Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Astra F 1.6 8v - falowanie obrótów na zimnym
Autor Wiadomość
blood_brother 
King of Tor Kielce 2013

Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.8i16V/130KM
Wiek: 35
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 848
Skąd: Otwock
Wysłany: 6 Lut 2016, 02:58   Astra F 1.6 8v - falowanie obrótów na zimnym

Może ktoś coś wie, miał Astrę albo spotkał się z czymś takim.

Jeżdżę sobie niezagazowaną Astrą F 1.6 8v na monowtrysku. Generalnie auto zapasowe w rodzinie więc jeździ raz na pół roku. Zaczęło się od wysokiego spalania na poziomie 13l, gdzie normalnie pali 7-8l, poszarpywał, generalnie mocno przelane auto.
Pierwszy podejrzany - sonda lambda. Zamówiłem, ustawiłem się z kumplem na wymianę i zabieramy się do roboty. Efekt - znaleźliśmy lewe powietrze w postaci urwanego węża od sterowania klapą ciepłego powietrza w dolocie. Wyeliminowaliśmy wężyk, zatkaliśmy dziurkę w przepustnicy, sterowanie klapy zostawiliśmy w spokoju wychodząc z założenia, że nie mają większego wpływu na cokolwiek.
Mając nową sondę (dokładnie taką, bo była najtańszą z wtyczką http://e-katalog.intercar... ... ambda.html ) stwierdziliśmy, a co tam, wymieniamy. Co myślę ważne, nie odpalaliśmy samochodu na dłużej niż sprawdzenie, czy nie ssie lewego powietrza przed wymianą sondy. Po wymianie, jeszcze bez odpalania, zresetowaliśmy ECU, odpinając akumulator na 20min.
Teraz objaw jest taki, że póki silnik się nie nagrzeje prawie do właściwej temperatury, auto faluje obrotami z tendencją do przygasania, trochę kangurzy. Jak się nagrzeje to chodzi jak złoto. Natomiast po odpięciu nowej sondy, wszelkie te objawy ustępują. Niestety nie mieliśmy już czasu włożyć starej sondy, ale w tej coś lata w środku jak się nią potrząsa.

Może ktoś się spotkał z czymś takim i wie o co chodzi, albo jakiś kierunek, albo chociaż, czy jeżdżenie z odpiętą sondą dużo zmienia pod kątem spalania? Teoretycznie powinien załadować swoje mapy na sztywno i sobie brumać. Internety mówią bardzo różne rzeczy, od czujników temperatury, poprzez przestawione rozrządy, po upalone ECU. Chyba, że źle wykonałem adaptację, albo na zbyt krótko odpiął akumulator i należy to powtórzyć?

Edit:

Zapomniałem dodać, na wpięcie się przez OBDII niestety nie ma szans, gdyż auto pomimo posiadania gniazda OBD, nie obsługuje tego protokołu, a z wymiganych błędów przed całą operacją nic nie wynika, bo podało błąd MAF'a którego nie ma w tym aucie i błąd ciśnienia oleju w przekładni, co rozumiem jako błąd skrzyni automatyczniej, której też nie ma.
 
 
FiFa 
Klubowicz

Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Futura
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kamil
Wiek: 35
Dołączył: 22 Lut 2007
Posty: 1118
Skąd: Panki/Cze-wa
Wysłany: 8 Lut 2016, 19:36   Astra F 1.6 8v - falowanie obrótów na zimnym

powiem Ci bardzo podobne objawy mielismy tylko ze w 1.4, tylko nam jeszcze dochodził problem z odpalaniem na ciepłym... Okazało sie, ze czujnik temperatury cieczy, ten co podaje na kompa. I auto cały czas chodziło z tego co pamietam na bogatej mieszance, przez co duze tez spalanie bylo...
_________________
Tuning to choroba, szukam lekarza...
Fiesta 1.1 -> Futura 1.6 16v ->Futura 1.8 16v (130KM) -> Futura RS 2.0 16v (N7a-150KM) ->Futura RS 2.3 16v (165KM) ->aktualnie RSTurbo 2.0 16v prace trwają...
 
 
 
blood_brother 
King of Tor Kielce 2013

Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.8i16V/130KM
Wiek: 35
Dołączył: 16 Lis 2008
Posty: 848
Skąd: Otwock
Wysłany: 9 Lut 2016, 23:23   Astra F 1.6 8v - falowanie obrótów na zimnym

Też obstawialiśmy czujnik temperatury silnika. Podpięliśmy pod kompa u mechanika (dopiero trzeci zagadał) i się okazało, że jest w normie. Natomiast pokazywał odczyt z IAT -31 stopni. Szybkie guglanie, i się okazało, że ten silnik nie posiada takowego, także pewnie błąd softu.
W każdym razie coś mnie tknęło, żeby kupić jeszcze jedną sondę. Nie było z wtyczką, więc kupiłem uniwersalną NTK. Złożyliśmy z dwóch jedną i, o dziwo, jak ręką odjął, także wygląda, że dostaliśmy fabrycznie walniętą sondę, albo miała jakiś inny zakres wartości.
Raz się jeszcze zdarzyło, że zaczął wachlować obrotami, ale po 3 sekundach sam się uspokoił. No i zauważalnie zaczął mniej palić, niestety nie wiem jeszcze dokładnie ile :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MK5] przygasanie na zimnym, wcześniej falowanie obrotów
silniczek krokowy, czujnik podciśnienia
Lenin Mechanika silnika 5 14 Kwi 2013, 20:10
Lenin
Brak nowych postów Wzrost obrótów silnika na luzie
Mazur Mechanika silnika 0 30 Sty 2017, 18:18
Mazur
Brak nowych postów [Inny] Opel Astra F
Czerwony Asterix
szczepan522 Nasze auta 9 29 Mar 2015, 15:25
Tobol
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [Inny] Astra 1.6 ciepła nie odpala
Zimny OK, ciepły nie odpali
mk4_driver Mechanika 11 27 Sty 2011, 13:43
szynszyl
Brak nowych postów [Inny] Astra Twin Top czyli cabrio w klekocie
Bobofrut Nasze auta 58 22 Paź 2021, 12:05
Bobofrut


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.