Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Zmiana podświetlenia wnętrza z czerwonego na niebieskie
Autor Wiadomość
kurzik 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Dołączył: 24 Kwi 2019
Posty: 13
Skąd: Katowice
Wysłany: 26 Maj 2019, 18:55   Zmiana podświetlenia wnętrza z czerwonego na niebieskie

Witam Forumowiczów.
Uwielbiam moją Fiestę ale jest coś co mi w niej bardzo przeszkadza - czerwone podświetlenie.
Postanowiłem więc to zmienić i napotykam na pewne problemy.
Wymieniłem : włącznik świateł, przyciski radia, sterowanie klimatyzacją i to poszło gładko.
Ale dalej już nie.
Po wymianie sterowania (w kierownicy) radiem nie działa przycisk przewijania w lewo. Zauważyłem że na kabelku dołączonym do sterowania z wersji poliftowej są inne oznaczenia



Kolejny problem - wyświetlacz.
Kupiłem z wersji poliftowej i kiedy o podłączyłem - czarny ekran, nie włącza się.
Kiedy rozebrałem oba zauważyłem że znacznie się różnią.





I ostania rzecz sterowanie szyb nie da się podmienić z wersji poliftowej ponieważ jest zupełnie inne. Chciałbym wymienić diody na niebieskie ale nie mam pojęcia na jakie.










W przypadku wyświetlacza też myślę nad wymianą diód ale tylko tych odpowiadających za podświetlenie samego ekranu (zdjęcie tych diód z ekranu po lifcie):




Czy ktoś z was już ten temat przerabiał?
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 26 Maj 2019, 22:38   

Po to się robi lifta w aucie żeby właśnie części nie pasowały,,, co do diód, to nawet tak małe elementy mają swoje oznaczenia, trzeba by zapewne jedną wylutować i dobrać taką o zbliżonych parametrach ale innym kolorze świecenia, i może być zonk, bo różne kolory świecenia LEDów to różne napięcia,,, więc może świecić jaśniej/ciemniej niż obecnie,,, kij wie jak tam ford zrobił sterowanie tego,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1089
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 26 Maj 2019, 23:34   

JoeMix napisał/a:
bo różne kolory świecenia LEDów to różne napięcia


Przypominam nieśmiało że LEDy to elementy sterowane prądowo, nie napięciowo, i dodatkowo kolor nie ma zbyt wiele do powiedzenia w kwestii jasności a parametr zwany lumenem, który określa jasność świecenia przy określonym prądzie.
W przypadku takich aplikacji jak licznik, to bym w ogóle się nie przejmował czymś takim jak prądy, lumeny, itp tylko po prostu zmierzył potencjały na końcówkach by wiedzieć gdzie plus a gdzie minus, i kupił diodę o odpowiednim kolorze i zamienił.
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
pkraska31 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Titanium X
Silnik: Inny
Dołączył: 30 Lip 2017
Posty: 42
Skąd: Pabianice
Wysłany: 27 Maj 2019, 09:26   

Sprawdź na jakim napięciu działają obecne diody i kup niebieskie diody smd działąjace na tym samym napięciu. Prądami się nie przejmuj, w tym wypadku są tak małe, że to bez znaczenia. Co do jasności świecenia to raczej wątpię, że uda Ci się gdzieś znaleźć informację o tych co są aktualnie zamontowane.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 27 Maj 2019, 23:31   

Jaszczur napisał/a:
Przypominam nieśmiało że LEDy to elementy sterowane prądowo, nie napięciowo
Nieśmiało powiem ze nie raz zmieniałem kolory podświetleń w rożnych sprzętach i były przypadki ze po prostu nie świeciło to i tyle,,, albo świeciło bardzo jasno i po tygodniu nie świeciło już wcale,,, Na szybko https://www.tranzystor.pl...dy_napiecia.jpg - jak ktoś tam wyliczył dla źródła 1,2 a Ty wsadzisz take co 4 wymaga,,, no to może nie zadziałać (np. bez zmiany rezystorów)
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1089
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 28 Maj 2019, 02:44   

http://www.serwis-elektro.../17_02_06_7.pdf

Mylisz napięcie wsteczne z napięciem zasilania, który jako parametr nie istnieje w przypadku diody led.
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 29 Maj 2019, 01:06   

Nie wiem co mylę bo szkoły nie kończyłem, wiem ze jak jest coś co pracuje na jednym kolorze LEDów i przylutujesz na inny kolor to nie zawsze się udaje bo nie raz po włączeniu diody ledwo się świeca lub świeca się za mocno, w skutek czego czasem ulegają uszkodzeniu diody a czasem inne elementy w układzie,,, i tyle mówię,,,

Napisano "Jest to najlepsze rozwiązanie w układach z małym prądem diody i napięciem zasilającym nieco wyższym niż napięcie wsteczne na diodzie" i jeśli Tak to zrobiono i napięcie jest powiedzmy 2,5 czyli nieco wyższe niż 2 diody i wsadzisz taką co ma 3,5 to nagle będzie niższe,,, i mówisz że to nic nie przeszkadza i w ogóle będzie świeciło jak trzeba? No może, ale praktyka mnie pokazuje co innego,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
pkraska31 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Titanium X
Silnik: Inny
Dołączył: 30 Lip 2017
Posty: 42
Skąd: Pabianice
Wysłany: 29 Maj 2019, 19:17   

Diody LED mają to do siebie, że biorą tyle prądu ile mogą co skutkuje ich natychmiastowym spaleniem. Dlatego stosuje się ograniczniki( najprostszym jest zwykły rezystor). Taki rezystor dobiera się na podstawie diody i zasilania.
Parametry diody niebieskiej mogą się różnić od diody czerwonej, ale myślę, że różnica będzie na tyle mała, że nie należy się nią przejmować. Kup odpowiedni rozmiar i na odpowiednie napięcie i będzie git
 
 
kurzik 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Dołączył: 24 Kwi 2019
Posty: 13
Skąd: Katowice
Wysłany: 29 Lip 2019, 19:58   

Wymiana stała się faktem :)





Wyświetlacz przerobiłem z ten sposób że przełożyłem diody z niebieskiego wyświetlacza (który nie chciał zadziałać) do mojego starego. Boczne diody zostawiłem, w efekcie powstał lekko zielonkawy odcień ale dla mnie akceptowalny.

Pozostaje tylko licznik.
I tutaj kilka pytań:
1. Czy wyjęcie licznika spowoduje skasowanie kodowania kluczyków i immo?
2. Czy diody pod wskazówkami są w liczniku czerwone (sprawdziłem same wskazówki są -kolorowane czerwone lub niebieskie)?
3. Które piny w liczniku odpowiadają za zasilanie i masę?

Zainwestowałem też w kabelek Viakena, gdy go podpiąłem wyskoczyło kilka błędów:











Czy może ktoś mi pomóc, co mam zrobić by się te błędy skasowały?
 
 
wujekcybul 

Model: Ford Fiesta Mk7`15
Wersja: Inna
Silnik: 1.0EcoBoost/100KM
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 50
Skąd: Warszawa
Wysłany: 19 Sie 2019, 13:41   

Ja wyciagalem licznik zeby wyciszyc brzeczyk od swiatel i nic mi sie nie rozkodowalo.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - malowanie plastików na przykładzie elementów wnętrza
wszystko co trzeba wiedzieć ..... bardzo wyczerpująco
LOY Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 19 5 Paź 2012, 11:19
LOY
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [MK3] Zmiana podświetlenia
Krystianek Tuning stylistyczny 4 1 Sie 2012, 08:56
Marcin
Brak nowych postów zmiana koloru podświetlenia zegarów
scorpion69 Mechanika 2 16 Paź 2008, 00:16
polo1976
Brak nowych postów [MK6] Zmiana podświetlenia licznika
czekam na cenne wskazówki
kajtek Elektryka 16 31 Sie 2010, 22:39
gutek2184
Brak nowych postów [MK3] Zmiana podświetlenia zegarów
kkuuubaaa Tuning stylistyczny 29 22 Lip 2013, 20:42
DemptD


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.