Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

[MK5] Podlączenie wzmacniacza
Autor Wiadomość
Bartek00 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Sport
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 14
Skąd: Wiązowna
Wysłany: 28 Maj 2012, 15:32   [MK5] Podlączenie wzmacniacza

Szukałem ale nie znalazłem takiego tematu a więc .... Czy da radę podłączyć wzmacniasz pod głośniki omijając radio, ale tak żeby radio nadal było w użytku. Bo chcę zrobić tak żeby działało i radio i zrobić podłączenie na mini jack pod telefon czy MP3, z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony przez trzeci 4 Cze 2012, 09:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cinek9266 


Model: Ford Fiesta Mk4`97
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/50KM
Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 14
Skąd: Kraków
Wysłany: 28 Maj 2012, 23:39   

Tak da się.
 
 
Bartek00 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Sport
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 14
Skąd: Wiązowna
Wysłany: 29 Maj 2012, 17:43   

A mógł byś napisać jak ???
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 29 Maj 2012, 18:38   

Mógłbyś chociaż napisać czego konkretnie planujesz użyć... Chcesz konkretów, podaj konkrety.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Bartek00 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Sport
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 14
Skąd: Wiązowna
Wysłany: 3 Cze 2012, 16:41   

mam wzmacniacz sony xploud i tubę JBL 1000W 250RMS. Co jeszcze podać ???
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Cze 2012, 18:45   

A może zamiast kombinować po prostu kupić radio z wejściem AUX i wyjściem na wzmacniacz? Praktycznie to teraz standard i tylko modele po 40-50zł nie mają takich złącz, choć i od tego są wyjątki.
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Bartek00 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Sport
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 14
Skąd: Wiązowna
Wysłany: 3 Cze 2012, 18:47   

No owszem łatwiej ale chcę aby zostało fabryczne radio. Bo z innym trochę dziwnie wygląda. A zostawił bym serie i dodał mini jack pod telefon lub mp3
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Cze 2012, 20:24   

W takim razie najprościej bedzie wpiąć się kabelkami z gniazdem w wyjście z radia na wzmacniacz. Niestety nie znam budowy firmowego radia i są dwa rozwiązania.
Jeśli masa na wyjściach radia jest ta sama (90% przypadków), to nie ma żadnych przeszkód w podłączeniu dodatkowego gniazda na jakichś kabelkach.
Jeśli masa na wyjściach jest przypisana do kanałów, osobna dla każdego kanału wychodząca z elektroniki, to połączenie mas może zaszkodzić radiu. Niepołączenie sprawi, że tylko jeden kanał będzie poprawnie pracował na dodatkowym gnieździe. Drugi też będzie pracował z "lewą masą", słabiej lub mocniej, ale ta część procesora dźwięku będzie przeciążona i tylko kwestią czasu będzie kiedy się sfajczy.
To tyle z teori. Jeśli mi wolno cokolwiek zasugerować, to wiedząc, że popularny sprzęt audio w popularnych samochodach jest bardziej niż prostacki i tani (tylko drogo cenią ze względu na design i wkomponowanie w deskę), zapewne masa jest wspólna i nie powinieneś mieć z podłączeniem dodatkowego gniazda najmniejszych problemów.
Pamiętać też nalezy, że czasem inzynierom załącza sie komplikator w postaci maksymalnego utrudnienia uzytkownikowi dokonywania własnych rozwiązań tanim kosztem z pominięciem drogiego autoryzowanego serwisu. :)
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Cze 2012, 20:37   

Docio napisał/a:
najprościej bedzie wpiąć się kabelkami z gniazdem w wyjście z radia na wzmacniacz

To też najprostszy sposób na to, żeby zniszczyć końcówkę mocy we wzmacniaczu (a nawet to, co byłoby potem równolegle pod te kabelki podpięte) - nie bez powodu w radiach montuje się wyjście niskopoziomowe - podłączenie dodatkowego wzmacniacza pod standardowe wyjście przeciąży tranzystory i je spali (lub ew. wyłączy - tak czy siak - działać to nie będzie)...

Poza tym, jak dobrze zrozumiałem, kolega chce równolegle pod głośniki podłączyć wyjście radia oraz wzmacniacza i osobno sterować jednym i drugim. W takim momencie trzeba pod wejście wzmacniacza podpiąć źródło sygnału niskopoziomowego (taka "empetrójka" czy wyjście jack z telefonu to są wyjścia niskopoziomowe) i będzie toto grało.

Detale (i może jakiś schemat) wrzucę w najbliższym czasie (chyba, że ktoś przede mną się spręży), bo mam teraz trochę na głowie.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 3 Cze 2012, 23:10   

Pufcio kolega pisze w sposób zawiły ale chce mieć i radio i mp3 działające niezależnie i podłączone pod wzmacniacz a dalej na głośniki.
Przy okazji. O jakim wzmacniaczu piszesz podłączanym do wyjścia radia, a który to podobno zaproponowałem, gdyż mnie cytujesz? Chyba nie myślisz o mp3 czy telefonie?

Nie, nie wytrzymałem. O czym Ty piszesz? To co napisałeś:
"Poza tym, jak dobrze zrozumiałem, kolega chce równolegle pod głośniki podłączyć wyjście radia oraz wzmacniacza i osobno sterować jednym i drugim. W takim momencie trzeba pod wejście wzmacniacza podpiąć źródło sygnału niskopoziomowego (taka "empetrójka" czy wyjście jack z telefonu to są wyjścia niskopoziomowe) i będzie toto grało."
jest właśnie takim, opisanym przez Ciebie podłączeniem pod końcówki mocy, które łączą się na głośnikach.
Rozwiązanie, które ja podałem jest, jak słusznie zauważyłeś, po niskiej. Niestety jakoś przeoczyłes, że sygnał po niskiej wyciągany jest przed wzmacniaczem w radiu, więc o żadnych końcówkach mocy mowy być nie może.
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 4 Cze 2012, 00:56   

Łatwiej to chyba będzie na schematach pokazać... jak znajdę chwilę czasu, to umaluję taki, jak sądziłem, że chcesz zrobić i taki jak ja sądzę, że będzie. Możesz ułatwić mi robotę i ew. wyjaśnić od razu o co Ci chodziło jak wrzucisz własny, będę Ci wdzięczny :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 4 Cze 2012, 06:38   

Bartek00 napisał/a:
Czy da radę podłączyć wzmacniasz pod głośniki omijając radio, ale tak żeby radio nadal było w użytku.
Jeżeli masz na myśli jednoczesne podłączenie radia i wzmacniacza pod te same głośniki to się nie da,,, można podłączyć radio pod wzmacniacz a wzmacniacz pod głośniki, ale to jak ktoś zauważył albo trzeba mieć wyjście w radiu (albo sobie dorobić) albo specjalny adapter, bo tak bezpośrednio to chwila nieuwagi i po sprzęcie,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
qwerty67 


Model: Inne auto
Wersja: CL
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 282
Skąd: Słubice
Wysłany: 4 Cze 2012, 09:49   

A bzdury gadacie, są na allegro takie fajne adaptery które poprzez transformator robią z wyjścia wysokopoziomowego niskopoziomowe. W praktyce jest tak że podłączasz wejście pod głośniki np. z tyłu a wyjście pod wzmacniacz. Nie wiem jak to gra bo nie używałem, ale jest coś takiego. http://allegro.pl/konwent...2349685157.html
_________________
Była wiśniowa 1,1

Jest: Toledo 1L 1,8 90 PS
 
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Cze 2012, 10:06   

Pufcio masz rację, jeden obraz zastępuje tysiąc słów. :)


Wpięcia można dokonać na kilka sposobów od najpracochłonniejszego czyli lutowania i ekranowania aż do najprostrzego, czyli wykorzystania rozdzielacza sygnału za 2 zł. Wyjście mcz (liniowe, aux, itp) radia to napięcie z zakresu 4-6V. Wyjścia głośnikowe radia (wcz) to już napięcie ok 18V a gdy radio ma przetwornik wewnętrzny, to może być i 30V. Przy takich napięciach już nic na "bezpośrednio" się nie kombinuje i konieczne jest podłączenie przez dodatkowy układ.
Dla spokoju ducha w celu zabezpieczenia przed pomyłką, można na przewodzie dodatkowego gniazda dołożyć 3 diody, lub aby było profesjonalnie, to na rozdzielaczu dodać diody odcinające na każdy dochodzący przewód, jakieś popularne jak np N4001. W tym momencie włączenie radia przy włączonej mp3-ce nie powinno nic jej zrobić ani odwrotnie. Mała płytka uniwersalna, jakaś obudowa, 6 diod, 6 lub 4 gniazda montażowe chinch. W sumie 15-20zł w detalu i 15min zabawy z lutownicą.

Podłączenie po niskiej jest banalne i nie stanowi problemu. Osobiście mnie dziwi nieco całkowite pominięcie wzmacniacza, bo to kluczowy element tego rozwiązania. O ile mcz radia wysteruje wzmacniacz, o tyle wyjście mp3 mające napięcie 0,5-1,0V może tego nie dokonać. Dlatego na samym początku pisałem o radiu z oryginalnym wejściem aux.

Nie wiem czy oryginalne radio ma czytnik CD. Jeśli tak to najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby wpięcie przewodu (bez dodatków) na wyjściu czytnika do wzmacniacza radia. Wymaga to otwarcia radia ale wyeliminuje wszelkie niedogodności, pozwoli sterować wzmacniaczem przez radio, nie zaszkodzi radiu ani mp3 jeśli będą jednocześnie włączone.
Nadal jednak będę trzymał się założenia, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego radia z odpowiednimi gniazdami i zastosowanie karty pamięci zamiast dodatkowego urządzenia, tym bardziej, że takie radia można kupić już za 150-300zł.
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Cze 2012, 10:18   

qwerty67 napisał/a:
A bzdury gadacie, są na allegro takie fajne adaptery które poprzez transformator robią z wyjścia wysokopoziomowego niskopoziomowe. W praktyce jest tak że podłączasz wejście pod głośniki np. z tyłu a wyjście pod wzmacniacz. Nie wiem jak to gra bo nie używałem, ale jest coś takiego. http://allegro.pl/konwent...2349685157.html


Zgadzam się, bzdury piszesz. :) To zwykły, w ładnej obudowie, dzielnik rezystancyjny stosowany gdy radio nie ma wyjścia mcz. W nim nie ma transformatora a potencjometry służą do ustawienia napięcia sterowania wzmacniaczem.
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
 
 
Bartek00 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Sport
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 10 Maj 2012
Posty: 14
Skąd: Wiązowna
Wysłany: 4 Cze 2012, 11:03   

Dobra dzieki juz cos wiem i bede staral sie dzialac. Dam w najblizszym czasie znac co mi wyszlo. A orientujecie sie moze jaka jest cena wymiany sprzeglaz czesciami?
 
 
qwerty67 


Model: Inne auto
Wersja: CL
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 282
Skąd: Słubice
Wysłany: 4 Cze 2012, 13:03   

Docio, Diody na wygnale sinusoidalnym? Proszę Cię, jak ma niby przez to przejść sygnał przemienny?
EDIT:
Wyjście MCZ i WCZ jak mniemam masz na myśli małej częstotliwości i wysokiej.. z tym, że poziom sygnału nie decyduje o tym czy częstotliwość jest mała czy wysoka, to tylko poziom sygnału i nie ma opcji aby w układzie autio wystąpiły wysokie częstotliwośći gdyż są niesłyszalne nawet jeśli występują, dlatego utarło się że sygnały audio to sygnały niskiej częstotliwośći bo 15KHz w porównaniu z chociażby 1Ghz to mało :) Z tym transformatorem może faktycznie wypaliłem ale ogólnie tak się obniża poziomy sygnałow przemiennych. A i pisałem, że tego niestosowałem więc wybacz, że nie znam konstrukcji owego ustrojstwa.
_________________
Była wiśniowa 1,1

Jest: Toledo 1L 1,8 90 PS
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 4 Cze 2012, 13:25   

Wyjście liniowe chcecie traktować na równi z wyjściem słuchawkowym jakiegoś iPoda czy czegoś podobnego, przecież to tak samo jak to wyjście słuchawkowe porównać do wyjścia głośnikowego,,, słuchawki podłączone to wyjścia liniowego nawet nie zaszumią nie wspominając o zagraniu,,, u mnie czerwona sala na wzmacniaczu zaczyna się jak napięcie na wejściu osiągnie 1V a ktoś coś tam wspomniał o 6V (kurde, to połowa napięcia zasilania) ,,, po co budować wzmacniacze zasilanie 2 paluszkami :P
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Docio 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Zbyszek
Wiek: 60
Dołączył: 26 Wrz 2010
Posty: 125
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Cze 2012, 14:32   

Quwerty67 z tymi diodami to faktycznie się zapędziłem. To nie ten sygnał. :) Mea culpa. Mcz i wcz to też mój błąd. Napisałem jak napisałem a chodziło o sygnał przed wzmacniaczem (po niskiej) i za nim (po wysokiej). Oczywiście nie chodzi tu o częstotliwość lecz o poziom napięć sygnału i jego przekształcenia. Dobrze, że to zauważyłeś bo jawnie wprowadziłem w błąd.
W linkowanym przez Ciebie urządzonku mogą być transformatory. Jednak nie jako redukcja napięcia lecz miniaturowe 1:1 jako skuteczne filtry zakłóceń.

Edit.
Zamiast tych nieszczęsnych diod mozna odseparowanie zrobić najprostrzym włącznikiem 9pin. :)
_________________
Fiat Doblo 1,9JTD
Wreszcie wszystko mogę załadować. :)
Ostatnio zmieniony przez Docio 4 Cze 2012, 14:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
qwerty67 


Model: Inne auto
Wersja: CL
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 282
Skąd: Słubice
Wysłany: 4 Cze 2012, 14:35   

Teoretycznie dałoby się zrobić z tego przekładnię poziomów. Ale tak jak mówiłem nie mam pojęcia co tam siedzi ani jak to zagra .
_________________
Była wiśniowa 1,1

Jest: Toledo 1L 1,8 90 PS
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK5] Fiesta MK5
Fordy Fiesta V generacji (1999-2002)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:32
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK5] Silnik Zetec-S przerywa, szarpie przy dodawaniu gazu
silnik przerywa, szarpie przy dodaniu gazu - winna cewka zapłonowa
Raffaello Elektryka silnika 5 19 Wrz 2016, 21:17
Mizer 59
Brak nowych postów [MK5] Kabel do wzmacniacza jak podłaczyć
zabka35i Car Audio i CB 4 14 Lip 2012, 13:57
zabka35i
Brak nowych postów ST - Podlączenie kabli zapłonowych
kamil208 Elektryka silnika 1 24 Lut 2015, 07:08
Badi
Brak nowych postów [Ogólny] Dodatkowe wskażniki Auto Gauge - podlączenie
Marek91 Elektryka 5 12 Lut 2012, 22:17
Marek91


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.