Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: trzeci
17 Lis 2012, 17:34
[Ogólny] Opony na zimę
Autor Wiadomość
lordviader 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: CLX
Silnik: 1.4i/71KM
Dołączył: 20 Paź 2012
Posty: 1
Skąd: Rybnik
Wysłany: 26 Paź 2012, 14:40   [Ogólny] Opony na zimę

Witam.
Mam pytanie do fachowców odnośnie opon zimowych do fiesty mk4.

Znalazłem coś takiego
http://allegro.pl/felga-f...2711140847.html
dzwoniłem i opony mają 3mm bieżnika.
Czy jest to w taki wypadku opłacalne? I czy przy spokojnej jeździe te opony wystarczą na trochę dłużej niż 1 sezon? :myśli:
Pozdrawiam.
_________________
Pałka prezydencka i dzida papieska są do zdobycia :P
Ostatnio zmieniony przez trzeci 17 Lis 2012, 18:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26 Paź 2012, 14:50   

Kupowanie zimówek, które są nie wiadomo jak stare, a do tego mają 3mm bieżnika, to wydawanie na siebie wyroku w przypadku, gdy spadnie więcej niż kilka cm śniegu. Oszczędzisz parę złotych, a wjedziesz w kogoś, to zapłacisz kilka-kilkanaście razy więcej niż oszczędziłeś na takich kołach...

Swoją drogą, że przepisy wymagają, by zimówka miała minimum 4mm bieżnika - już samo to je dyskwalifikuje i powoduje, że z ubezpieczycielami "w razie w" możesz mieć niemałe przeboje.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
vegetagt 
Administrator / Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Inna
Silnik: 2.0 16V
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 4003
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 26 Paź 2012, 15:07   

Pufcio napisał/a:
Swoją drogą, że przepisy wymagają, by zimówka miała minimum 4mm bieżnika


<???>
 
 
zwardek 

Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: RST
Silnik: 1.6i8V/130KM
Dołączył: 19 Kwi 2010
Posty: 325
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 26 Paź 2012, 15:28   

szkoda kasy
Lepiej bieżnikowaną lub nową dębicę frigo - do fiesty spokojnie styka a cena koło 70-100 zł
_________________
MK3 1989 1.1 Recaro 2005 - 2014
MK5 2000 1.6 16v - 2009 - 2013
MK3 1990 1.6 RS Turbo 2014 - 2018
SAAB 9-3 2005 1.9 TiD 150ps 2014 -
MK3 1991 1.6 RS Turbo 2019 -
VW Multivan 2.5 TDI 2022 -
Subaru Impreza GT 2.0 2023 -
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 26 Paź 2012, 18:50   

Pufcio napisał/a:
woją drogą, że przepisy wymagają, by zimówka miała minimum 4mm bieżnika

póki co to przepisy wymagają żeby opona miała 1,6 mm ale chwyty marketingowe robią swoje..

TWI
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 26 Paź 2012, 19:35   

Zadne chwyty marketingowe stara zimowka albo taka ktora faktycznie ma ponizej 4mm na sniegu NIE DZIALA i jest niebezpieczna. Duzo lepiej kupic nadlewki.
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26 Paź 2012, 19:54   

Marcinowaty napisał/a:
póki co to przepisy wymagają żeby opona miała 1,6 mm ale chwyty marketingowe robią swoje..

1.6 mm jeśli opona nie ma wskaźnika zużycia - a jakoś tak wychodzi, że tenże jest umieszczony na zimówkach na 4 mm. Warto się rozeznać, zanim się zacznie innych "poprawiać".

http://isap.sejm.gov.pl/D...=WDU20030320262

Cytat:
rozdział 2 pkt. 7

7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;
2) w przypadku pojazdu samochodowego o dwóch osiach z kołami pojedynczymi:
a) w opony diagonalne lub diagonalne z opasaniem na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony radialne,
b) w opony diagonalne na kołach tylnej osi, jeżeli na kołach przedniej osi znajdują się opony diagonalne z opasaniem;
3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;
4) w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon niezaopatrzonych w takie wskaźniki - o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm, z zastrzeżeniem § 23 ust. 4 pkt 3;


Czarno na białym:
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
vegetagt 
Administrator / Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Inna
Silnik: 2.0 16V
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 4003
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 26 Paź 2012, 20:20   

Pufcio napisał/a:
Warto się rozeznać, zanim się zacznie innych "poprawiać".



To ja przejde się po parkingu i znajde jakieś szrotowe zimówki bez ogranicznika na 4mm, także ten...


Qzyn napisał/a:
ma ponizej 4mm na sniegu NIE DZIALA


święta prawda. Poza tym nie każda zimówka ma lamelki nacięte na całej głębokości bieżnika
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 26 Paź 2012, 22:48   

vegetagt napisał/a:
To ja przejde się po parkingu i znajde jakieś szrotowe zimówki bez ogranicznika na 4mm, także ten...

Pewnie takowe znajdziesz... tylko potwierdza się stara prawda: "to, że się da, nie znaczy, że się powinno" :) No ale to już wiesz :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 27 Paź 2012, 11:48   

Pufcio tylko Twoj post ma jedna luke :) To co ty pokazales to nie jest zaden wskaznik zuzycia :) To jest informacja ponizej jakiej wysokosci bieznika nie powinno sie jezdzic ;)
Opony zimowe w znakomitej wiekszosci posiadaja 2 wskazniki zuzycia (sa to takie cyple w wycieciach bieznika na odpowiednia wysokosc a nie napisy) - 4mm i 1,6. Ten pierwszy dla jazdy w zimowych warunkach, ten drugi dla przepisow.
Nie wiem czy w polskim kodeksie jest napisane ze jest jakiekolwiek inne ograniczenie co do opon niz 1,6mm.
Jednak utrzymuje zdanie ze zimowki stare lub starte do ogranicznika tego wyzszego 4mm w zimie mijaja sie z celem.
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28 Paź 2012, 12:15   

Qzyn napisał/a:
Pufcio tylko Twoj post ma jedna luke :) To co ty pokazales to nie jest zaden wskaznik zuzycia :) To jest informacja ponizej jakiej wysokosci bieznika nie powinno sie jezdzic ;)

Nie, żebym nie wierzył, ale masz jakieś sprawdzone info na to? Zapisek producenta, cokolwiek...

Qzyn napisał/a:
Nie wiem czy w polskim kodeksie jest napisane ze jest jakiekolwiek inne ograniczenie co do opon niz 1,6mm.

To, co wkleiłem wyżej (i wytłuściłem), to jest wszystko nt. opon w przepisach :)

Qzyn napisał/a:
Jednak utrzymuje zdanie ze zimowki stare lub starte do ogranicznika tego wyzszego 4mm w zimie mijaja sie z celem.

Nawet jakby przepisy mówiły o tym, że można jeździć na slickach w zimie, to i tak jeździłbym do +/- 4mm. Zima to zima, jak ktoś ceni swoje życie na mniej niż kilkaset złotych, to mogę tylko współczuć braku rozsądku...
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
TSRules 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/60KM
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1031
Skąd: ZIEMIA
Wysłany: 28 Paź 2012, 14:17   

Zimówki to nie letnie i wiadomo że bieżnik 2-3 mm nie starczy, sam miałem stare 3 mm i przy hamowaniu się ślizgały.
Zimówki kupiłem ... latem, chyba najlepszy sposób, dwuletnie frigo z bieżnikiem 7mm 120zł, do tego na tył goodyear 4seasons za 150zł też 2010r. więc koszta w sumie żadne, wiadomo że jak sie teraz ktoś obudził to przepłaci i to sporo
_________________

 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 28 Paź 2012, 15:23   

Pufcio, nie mam dowodu ale chodzi o to ze nikt na drodze bieznika nie bedzie mierzyl. Policja patrzy po prostu na to:

http://static.multipino.p.../p/212563_p.jpg

To jest ogranicznik
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
Zarov 

Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Wiek: 35
Dołączył: 28 Paź 2012
Posty: 17
Skąd: Ostrów Wlkp
Wysłany: 28 Paź 2012, 19:31   

157 PLN za Dębica Frigo w internecie za nowe opony (szt).
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 28 Paź 2012, 20:04   

Pufcio napisał/a:
Warto się rozeznać, zanim się zacznie innych "poprawiać".


Tak jak ktoś napisał przepis mówi jasno: 1,6 a te 4 mm to ponoć wartość graniczna kiedy opona działa jak należy. Troche to wymysł, ponieważ jeździłem na zimówkach które miały około 3 mm bieżnika po śniegu w trudnym terenie i dałem rade. A znaczek TWI jest chyba na każdej oponie nawet na tej twojej ze zdjęcia. I co ty na to?

TSRules napisał/a:
Zimówki to nie letnie i wiadomo że bieżnik 2-3 mm nie starczy, sam miałem stare 3 mm i przy hamowaniu się ślizgały.

Na nowych też się będziesz ślizgał. Po prostu technika jazdy musi być zimowa. Reklamy mamią głupotami w stylu że jak założysz opony marki X to będziesz bezpieczny itp. A to bzdura. Kiedyś jeździło się na D124 i jak ktoś nie był ciapa to dawał rade.
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 28 Paź 2012, 23:51   

Marcinowaty napisał/a:
I co ty na to?

Używasz słowa "ponoć", więc sam swojego pewien nie jesteś. W takim razie ja na to: kup zimówki, które mają 1,6mm bieżnika i z "chwytem marketingowym" na ustach spróbuj nie rozbić się na nieco gorzej odśnieżonej drodze.

Głupie gadanie, że na zimówkach z 3mm "mięsa" da się jeździć jest tyle warte co hasła typu: "ja na letnich całą zimę przejeździłem i nic się nie stało". Do czasu. Uda się raz, drugi, dziesiąty. Za jedenastym będzie płacz, zwalanie winy na kogoś, pogodę, podatki i wszystko, co nie jest synonimem słowa "kierujący". O ile oczywiście to będzie stłuczka, a nie wypadek.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 29 Paź 2012, 00:30   

Marcinowaty napisał/a:
Kiedyś jeździło się na D124

a czym to sie kiedys jezdzilo i z jakimi predkosciami? :fox:
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29 Paź 2012, 07:57   

Kiedyś, wbrew pozorom całkiem historycznie niedawno, była po prostu opona. Słowo opona zawierało wszystko w sobie a zarazem nic.
Pierwszym nowum z jakim się spotkałem, a które było nie mniej reklamowane niż współczesne nowinki (oczywiście odpowiednio do epoki i środków przekazu), to opony radialne. Cóż to były za opony. Zasada i jeszcze kilku czołowych rajdowców zachwalali w czarno-białej TV zalety tych opon i co dzięki nim może wyczyniać Fiat 125p.
Drugim nowum było powszechne wprowadzenie opon bezdętkowych na rynek, choć nasz rynek samochodowy w żadnym modelu takich opon nie posiadał. Podejrzewam, że było to działanie celowe państwa, bo po co mają zarabiać przemytnicy. Nieliczne zagraniczne samochody jeżdżące na takich oponach były źródłem dochodu i to na pewno pokaźnego gdyż jedna bezdętkowa kosztowała tyle co komplet zwykłych. A przy okazji. Nie zauważyłem w którym momencie się to zmieniło ale kiedyś słowo "komplet" oznaczało pięć kół. :)
Trzecim nowum było wdrożenie nowych technologi na świecie (nie u nas) i podział opon na letnie, zimowe i całoroczne. Te ostatnie chyba wywodzą się od tych zwykłych, które już były, a przy innych nazwy mówią same za siebie.

Czy było więcej wypadków? Nie wiem. Na pewno było zdecydowanie mniej samochodów i wypadki tak samo były. Media były nastawione na komentowanie zupełnie innych wydarzeń niż dziś a i mobilność informacji, że tak pozwolę sobie to nazwać, leżała pod przysłowiowym psem.
Wracając jednak do meritum. Współczesne, zindoktrynowane społeczeństwo przez technologię, modę i reklamę generalnie się odmóżdża. Opona, jaka by ona nie była, nie zastąpi kierowcy a jest jedynie narzędziem ułatwiającym mu kontrolę nad pojazdem. Tak, kontrolę a nie samo prowadzenie, a wypowiedzi fachowców na temat jakiejś konkretnej opony są bardzo przydatne o ile odbiorca takiej informacji w ogóle ją rozumie. Nie, nie, oczywiście, że nie mam wątpliwości iż każdy rozumie co to znaczy przyczepność, aquaplanning, czy podobne. Jednak czy każdy wie, o co chodzi dziennikarzowi motoryzacyjnemu, który mówi, że opona jest bardzo wygodna w prowadzeniu? Jestem przekonany, że nie i to co do większości kierowców. Jestem, gdyż każdy skrót myślowy opiera się na ściśle określonych stałych, żałożeniach, które mają decydujący wpływ na opinię, a które są niezmienne i zasadniczo zrozumiałe jedynie przez fachowców. W eter jednak idzie opinia, że jest to opona doskonała, bez informacji, że zawieszenie, układ kierowniczy, hamulcowy itp są nie tyle sprawne, co niemal idealne, a przy odchyłkach, niekoniecznie dyskwalifikujących pojazd, opona może zachowywać się diametralnie inaczej niż opinia o niej wystawiona.

I na koniec tego marudzenia. :) Od maja obserwuję rynek opon do swojego pojazdu, gdyż wybór mam naprawdę niewielki. Konkretnie chodzi o 175/70/R14C. Jedną z pasujących opon jest Pirelli Chrono. Do września oceny kierowców tej opony były raczej marne. Łatwo się ścierała, była głośna, kiepskie hamowanie, itp. Od września zaczęło się zmieniać it to zdecydowanie na plus. O ile wcześniej w rankingach opona osiągnęła notę w okolicy 3,5 to obecnie jest 4,2 a to tak jakby pisać o zupełnie innej oponie. Przyjrzałem się komentarzom oceniających uważniej i dostrzegłem, że wcześniejsze komentarze były pisane przez użytkowników zdecydowanie starszych pojazdów. Późniejsze komentarze dotyczą pojazdów nie starszych niż 5 lat. Pewności nie mam, to oczywiste, lecz daje mi do myślenia o stanie technicznym tych starszych samochodów.
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Qzyn 





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Sport
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 44
Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 1811
Skąd: Radlin
Wysłany: 29 Paź 2012, 08:18   

Marcinowaty napisał/a:
Troche to wymysł, ponieważ jeździłem na zimówkach które miały około 3 mm bieżnika po śniegu w trudnym terenie i dałem rade.

Brak mi slow na takie wypowiedzi... Ja tez dalem rade dojechac kiedys na letnich i to lysych po sniegu do domu. WIec moze wogole olac temat zimowek?
Marcinowaty co dales rade zrobic na starej zimowce z 3mm bieznikiem??? Zahamowac na podobnie krotkiej drodze po sniegu jak na nowej zimowce? Ominac niebezpieczna sytuacje przy predkosci zblizonej do predkosci na dobrej zimowce? Ruszyc pod wzniesienie choc w polowie tak strome pod jakie da sie podjechac na nowej zimowce?
Bo wg mnie to wlasnie jest miara opon. Niestety osoby ktore nie sprawdzaja opon w ich granicznych momentach twierdza ze opona jest spoko, bo dojechalem...
_________________
"Mission impossible" rozpoczęta :)
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 29 Paź 2012, 10:01   

Docio napisał/a:
Przyjrzałem się komentarzom oceniających uważniej i dostrzegłem

a nie pomyslales, ze mogli zmienic mieszanke?
motoryzacja poszla do przodu pod kazdym wzgledem i b. dobre opony to przymus, szczegolnie w polskich warunkach
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - FELGI, OPONY w Fiestach
Wpisywać się!!!
LOY Tuning stylistyczny 98 19 Mar 2021, 19:08
_Tanos
Brak nowych postów Przyklejony: [Ogólny] Proszę o ocenę samochodu.
W tym temacie prosimy o ocenę auta z ogłoszenia i prośby o sprawdzenie
Freeman Przed zakupem 298 21 Maj 2021, 05:43
mariusz131
Brak nowych postów Przyklejony: [Ogólny] FOTA - oferta promocyjna na wybrane części do Ford
trzeci Przed zakupem 0 19 Cze 2012, 21:55
trzeci
Brak nowych postów Dobór opony 14' na zimę
romo86 Mechanika ogólna 12 29 Gru 2017, 08:12
romo86
Brak nowych postów [Ogólny] SILIKON DO USZCZELEK NA ZIMĘ
scorpion69 Hyde-Park 4 19 Lis 2017, 08:16
szynszyl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.