Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

ESP w Fieście - jest zawsze z włącznikiem czy istniały bez
Autor Wiadomość
Darekptr 

Model: Ford Fiesta Mk8`19
Wersja: ST
Silnik: 1.5/200KM
Imię: Dariusz
Wiek: 27
Dołączył: 06 Mar 2019
Posty: 87
Skąd: Bartoszówka
Wysłany: 4 Wrz 2019, 20:58   ESP w Fieście - jest zawsze z włącznikiem czy istniały bez

Witajcie
Od już paru dobrych miesięcy rozglądam się za Mk6 ST150 w jak najbardziej bogatej wersji wyposażenia.
I dzięki użytkownikowi slawomirro (i jego stronie) poznałem jej wszystkie tajniki. Prócz jednego wymienionego w tytule.
Jak to jest z tym cholernym ESP?

02-06-2016 padł post użytkownika maxymiliano na forum fordtuning.pl o liście wyposażenia jego Fiesty Mk6(jak teraz czytam, to maxymiliano i slawomirro to ta sama osoba) i, że ESP nie daje się wyłączyć bo nie ma przycisku.
http://www.fordtuning.pl/...8.html#msg56778

23-06-2016, na tutejszym forum slawomirro także poinformował o tym, że Fiesty potrafiły wyjść bez wyłącznika ESP na niemcy, jednak wciąż było na wyposażeniu. Co potwierdza ASO i prawdopodobnie żyroskop pod siedzeniem.
https://forum.fordclubpolska.org/showpost.php?p=2615859&postcount=2

I tu się zaczynają schody.
Dwa lata później na fordtuning ląduje post z zdjęciami gdzie wyłącznik w Fieście jest(oczywiście można go dołożyć prawdopodobnie)
http://www.fordtuning.pl/...9.html#msg66299

Ale na swojej stronie, w poradniku kupującego pada takie zdanie:
"ESP - Był seryjnym wyposażeniem wersji ST i Sport. W każdej innej wersji był opcją wyposażeniową kosztującą mniej więcej 5000zł, stąd mało kto się decydował na wykupienie tego dodatku. Każde auto z ESP miało kontrolkę/włącznik (na zdjęciu żółta ramka). Gdy nie ma tej kontrolki, nie ma ESP na 100%.
https://fiesta-mk6.pl/poradnik-kupujacego-fiesta-mk6.html

Więc w końcu jak jest? To cholerne ESP występuje bez przycisku i trzeba szukać po VINie lub grzebać pod fotelem/w zegarach lub sprawdzać na asfalcie? Czy jednak guzik ma być i bez niego zapomnij?
Profil Facebook
 
 
 
slawomirro 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Ghia
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Dołączył: 12 Kwi 2016
Posty: 1199
Skąd: wawa
Wysłany: 5 Wrz 2019, 12:13   Re: ESP w Fieście - jest zawsze z włącznikiem czy istniały b

Namieszałem nieco (norma :D ) ale i mi namieszano.
Po kilku latach jestem mądrzejszy o wiedzę nt ESP i mojego auta.

A więc tak. Jak kupiłem Fiestę w 2016 roku włącznika ESP nie było, ESP było podobno,
choć wszyscy twierdzili, że ESP = obecność włącznika. Ja szukałem na siłę, że niekoniecznie.
ASO polskie i niemieckie dziś ma totalnie mierną wiedzę nt tych aut. 9 letnie auta (w 2016 roku) widać były dla ich pracowników enigmą, bo mówili nieprawdziwe rzeczy, a gdy ja szukałem na siłę, więc im uwierzyłem.

Po roku od zakupu, zupełnie przypadkiem znalazłem ten włącznik, zdemontowany, owinięty
w paczuszkę pod kołem zapasowym. Nie rozumiejąc dlaczego został zdemontowany, założyłem go. Okazało się, że był zdemontowany z dwóch powodów:

1. Brak podświetlenia LED, czyli włącznik był uszkodzony.
I tak jest do dziś, nie znalazłem innego włącznika gdziekolwiek w sprzedaży wtórnej. Zamówienie nowego to jakiś absurdalnie wysoki koszt kilkuset złotych.
Jakiś czas później user dirty.73 postanowił założyć u siebie ESP i pytał mnie o szczegóły mojej instalacji oraz o schematy elektryczne, które posiadam do tego układu.
Finalnie, przy awarii pompy hamulcowej głównej wyszedł drugi powód, dlaczego poprzedni właściciel schował włącznik do bagażnika:

2. Mam kompletną instalację do ESP, ale (z oszczędności chyba) zastąpiono pompę ABS-ESP, pompą tylko ABS i dezaktywowano ESP w komputerze. Albo inaczej było, bo VIN auta wskazuje, że ESP nigdy nie miało, więc może ktoś dokładał ESP, ale tego nie skończył?
Instalacja, żyroskopy, czujniki - wszystko jest. Wyszło też że niedziałające podświetlenie LED włącznika to nie wina samego podświetlenia, tylko dezaktywacji (jak próbnie aktywowałem, podświetlenie wróciło, jak i kontrolka wyłączonego ESP w zegarach).

Finalnie moja instalacja ESP mieszała mi w głowie i przez na siłę jej szukanie, tworzyła mylny obraz stanu faktycznego. Na stronie www - napisałem finalnie jak jest i tego należy się trzymać.

Swoją drogą ten włącznik to element zespolony z kontrolką wyłączenia poduszki powietrznej pasażera. Nie widziałem wersji samej kontrolki, bez włącznika ESP. Może takie były, ale wydaje mi się, że to jeden panel. Pewności nie mam, nie drążyłem tego tematu.
 
 
Darekptr 

Model: Ford Fiesta Mk8`19
Wersja: ST
Silnik: 1.5/200KM
Imię: Dariusz
Wiek: 27
Dołączył: 06 Mar 2019
Posty: 87
Skąd: Bartoszówka
Wysłany: 5 Wrz 2019, 16:24   

No i się wyjaśniło.
Co do zaślepki bez ESP, a z poduszką widziałem chyba raz jakieś ogłoszenie. Zastanawiałem się czemu nie ma monet, a zaślepki przycisków(ewidentnie nie było ESP, ale w świetle nie widziałem również poduszki prawdopodobnie)
Do swojego przyszłego ST mam plan dołożyć wyłącznik do poduchy bo tak bez niego to jakby pusto.

No i taki szczegół techniczny, ale wymaga ostrego sprawdzenia. ESP to bardzo zaawansowany system, zawiera siebie, czyli ESP(kontrolę stabilności) i TC(kontrolę trakcji). Zastanawiam się czy Ford miesza, i pod przyciskiem jest tylko odcięcie TC tak jak powinno być, czy faktycznie całe ESP przechodzi w uśpienie.
_________________

Profil Facebook
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Koło dwumasowe - jest czy nie ma? Wątek zbiorczy
Brak pewności co masz w swojej MK6? Pytaj tutaj.
medrek Mechanika ogólna 17 18 Lip 2021, 10:46
ttomek71
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk1 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 0 23 Mar 2006, 20:20
Laskosz
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk2 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 2 8 Sty 2011, 12:09
Gurney89
Brak nowych postów Przyklejony: Kto jest z Wrocławia ? Dolnegośląska ?
Ilu nas jest ? Wpisz się !
Piter Grupa Wrocław - Frakcja Dolnośląska 75 9 Sty 2016, 10:57
roch57
Brak nowych postów Przyklejony: Jak rozpoznać czy skrzynia ma LSD
stafcio Tuning mechaniczny 7 29 Sty 2016, 22:47
vegetagt


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.