Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: elektryczne lusterka, lusterka, mk6, podgrzewane lusterka

[MK6] FAQ Montaż elektrycznych lusterek z podgrzewaniem
Autor Wiadomość
pawel182 

Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Inna
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 440
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Gru 2010, 18:45   [MK6] FAQ Montaż elektrycznych lusterek z podgrzewaniem

Jakiś czas temu w ramach doposażania swojego samochodu wymieniałem manualne lusterka na lusterka elektryczne z podgrzewaniem.
Lusterka w okazyjnej cenie nabyłem na najpopularniejszym portalu aukcyjnym w PL pochodziły z rozbitka.

Dla przypomnienia zaczniemy od sposobu demontażu lusterek.
Jak zdemontować lusterka chyba było już opisywane wiele razy ale dla przypomnienia....
Najpierw ściągamy plastik (ja niestety nie mam już zdjęcia z lusterkami manualnymi więc pokazuje fotke juz z elektrycznymi)

Plastki ten ściągamy mniej więcej rychem jaki pokazuje zielona strzałka.

Następnie odkręcamy lusterko (tutaj zrobiłem wtedy fotke :) )

Po zdjęciu tej zaślepki musimy odkręcić śrube (1) - rozmiar śruby to "10", następnie zdjąć wsuwkę (2) i delikatnie ścisnąć zatrzaski (3) i wyciągnąć lusterko.
Montaż wykonujemy w kolejności odwrotnej.

Prace rozpocząłem od instalacji dodatkowych bezpieczników w skrzynce.
Należy dołożyć bezpiecznik F8 (7,5A), który zabezpiecza obwód sterowania lusterek oraz bezpiecznik F32 (7,5A), który zabezpiecza obwód podgrzewania lusterek.


Sposób montażu tych bezpieczników jest dowolny - ja zamontowałem je w oryginalnej skrzynce ale równie dobrze ktoś może sobie to zrobic na "pajęczynie" lub używając jakiś uniwersalnych gniazd na bezpieczniki.


Schemat podłączenia lusterek wygląda nastepująco:


Jak widać na załączonym obrazku regulacja lusterek działa niezależnie od położenia kluczyka w stacyjce. Ja napięcie zasilające wchodzące na bezpiecznik F8 wziąłem z grubek czerwonego przewodu w skrzynce bezp. który leci od akumulatora.
Podgrzewanie lusterek natomiast działa razem z ogrzewaniem tylnej szyby.
Przekaźnik sterujący podgrzewaniem tylnej szyby znajduje sie w module GEM.
Należy wpiąć się w 4 pin na pierwszej wtyczce od lewej strony modułu GEM.


I kabelkiem tym lecimy na bezpiecznik F32 w skrzynce a z bezpiecznika dopiero wtedy na lusterka (z bezpiecznika powinny wychodzic dwa przewody (jeden do prawego lusterka drugi do lewego)

Samo przejście kabelkami pomiędzy nadwoziem a drzwiami zrobiłem używając oryginalnych złącz. Generalnie coś robiąc mam zasade aby robić to w sposób jak najbardziej przypominający fabryke :)


Kabelki do sterowania lusterkami oryginalnie są przeciągnięte środkowimi pinami wtyczki (po stronie kierowcy wchodzi 5kabelków po stronie pasażera 4)


A tu już widok wtyczki po stronie kierowcy "uzbrojonej" w kabelki do instalacji lusterek


Co do wiązki przewodów w drzwiach. Zakładając dużo wcześniej oryginalny centralny zamek i elektryczne szyby zakupiłem wiązki, które były przystostowane już do instalacji lusterek więc w drzwiach nic nie musiałem robić, ale jeśli ktos takowych nie posiada trzeba poprowadzic kabelki zgodnie z wyżej zamieszczonym schematem.

Samą wiązkę przewodów pomiędzy prawą a lewą strona samochodu po zaizolowniu przymocowałem opaskimi zaciskowymi do oryginalnej grubej wiązki (tu zdjęcie zrobione zanim poobcinałem opaski:) )


To chyba tyle w temacie. Instalacje robiłem w kwietniu i niestety fotek nie zrobiłem za dużo ale myśle, że ten krótki opis będzie przydatny dla osób, które będą chciały sobie doposażyc auto.
Na zakończenie zdjęcia drzwi z założónymi lusterkami:


_________________
Nic nie zastąpi dużej pojemności, a od dużej pojemności lepsza jest tylko....jeszcze większa pojemność :)
Ostatnio zmieniony przez bidżej 17 Gru 2010, 18:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ficus
[Usunięty]

Wysłany: 9 Gru 2010, 01:23   

Mam jedno pytanko tylko. Czy plastik przy przełączniku (strona kierowcy) jest taki sam jak w wersji z manualnymi lusterkami? Wystarczy wcisnąć przełącznik i tyle?

można troszkę podrasować ten schemat :hihihi: w innym temacie jest napisane co i jak z kablami, chodzi o kolory kabli.

Manual konkret. Gratuluję i dziękuję!
 
 
pawel182 

Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Inna
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 440
Skąd: Łódź
Wysłany: 9 Gru 2010, 16:17   

ficus napisał/a:
Mam jedno pytanko tylko. Czy plastik przy przełączniku (strona kierowcy) jest taki sam jak w wersji z manualnymi lusterkami? Wystarczy wcisnąć przełącznik i tyle?


Plastiki są inne zarówno po stronie kierowcy jak i pasażera.
_________________
Nic nie zastąpi dużej pojemności, a od dużej pojemności lepsza jest tylko....jeszcze większa pojemność :)
 
 
ficus
[Usunięty]

Wysłany: 10 Sty 2011, 19:48   Re: FAQ Montaż elektrycznych lusterek z podgrzewaniem

pawel182 napisał/a:

Należy wpiąć się w 4 pin na pierwszej wtyczce od lewej strony modułu GEM.
Obrazek

I kabelkiem tym lecimy na bezpiecznik F32 w skrzynce a z bezpiecznika dopiero wtedy na lusterka (z bezpiecznika powinny wychodzic dwa przewody (jeden do prawego lusterka drugi do lewego)


Zabrałem się dzisiaj za montaż i coś mi nie pasuje. Jesteś na 100% pewien że to był 4 pin? U mnie kabel jest pomarańczowy ;-| i dlatego pytam. Nie mam mierniczka żeby sprawdzić czy wszystko OK i dlatego pytam. Dzięki za odp!
 
 
pawel182 

Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Inna
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 440
Skąd: Łódź
Wysłany: 10 Sty 2011, 19:55   Re: FAQ Montaż elektrycznych lusterek z podgrzewaniem

ficus napisał/a:
pawel182 napisał/a:

Należy wpiąć się w 4 pin na pierwszej wtyczce od lewej strony modułu GEM.
Obrazek

I kabelkiem tym lecimy na bezpiecznik F32 w skrzynce a z bezpiecznika dopiero wtedy na lusterka (z bezpiecznika powinny wychodzic dwa przewody (jeden do prawego lusterka drugi do lewego)


Zabrałem się dzisiaj za montaż i coś mi nie pasuje. Jesteś na 100% pewien że to był 4 pin? U mnie kabel jest pomarańczowy ;-| i dlatego pytam. Nie mam mierniczka żeby sprawdzić czy wszystko OK i dlatego pytam. Dzięki za odp!



Tak. Kolor chyba zielono-pomarańczowy. Może źle liczych nr pinów? (nie od tej strony)
_________________
Nic nie zastąpi dużej pojemności, a od dużej pojemności lepsza jest tylko....jeszcze większa pojemność :)
 
 
ficus
[Usunięty]

Wysłany: 10 Sty 2011, 20:36   

Jest już ciemno wiec z rana sie za to wezme. Podejrzewam że odwróciłem wtyczkę. Znalazłem przed chwilą na chacie próbnik więc mam nadzieje z rana sie dowiedziec co i jak.

[ Dodano: Wto Sty 11, 2011 17:42 ]
Sprawdziłem. Niestety miałem rację. U mnie kolory kabli są zupełnie inne. Nie wiem jak to możliwe...
 
 
pawel182 

Model: Ford Fiesta Mk6`05
Wersja: Inna
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 440
Skąd: Łódź
Wysłany: 14 Sty 2011, 12:56   

ficus napisał/a:
[ Dodano: Wto Sty 11, 2011 17:42 ]
Sprawdziłem. Niestety miałem rację. U mnie kolory kabli są zupełnie inne. Nie wiem jak to możliwe...



Zauważ, że Twoja Fiesta jest już po FL moja nie i stąd pewnie ta różnica w kolorach.
_________________
Nic nie zastąpi dużej pojemności, a od dużej pojemności lepsza jest tylko....jeszcze większa pojemność :)
 
 
Lapa77 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Gold
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 27
Skąd: Gdynia
Wysłany: 11 Lis 2011, 14:40   

Tak przy okazji mam pytanie, czy po montażu składanych lusterek składają się wam one po zamknięciu auta samoczynnie? U mnie (lusterka składane fabrycznie) tak właśnie jest i mnie to wnerwia - zimą miałem sytuację, że zmroziło mi auto tak, że mało nie spaliłem silniczków od składania. Od tej pory na zimę wyciągam bezpiecznik F8, ale może jest jakaś inna metoda dezaktywacji składania luster?
_________________
PZDR
Lapa
 
 
mieszko 
Naczelny spamer F.K.P.


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: 1.0/80KM
Imię: Mieszko
Wiek: 31
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Lis 2011, 14:49   

składanie lusterek jest zależne od wersji
_________________
 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 11 Lis 2011, 16:16   

Lapa77 napisał/a:
może jest jakaś inna metoda dezaktywacji składania luster?
Odłączenie kabla zasilającego... :9:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
Lapa77 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Gold
Silnik: 1.4TDCi/68KM
Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 27
Skąd: Gdynia
Wysłany: 12 Lis 2011, 22:23   

To bezpiecznik szybciej się wyjmuje i na myjce szybko można go włożyć przed wjazdem do tunelu :hihihi:
_________________
PZDR
Lapa
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 12 Lis 2011, 22:40   

Lapa77 napisał/a:
i na myjce szybko można go włożyć przed wjazdem do tunelu :hihihi:
W mrozy na myjkę... :9:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - RDZA / KOROZJA
LOY Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 13 2 Lut 2019, 00:44
semimatt
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ o ubezpieczeniach aut
i innych kwestiach z tym związanych.
trzeci Ubezpieczenia i rejestracja aut 1 30 Sty 2011, 10:30
trzeci
Brak nowych postów Ogłoszenie: Car Audio - FAQ
Czyli zanim zapytasz - zajrzyj !
molu Car Audio i CB 11 6 Lis 2023, 11:05
Wizja
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - regulacja instalacji gazowej
Lokmen LPG 0 15 Cze 2008, 21:32
Lokmen
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić
Zajrzyjcie tutaj zanim spytacie o to samo.
Rkalitka Silniki diesla 230 23 Gru 2014, 20:23
Jaszczur


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.