Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Mieszanka paliwowo-powietrzna i składniki spalin
Autor Wiadomość
Diuned 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Oskar
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 165
Skąd: Żarki Letnisko
Wysłany: 10 Cze 2021, 03:16   Mieszanka paliwowo-powietrzna i składniki spalin

Widzę ze forum zdycha, dlatego muszę przyjść na ratunek i zrobić małą rozróbę ;)

Jedną fiestę zrobiłem już całą, jeździ jak marzenie... Teraz robię drugą. Generalnie jest coraz lepiej. Nabrałem pewnego doświadczenia i idzie mi to coraz sprawniej i co najważniejsze szybciej.

Widzę ogromny postęp jaki zrobiłem od momentu kiedy kupiłem fiestę do teraz. Chodzi mi również o postęp "myślowy". Powiem Wam tak, miałem już wcześniej jakoby "własny" samochód, czy samochody które były "moje", ale fiesta to tak na prawdę pierwszy taki samochód, który mogłem sobie rozebrać na czynniki pierwsze i nikt złego słowa by mi nie powiedział, gdybym jej nie złożył...

Kiedy robiłem remont, ludzie powątpiewali w to, czy uda mi się odpalić potem auto. Ja sam robiłem trochę w gacie, gdyż tego typu rzecz robiłem pierwszy raz. Na moje szczęście wszystko skończyło się dobrze, ryzyko się opłaciło. Ale pozostało coś jeszcze...

Człowiek ma taki umysł, ze ciągle pragnie więcej i więcej... Niektórzy przez to zmieniają auta na nowsze, u mnie jest inaczej... Na razie robię drugą fiestę, potem może wezmę się za remont mondeo, kto wie ale oprócz tych "fizycznych" spraw, łeb również nie śpi.

Dla mnie branża motoryzacyjna, to czysta odskocznia. Teoretycznie nie muszę się na tym znać, ale pasjonują mnie te tematy. Często oglądam filmy pokazujące działanie mechaniki silnika i mechanizmów współistniejących ;) Lubię to i lubię o tym myśleć.

Wczoraj wytargałem z drugiego samochodu silnik i przyszła mi do głowy pewna dość istotna myśl.

Chodzi o to, ze silnik spalinowy nie jest tak do końca silnikiem tylko spalinowym, ale również powietrznym. Brzmi strasznie i niedorzecznie, ale tak jest.

Chodzi o to, ze chyba nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaką tak na prawdę rolę pełni "paliwo" w silniku.

Ja do tej pory głównie kojarzyłem spalanie mieszanki, głównie z wybuchem i zapłonem, oczywiście tak jest, ale nie jestem pewny czy wszyscy wyobrażają sobie to tak samo, a tym bardziej zgodnie ze stanem faktycznym.

Ale od początku. Aby poruszyć tłoki w silniku, wcale nie potrzeba paliwa i zapłonu. Możemy przecież przy zamkniętych zaworach wylotowych i ssących wpuścić od góry, (w miejscu świecy). Sprężone powietrze. Kiedy komora wypełni się powietrzem i zacznie narastać ciśnienie, wtedy tłok pójdzie w dół i wykona pracę.

Dzięki temu, moglibyśmy przerobić silnik spalinowy, na silnik pracujący na sprężone powietrze, odpowiednie sterowanie samym powietrzem, spowodowało by prace silnika, oczywiście taki silnik musiałby być do tego przystosowany, ale to już pomijam.

W silniku zasilanym powietrzem, tym niewidzialnym palcem, który naciska tłoki jest sprężone powietrze. Jak jest w silniku spalinowym? Dokładnie tak samo...

Tym niewidzialnym palcem, mocno rozprężającą się sprężyną jest azot zawarty w powietrzu. To bardzo ważne, aby rozumieć to prawidłowo.

Więcej można poczytać na stronie: https://intercars.com.pl/pl/aktualnosci/poradniki/mieszanka-paliwowo-powietrzna-i-skladniki-spalin/

Powstanie mieszanki paliwowo - powietrznej
Jeśli paliwo jest w formie płynnej (benzyna, gaz LPG lub LNG) to zanim będzie mogło utworzyć mieszankę paliwowo-powietrzną, musi przejść w stan gazowy. Paliwo w stanie ciekłym nie spala się! Ta uwaga jest istotna w stosunku do benzyny. Nie zawsze są warunki, by odparowały jej wszystkie frakcje. Tak jest np. podczas uruchamiania silnika, nagrzewania i szybkiego zwiększania prędkości obrotowej silnika (przyspieszanie samochodu). Wówczas niespalone paliwo jest usuwane ze spalinami przez układ wylotowy. Paliwo tworzy z powietrzem mieszankę, w której składniki powietrza: tlen (02) - jest utleniaczem dla składników paliwa, azot (N2) - nie bierze udziału w procesie spalania, ale pełni istotną rolę gazu roboczego.


W silniku spalinowym, mamy powietrze, ale nie mamy różnicy potencjału. Dlatego dopiero dodanie tego czynnika paliwowego, powoduje ten potencjał.

Samo zamknięcie powietrza w tłoku i sprężenie go nic nam nie da, to oczywiste, to tak jakbyśmy nacisnęli sprężynę palcem, zmniejszyli jej długość czy objętość, a po zwolnieniu nacisku wróciła by do stanu pierwotnego. Z powietrzem jest tak samo.

Kiedy sprężymy samą mieszankę paliwowo-powietrzną bez zapłonu, uzyskamy dokładnie to samo.

Dopiero sprężenie mieszanki i zapłon benzyny powoduje... No właśnie co dokładnie? Wybuch i pracę. To oczywiste, ale jest jeszcze coś pomiędzy, o czym się w ogóle potocznie nie mówi.

Benzyna czy inny rodzaj paliwa, po zapłonie się spala wydzielając ogromne ilości ciepła i to właśnie ciepło z tego związku chemicznego, benzyna, gaz, itp, przechodzi momentalnie do tego azotu i to ten azot pod wpływem rozprężenia dokonuje pracy...

Tyle mówi się o spalaniu "benzyny" a nic nie wspomina się o gwałtownym ogrzewaniu powietrza...

Dobra, misiaczki zapytacie się po co nam ta wiedza w ogóle potrzebna? Po co to wiedzieć?

Kiedy uświadomicie sobie, ze to tak na prawdę azot wykonuje pracę w silniku, a nie sama benzyna, będziecie kombinować jak ogrzać ten azot dostatecznie dobrze, aby zaczął się gwałtownie rozprężać. Wtedy kapniecie się ze zamiast benzyny możecie użyć np. LPG.

Ale LPG to prosta sprawa, bo to z życia znacie, jednak kiedy tak na prawdę pomyślicie o tym, odkryjecie ze do rozprężania azotu nadaje się każda substancja palna.

A takimi są np.

Gazy, LPG, CNG, jak również sam wodór, śmiem również twierdzić ze samo CO (tlenek węgla) się do tego nadaje, gdyż pięknie mi wywalił korek do kolby na pół metra do góry :) do tego oczywiście Gaz drzewny, holzgas

Etanol, metanol.

paliwa silników spalinowych
benzyna (silnik spalinowy tłokowy)
olej napędowy (silnik spalinowy tłokowy)
mazut (silnik spalinowy tłokowy wolnoobrotowy)
nafta (silnik turbinowy)
olej rzepakowy
eter (silnik modelarski)
syntetyczne (Synteza Fischera-Tropscha)
olej opałowy
spirytus

Jak widać samo rozumienie procesu spalania, pozwala dobrać do tego celu różne substancje, ale nie tylko to.

Jeżeli samochód nie jest wyposażony w turbosprężarkę która na siłę i na chama wepchnie do cylindra większą ilość powietrza, to zwyczajny silnik spalinowy, nie zaciągnie powietrza, w tym głównie gazu roboczego azotu, więcej jak może...

Kiedy już będziecie wiedzieć, jaką objętość zaciąga wasz tłok, będziecie mogli sobie policzyć, jaką konkretnie dawkę paliwa potrzebujecie, no właśnie do czego? Do efektywnego rozprężenia azotu... Czyli musicie znać optymalny skład mieszanki paliwowej, wtedy podłożycie to pod waszą objętość cylindra i uzyskacie tą podstawową mieszankę na start.

Potem mając dalej wiedzę o tym roboczym azocie, odkryjecie ze wraz ze wzrostem temperatury, spada zapotrzebowanie na paliwo, mieszanka paliwowa nie może być tak bogata jak dla zimnego silnika.

Te właśnie zależności, powodują ze w aucie jest potrzebna tzw. mapa paliwowa.

Bardzo dobrze widzimy to we fieście mk3, gdzie komputer EEC-IV steruje pracą wtryskiwacza (mono wtrysku), na podstawie znajdujących się w silniku czujników. Można to uprościć ze komputer, kombinuje na podstawie wzorów i czujników psika więcej, albo mnie paliwa. Proste, no nie? Równie dobrze można byłoby psikać spryskiwaczem ręcznie w odpowiednich momentach i byłoby teoretycznie to samo, tylko kto by na tym nadążył i umiał to kontrolować :)

Na początku ilość paliwa w mieszance jest większa, gdyż silnik jest zimny i trzeba go rozgrzać do temperatury roboczej, potem ilość paliwa spada i utrzymuje się na stałym poziomie, w stałym zakresie obrotów, czyli np. na biegu jałowym.

Kiedy mamy już te podstawy, rodzą się tylko kolejne pytania. Czy możemy łączyć ze sobą dwa paliwa? Czyli np. benzynę i gaz.

Wraca temat tzw. HHO, opinie są różne, jedni mówią ze to działa inni nie, ale z drugiej strony czy są naukowe dowody na to, ze to nie działa? Czy można to tak obalić od strzała? Bo przecież jak zaczniemy psikać dezodorantem w dolot, to silnik zacznie się nam samoczynnie wkręcać.

Im głębiej w las, tym więcej drzew.

Wiem ze zawodowcy, których tu nie brakuje będą śmiać się z tych podstawowych rzeczy, ale Ja to pisze głównie dla młodych ludzi, aby coś wiedzieli o tym.

Kiedy zdacie sobie sprawę z powietrznego charakteru silnika, odkryjecie dlaczego tak bardzo ważna jest szczelność samego silnika, dlaczego muszą być szczelne pierścienie i wysoki stopień sprężania, nie myślcie o silniku jak o piecu na węgiel, tylko jak o sprężarce na powietrze. Pomyślcie sobie teraz, jaką pracę wykonał silnik który przejechał np. 500 tyś bez remontu, ile wykonał on suwów pracy i nie utracił nawet do końca częściowo swej szczelności, jakie to jest wspaniałe z punktu widzenia mechaniki.

https://www.youtube.com/watch?v=SxqyfB83tSo

Oczywiście każdy rodzaj "paliwa" wymaga od nas innej budowy silnika, ze względu na to, ze każdy rodzaj paliwa, ma swoje parametry przy zachowaniu praktycznie cały czas tego samego składu powietrza, mówię praktycznie, bo skład może być zmieniany właśnie poprzez wspomnianą wyżej turbosprężarkę czy intercooler.

Znając bardzo dobrze podstawy "działania" mieszanki, łatwo będzie nam zrozumieć sprawność silnika spalinowego.


Efektywność silników spalinowych, czyli 2/3 energii zmarnowane na ogrzanie Wszechświata.


Przyjmuje się współcześnie, że sprawność rozgrzanych silników spalinowych wynosi nieco ponad 30 procent, więc większość produkowanej energii ucieka w postaci ciepła.

https://elektrowoz.pl/auta/toyota-zostanie-zdetronizowana-nissan-chce-stworzyc-hybryde-z-silnikiem-spalinowym-o-sprawnosci-50-procent/

Zalety i historia trakcji spalinowej

Do grupy spalinowych pojazdów trakcyjnych zaliczamy lokomotywy spalinowe, spalinowe wagony silnikowe i spalinowe zespoły trakcyjne napędzane umieszczonym na tym pojeździe silnikiem spalinowym. Pojazdy te przewożą ze sobą zapas paliwa. Są więc, w przeciwieństwie do pojazdów elektrycznych, autonomiczne, nie związane z obcym źródłem energii. Silnik spalinowy jest, tak samo jak silnik parowy, silnikiem cieplnym. Silnik spalinowy nie korzysta jednak z pośrednictwa pary wodnej przy przetwarzaniu energii chemicznej (zawartej w paliwie) na energię mechaniczną (poruszającą pojazd). Unikając pośrednictwa pary i spalając paliwo bezpośrednio w silniku, uzyskujemy znacznie lepsze wykorzystanie energii paliwa. Sprawność wynosi na haku lokomotywy spalinowej ponad 32% (dla parowozu jest to tylko 8%). Kiedy odkryto tą zaletę silnika spalinowego odkryto w instalacjach stałych i samochodowych powzięto myśl o wykorzystaniu jej w kolejnictwie. W 1891 roku Daimler skonstruował pierwszą lokomotywę spalinową o mocy zaledwie 4KM. W 1894 roku powstał dwuosiowy pojazd Priestmana o mocy 30KM. Nowy rodzaj pojazdów nie od razu uzyskał zastosowanie. Dopiero 35 lat później, po stwierdzeniu jeszcze innych zalet trakcji spalinowej zaczęto ją stosować w kolejnictwie.


https://www.parowozy.pl/ekspozycja/spalinowe/

Uważam ze warto już na samym początku przygody z motoryzacją, zapoznać się z bardzo dokładna budową samego silnika, jak również z układem przeniesienia napędu itp.

Łatwiej wtedy będzie zrozumieć nie tylko zachodzące w silniku procesy, ale również to jak prawidłowo dbać o samochód. Pamiętajmy ze olej samochodowy, oprócz smarowania metalowych ruchomych części, również odbiera ciepło, to samo przeznaczony do tego celu płyn chłodniczy...

Poza tym, nawet podstawowe działanie pracy silnika, może pomóc nam w bardzo szybkim ustaleniu usterki, co może przełożyć się na zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, zwłaszcza jak trafimy na mechanika oszusta.

Temat jest dogłębny i można rozwijać kolejne wątki w nieskończoność, mam nadzieje ze dokładne rozumienie działania mieszanki paliwowej, pozwoli większej grupie zrozumieć zasadę działania silnika, co przełoży się pozytywnie na sposób postrzegania pracy samego silnika, zwiększy wiedzę i zachęci do dalszej dyskusji.
_________________
Ford Fiesta mk3 1.3 60KM Fun
Ford Fiesta mk3 1.8 16V 130 KM
Ford Mondeo mk1 1.6 16V 90 KM
Ford Transit mk4 2.5D 80 KM
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Zbyt uboga mieszanka
Kazek Mechanika ogólna 8 6 Mar 2014, 18:38
kuba87
Brak nowych postów [mk3] zbyt bogata mieszanka ?
nierówna praca, kopci na czarno
groochas Mechanika 2 7 Lis 2008, 23:18
Gość
Brak nowych postów Fiesta 1,1i kopci i za bogata mieszanka.
Gość Mechanika 2 5 Lis 2007, 09:04
Tommy
Brak nowych postów Brak wolnych obrotów i zła mieszanka.
Shadk-k Mechanika ogólna 28 24 Paź 2014, 11:42
Shadk-k
Brak nowych postów [MK4] Błąd: zbyt uboga mieszanka
peugeot40619tdi Mechanika 3 10 Sty 2012, 12:52
mariomktw


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.