Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?
Autor Wiadomość
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 4 Lut 2016, 20:32   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

Witam po dłuższej przerwie.

Wczoraj wyjeżdżając z garażu, podczas przejeżdżania przez "próg" - coś "strzeliło" z przodu i teraz "tłucze" na dziurach, nad lewym przednim kołem. Relacje mam z drugiej ręki (stało się to co z czego śmiałem się w innym poście - auto kupiłem a jeżdżę i tak Saxo bo ma LPG :) - Fiestą jeździ matka ), ale biorąc pod uwagę opis, stawiałbym na sprężynę - w związku z czym kilka pytań:

1. W internecie w kilku miejscach idzie doczytać że była seria Fiest w których sprężyny miały jakiś defekt fabryczny i potrafiły pękać nawet samoistnie, na parkingu - czy ktoś może miał z taką Fiestą do czynienia? Czy da się jakoś zidentyfikować taki pojazd (z tego co mi wiadomo Ford nie uznał chyba tej wady i nie robił akcji serwisowej :/ )? Nie wiem po prostu czy wystarczy wymienić przednie sprężyny czy jednak od razu wszystkie 4 dla bezpieczeństwa?

2. Z tego co widzę poza "normalnymi" sprężynami są też "sportowe"... ktoś może wie czy warto dokładać 30% ceny i brać "sportowe"? Chodzi mi o to czy jest to bardziej wytrzymałe na polskie dziurawe drogi, czy raczej bez znaczenia w tym aspekcie?

3. Czy wraz ze sprężynami warto wymieniać jeszcze coś innego? (nie wiem... amortyzatory? wahacze?)

4. Ktoś się orientuje ile taka "przyjemność" może kosztować (zakładając wymianę dwóch z przodu)?

Jutro auto ma jechać do mechanika, dlatego chcę się przygotować zawczasu :)

Z góry dzięki za informacje.

Pozdrawiam.
 
 
David1n 

Model: Ford Fiesta Mk7`13
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 83
Skąd: Wadowice
Wysłany: 5 Lut 2016, 17:41   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

Sprawdź sobie jeszcze śruby na wahaczu poprzecznym. Była już akcja z wadliwymi śrubami które pękały.
Sportowych matce nie wrzucaj xD
Najlepiej kup sobie na alledrogo i wymień tą jedną.
Albo tutaj masz tani komplet używek http://olx.pl/oferta/spre... ... 93cf700287
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 5 Lut 2016, 22:37   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

@David1n:

Dzięki za odzew, ale sprawa już załatwiona :) - dobrze przepuszczałem, lewa sprężyna wyzionęła ducha (kuźwa... auto nieco ponad 6 lat i żeby takie coś padło... to w 15 letnim Saxo takich jajek nie było :/). Mechanik proponował wymianę tylko tej, ale ja tam wolę komplet dla bezpieczeństwa - jeden plus że w końcu zmusiło to nas do wymiany świec, a mechanik luknął czy coś jeszcze nie jest w złym stanie - na szczęście nic nie widać. Generalnie auto jutro do odbioru i mam nadzieję że na razie na tym się skończy :)

Odpowiadając nieco na swoje pytania, dla potomnych:

Ad2 - poczytałem (już po napisaniu posta, oczywiście ; ) i raczej nie należy się w to pakować o ile faktycznie nie jest to wersja sportowa auta. Takie sprężyny mają nieco inne parametry pracy niż "zwykłe" przez co mogą nadmiernie obciążać układ jezdny - tyle przynajmniej na szybko wyczytałem. Po więcej odsyłam tutaj:

http://autokult.pl/2989,s... ... kty-i-mity

Ad4 - cena sprężyny ze średniej półki - 100 zł za sztukę w sumie 2 sprężyny + 4 świece + diagnostyka + robocizna = 400 zł.

Pozdrawiam.
 
 
David1n 

Model: Ford Fiesta Mk7`13
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 83
Skąd: Wadowice
Wysłany: 6 Lut 2016, 12:15   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

Takie zawieszenie... Ja w 5 letniej fieście mk7 wymieniałem amortyzatory z tyłu, bo się już nie nadawały do jazdy.
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 37
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 6 Lut 2016, 20:31   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

@ David1n:

U mnie chyba nie jest na razie tak źle :) z tą sprężyną chyba faktycznie coś po stronie fabryki - drugą mechanik mi oddał i poza tym że w kilku miejscach zaczyna ją lekko łapać korozja, nie widać innych objawów wytłuczenia...

Po wymianie przejechałem się Fiestą, pierwszy raz od chyba 6 miesięcy i nie słychać nic, na dziurach też wszystko cichutko... aż za cichutko - jestem przyzwyczajony do odczuwania każdej dziury w Saxo i słyszenia odgłosów silnika (dzięki przegniłemu tłumikowi, to 60 Km brzmi prawie jak auto sportowe :D ), jak wsiadam w Fiestę to dziwnie się jedzie :) przydałby się wyłącznik wspomagania kierownicy bo przez przyzwyczajenia z drugiego auta za mocno skręcam :P

Mieć tylko nadzieję że do następnej usterki trochę pojeździ :)

Pozdrawiam.
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 7 Lut 2016, 02:15   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

David1n napisał/a:
Ja w 5 letniej fieście mk7 wymieniałem amortyzatory z tyłu, bo się już nie nadawały do jazdy.

Nie od wieku auta, ale od przebiegu (i stanu nawierzchni po których się autko porusza) zależy trwałość amorków, a tego zapomniałeś podać, u mnie jeden tylny wyzionął ducha przy 102kkm, przednie nadal mają się dość dobrze...
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
David1n 

Model: Ford Fiesta Mk7`13
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 83
Skąd: Wadowice
Wysłany: 8 Lut 2016, 19:34   Tłuczenie nad lewym przednim kołem - sprężyna?

Parzych, akurat miałem z Niemiec ciągniętą od żony szefa, auto 5 letnie z przebiegiem trochę ponad 90k. Okolice Dusseldorfu, więc drogi miodzio. Pozbywał się właśnie, bo coś mu się strasznie zaczęło z tyłu tłuc, a żona i tak chce lifta ;p
Z innej paki. Znajomy kupił C4 Picasso, nóweczka z salonu. Po tygodniu oddane na serwis i do wymiany amortyzator.
Nie ma reguły... Czasami się trafi na jakiś poniedziałkowy sort jak to określili na serwisie Citroena w Niemczech :hihihi:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [ Ankieta ] Ankieta nad wyborem zlotowego logo
trzeci IV Jesienny Zlot FKP - Brenna 2010 / 22-24.10.2010 17 8 Paź 2010, 09:07
DziDzia
Brak nowych postów Problem z lewym kołem przednim.
Toooommmmi Mechanika 3 11 Wrz 2007, 10:08
Gość
Brak nowych postów [MK4] Tłuczenie w przednim zawieszeniu
Gość Mechanika 3 12 Lis 2006, 17:16
daro
Brak nowych postów [MK3] Szum w lewym przednim kole
Gość Mechanika ogólna 10 5 Kwi 2010, 17:21
Marcinowaty
Brak nowych postów [MK3] Problem z prawym kołem
szpakerson Mechanika 4 30 Sie 2009, 23:03
szpakerson


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.