Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - Żarówki LED w przednich lampach

Michal8 - 17 Sty 2022, 22:24
Temat postu: Żarówki LED w przednich lampach
Witam. Stałem się niedawno szczęśliwym posiadaczem Fiesty z 2006 roku. Postanowiłem wymienić żarówki w przednich lampach od kierunkowskazow na LED. Żarówki dzialaja, jednak szybko mrugają. Doczytałem, że problem jest przekaźnik, który trzeba wymienić. Moje pytanie brzmi gdzie on się znajduje? Czy przy bezoiecznikach? Czy razem z przerywaczem w kolumnie kierowniczej? Góry dziękuje z odpowiedzi
slawomirro - 18 Sty 2022, 00:23
Temat postu: Re: Żarówki LED w przednich lampach
Przekaźnik od kierunkowskazów jest w GEM (moduł komfortu), ale jest przylutowany. Wymienić można, ale trzeba mieć lutownicę i znaleźć ten właściwy, bo jest ich kilka. Nie znalazłem schematu który jest który.
Michal8 - 18 Sty 2022, 07:59

Czyli jednym słowem, jako laik elektryczny muszę wrócić do standardowych żarówek, aby działało wszystko poprawnie ?
Darekptr - 18 Sty 2022, 14:15

Tak, gdyż oświetlenie LED jest wciąż zabronione na polskich drogach.
vegetagt - 18 Sty 2022, 17:14

Darekptr napisał/a:
Tak, gdyż oświetlenie LED jest wciąż zabronione na polskich drogach.


a to akurat bzdura. Zabronione jest stosowanie źródeł światła, które są niezgodne z homologacją lampy.
Jeżeli jakiś producent wypuści całą lampe homologaną pod LED, to jak najbardziej będzie wszystko ok.
A takie rzeczy się zdarzają - przykładowo podświetlenie tablicy rejestracyjnej do starych aut z grupy vw dostało ledowy legalny zamiennik.

slawomirro - 18 Sty 2022, 17:45

Dokładnie jak piszesz. Jeśli cała lampa jest w LED, to jest dozwolone.
Na Allegro widziałem całe lampy kierunków bocznych w LED oraz całe lampy LED oświetlenia rejestracji. Anglicy też sprzedają kompletne LEDowe reflektory do Fiesty, ale niestety z powodu ruchu lewostronnego innego ustawienia świateł, nie nadają się do montażu w Polsce.

Także żarówki takie jak oświetlenie rejestracji, pozycje przednie i światła cofania mogą być LED, gdyż nie są to światła wpływające na bezpieczeństwo (nawet niedawno było o tym w piśmie "Auto-Świat"), więc nie są podstawą do zabrania dowodu rejestracyjnego przy kontroli czy na SKP.

kuba87 - 18 Sty 2022, 17:54

Ale za kolor czy jaskrawosć już chapnąć mogą papier. Mi nie chciał podbić przeglądu bo wewnątrz pomarańczowej lampy jest zielony filtr. Teks gościa" niedozwolona modyfikacja oświetlenia"
vegetagt - 18 Sty 2022, 19:02

kuba87, jak włożysz różową H4, to też cie mogą hapnąć :devil:
albo te offroadowe, co niby 100w mają :P

JoeMix - 18 Sty 2022, 22:21

Pomijając legalność kup dobrą żarówkę będzie migać jak trzeba,,, bo pewnie jakiegoś chińczyka wsadziłeś,,,
Darekptr - 19 Sty 2022, 13:51

vegetagt napisał/a:
Darekptr napisał/a:
Tak, gdyż oświetlenie LED jest wciąż zabronione na polskich drogach.


a to akurat bzdura. Zabronione jest stosowanie źródeł światła, które są niezgodne z homologacją lampy.
Jeżeli jakiś producent wypuści całą lampe homologaną pod LED, to jak najbardziej będzie wszystko ok.
A takie rzeczy się zdarzają - przykładowo podświetlenie tablicy rejestracyjnej do starych aut z grupy vw dostało ledowy legalny zamiennik.


To było moje uproszczenie dotyczące lamp Fiesty.
Ogólnie tak, lampa z homologacją LED może mieć LED, ale w Fieście LEDy pojawiły się dopiero po lifcie Mk7?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group