Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...
Autor Wiadomość
Diuned 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Oskar
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 165
Skąd: Żarki Letnisko
Wysłany: 17 Maj 2016, 23:35   Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...

Nie wiem czy dobry dział... jak coś to proszę o przeniesienie, ogólnie z autkiem wiąże bardzo duże nadzieje, ale co będzie w przyszłości tego nie wiem...

Chce się podzielić tym co robiłem przy aucie, może się komuś to kiedyś przyda...

Dzisiaj dorobiłem sobie oś łączącą korbę do otwierania szyb z wewnętrznym mechanizmem podnośnika szyby...

[attachment=4:5knnxwv5]IMG_20160517_191031.jpg[/attachment:5knnxwv5][attachment=3:5knnxwv5]IMG_20160517_191414.jpg[/attachment:5knnxwv5]

Długo się zastanawiałem z czego to w ogóle wykonać... pierwotny element jest wykonany ze stopu aluminium z cynkiem określany jako ZNAL. Jest to element wyprodukowany na wtryskarce do metalu...

Znal jest metalem który ulega naturalnemu starzeniu, dlatego dochodzi w nim do zmiany struktury wewnętrznej a tym samym pogorszenia właściwości mechanicznych, dlatego te elementy często same potrafią się rozkruszyć...

Znal ma jednak tą przewagę nad aluminium ze jest dużo twardszy ze względu swoją budowę wewnętrzną oraz, otaczające go tlenki...

Element był frezowany. dlatego teoretycznie mógł zostać on wykonany ze zwykłej stali, jednak były to przerost formy nad treścią ponieważ korba jest plastikowa i w tym momencie to ona również jest najsłabszym ogniwem...

Gatunków aluminium jest bardzo dużo, są bardzo mocne stopy aluminium, ale akurat takowego nie miałem pod ręką, dlatego wykonałem odlew grawitacyjny znalu...

Formy do olewania znalu mogą być różne, to łatwy w przetopie metal, tak samo jak ołów, wiec tutaj nie trzeba się aż tak doktoryzować jak w przypadku aluminium czy mosiądzu...

Ja formę wykonałem z jakiegoś kawałka złomu, który znalazłem w śmieciach, jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to oczywiście odpowiedni naddatek... oraz na szczelność formy... żeby się gdzieś metal nie wylał, bo jednak może to być w większych ilościach po prostu niebezpieczne.

[attachment=2:5knnxwv5]IMG_20160517_132557.jpg[/attachment:5knnxwv5]
[attachment=1:5knnxwv5]IMG_20160517_133203.jpg[/attachment:5knnxwv5]

Tak to wygląda po wydostaniu z formy...

[attachment=0:5knnxwv5]IMG_20160517_141407.jpg[/attachment:5knnxwv5]
Ostatnio zmieniony przez Diuned 18 Maj 2016, 01:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Diuned 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Oskar
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 165
Skąd: Żarki Letnisko
Wysłany: 18 Maj 2016, 00:55   Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...

a tak już na stole... całość wyfrezowana frezem fi6, dokładność do 0,1 mm

[attachment=2:1ntp0ue4]IMG_20160517_150855.jpg[/attachment:1ntp0ue4]

frezowanie korony frezem 1 mm

[attachment=1:1ntp0ue4]korona.jpg[/attachment:1ntp0ue4]

Zamieszczam w załączniku wektory w DXF jakby ktoś chciał sobie kiedyś to wyfrezować we własnym zakresie...
[attachment=0:1ntp0ue4]Ford_Fiesta_MK3_OŚ_KORBY.zip[/attachment:1ntp0ue4]
_________________
Ford Fiesta mk3 1.3 60KM Fun
Ford Fiesta mk3 1.8 16V 130 KM
Ford Mondeo mk1 1.6 16V 90 KM
Ford Transit mk4 2.5D 80 KM
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Maj 2016, 09:52   Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...

No takiego zapaleńca tośmy tu jeszcze nie mieli. Mała rzecz, a cieszy. Oby tak dalej! :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
pawel10092 

Wersja: C
Silnik: 1.3i/60KM
Dołączył: 11 Maj 2016
Posty: 35
Wysłany: 27 Maj 2016, 12:36   Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...

A dalbys rade zrobic taki trzpien do mojej fiesty tez 3d bo bo caly mechanizm to tez sa jakies koszty
 
 
Diuned 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Oskar
Dołączył: 14 Maj 2016
Posty: 165
Skąd: Żarki Letnisko
Wysłany: 28 Maj 2016, 08:21   Drobne naprawy, dorabianie częsci, tuning...

Tak w ogóle, to się zajmuje przetwórstwem tworzyw sztucznych i robię niskie serie... Zastanawiam się nad wyprodukowaniem zestawu plastikowych elementów do fiesty...

Ten element dorabiałem cały dzień... z punktu widzenia usługi, jest to kompletnie nie opłacalne... ani dla wykonawcy, ani tym bardziej dla klienta. Ale jest zrobiony program, także poszłoby to teraz szybciej... musiałbyś sobie taki wałek odlać i mi wysłać/dostarczyć to już bym Ci to wyfrezował po koleżeńsku... Ale bez tej koronki, bo ją frezowałem malutkim frezem chyba ponad godzinę czasu, dlatego zrobił bym Ci surowy wałek z wybraniem i zmontował byś to sobie na poksyline, także to połączenie zębatka korby z wałkiem, wykonane z poksyliny powinno bez problemu wytrzymać, bo największe obciążenia są na wałku w okolicy wybrania pod drucianą spinkę. Także koronka była by wykonana z polsyliny, jak dasz między korbę coś śliskiego, np olej to uzyskasz połączenie rozłączne, ja mimo ze wyfrezowałem sobie małą koronkę to i tak będę musiał dać troszeczkę poksyliny... Bo ten elementy był wykonany z formy wtryskowej do metalu i aby otworzyć w 100% oryginalną koronkę, trzeba było by to zrobić na dłutownicy...

Zwykła taka stawka za frezowanie CNC to jest koszt około 100 - 150 zł za godzinę, Ja praktycznie nie biorę zleceń z zewnątrz na jakieś jednostkowe rzeczy do frezowania, frezarka jest do robienia form wtryskowych... ale jak kiedyś frezowałem komuś elementy to w przeliczeniu wyszło 20 - 30 zł za godzinę także jest to na prawdę wielka przepaść cenowa...

Jakby ktoś wymyślił tutaj coś fajnego, coś co by mnie przekonało i co bym chciał zrobić też dla swojej fiesty, to zrobił bym dwa elementy i ten drugi ktoś by dostał gratis za pomysł, jako prezent...

Mam specjalnie opracowaną technologię wykonywania form wtryskowych, mam swoje materiały, swoją własną technologię i niektóre formy kosztują mnie grosze, ale muszę tęż liczyć swój czas... zastanawiałem się czy ten element tej korby czy nie dorobić też z plastiku, było by dużo łatwiej i szybciej, ale nie wiem czy wytrzyma obciążenie, czy się po prostu nie ukręci... Sama koronka na bank by wytrzymała, ale reszta musiałaby być wykonana z metalu, a przede wszystkim oś...

A orientuje się ktoś w jakich jeszcze modelach, może występować ten element ?
_________________
Ford Fiesta mk3 1.3 60KM Fun
Ford Fiesta mk3 1.8 16V 130 KM
Ford Mondeo mk1 1.6 16V 90 KM
Ford Transit mk4 2.5D 80 KM
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: FAQ - Tuning
Pierwsze informacje - zapraszam!!!!
PumaRST Tuning mechaniczny 0 20 Lis 2005, 12:40
PumaRST
Brak nowych postów Technologie naprawy Forda w kontekście naprawy powypadkowej.
mikolaj Ubezpieczenia i rejestracja aut 15 20 Sty 2015, 15:06
Puff
Brak nowych postów [MK4] Dorabianie kluczyka a immobilizer.
morth666 Elektryka silnika 25 15 Sty 2014, 21:51
Puff
Brak nowych postów [MK4] wymiana wkładek, dorabianie kluczyka
baca21 Mechanika 23 25 Maj 2010, 19:20
baca21
Brak nowych postów Karoseria : dorabianie kluczy kodowanych do Fiesta 2003
Gość Mechanika 14 13 Sty 2006, 22:50
ruskm


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.