Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

[MK3] Dzienne światła LED i kontrola drogowa

Światła do jazdy w dzień
mogą być oparte na LED, jedynym wymogiem jest oznaczenie na kloszu RL
54%
 54%  [ 18 ]
mogą być oparte na LED ale poza RL trzeba mieć homologacje na piśmie i fakture
36%
 36%  [ 12 ]
to tylko i wyłącznie światła z żarówką 20W (i wszystkie nowe auta łamią przepisy)
9%
 9%  [ 3 ]
Głosowań: 33
Wszystkich Głosów: 33

Autor Wiadomość
dr_Henio 


Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: S
Silnik: 1.4/73KM
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 127
Skąd: Polska
Wysłany: 16 Wrz 2010, 09:15   [MK3] Dzienne światła LED i kontrola drogowa

Witam

Jeśli moderatorzy uznają iż post powinien się znaleść w innym miejscu proszę o przeniesienie.

Jakieś 2 lata temu zakupiłem i zamontowałem światła do jazdy dziennej LED, na kloszu jest wybity znak E i RL ( nie DRL) światełka zapalają się automatycznie po uruchomieniu silnika i gasną wraz z zapaleniem swiateł mijania. Mogą swiecić same lub razem z postojówkami.

Wszystko było OK (przeglądy techniczne) do niedawna, kiedy to na podkarpaciu zatrzymał mnie patrol do kontroli i od razu przyczepił się do świateł.

-po pierwsze bez homologacji (RL o niczym nie świadczy, musi być papier i pieczątki, światła LED są niedopuszczone do ruchu a w nowych samochodach spełniają rolę tylko postojówek, światła dzienne muszą mieć żarówkę 20W)
-po drugie kolor jest nieodpowiedni, pan widział tam poświatę niebieskiego
-po trzecie na oko widać że umiejscowienie jest niezgodne z przepisami
-po czwarte świecą razem z postojówkami

Pan zaproponował 500zł i konfiskatę dowodu

proszę Was o komentarz i radę, bo nie wiem czy już się zmieniły przepisy? Czy ktoś jest niedoinformowany? Gdzie mogę znaleść ustawy i aktualne przepisy, wstyd poruszać się po drogach i być nie na czasie

Przepraszam ale jak o tym sobie przypomnę to jeszcze we mnie buzuje.
Część odpowiedzi została już udzielona tu ale nie wiem czy nic sie nie zmieniło.
_________________

Odsuwany szyberdach od eskorta w fieście
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16 Wrz 2010, 10:40   

dr_Henio napisał/a:
RL o niczym nie świadczy

To ciekawe po co jest :) Pewnie dla zabawy :)

dr_Henio napisał/a:
światła LED są niedopuszczone do ruchu

Ciężko znaleźć jednoznaczną wykładnię. Nie ma mowy o ich używaniu (ale!) nikt nie zabrania ich używania :)
Cóż... z przepisami tkwimy gdzieś w latach 70. XX wieku, kiedy o diodach elektroluminescencyjnych nikt nie słyszał - i nie zanosi się na prędką zmianę tego stanu rzeczy.

dr_Henio napisał/a:
w nowych samochodach spełniają rolę tylko postojówek

Gówno prawda :) Wystarczy spojrzeć chociażby na Opla Insignię, który może mieć lampy przednie albo oparte na xenonie albo na diodach. I nie mówię tylko o światłach dziennych, ale o wszystkich - w tym drogowych.

dr_Henio napisał/a:
światła dzienne muszą mieć żarówkę 20W

Jest mowa o tym, że powierzchnia takiego "światła" nie może być mniejsza niż 40cm², a jasność (wg norm UE) ma się zawierać w przedziale 400-800 Cd. Nie ma słowy o żarówkach (klik)

dr_Henio napisał/a:
po drugie kolor jest nieodpowiedni, pan widział tam poświatę niebieskiego

Patrz poprzedni link - światło ma mieć barwę białą (ale!) "na oko" to niejeden chłop umarł, więc on sobie swoje "ekspertyzy" może w buty wsadzić :) Światło "białe zimne" ma do to siebie, że przy żarówce wygląda faktycznie jak lekko niebieskie - ale kiedy podstawisz kartkę A4 pod jedno i drugie, to się okaże, że pod żarówką jest lekko żółtawa, a oświetlona takimi diodami "cold white" ma białą barwę. Trzeba by było poruszyć zagadnienia spektrum barwnego i temperatury światła (która - co warto wspomnieć - nie jest poruszona w ustawie) - tak na początek :) Udowodnić, że to co jemu "na oko" nie pasuje, jest normalne, naturalne i logiczne, nie jest tak trudno. Chętnie bym się wdał w dyskusję z takim "ęteligentem" :)

dr_Henio napisał/a:
po trzecie na oko widać że umiejscowienie jest niezgodne z przepisami

Pytanie więc czy masz je zamontowanie niezgodnie z literą prawa czy może gliniarz nie zna przepisów i wszystko ocenia "na oko".

dr_Henio napisał/a:
po czwarte świecą razem z postojówkami

Polskie prawo tego wymagało, ale było to sprzeczne z unijnym. Niemniej jednak - nie słyszałem o tym, że zabronione jest świecenie postojówek razem z dziennymi. Wymagać to jedno, a pozwalać to drugie. Swoją drogą - po co marnować żarówki i prąd na postojówki?

dr_Henio napisał/a:
Pan zaproponował 500zł i konfiskatę dowodu

Zaproponowałbym, żeby mi podał >za co< chce tyle policzyć i na podstawie jakiego przepisu chce zabrać dowód.

Taryfikator mówi jasno:
Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu (art. 51 ust. 1) - 200zł
Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu (art. 51 ust. 1 lub 2) - 100zł

I w zasadzie jedynie pod to (bo to co najwyżej jazda bez "normalnych" świateł) można podpiąć wykroczenie.

Jeśli byłbym pewien, że światła są dobrze zamontowane, to byłaby krótka piłka - on "na oko" stwierdza, że światła są źle zamontowane i złej barwy, a ja "na oko" stwierdzam, że się powinien douczyć i pójść do okulisty. Odmawiam przyjęcia mandatu i chcę skierować sprawę na drogę sądową :)

A gdyby tak to nagrywać jak wszystko ocenia na oko, to na pierwszej rozprawie byłoby już wszystko rozstrzygnięte :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
Ostatnio zmieniony przez Puff 16 Wrz 2010, 10:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
bidżej 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Bartek
Wiek: 37
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 4784
Skąd: Stuttgart
Wysłany: 16 Wrz 2010, 10:46   

ale jak mandat przyjęty to już chyba po zawodach?
_________________
www.twojrobot.blogspot.com
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16 Wrz 2010, 10:51   

bidżej napisał/a:
ale jak mandat przyjęty to już chyba po zawodach?


Dz.U. Nr 106, poz. 1148 ze zm.:
Cytat:
Art. 101. § 1. Prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 16 Wrz 2010, 11:14   

dr_Henio napisał/a:
po pierwsze bez homologacji (RL o niczym nie świadczy
LR to chyba oznaczenie świateł do jady w dzień, a homologacja to co innego,,, czyli powinno być i LR i E w kołeczku z odpowiednią cyferką, czyli homologacja na polskę, chyba ze masz samochód zarejestrowany gdzieś Danii to może być homologacja na danię,,,
dr_Henio napisał/a:
musi być papier i pieczątki
Na przednie światła też masz papier i pieczątkę? Znak homologacji musi być umieszczony na lampie/kloszu,,,
dr_Henio napisał/a:
światła dzienne muszą mieć żarówkę 20W
21W jeśli już, i kiedyś tak faktycznie było, teraz jest napisana powieszchnia światła i stopień jasności,,, jak wyrobisz możesz i świeczkę mieć (o ile będzie miała homologację)
dr_Henio napisał/a:
po drugie kolor jest nieodpowiedni, pan widział tam poświatę niebieskiego
Biały ma być,,,
dr_Henio napisał/a:
po trzecie na oko widać że umiejscowienie jest niezgodne z przepisami
Ano przepisy bardzo dokładnie (co do centymetra) opisują obszar gdzie światła do jazdy w dzień mogą zostać zamontowane,,,
dr_Henio napisał/a:
po czwarte świecą razem z postojówkami
Kiedyś tak było, teraz się przepisy zmieniły i jest do roku, i od roku,,, i starsze dzienne mogą zapalić dopiero po zapaleniu świateł postojowych, teraz tak już nie wolno podłączać, tylko dzienne mają się świecić,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
drjanusz 


Model: Ford Fiesta Mk4`96
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 61
Dołączył: 07 Lip 2007
Posty: 923
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Wrz 2010, 11:25   

I tu pies pogrzebany :sad: "Niebieski" może sobie dowolnie interpretować przepisy bo większość uważa że co powie to świete. :-P
Pare lat temu wojowałem z takim o sportową kierownice(przywiezioną zza Odry)trzy razy mizabierał DR i tyle razy miałem go z powrotem-szlag go trafiał bo miałem (na moje szczęście) znajomego wyżej niż ten krawężnik :rotfl: A nie miał podstaw do zabrania bo miałem homologacje,no ale on BYŁ PRAWEM a ja tylko niepokornym kierowcą :-P
"Nieomylni upierdliwcy" znajdą się wszędzie :twisted: .
_________________
Było XR3i
Była Fiesta 1,1i
Fiestynka 1,3...skasowana :((
Zagościł mkV Essi 1.6 Już ni ma.
A teraz Fiesta 2x mkIV 1,3 Endura
W stajni pojawił się Mondeo 1,6 mk1
kolejna zmiana Fokus Kombi 1.6
 
 
 
diodalodz 


Model: Ford Fiesta Mk1`82
Wersja: C
Silnik: 1.0/45KM
Imię: Krzysztof
Wiek: 39
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 5648
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Wrz 2010, 11:46   

RL - światła jazdy dziennej dla pojazdów samochodowych
E20 - oznacza homologację dla polski
a pod znaczkiem E XX umieszczony jest numer homologacji na ten produkt.
Wykaz cyfr homologacji i przypisane im państwa
1 - Niemcy
2 - Francja
3 - Włochy
4 - Holandia
5 - Szwecja
6 - Belgia
7 - Węgry
8 - Czechy
9 - Hiszpania
10 - Jugosławia
11 - Wielka Brytania
12 - Austria
13 - Luksemburg
14 - Szwajcaria
15 - (wolna)
16 - Norwegia
17 - Finlandia
18 - Dania
19 - Rumunia
20 - Polska
21 - Portugalia
22 - Rosja
23 - Grecja
24 - Irlandia
25 - Chorwacja
26 - Słowenia
27 - Słowacja
28 - Białoruś
29 - Estonia
30 - (wolna)
31 - Bośnia i Hercegowina
32 - Łotwa
33 - (wolna)
34 - Bułgaria
35 - (wolne)
36 - Litwa
37 - Turcja
38 - (wolna)
39 - Azerbejdżan
40 - Macedonia
41 - (wolna)
42 – the European Community (Approvals are granted by its Member States using their respective
ECE symbol)
43 - Japonia
44 - (wolna)
45 - Australia
46 - Ukraina
47 - Południowa Afryka
48 - Nowa Zelandia
 
 
 
dr_Henio 


Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: S
Silnik: 1.4/73KM
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 127
Skąd: Polska
Wysłany: 27 Wrz 2010, 13:31   

Witajcie, przepraszam że tak długo nie odpisywałem.

Sprawa zakończyła się upomnieniem i "obiecaniem wymontowania tych świateł". Pomogło chyba to że byłem przekonany zgodnością z przepisami i odmówiłem przyjęcia mandatu.
Poprosiłem o dokładne opisanie mojego zaniedbania i dopisanie że poszkodowany dysponuje fotografią. Poprosiłem żeby Pan stanął obok auta i wykonam zdjęcie jako dowód.
Zdjęcia nie było sprawa zakończona.

Swiatełka są zamontowane jak na zdjęciu:



Uploaded with ImageShack.us
_________________

Odsuwany szyberdach od eskorta w fieście
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 27 Wrz 2010, 13:34   

W ustawie/na wikipedii (wyciąg) masz wypisane jakie parametry mają mieć te światła - poczytaj i zmierz swoje. Bardziej czarno na białym czy są legalne czy nie, mieć nie będziesz.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 27 Wrz 2010, 21:11   

Pufcio, wklejmy,,,
Cytat:
Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.
Światła dzienne muszą być zainstalowane:

* Symetrycznie względem osi pojazdu
* Na równej wysokości
* Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
* Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
* Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego

Ponadto minimalna powierzchnia świecenia lamp musi być ≥40cm², a w przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.
Jest wspomniane o oznaczeniu LR, bo homologacja to samo przez się rozumie,,, mam jeszcze 40 cm powierzchni świecącej (Twoje tyle raczej nie mają) ale z tego co gdzieś mi się o uszy obiło jest teraz podana siła świecenia a nie powierzchnia,,, ale trzeb by do ustawy zajrzeć i poszukać (to raczej będzie w jakimś rozporządzeniu a nie ustawie)
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
dr_Henio 


Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: S
Silnik: 1.4/73KM
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 127
Skąd: Polska
Wysłany: 28 Wrz 2010, 10:29   

40cm^2 na 1szt czy parę? Myślałem że jak coś ma już homologacje RL to jest dopuszczone :)
_________________

Odsuwany szyberdach od eskorta w fieście
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 28 Wrz 2010, 10:34   

Powierzchnia świecenia lamp - czyli obie razem,,, LR to tylko oznaczenie że światło jest do jazdy dziennej, to czy ma homologacje (i na jaki kraj) to zupełnie inna bajka,,, to tak samo jak byś w sklepie kupił slicki z odpowiednimi oznaczeniami tj, nośnością, prędkością max i tak dalej,,, wcale to nie znaczy ze możesz z nimi na drogę publiczną pojechać,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
dr_Henio 


Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: S
Silnik: 1.4/73KM
Dołączył: 19 Mar 2006
Posty: 127
Skąd: Polska
Wysłany: 8 Lis 2010, 12:15   

sprawdziłem, odległości w jakich znajdują się lampy i są w granicach podanych przez JoeMix granicach
Od lata mam do zamontowania halogeny p/mgielne teraz stają się coraz bardziej potrzebne, jedyne miejsce do ich zamontowania to to gdzie są aktualnie dzienne.

Pytanie gdzie przenieść dzienne? Między kloszami swiateł mijania (nie spełnią wymogów co do rozmieszczenia)
_________________

Odsuwany szyberdach od eskorta w fieście
 
 
kamil8787 

Model: Ford Fiesta Mk3`91
Wersja: CLX
Silnik: 1.1i/50KM
Imię: Kamil
Wiek: 36
Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 75
Skąd: Pińczów
Wysłany: 2 Gru 2010, 21:46   

witaj ja proponował bym przeniesienie je poprostu wyżej.
_________________
Jest:
Fiesta Mk3 1.1i
Clio 1 1.1 pb+LPG
Fiesta mk 3.5 1.6 16 v 88km + lpg futra
 
 
 
zygmuncik 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Ghia
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Zygmunt
Wiek: 32
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 66
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 27 Sty 2011, 13:24   

witam mam pytanko. mam sobie ja taką fiestkę, z taką lapką z tyłu http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=54044
czy za coś takiego mogą mi zabrać DR? jest to oficjalna lampa fordowska.
 
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 27 Sty 2011, 13:45   

zygmuncik, mam nadzieję że tak...
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
zygmuncik 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Ghia
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Zygmunt
Wiek: 32
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 66
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 27 Sty 2011, 13:47   

dlaczego masz nadzieję że tak?
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 27 Sty 2011, 14:16   

Można by napisać, a TIRowcy to mają w kabinach,,, ale kabiny są wysoko nad ziemią, tu walisz po oczach centralnie kierowcę za sobą, nieprzyjemnym niebieskim światłem,,, na postoju lampka OK, podczas jazdy już niekoniecznie, czy DR zabiorą w sumie zależy od policjanta bardzo,,,

Jeśli masz wątpliwość czy oślepiasz kierowców za sobą, to przewieś lampkę pod przednie lusterko,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
zygmuncik 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Ghia
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Zygmunt
Wiek: 32
Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 66
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 27 Sty 2011, 14:24   

nie sądzę że oślepiam, jechałem parę razy za fiestą i wcale mnie nie oślepiała. już bardziej wali po oczach ten czerwony stop. ale skoro nie może być niebieskiego to go chyba wymontuje, albo przejadę się na komendę i się dowiem :)
 
 
 
Neo178 

Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ghia
Silnik: 1.6i16V/100KM
Imię: Mariusz
Wiek: 34
Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 322
Skąd: Bełchatów/Łódź
Wysłany: 27 Sty 2011, 14:26   

Ja osobiście jestem za tym, żeby nie zawieszać niczego świecącego przy szybach, bo to albo oślepia albo odwraca uwagę - dla mnie bezsens i robienie choinki z auta :fox:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK3] Fiesta MK3
Fordy Fiesta III generacji (1989-1996)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:36
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: Fiesta MK3 - 3D Project
Longer_007 Hyde-Park 205 2 Wrz 2015, 14:13
szagrad
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] FAQ - Shortshifter
Szybsza zmiana biegów
TomeX500 Tuning mechaniczny 39 25 Cze 2013, 22:37
rybek121
Brak nowych postów Przyklejony: Ford Fiesta MK3 rebuild
czyli działamy w 1.1 i 1.3
Ad@mus Tuning stylistyczny 3 1 Sie 2009, 17:27
LOY
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] Swap na RS2000..co potrzeba?
bigel Tuning mechaniczny 21 20 Maj 2013, 14:32
Daras84


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.