Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: trzeci
31 Lip 2012, 21:16
[MK4] Jak założyć nawigację GPS w samochodzie?
Autor Wiadomość
DewREW 

Model: Ford Fiesta Mk4`99
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 34
Dołączył: 22 Mar 2011
Posty: 309
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 31 Lip 2012, 18:17   [MK4] Jak założyć nawigację GPS w samochodzie?

Może banalne pytanie ale nigdy nie interesowałem się sposobem montażu nawigacji w samochodzie. Jak ogranąć to w Fiescie? Powiedzmy, że mam jakis GPS, i jak to się połącza? w zapalniczke?
 
 
mieszko 
Naczelny spamer F.K.P.


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: 1.0/80KM
Imię: Mieszko
Wiek: 31
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 31 Lip 2012, 18:21   

uchwyt na szybę lub w kratkę nawiewu, wtyczka do zapalniczki i tyle...
_________________
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 31 Lip 2012, 19:06   

Przyklejasz przyssawką do szyby - im więcej nieba będzie widział przez szybę a nie przez dach tym lepiej będzie działał,,, urządzona mają baterie, ale zazwyczaj nie starcza na długo, dlatego w gniazdo zapalniczki wtyka się zasilacz i podłącza do urządzonka,,,



Montaż to też kwestia gustu, np. jak montuje wysoko z prawej strony lusterka wstecznego,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 1 Sie 2012, 22:55   

Pytanie o montaż nawigacji w Fieście mk4 lub mk5 (którą akurat ja posiadam :) ) tylko z pozoru jest banalne.

Większość osób montuje nawigację w uchwycie, który przyczepiony jest za pomocą przyssawki do szyby. Montaż w kratce wywietrznika raczej odradzam gdyż odbiornik GPS który na ogół znajduje się w obudowie razem z ekranem musi widzieć satelity.

Montaż do szyby ma dwie wady:
1. Po kabinie pląta się kabel od zasilacza.
2. Gdy samochód będzie stał na słońcu uchwyt "oklapnie" tzn silikonowy element przyssawki nagrzeje się i stanie bardziej elastyczny niż powinien w efekcie czego zamiast sztywno trzymać się szyby będzie dyndał.

Można jednak sprawić że Fiesta stanie się bardziej przyjazna dla kierowcy :)
Polecam rozwiązanie, które zastosowałem w swojej Fieście.


Uchwyt przymocowałem do kokpitu.
Kabel zasilający wyprowadziłem przez uchwyt, a zasilanie uruchamia prawy przycisk od ogrzewania tylnej szyby. Chciałem zastosować przycisk od przedniej szyby tak żeby był bardziej pasujący i odróżniający się symbol ale okazało się że jest on "chwilowy".

Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami tego rozwiązania mogę opisać szczegółowo montaż. :piwkowanie:

Myślę że na uwagę zasługuje też gniazdko zapalniczki, które wmontowałem w miejsce zaślepki przycisku i w którym zwyczajowo uruchamiam mp3. Wcześniej miałem dwa takie gniazda i w jednym jeździł zasilacz od nawigacji ale stwierdziłem że przycisk jest wygodniejszym rozwiązaniem.
Powiem tylko że montaż dodatkowego gniazda zapalniczki w tym miejscu jest banalnie prosty. :ok:
Ostatnio zmieniony przez sla32 1 Sie 2012, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 1 Sie 2012, 23:08   

sla32 napisał/a:
Po kabinie pląta się kabel od zasilacza
Kwestia organizacji, kabel można puścić po daszku pasażera, potem po słupku, pod schowkiem - i zero problemu i nie piszcie że za krótki :P
sla32 napisał/a:
Gdy samochód będzie stał na słońcu uchwyt "oklapnie" tzn silikonowy element przyssawki nagrzeje się i stanie bardziej elastyczny niż powinien w efekcie czego zamiast sztywno trzymać się szyby będzie dyndał.
Osobiście nie zdarzyło mi się i nie zdarzyło się komuś komu się zdarzała puki uchwytu mu nie przyczepiłem - kwestia staranności wykonania tej czynności, czystości szyby jaki i samej przyssawki itp - słowem nie ma bata by odpadło samo z siebie (chyba ze popsute).
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Peedro 
Klubowicz


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 35
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 3057
Skąd: Mystków
Wysłany: 1 Sie 2012, 23:10   

sla32, Wszystko ma swoje wady i zalety :-P inni np nie chcą dechy dziurawić i montować do niej uchwytu. Ja przy larku nie narzekam na uchwyt, jeszcze nie zdarzyło się by "oklapł".
_________________
"Jeżeli wydaje ci się, że wszystko działa dobrze, na pewno coś przeoczyłeś."

Żaba - RIP
Profil Facebook
 
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 1 Sie 2012, 23:16   

JoeMix napisał/a:
Osobiście nie zdarzyło mi się i nie zdarzyło się komuś komu się zdarzała puki uchwytu mu nie przyczepiłem - kwestia staranności wykonania tej czynności, czystości szyby jaki i samej przyssawki itp - słowem nie ma bata by odpadło samo z siebie (chyba ze popsute).

Możesz mi wierzyć że gdy kupiłem Larka kilka lat temu, zamontowałem go bardzo starannie. Byłem bardzo zadowolony z tego faktu do momentu, gdy w Karpaczu na parkingu zaskoczyła mnie wyżej opisana sytuacja.
Żeby było jasne - uchwyt nie odpadł, przyssawka była przy szybie ale się rozciągnęła i drugi koniec uchwytu lekko opadł. Nie dało się na nim zamontować nawigacji do momentu aż się ostudził. Na moje szczęście wrócił do stanu pierwotnego ale od tego czasu nie jeździł na stałe przy szybie.

Peedro napisał/a:
sla32, Wszystko ma swoje wady i zalety :-P inni np nie chcą dechy dziurawić i montować do niej uchwytu. Ja przy larku nie narzekam na uchwyt, jeszcze nie zdarzyło się by "oklapł".

Dziurawienie dechy może jest drastyczne w nowym samochodzie ale mój samochód ma 13 lat. Uznałem że po 10 latach można pokusić się o małe udogodnienie nawet kosztem wywiercenia 2 otworów o średnicy 5 mm.

Zapomniałem dodać że mój uchwyt zasłania widoczność przez przednią szybę w mniejszym stopniu niż na przyssawce.
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 2 Sie 2012, 00:48   

Hmmm, w/g mnie uchwyt przyklejony na stałe do szyby sugeruje złodziejowi, że w schowku jest nawigacja dla niego... Nigdy na postoju nie zostawiam uchwytu na szybie, a odnośnie ładowania, mam to gdzieś gdzie mi kabel dynda...
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2 Sie 2012, 09:13   

Parzych napisał/a:
Hmmm, w/g mnie uchwyt przyklejony na stałe do szyby sugeruje złodziejowi, że w schowku jest nawigacja dla niego... Nigdy na postoju nie zostawiam uchwytu na szybie, a odnośnie ładowania, mam to gdzieś gdzie mi kabel dynda...


Oczywiście kabel nie jest wielkim problemem, ale gniazdo zapalniczki zamontowane przez fabrykę jest dosyć nisko, więc kabel idzie totalnie prze cały kokpit. Dlatego polecam założenie dodatkowych gniazdek w miejsce zaślepek przycisków.

Używałem nawigacji korzystając z uchwytu przy szybie jakieś 2 lata. Z powodu opisanego powyżej po wyłączeniu nawigacji zdejmowałem uchwyt i tu pojawiał się kolejny problem, co z nim zrobić. Wsadzenie go do schowka w kabinie oznaczało, że nic innego praktycznie się tam nie mieściło. Najczęściej, więc lądował w bagażniku, ale to miejsce mało wygodne i do tego pojawia się ryzyko przypadkowego uszkodzenia dosyć delikatnego przynajmniej w moim modelu nawigacji elementu mocującego ekran. W aktualnych modelach Larka jest już inne mniej podatne na uszkodzenia mocowanie.
Przy takim użytkowaniu uchwytu pojawia się też inna kwestia. Czy częste zdejmowanie i zakładanie uchwytu na szybę nie spowoduje szybkiego zużycia elementu przyssawki?

Widząc uchwyt złodziej faktycznie może się włamać tak samo zresztą jak widząc radio.
Warto w tym momencie zastanowić się ile osób wyjmuje z zamontowanego oryginalnego fordowskiego radia panel antykradzieżowy. Jakiś czas temu widząc zaparkowanego forda sprawdzałem czy ma panel czy nie. Praktycznie nikt nie zabierał panela, więc ja też przestałem to robić. Ponad 10 lat zostawiam panel radia i na szczęście nikt mi się nie włamał. Przypuszczam, że aktualnie radio „kasetowe” które posiadam nie jest modne wśród złodziei. :ok:
Jakieś 2 lata mam na stałe uchwyt przymocowany do kokpitu. Mój uchwyt nie wygląda jednak jak typowy uchwyt nawigacji montowany na szybie, jest o wiele mniej widoczny z zewnątrz i tak naprawdę nie wiadomo, co montuje na jego końcu a dla zmyłki mogę też zawsze przekładać uchwyt do telefonu, który mam zamontowany w innym miejscu.

Jeśli ktoś nie chce wiercić otworów w desce a chciałby tam montować uchwyt to kiedyś na allegro widziałem uchwyty z przyssawkami do kokpitu. W tym przypadku przyssawka jest o wiele większa ale nie wiem czy to rozwiązanie się sprawdza.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 2 Sie 2012, 09:34   

Uchwyt na szybie = nawigacja w schowku,,, to może było coś parę lat temu, teraz nawigacja kosztuje 150 złotych,,, tak samo myślą(myśleli): radio w aucie = panel w schowku, kieszeń w aucie = radio pod siedzeniem,,, tak kiedyś było,,,

Jak będą chcieli Ci ukraść navi to nie będą tłuc szyby tylko wyciągną Ci z kieszeni,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2 Sie 2012, 10:21   

JoeMix napisał/a:
... teraz nawigacja kosztuje 150 złotych...
Jak będą chcieli Ci ukraść navi to nie będą tłuc szyby tylko wyciągną Ci z kieszeni,,,


Faktycznie nowe, tanie ale w pełni funkcjonalne modele nawigacji można kupić za 150 zł. Używane można kupić jeszcze taniej.
Jednak cały czas spotyka się ludzi, którzy z okna samochodu pytają o drogę lub przeglądają mapę i to często w "nie najgorszych" samochodach.

Jak ktoś trenuje sporty walki to złodziej z kieszeni nie wyciągnie :krzesłemgo:

Przypuszczam że złodzieje wybierają na swój cel konkretne marki pojazdów i na szczęście Fiesta (zwłaszcza mk4 i mk5) nie przoduje w tych rankingach.
Im samochód nowszy tym prawdopodobieństwo włamu i kradzieży większe.
Złodziejami samochodów i włamywaczami przejmowałem się 10 lat temu. :ok:
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 2 Sie 2012, 10:42   

sla32 napisał/a:
Jak ktoś trenuje sporty walki to złodziej z kieszeni nie wyciągnie
Nawet nie będziesz wiedział ze Ci kieszenie opróżniono,,,

Co do używania nawigacji, to można tanim autem z tanią nawigacją wjechać do basenu albo pod prąd - bo tak kazała skręcić, albo drogim autem pojeździć, pogadać z ludźmi, pochwalić się umiejętnością czytania mapy i w wesołej atmosferze dojechać do celu :hihihi:
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2 Sie 2012, 11:41   

JoeMix napisał/a:
Nawet nie będziesz wiedział ze Ci kieszenie opróżniono ... albo drogim autem pojeździć, pogadać z ludźmi, pochwalić się umiejętnością czytania mapy i w wesołej atmosferze dojechać do celu :hihihi:


Przyznam, że to podejście do nawigacji mnie przekonało i diametralnie zmieniło opinie o kierowcach pytających o drogę i korzystających z mapy. :)

W przypadku treningu sztuk walki po kilku latach sam wygląd odstrasza potencjalnego złodzieja. :devil:
A jeśli to nie wystarczy to treningi zmieniają jednak pewne odruchy i jest bardzo duża szansa na :krzesłemgo:
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 2 Sie 2012, 11:49   

No tak,,, tez mnie pewnych odruchów uczono i też sądziłem że nie da mi się portfela świsnąć puki mi znajomy nie udowodnił że można i podwędził mi go tak że się nie zorientowałem,,, a przecież wiedziałem ze mi go chce skubnąć,,, :-P
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
sla32 

Model: Ford Fiesta Mk5`99
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.3/58KM
Dołączył: 01 Sie 2008
Posty: 86
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2 Sie 2012, 13:59   

I tą optymistyczną puentą można zakończyć ten wątek sprawy. <oki> ale oczywiście nie temat. :czatownik:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: Jak powstało życie
Co było, a nie jest zapisane w rejestr!!!
PUCIO Frakcja wielkopolska 6 21 Mar 2010, 23:10
Piter
Brak nowych postów Przyklejony: Jak zacząć ?
pablonas Sport w FKP 19 5 Sty 2005, 20:43
Gość
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - Jak z Calypso zrobić Szklarnię
czyli przeróbka dachu w Calypso na szklany
trzeci Tuning stylistyczny 8 4 Paź 2012, 15:26
rufffio
Brak nowych postów Przyklejony: Jak rozpoznać czy skrzynia ma LSD
stafcio Tuning mechaniczny 7 29 Sty 2016, 22:47
vegetagt
Brak nowych postów Przyklejony: Jak zapisać plik z Youtube lub Googlevideo
jackrzec Linkownia 31 30 Paź 2018, 14:27
mihaitydor


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.