Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych
Autor Wiadomość
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 11 Lut 2012, 10:46   Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

Z dniem dzisiejszym wchodzą zmiany w zasadach ubezpieczeń samochodów,,, przy czym w przypadkach które dotyczą zasad przy zmianie właściciela, zmiany w przepisach obowiązują dla pojazdów zakupionych w dniu dzisiejszym, jak ktoś kupił auto wczoraj (kwestia daty na umowie) to lipa, stare OC mu się przedłuży jak nie wypowie na czas (tak mnie się wydaje),,,

Zgodnie z nową ustawą:

* klient, który zawarł umowę OC w formie elektronicznej, będzie mógł jako dowód posiadania polisy używać wydruku potwierdzenia zawarcia umowy; (czyli coś co funkcjonuje od dawna, bo Policja uznawała wydrukowane potwierdzenia np. z mBanku, choć BRE i tak wysyłało potwierdzenie pocztą, teraz pewnie już nie będą)

* za datę złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia obowiązkowego, które zostało przesłane pocztą, uważa się datę stempla pocztowego (dotyczy to ubezpieczeń zawieranych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych (umowa OC), rolników (umowa OC) i właścicieli budynków rolniczych); (w końcu jakieś namacalne dowody, a nie jak ja miałem w PZU, że gdzieś im zaginęło i znaleźli 6 dni po czasie tak więc uważają wypowiedzenie za nieskuteczne)

* towarzystwa ubezpieczeniowe będą zobowiązane do informowania klientów, na dwa tygodnie przed końcem umowy, że polisa się kończy. W przesyłanym do klienta piśmie znajdą się także informacje o wysokości składki w przypadku przedłużenia ochrony na kolejny rok. Jeśli klient zdecyduje się nie przedłużać umowy, wówczas będzie musiał wypowiedzieć ją w dniu poprzedzającym koniec okresu ubezpieczenia; (czyli bez większych zmian, z tym że nie da się zapomnieć bo obowiązkowy będzie monit od ubezpieczyciela,,, niektórzy już od dawna takie zasady stosują, np. PZU Kraków bo tylko stamtąd dostaje listy)

* kierowcy będą mogli wypowiedzieć jedną z umów, jeśli dojdzie do podwójnego ubezpieczenia; (nareszcie, w sumie do podwójnego OC dochodziło zazwyczaj przy zakupie używanego auta, a teraz jak kupimy auto, a w ciągu 30 dni nie załatwimy sprawy (czuli jak było) to OC się nie przedłuży z automatu)

* jeśli dojdzie do sprzedaży pojazdu, a nowy właściciel nie wypowie umowy z ubezpieczycielem, wówczas będzie ona trwała do końca okresu zawarcia; (to co wyżej wspomniałem)

* zwrot za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej będzie przysługiwał za każdy dzień, a nie jak dotychczas za miesiąc. Zakład będzie miał na wypłatę świadczenia 14 dni; (przy OC wartym około 1000PLN chodzi o kwotę rzędu 80 zeta przy dobrych wiatrach do naszej kieszeni jak dobrze liczę, w moim konkretnym przypadku do uratowania około 30 złotych)

* towarzystwo będzie miało prawo zażądać zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej, w sytuacji kiedy klient nie poinformuje go o zdarzeniach, które miałby wpływ na wysokość składki; (ciekawi mnie jak bardzo będą z tego zapisu korzystać ubezpieczalnie i na jakich zasadach)

* umowa ubezpieczenia OC wygaśnie z chwilą zarejestrowania pojazdu poza granicami Polski. (mało prawdopodobne by jakaś nasza Fieścinka wyjechała na stałe za granice)

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa (kursywą mój komentarz)

PDF: USTAWA z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jak dobrze wykombinowałem to kursywom po staremu, wytłuszczone po nowemu.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ o ubezpieczeniach aut
i innych kwestiach z tym związanych.
trzeci Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 30 Sty 2011, 10:30
trzeci
Brak nowych postów Przyklejony: USTAWA o ubezpieczeniach obowiązkowych
(Dz. U. z 2003r. Nr 124 poz. 1152 z późn. zm.)
BLADE Ubezpieczenia i rejestracja aut 0 9 Lip 2008, 13:23
BLADE
Brak nowych postów Zmiany TAZ'a(mk 3)
zmiany stylistyczne w Tazie :) dokumentacja + poradniki :)
AeRJot Tuning stylistyczny 20 21 Kwi 2006, 16:29
Gość
Brak nowych postów Jakieś zmiany są?
yoyo72 Hyde-Park 4 6 Mar 2016, 00:35
blood_brother
Brak nowych postów Zmiany w prawie OC po 02.2012r?
gru Ubezpieczenia i rejestracja aut 19 18 Kwi 2014, 09:28
FFDriver


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.