Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?
Autor Wiadomość
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 15 Cze 2016, 20:52   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Witam.

Dzisiaj wracając z pracy wyskoczył mi "check engine"... (coś mnie Fiesta ostatnio nie lubi...) - poza tym że zapaliła się dioda, żadnych widocznych efektów: żadnej utraty mocy, dymienia, rwania - nic. Auto jak jechało tak jechało. Pojechałem do mechanika, podpiął pod kompa, kilka błędów było, ale niestety jego komp poza tym że błąd jest, niewiele więcej potrafił wskazać... Błędy zresetował i jak się pojawią ponownie to "będziemy myśleć".

Tutaj naszła mnie myśl na zakup jakiegoś ODB na Bluetooth, tak żeby samemu móc zdiagnozować o co się komputer pluje - pytanie czy w zakresie powiedzmy do 300 zł, są jakieś które faktycznie działają z Fiestą? Rozumiem przez to że można zaczytać z nich dane, kody błędów oraz dokładny opis czego dokładnie kod się tyczy? Czy też takie rzeczy tylko w Erze :) ?

Pozdrawiam.
 
 
blind227 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Ghia
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Piotr
Wiek: 42
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Wawa/Strubiny
Wysłany: 16 Cze 2016, 10:22   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

http://allegro.pl/listing... ... ing=elm327
_________________
Córka Frankensteina
Profil Facebook
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16 Cze 2016, 18:21   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Vgate to ładnie opakowany ELM327. Nie opłaca się tego kupować. Nie za tą kasę.
Chcesz mieć OBD2 bezprzewodowe na wypasie, to musisz niestety parę złotych zainwestować. OBDLink LX (tańszy, mniej rozbudowany) lub OBDLink MX (na wypasie, ale ważne, żeby brać wersję na BT, a nie na WiFi). Cenowo... drogo, zwłaszcza po doliczeniu cła, podatków i narzutu sklepu. Warto ściągnąć z USA prywatnie, bo tam kosztuje 80$ (nawet po kursie 4:1 wychodzi ~250zł, a u nas poniżej 600 nie kupisz).
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 17 Cze 2016, 07:13   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Cholera... jechałem teraz do pracy... znowu to samo :/ ciekawe czy do domu dojadę cy się Fiesta rozkraczy...

@blind227:

I tym ELM327 da radę zaczytać błędy wraz ze szczegółami (czy też do szczegółów trzeba po prostu oddzielnie zakupić soft o którym mowa na części aukcji)?

@Puff:

A te układy oparte o ELM327, o których napisał mi @blind227 - mam rozumieć że nie zaczytają błędów czy że nie warto ich brać z innych względów? Na alledrogo po wpisaniu OBDLink MX, widzę tylko jakieś pozycje do Mazdy, dla OBDLink SX znajduje coś do Forda... rozumiem że to nie jest uniwersalne urządzenie tylko per marka ? Czytaj jakbym chciał kupić coś co czyta forda i np. Citroen'a to dwa różne, każde po 500 zł sztuka ?

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17 Cze 2016, 08:34   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Huk napisał/a:
I tym ELM327 da radę zaczytać błędy wraz ze szczegółami (czy też do szczegółów trzeba po prostu oddzielnie zakupić soft o którym mowa na części aukcji)?

Kupić zwykły ELM327 v1.5 i ściągnąć z netu darmowy FORScan.

Temat ELM-ów jest już gdzie indziej poruszony na forum, więc się streszczę - ELM327 działa, odczytasz błędy i je skasujesz, ale nie łapie wszystkich magistrali (więc nie można być święcie przekonanym, że będzie działał zawsze). Za 30zł, w niebieskim plastiku, się opłaci. Za 200, w kolorowej, nieprzezroczystej obudowie, nie.

OBDLink jest uniwersalny. Im wyższa wersja, tym więcej magistral obsługuje (w tym takie dziwne potworki typu MS-CAN od Forda).
Na oficjalnej stronie producenta znajdziesz więcej info, nie widzę sensu robić tu ogromnego kopiuj-wklej :)
A SX to wersja kablowa. Przez telefon jej nie obsłużysz. :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 18 Cze 2016, 00:36   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

OK, rozumiem temat do przemyślenia - mnie w sumie chodzi tylko o odczyt, nie żadne kasowanie czy coś... Na razie zamiast OBD próbuję zaczytać błędy za pomocą "secret menu" Forda... ale o tym w innym temacie :)

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Cze 2016, 00:46   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Generalnie można przyjąć, że jak umiesz błędy odczytać, to i umiesz je skasować.
Podstawowa elektronika typu rzeczony ELM pozwala się dobrać do podstawowych modułów auta. Nie dobijesz się tym np. do ECU i innych takich.
No i praktyka pokazuje, że po OBD odczytasz więcej niż "naokoło" przez takie czy inne menu. Zresztą sprawdzisz prędzej czy później, to się przekonasz.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 18 Cze 2016, 01:08   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

@Puff:

Tylko co mi da skasowanie błędu jak przyczyna pozostanie nierozwiązana ? Wychodzę z założenia że jak wyskakuje "check engine" to wypadało by nie tylko skasować błąd ale też naprawić usterkę... a tego już niestety nie zrobię bez pomocy mechanika :(

No chyba że nowe auta tak walą "false positive'ami" że co jakiś czas z założenia wyskakuje "check engine" mimo że realnie nic się złego nie dzieje?

Pozdrawiam
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Cze 2016, 01:28   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Pokaż mi gdzie stwierdziłem, że masz na ślepo kasować błędy bez zastanawiania się co je wywołało. :)
Napisałem coś i dokładnie to miałem na myśli. A jak błąd wyskoczy, to skasowanie takowego zwraca się po pierwszym razie, gdy kupisz zwykłego ELM-a. Chyba, że ktoś lubi jeździć i płacić 50-100zł za podpięcie kompa i skasowanie tej czy innej lampki. Nikt nie zabroni.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
blind227 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Ghia
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Piotr
Wiek: 42
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 330
Skąd: Wawa/Strubiny
Wysłany: 18 Cze 2016, 01:50   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Nie wiem w czym problem. Podpinasz interfejs sprawdzasz błędy kasujesz i sprawdzasz jeszcze raz jak błąd wyskakuje usuwasz usterkę i znowu kasujesz. Po co z czegoś tak prostego robić sobie problemy. :ford:
_________________
Córka Frankensteina
Profil Facebook
 
 
 
Forter 


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Titanium
Silnik: 1.6DuratorqTDCi/95KM
Imię: Grzegorz
Wiek: 38
Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 32
Skąd: Katowice
Wysłany: 18 Cze 2016, 23:20   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

ja mam ELMa w wersji przewodowej na usb z przełącznikiem systemu na CANie, między MS CAN i HS CAN. Sprawuje się bardzo dobrze z FORScan-em i ELM Config. stosowany głównie na moim aucie, ale w innych już też ładnie mielił. Odpowiedni program i idzie zobaczyć co Cię interesuje. Wersji BT nie kupowałem bo i tak nie potrzebuje w czasie jazdy patrzeć na telefon czy laptopa co się akurat z autem dzieje
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 20 Cze 2016, 21:02   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

@Puff:

No to sorry, faktycznie źle zrozumiałem - może przez to że znam przypadki takich co kupili pojazd co "Niemiec płakał jak sprzedawał", a potem jak coś się sypało to zamiast do mechanika naprawić to było tylko "kasowanie". Najlepsze że potem te same osoby narzekały jak to te nowe auta są do dupy że się wszystko psuje itd. :)

Dobra Panowie chcę (a raczej muszę) coś zakupić, zacznę od tego ELM'a - pytanie tylko do posiadaczy, czy wersja na bluetooth jest tak samo kompatybilna z różnymi toolami diagnostycznymi jak wersja na USB? Cenowo widzę że ciężko cokolwiek wywnioskować - są i takie na bluetooth po 100 zł jak i po 20 zł - na USB podobnie, bluetooth wydaje się wygodniejszy...

Od jakiego pułapu cenowego celować? Z tego co pamiętam parę lat temu był wysyp podróbek które realnie działały słabo, albo wcale... 100 zł wystarczy na takie urządzenie?

A może po prostu Ci z Was którzy mają, pochwalą się marką :) ?

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 20 Cze 2016, 21:16   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Wsio ryba, czy kabel czy BT. Co komu wygodniej. W nowszym aucie po BT da się w Torque odczytać i skasować błędy, natomiast w przypadku laptopa, łączysz się przez Forscan i jemu jest moralnie obojętne czy to USB czy BT, z autem skomunikuje się tak czy siak.

Pierwsze dwa od góry (aukcje wybrane z wierzchu, żadne konkretne, chodzi o poglądowe foty):
http://allegro.pl/interfe... ... 11047.html
http://allegro.pl/interfe... ... 77850.html

Ja mam taki jak ten 1., Jaszczur ma taki jak ten 2. Obydwa hulają bez problemów.
Ważne, to żeby była wersja 1.5. Żadne 2, 3 czy 18. Jeden-kropka-pięć (taka wersja formalnie nigdzie nie istnieje, ale to już temat na inną, dłuższą rozmowę :P ).
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
_KRis_ 

Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: L
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Dołączył: 15 Sty 2015
Posty: 151
Skąd: Kraków
Wysłany: 20 Cze 2016, 22:27   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Puff napisał/a:
Ważne, to żeby była wersja 1.5. Żadne 2, 3 czy 18.

te wyższe wersje nie działają z Fiestą, czy są niesprawdzone?
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 20 Cze 2016, 22:33   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Ok, skrótowo:

Tak naprawdę ELM-y dostępne za grosze są pirackimi, rozwiniętymi wersjami 1.0 (bardziej lub mniej). Oryginalne ELM-y występowały w wersji 1.0, 1.3a, 1.4b oraz 2.1. "1.5" to taki podrasowana piracka wersja 1.0. Kupując pirackie 2.1, masz praktycznie pewnik, że po podpięciu do auta, nie uda się tego z niczym spiąć. Mam jedną taką sztukę w szafie - jak chcesz, to mogę Ci za piwo wysłać jako zabawkę :P

A Fiesta to nie "Fiesta" tylko "Ford", mający swoje magistrale (uniwersalne i/lub własne). I to czy dany chip umie się "dogadać" z nimi, stanowi o tym, czy całość po spięciu będzie działać czy też nie. :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 21 Cze 2016, 08:48   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

@Puff:

Dzięki za info - zamówiłem to co podałeś w pierwszym linku, zobaczymy co z tego wyjdzie - podejrzewam że zanim dojdzie znowu mi się pokaże "check engine" - mechanik twierdzi że "najpewniej" padł katalizator.... hmm trochę mi się w to wierzyć nie chce żeby w aucie które ma niecałe 90 tysi padło akurat to ustrojstwo... (no chyba że moja fiesta ma "90" tysi... cholera wie) mam nadzieję że ten ELM powie mi ciut więcej w razie zapalenia kontrolki...

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 21 Cze 2016, 10:01   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Okej, to czekamy na info.

ps. jeśli kat padł, to zawsze można go wypruć :P
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 22 Cze 2016, 01:38   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Puff napisał/a:
ps. jeśli kat padł, to zawsze można go wypruć :P


Pod warunkiem że za katem nie ma sondy lambda = w takiej sytuacji może to wygenerować problem.
A jeśli już jesteśmy przy interfejsach diagnostycznych - to może fordiag? Obecnie kosztuje 380pln z przesyłką (więc mimo wszystko troszkę więcej niż podane widełki), a możliwości ma sporo większe od dowolnego ELMa, przy okazji będąc zgodnym z oprogramowaniem dla ELMów.
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 22 Cze 2016, 09:04   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

@Puff:

Dzisiaj oczywiście znowu "check engine" się zapaliło podczas jazdy... - sprzęt pewnie będzie jutro to postaram się od razu dziada podpiąć i zobaczymy czy coś z tego wyniknie.

Co do kat... jeżeli się to potwierdzi to wszystko biorę pod uwagę, ale Fiesta robi u mnie obecnie za auto "nowe" więc średnio mi się widzi wycinka i przeprogramowanie - jakby to się stało w Saxo to inna sprawa... no ale nie chcę wybiegać tak daleko w przyszłość ;]

Swoją drogą, od jakiegoś czasu, na poważnie chodzi mi zakup auta nowego z salonu po łbie... może te problemy z Saxo i Fiestą to jakiś OMEN :D

@Jaszczur:

Na razie zobaczę co to ustrojstwo pokaże, mam nadzieję że dowiem się realnie co go boli, jak nie to będę myślał dalej...

Cytat:
Pod warunkiem że za katem nie ma sondy lambda = w takiej sytuacji może to wygenerować problem.


Hmm mi się wydawało że każde auto posiada dwie sondy - przed i za katalizatorem, min. po to żeby sprawdzać czy on działa + żeby dobierać odpowiednią mieszankę paliwa... dlatego wycinka to realnie = wycinka + przeprogramowanie kompa żeby się nie czepiał o to że spaliny lecą z tlenkiem węgla... To mam rozumieć że są jakieś auta w których to robią inaczej :) ?

Pozdrawiam.
 
 
Jaszczur 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: CL
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Marcin
Dołączył: 07 Lut 2011
Posty: 1090
Skąd: SD (Dąbrowa G)
Wysłany: 22 Cze 2016, 09:41   OBD do 300 zł - są jakieś godne uwagi?

Huk napisał/a:
To mam rozumieć że są jakieś auta w których to robią inaczej :) ?


No pewnie - jest mnóstwo aut tylko z jedną sondą - zwykle przed katalizatorem.
_________________
wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko chcieć
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: PYTANIA, UWAGI I POMOC W DZIALE ZLOTY/SPOTY
maerik Zloty / Spoty 1 9 Gru 2006, 22:29
Piter
Brak nowych postów Przyklejony: Uwagi do funkcjonowania forum
Zgłaszanie problemów i błędów. Informacje od administacji forum.
kenczorf Hyde-Park 2104 20 Sty 2019, 03:00
vegetagt
Brak nowych postów Oklejanie nadwozia, zakłady godne uwagi
spok503 Tuning stylistyczny 1 22 Mar 2015, 22:21
Jondi
Brak nowych postów Godne podziwu wskazania analizatora spalin
Kuzyn LPG 2 12 Maj 2007, 20:38
Kuzyn
Brak nowych postów [MK7] ChipTuning OBD 2 1.6 TDCi
strubbe23 Tuning mechaniczny 4 29 Kwi 2015, 19:33
Puff


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.