Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przerejestrowanie bez OC-Spadek po dziadku z ciotki na mnie
Autor Wiadomość
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 5 Sie 2012, 13:55   Przerejestrowanie bez OC-Spadek po dziadku z ciotki na mnie

Witam


Mam do was pytanie:

Jak przerejestrować samochód, zarejestrowany na zmarłego dziadka a należący do ciotki(w testamencie tylko ona została ujęta jako spadkobierczyni całego majątku).

Dodam że :

- składka OC nie jest płacona od 31.12.2009
- przegląd skończył się 24.05.2010
- samochód nie jest przerejestrowany na ciotkę


Jak sporządzić akt (dokument zrzeczenia się samochodu na moją rzecz)darowizny co musi się w nim znaleźć i jak załatwić sprawy w urzędzie komunikacji aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 5 Sie 2012, 18:32   

Ciotka musi sprawę spadkowa załatwić, jak już będzie miała kwit że auto jest jej to w dniu z kwitu wykupuje OC (wtedy nie będzie kary za jego brak myślę) i wtedy może zrobić darowiznę na Ciebie (czy też zwykłą sprzedaż).
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
vegetagt 
Administrator / Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Inna
Silnik: 2.0 16V
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 4003
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 5 Sie 2012, 18:34   

JoeMix, ale skoro zmarły dziadek ma dług/kare względem ubezpieczalni, to przejdzie on na spadkobierce, tak samo jak z niespłaconym kredytem raczej. Przy umowie kupna-sprzedaży można tak zrobić i problemy jeżeli już będzie miał poprzedni własciciel, a nie nowy.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 5 Sie 2012, 18:44   

Jeżeli OC było opłacone w całości za rok 2009 to przedłużyło się na 2010 rok,,, jak nie było opłacone w całości to się nie przedłużyło, jak się przedłużyło na 2010 to za ten rok nie było opłacone i się nie przedłużyło 2011,,, tyle w kwestii zaległej zapłaty za OC,,, problemem może być kara za brak OC,,, czy jedno czy (i) drugie to co by nie zrobić to problem Ciotki a nie PINISLAVa,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 5 Sie 2012, 22:33   

Było otwarcie testamentu ale sprawy spadkowej(sprawy działowej) jako takiej nie było.

Mama zrzekła się zachowku ale ustnie a była żona dziadka (konkubina) nie zrzekła się na piśmie tylko ustnie i nie wiem czy w takim razie możemy w ogóle zrobić coś z tym samochodem.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 5 Sie 2012, 22:42   

Jak spadkobiercy zrzekli się spadku to nic zrobić z autem nie można bo nie jest on ich własnością,,, o fiestę chodzi czy o inne auto?
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 5 Sie 2012, 22:46   

W testamencie ujęta jest ciotka a mama i konkubina nie są ujęte.

Ale na mocy prawa przysługuje jednej jak i drugiej zachowek którego to się zrzekły.
Tyle tylko że nie ma dokumentu potwierdzającego ich rezygnację z zachowku.
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 5 Sie 2012, 23:03   

Po pierwsze - pół roku od dowiedzenia się o istnieniu spadku (nie mylić z faktyczną datą śmierci spadkodawcy) spadek uznaje się za przyjęty, chyba, że nastąpi jego odrzucenie (odmowa przyjęcia spadku) lub przyjęcie do wysokości ewentualnych długów (wtedy spadkobierca nie odpowiada za odziedziczone długi, pokrywa się je z odziedziczonego majątku, a jeżeli część przypadająca na spadkobiercę jest wyższa niż wartość spadku, to różnica jest umażana).

Po drugie - kwestia zachowku nie ma nic wspólnego z kwestią własności - auto jest w 100% własnością ciotki, a kwestia tego, czy i w jaki sposób spłaciła rodzinę, to już są roszczenia finansowe względem ciotki i z własnością auta nic wspólnego nie mają.

Po trzecie, jeżeli partnerka dziadka nie była z nim w formalnym związku małżeńskim, nie jest jego spadkobierczynią, a więc do podziału spadku pozostają jedynie dzieci zmarłego (a w przypadku, jeżeli któreś z nich nie żyje - jego spadkobiercy).

Po czwarte - od ciotki bardziej opłaca ci się spisać umowę sprzedaży, podatek będzie mniejszy. Tylko dla własnego bezpieczeństwa (wiadomo, z rodziną najlepiej na zdjęciach) dopilnuj, aby umowa zawierała punt, że ciotka jako sprzedający podpisem potwierza otrzymanie od ciebie kwoty wpisanej na umowie. Następnie z testamentem po dziadku, ewentualnymi dokumentami od notariusza potwierdzającymi jego autentyczność i odczytanie (o ile takowe są) oraz umową udajesz się do wydziału komunikacji i wóz na siebie przerejestrowujesz. Dobrze by było mieś już wtedy ważny przegląd (do tego kwity nie są potrzebne), co by się w wydziale nie czepiali (mogą, nie muszą, w tak poplątanej kwestii lepiej na zimne dmuchać). Co do wykupienia OC na siebie to się dowiedz najlepiej w CUK-u albo jakiejś ubezpieczalni bezpośrednio, jakie dokumenty będą wymagane, bo tego nie wiem. Ja mogłam wykupić OC na siebie jeszcze przed sprawą spadkową, ale ja byłam spadkobierczynią po ojcu, ty nie jsteś, więc musisz się dowiedzieć, jak i kiedy je wykupić. Z umową sprzedaży zgłąszasz się jeszcze do skarbówki, opłacasz podatek i z twojej strony to tyle.

I po piąte wreszcie kwestie prawne dotyczące ciotki.
- Jest spadkobierczynią dziadka, a więc ciąży na niej obowiązek opłacenia podatku od nabytego spadku. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiła, US może się przy okazji opłacania podatku przez ciebie dopatrzyć tego faktu i zarządać spłąty zlaegłego podatku wraz z odsetkami.
- Jeżeli w momencie odczytania testamentu nie zostało stwierdzone nabycie bądź odrzucenie spadku, pół roku po tym dniu ciotka stała się właścicielem auta, a więc od tego dnia ciąży na niej obowiązek posiadania ważnego OC. Nie zrobiła tego, a więc opłata składki za rok, na który OC się przedłużyło, plus ustawowa kara za brak ważnego OC. Nie wiem tylko, jak to będzie wyglądało w sytuacji, gdy wypłynie to w momencie, kiedy samochód nie będzie już jej własnością... czy kara zadziałą niejako wstecz... tak czy tak będzie to jej dług.
- Pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego długu z tytułu nieopłaconego OC ciążącego na dziadku. Zakładając na chwilę czysto teoretycznie, że nie było testamentu, partnerka dziadka nie była jego żoną, a dzieci do podziału spadku jest tylko dwoje (dwie córki), to każda dostała by 50% udział w aucie, ale też ciążyłby na każdej z nich obowiązek spłaty 50% długu dziadka z tytułu nieopłaconych składek. Jak to wygląda w przypadku testamentu, który w dodatku całość spadku przkazuje jednej tylko spadkobierczyni, to już niech się lepsi prawnicy ode mnie wypowiezą, bo nie wiem.

Tak czy siak, długi ciotki rosną, na ciebie nie przejdą.
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 5 Sie 2012, 23:50   

Magda M. napisał/a:
Następnie z testamentem po dziadku, ewentualnymi dokumentami od notariusza potwierdzającymi jego autentyczność i odczytanie (o ile takowe są) oraz umową udajesz się do wydziału komunikacji i wóz na siebie przerejestrowujesz. Dobrze by było mieś już wtedy ważny przegląd (do tego kwity nie są potrzebne), co by się w wydziale nie czepiali (mogą, nie muszą, w tak poplątanej kwestii lepiej na zimne dmuchać). Co do wykupienia OC na siebie to się dowiedz najlepiej w CUK-u albo jakiejś ubezpieczalni bezpośrednio, jakie dokumenty będą wymagane, bo tego nie wiem.
Bez ważnego OC nie zarejestrujesz auta bo jest to ubezpieczenie obowiązkowe (choćby i auto w szopie 3 lata stało),,, łatwiej brak przeglądu przepchnąć (bo ten nie jest obowiązkowy, a jedynie wymagany aby po drogach publicznych jeździć) niż brak OC. Druga sprawa, ustawa jasno określa kiedy masz OC wykupić jeśli kupujesz auto bez takowego - w dniu zakupu.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 5 Sie 2012, 23:55   

Tak, masz rację, Joe, mi chodziło o wykupienie OC przez niego zanim dokona zakupu auta. Tylko w sumie po przemyśleniu to i tak nic nie robi, auto nie ma ważnego OC od póltora roku, więc faktycznie może spisać umowę i w dniu jej spisania wykupić na jej podstawie legalnie OC na siebie. Tylko nadal otwarta pozostaje kwestia, jakie dokumenty będzie musiał przedstawić ubezpieczalni, bo na umowie nie będzie ta sama osoba, co w dowodzie rejestracyjnym...
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 6 Sie 2012, 07:49   

Myślę że analogicznie jak kupujesz nieprzerejestrowane auto, musisz mieć umowy wstecz ze wszystkimi po kolei aż do osoby w dowodzie, tak samo tu, będzie pewnie potrzebny komplet ze sprawy przeniesienia własności na ciotkę i umowa z ciotka,,, najlepiej się w okienku dowiedzieć bo wiadomo jak to u nas jest,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 6 Sie 2012, 08:11   

strzelam ze to juz niemloda Fiesta? :fox:
ewentualne kary za brak OC i uzupelnienie skladek pewnie przerosna grubo jej wartosc...
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 6 Sie 2012, 09:04   

MisiekT, Nie ma czegoś takiego jak uzupełnienie składek,,, max to rok, bo niezapłacone OC się nie przedłuża,,, druga sprawa, przepisy są tak skonstruowane że nic nie bierze na siebie, wszystko spoczywa na poprzednim właścicielu.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 6 Sie 2012, 10:21   

W tej sprawie nie chodzi o fiestę akurat tylko o fiata 125p.

Chciałem go doprowadzić do stanu używalności.

Pytań przybywa a Odpowiedzi coraz mniej.
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 6 Sie 2012, 10:42   

JoeMix napisał/a:
wszystko spoczywa na poprzednim właścicielu.

tak, ale zakladasz, ze ciocia (czy kto tam po drodze) zaplaci sama i auto odda za darmo? ja rozumiem, ze PINISLAV chce auto i jest gotow zalatwiac wszelkie formalnosci i oplaty
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
Magda M. 




Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i8V/110KM
Imię: Magda
Wiek: 40
Dołączyła: 20 Lut 2010
Posty: 1353
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 6 Sie 2012, 12:57   

PINISLAV, jak chcesz konkretnych odpowiedzi, najpierw sam musisz odpowiedzieć na nasze pytania, nie znamy twojej rodziny ani sytuacji, a ty informacji bardzo skąpisz. A więc:

1. Data śmierci dziadka
2. Data otwarcia i odczytania testamentu
3. Jak testament został otwarty i odczytany? U notariusza, czy po prostu w gronie rodzinnym przy kawie? Czy są z tego faktu jakiekolwiek dokumenty prawne? Czy ciocia potwierdziła nabycie spadku w chwili odczytania testamentu? Jeśli tak, w jaki sposób?
4. Czy ciocia zglosiła nabycie spadku do odpowiedniego US i wypisała deklarację podatkową odpowiednią? Czy uregulowała ewentualy podatek lub ma potwierdzenie zwolnienia z obowiązku jego wpłaty?
5. Czemu ty masz przejąć auto? Ciotka chce się pozbyć za wszelką cenę (wtedy pewnie ureguluje ona swoje długi, żeby tylko mieć spokój), czy to tobie zależy (wtedy licz się z tym, że to tobie przyjdzie to pokryć).

I jeszcze pytanie do JoeMixa i innych speców od przepisów ubezpieczeniowych. Załóżmy, że dziadek zmarł po 31.12.2009 roku, czyli po dacie końcowej opłaconego OC. Polisa przedłużyła się automatycznie na niego na rok 2010. Składka OC stała się długiem dziadka, który wszedł do masy spadkowej. W roku 2010 auto nabyła drogą testamentu ciocia. Pytanie brzmi: czy po nabyciu przez nią prawa własności do samochodu istnieje jakakolwiek możliwość, że polisa przedłużyła się automatycznie na nią na rok 2011?
_________________
Bo Żółw to Wanna, a Wanna to Żółw. :)

K.I.T.T. [']
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=49816

My car, my choice, my pride - Siekierap! :)
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 6 Sie 2012, 13:14   

Magda M. napisał/a:
Pytanie brzmi: czy po nabyciu przez nią prawa własności do samochodu istnieje jakakolwiek możliwość, że polisa przedłużyła się automatycznie na nią na rok 2011?
Oczywiście, wystarczy ze była opłacona,,, jak pisałem wcześniej, jak za 2009 roku było wszystko uregulowane to przedłużyło się na 2010, jak nie to się nie przedłużyło,,, taka sama jest sytuacja z roku 2010 na 2011, ale nie sądzę by Ciotka cokolwiek płaciła, a tylko w całości opłacona polisa się przedłuża. Więc jest maksymalnie rok do zapłaty (i to nie jest takie na teraz, tylko jak się upomną, myślę że koszta nie duże bo pewnie komplet zniżek był)
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 6 Sie 2012, 13:36   

i 3tys za brak waznego OC jak kiedys wykryja...
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 6 Sie 2012, 14:04   

Ale o czym ta dyskusja - jak spadkobierczynie wzięła auto to jest już po ptakach, brak ciągłości w OC, auto trzeba będzie wyzłomować czy cokolwiek z nim zrobić - wypłynie i będzie kara, jak się spadku zrzekła, to nie mamy o czym mówić, to nie jej auto tylko skarbu państwa czy czyje tam.

i nie kiedyś,,, tylko chyba 3 lata wstecz.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
PINISLAV 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Fun
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 93
Skąd: ŁDZ
Wysłany: 6 Sie 2012, 15:29   

Dziadek zmarł w październiku 2009r, składki zawsze płacone w całości za dany rok.

Otwarcie testamentu luty 2010r.

Nabycie spadku przez ciocie w czasie otwarcia testamentu.

Nabycie spadku zgłoszone do US tylko tu nam nie powiedziała co deklarowała(powinna zadeklarować mieszkanie, samochód, działkę i ewentualne oszczędności).

Miedzy ciotką a mną była umowa że ja przejmuję samochód a miało być to przyklepane aktem darowizny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk1 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 0 23 Mar 2006, 20:20
Laskosz
Brak nowych postów Przyklejony: Opisy techniczne i dane regulacyjne mk2 (bez XR2)
Laskosz Mechanika ogólna 2 8 Sty 2011, 12:09
Gurney89
Brak nowych postów przerejestrowanie auta z 1,6 na 2,0
Kusiu Ubezpieczenia i rejestracja aut 18 5 Lip 2012, 07:34
kenczorf
Brak nowych postów Przerejestrowanie pojazdu - dziwny przypadek
Czy nie będzie problemów...
Miły Ubezpieczenia i rejestracja aut 16 19 Lut 2011, 21:40
szynszyl
Brak nowych postów Kupno auta a przerejestrowanie w ciągu 30dni
vegetagt Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 28 Paź 2011, 14:40
Daras84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.