie jest to jakby kompromis ale naprawde nie wiem za duzo o filtrach więc pytam was.

Inna sprawa to zamontowanie tego i zrobienie ładnych rurek

Dołączam sie z prośba o wrzucenie jakichs fotek wykonania stożków w xrce
pozdr
 
 
pablonas
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 13:42   

nie od dziś wiadomo, że silnik do dobrej pracy potrzebuje zimnego powietrza. wg mnie xrka ma marnie rozwiązane chłodzenie. pod maską jest strasznie ciasno przez co w komorze jest bardzo gorąco. stożek więc MUSI być jakoś od tego ciepła odizolowany. ten zestaw z allegro wygląda sensownie. nie rozwiązuje natomiast problemu jaki ma Qzyn bo ten chce zrezygnować z oryginalnego "kolektora" i zamontować rurę o stałym przekroju. wg mnie będzie z tym problem z racji małej ilości miejsca między pokrywą zaworów a maską silnika.
 
 
kusznier
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 14:04   

A zastosowanie rury gumowej jest sensowne ? Pokrywa zaworów chyba nie nagrzewa się tak bardzo zeby ją zniszczyć i takie rozwiązanie jest bardziej "elastyczne" ;)

Tak na chłopski rozum - nawet nie spojrzałem pod maske bo siedze w pracy ;)
Popatrze może na to po pracy...
Tak jak na tej aukcji - ktos zzastosował łącznik gumowy - bardziej mnie przeraża ta karbowana rura dostarczająca powietrze do filtra ze świata - to chyba niezbyt dobry pomysł. Ja bym zastosował jak najbardziej prostą rurę która mogła by dostarczyć większe ciśnienie zależnie od prędkości. Ale to teoria :) )
 
 
pablonas
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 14:23   

zastosowanie gumowej rury która zostanie zgnieciona przez maskę da taki sam efekt jak oryginalny kolektor który ma "spłaszczony" przekrój. czyli nie ma sensu ruszać.
ale tak jak mówie dokładnie trzeba by pomierzyć odległość między pokrywą zaworów a maską. może uda się tam jakąś logiczną rurkę zastosować ale musi to być dobrze przemyślane i pomierzone.
co do karbowanej rury to sie nie wypowiadam :)
 
 
adi08
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 14:47   

kusznier napisał/a:
Ja bym zastosował jak najbardziej prostą rurę która mogła by dostarczyć większe ciśnienie zależnie od prędkości. Ale to teoria :) )


Dobrze że napisałeś że to teoria bo w praktyce to niby "doładowanie" wywołane prędkością samochodu nic nie daje!!! No chyba ze ciągle poruszałbyć się prędkościami rzędu 170km/h (wartość prędkości wyssałem z palca ale na 100% to jest prędkości którymi normalnie się nie jeździ). Takie "doładowanie" jest stosowane w F1 itp... pozdro
 
 
kusznier
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 15:13   

adi08 napisał/a:

Dobrze że napisałeś że to teoria bo w praktyce to niby "doładowanie" wywołane prędkością samochodu nic nie daje!!!


Rozumiem, że to testowałeś jeżeli tak mówisz.
Dla mnie to bardzo logiczne - jeżeli filtr dostaje więcej powietrza niż sam zasysa - to więcej może wpompować do silnika - nie wiem dlaczego mówisz o 170. Między 170 a 120 nie ma tak dużej róznicy - wtłaczana ilość powietrza jest i tak duża a 120 to prędkość przelotowa w xrce. Wiadomo, że musi być duza rura łapiąca powietrze i wtłaczająca do filtra, niekarbowana i nie zawinięta w żet z kropką. Po to się stosuje duże power rury, zeby nie było nic co ogranicza ilość dostarczanego powietrza do silnika.

Jakos tak to sobie ubzdurałem. Moim zdaniem ma to sens i napewno tego spróbuje i postaram sie to poprawnie wykonać.

...bo czemu nie ? Takie turbo dla ubogich :P

PS. A pozatym chodzi przecież o to, żeby do filtra dostarczać zimne powietrze z przodu samochodu!

Ktoś tego próbował ?

Pozdr
 
 
pablonas
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 15:47   

kusznier napisał/a:
PS. A pozatym chodzi przecież o to, żeby do filtra dostarczać zimne powietrze z przodu samochodu!

Ktoś tego próbował ?


chyba każdy kto ma fabryczną xr2i 1.6 (a może i 1.8 - nie wiem gdzie jest wlot powietrza w zetecu) :)
 
 
jackrzec 
Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk7`12
Wersja: Titanium
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 2573
Skąd: Stargard
Wysłany: 7 Kwi 2006, 19:40   

kusznier napisał/a:
Jakos tak to sobie ubzdurałem. Moim zdaniem ma to sens i napewno tego spróbuje i postaram sie to poprawnie wykonać.

...bo czemu nie ? Takie turbo dla ubogich :P
A wg mnie dobrze sobie "ubzdurałeś". Co do karbowanej rury, to się mija z celem ze wzgl na zawirowania powietrza. Przez to wirowanie stworzy się "poduszka" i ograniczy ilość wpadającego powietrza. W sumie przy 120 km/h nieźle już dmucha i jeśli powietrze nie będzie miało zbyt dużego oporu, to zawsze będzie go trochę więcej pchało w kolektor. Przynajmniej teoretycznie. Wg mnie powinno się udać, agorzej raczej napewno nie będzie - więc warto spróbować. Z drugiej strony przy "turbo" oprócz wiekszej ilości powietrza jest też podawana większa ilość paliwa, a w tym wypadku raczej tak nie będzie - chyba że komp coś przeliczy z przepływomierza i sondy lambda i jakoś poda większą ilość paliwa.
_________________
Mk3,5 '95 Classic 1.1i/50KM + Mk3,5 '95 Fun 1.3i/60KM,-->
Fiesta Mk4 '99 Ghia 1.25/75KM
,--> Fiesta Mk7 '12 Titanium 1.25/82KM + Focus Mk3 '12 Titanium 1.6 EB/150KM
Profil Facebook
 
 
adi08
[Usunięty]

Wysłany: 7 Kwi 2006, 21:35   

to co piszecie jest bardzo sensowne i temu nie zaprzeczam ale w praktyce jest niestety inaczej... to "turbo dla ubogich" działa jedynie przy znaczych prędnościach. Jest to smutne. Skoncentrowałbym się raczej na odpowiednim umiejscowieniu filtru (a może filtra :?) powietrza i dobraniu odpowiedniej pojemności układu dolotowego (popieram Żółwika) a nie głowkowaniu nad "łapaczem luftu" i "turbo dla ubogich"... to jest moje skrowmne zdanie :)
 
 
RKRman 


Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 50
Dołączył: 06 Cze 2004
Posty: 454
Skąd: z podkarpacia
Wysłany: 7 Kwi 2006, 23:59   dolot powietrza

CZEŚĆ :P

..ciekawie prawicie ...zawsze się człowiek czegoś dowiedzieć może...mam kilka spostrzeżeń ...może się komuś na coś przydadzą :lol:

.......co to samych plastikowych portek z XR ....pomijając ich spłaszczony wzór, kształt czyli rozgałęzienie a potem zejście w jeden duży otwór przed przepustnicą jest chyba nieprzypadkowy ...taki układ powinien wytwarzać rodzaj podciśnienia przed przepustnicą ...więc konstruktorzy coś na pewno w tym względzie przebadali...co do przewodu elastycznego łączącego puszkę filtra z tymi porciętami...wiadomo silnik drga więc układ powinien mieć połączenie umożliwiające niwelowanie naprężeń ( filtr a raczej jego obudowa jest kręcona do nadwozia na sztywno ) ..gdzieś wyczytałem że karby na gumie łączącej wprowadzają zasysane powietrze w rodzaj pulsacji co jest również wskazane przy całym napełnianiu układu...... ;-) ...dlatego do XR zrobił bym tylko małą przegrodę termiczną między silnikiem a stożkiem który oczywiście powinien być sprawdzoną konstrukcja ...a przekrój odcinka zasysającego powietrze z zewnątrz między chłodnicą a prawym reflektorem trochę bym powiększył (owalny kształt ) - miejsca w pionie trochę jest.. :ok:

POZDRAWIAM :D ...na fotce z zetykaczem to połączenie łamane wygląda strasznie hehehe ale nie o wygląd chyba raczej chodzi ...u mnie nie będzie akumulatora pod maską więc opisaną wyżej komorę na "zimny stożek " będzie gdzie wpasować :yes:

PS ..Kuba ..te plastikowe powietrzne portki od XR wyglądają dopiero smacznie jak się je całe wygładzi z wszelkich syfów po formie i pomaluje na kolor całego silnika :-) całość robi ciekawe wrażenie ...domaluje ten element w Futrze i podeślę fotki ..
_________________
fajnie było ją mieć
 
 
 
PumaRST 
Princessa of Ułęż





Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Dołączyła: 09 Cze 2004
Posty: 3192
Skąd: OBR Niestachów
Wysłany: 8 Kwi 2006, 00:37   

A ja sie wtrące :D

Quzyn kup sobie wkładke sportową do twojego silnika. Niestety dolot w xr2i jest tak skonstruowany że żeby robić sensowną PowerRure to trrza by kombinować, chodzi o ilość powietrza w układzie dolotowym, wedłóg mnie wkładka spotrowa jest najsensowniejsza.

Pozdraiam
_________________
Ford Fiesta RS ZetecTurbo 207KM 250Nm ET: 13:85 RiP
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Filtr powietrza ST
kamil208 Mechanika silnika 1 2 Sie 2016, 22:07
Jondi
Brak nowych postów [MK3] Filtr powietrza
kyosti Przed zakupem 2 11 Mar 2014, 21:25
Marcinowaty
Brak nowych postów jaki filtr powietrza
dawid s Przed zakupem 1 14 Lip 2015, 23:48
dawid s
Brak nowych postów Filtr powietrza , Turbo , n/a
czyli filtr powietrza filtrowi nierówny
LOY Tuning mechaniczny 1 28 Cze 2005, 06:43
GienekWichura
Brak nowych postów Filtr kabinowy powietrza.
murgrabia Mechanika ogólna 1 28 Cze 2015, 00:59
kuuk


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.