Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

[MK3] Skrzynia dla Infinity 1250w do Fiesty mk3
Autor Wiadomość
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 19 Wrz 2011, 21:20   [MK3] Skrzynia dla Infinity 1250w do Fiesty mk3

Witam.
Zamierzam zrobić skrzynie do mojej fiesty mk3. Z racji tego, że bagażnika wiele nie ma, chciałbym zrobić skrzynie, w której głośnik będzie od góry, na nim maskownica, zawsze to będę mógł coś położyć na nim.

Mam głośnik Infinity 1250w, 30cm, który był montowany w Audi A4 zamiast zapasówki, teraz od znajomego trafiło to do mnie, tzn mam głośnik, wzmacniacz oraz górną zabudowę + maskownica( na zdjęciach) Niestety, ja tego nie zmieszczę, więc myślałem obciąć te zabudowę i do niej dorobić resztę ścian.








Ma to być skrzynia BR, zrobię tak jak zalecane przez producenta, tj około 56-57 litrów, strojona na 30Hz.
Chce, żeby była ze skosem, schowa się pod siedzenia.
Wstępne moje wymiary, jakie obliczyłem to:
46cmx46cm(góra)/65cm(dół)x26cm. Gdyby to była prosta skrzynia litraż wychodzi 55l, ale na dole jest 65cm więc będzie trochę więcej, ale myślę, że w 57l się zmieści.

Wymiary 46cm muszą być, ze względu na dystans który ma 42cm. Głośnik ma 13cm głębokości, do tego schowany jest 4cm w skrzyni więc potrzebuje 17cm, myślę, że 26 wystarczy?

Moje pytanie do was, czy to będzie dobrze grać, czy te wymiary są odpowiednie? Czy moje obliczenia nie są błędne, bo asem z mat nie jestem;) Z góry dzięki za odpowiedź.
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 20 Wrz 2011, 14:48   

Po pierwsze - albo mooocno przesadziłeś z mocą tego głośnika, albo nie wiesz w co się pakujesz :V:
Miałem magnata który miał 150W RMS, napędzał go 300W (w RMS) wzmacniacz i przy b. głośnym graniu potrafiły światła przygasać bo fiesta zbyt mocnego altka nie ma...

Po drugie - nie chciało mi się sprawdzać Twoich obliczeń, ale czy brałeś pod uwagę ile litrów zabierze Ci głośnik ?
Przykład :
Jeżeli chcesz mieć docelowo 50L a głośnik zabiera Ci 5L to skrzynkę robisz tak aby miała te 55 <8>

Po trzecie - nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chcesz skierować membranę ku górze, założyć na to maskownicę i ewentualnie coś na tym położyć ? Głupi pomysł.
Albo brzmienie będzie takie, że nawet lekko głuchy człowiek zczai się że gra to nie bardzo, albo uszkodzisz membranę bo przy większych wychyleniach może Ci jakiś przedmiot zassać :hahaha:

Pomyśl koniecznie o jak najlepszym przymocowaniu tablicy rejestracyjnej (z reguły i tak jest przykręcana do zderzaka) bo będzie głośno brzęczeć.
Jak przesadzisz z głośnością to klamki zewnętrzne i tak będą cię wkur...wiać :rotfl:

Miałem subwoofer w bagażniku i z tego wyrosłem.
Jeżeli słuchasz tylko hip-hopu oraz techna to się nada, jeżeli słuchasz czegoś ambitniejszego to sobie odpuść bo utopisz kasę a i tak będziesz niezadowolony...
 
 
 
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 20 Wrz 2011, 15:25   

co do głośnika to kupiłem go, bo miałem po okazji bo za 100zł, tak jak i wzmacniacz więc co miałem nie brać;) rejestracja już jest dokręcona, sprawa akumulatora to się zobaczy, ale sprawdzałem już na nowym wzmaku i tym głośniku i nic złego się nie działo;)Musze tylko kabel zmienić na grubszy i bezpiecznik założyć.

Co do membrany do góry, to chce tak zrobić bo inaczej nie wykorzystam tego fajnego grila;) musi mieć skrzynka minim 46cm, bo dystans tyle ma.

Co do tego, ile litrów zabierze głośnik, to skąd to ja mam wiedzieć? W parametrach głośnika, piszę, że skrzynia ma mieć 56l, na forach też tak piszą, więc tym się sugeruje bo wydaje mi się, że producent już przemyślał, że głośnik trochę zabierze;)

Co znaczy, jeżeli słucham czegoś ambitniejszego? Tzn jaka muzyka? Dlaczego uważasz, że mógłbym być nie zadowolony?
 
 
qwerty67 


Model: Inne auto
Wersja: CL
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 282
Skąd: Słubice
Wysłany: 20 Wrz 2011, 16:39   

zdaszek, Producent zawsze podaje objętość brutto czyli nie musisz doliczać V głośnika.
_________________
Była wiśniowa 1,1

Jest: Toledo 1L 1,8 90 PS
 
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 20 Wrz 2011, 22:59   

Jeżeli słuchasz rock'a, metalu lub jazzu to będziesz niezadowolony, jeżeli reszta auta odstaje poziomem nagłośnienia.
Co przez to rozumiem ? Ano to, że jak masz w przednich drzwiach oryginalne jeszcze głośniki lub jakieś tanie 130mm to wielki głośnik niskotonowy będzie górował nad resztą zestawu audio.
Efekt będzie taki, że zamiast fajnej solówki na gitarze usłyszysz buczenie i nic poza tym.
Wiadomo, można sobie poodcinać częstotliwości filtrami dolnoprzepustowymi, ale to i tak nie działa jak trzeba w tanich wzmacniaczach (ja miałem alpine który używany kosztował 300).
Z dobrym audio jest jak z tuningiem mechanicznym - wszystko zależy czego oczekujesz i jaką masz na to kasę :-P

Ja akurat nie sugerowałem się tym co podaje producent, tylko to co piszą o tym (moim) głośniku na forum car audio. Poza tym objętość głośnika obliczyłem sobie sam :-P

Jak koniecznie chcesz wykorzystywać pozostałości po starej skrzynce do budowy nowej to już Twoja wola i ja się nie wtrącam.
Chciałeś opinii ? Moja jest taka - nie widzi mi się to ;-(
Zrób całkowicie nową skrzynkę, zgodnie ze sztuką i nie kieruj membrany ku górze. Może być na bok (ale nie w ściankę bagażnika tylko w "wolną przestrzeń" lub w kierunku klapy bagażnika).
 
 
 
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 20 Wrz 2011, 23:24   

w przednich drzwiach mam zmienione głośniki, 2-drozne peiyng'a. Wysokie tony graja bardzo dobrze, co do muzyki to słucham wszystkiego, jednak głownie hh. Wzmacniacz, jaki będzie suba napędzał to Alpine MRV -505, więc ustawić idzie wszystko.

Co do skrzynki, na forach pisali 55l, producent zalecał prawie 57, więc tu akurat nieduża różnica. Nie robię budy z pozostałości ze starej, tylko góra, ale jest obcięta do podanych wymiarów. W czym przeszkadza, że głośnik będzie skierowany do góry? Będzie na nim gril, więc nie uszkodzę go niczym ciężkim.

Skrzynka już została zrobiona, skręciłem tak na próbę, i na kilku wkrętach, gra nawet ładnie, huku robiła, jednak nie jest wygłuszona, bez BR, tylko dziura, nie uszczelniona a i tak gra nawet dobrze.

Zdjęcia :



 
 
Blackknight88 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Imię: Karol
Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 263
Skąd: Kielce
Wysłany: 21 Wrz 2011, 09:31   

Zdaszek co Ty pieprzysz w ogóle ?

Po pierwsze to chłopak nie podał mocy (1250w) tylko MODEL głośnika hahaha...

Po drugie nie jest to kolumna do DOMU (home audio), by obliczenia i symulacje w programach do projektowania obudów był brane pod uwagę... chyba zapomniałeś o tym, że bagażnik a i cały samochód to jedna wielka obudowa... więc Twe obliczenia nijak się mają do tego.

Po trzecie w subwooferach powinno się unikać kierowania tunelu bass reflex w ścianę, a jeśli obudowa jest zamknięta to taka sama zasada z głośnikiem.. To nie jest głośniki SZEROKOPASMOWY ! byśmy znali kierunek "pochodzenia" tychże fal akustycznych... Dlatego w home audio subwoofer wali się gdzie popadnie (jedynie tak by stając w każdym miejscu pokoju bas był jednakowy, a nie podbity), bo i tak nie jesteśmy w stanie wyczaić skąd te niskie tony idą (rozchodzą się niekierunkowo).


KamilQ, trochę duży ten głośnik do fiesty... 10" spokojnie by Ci wystarczył.. no ale skoro masz takiego to takiego trza zaadaptować. Możesz zrobić obudowę na płask głośnikiem do góry (ale wtedy musisz uważać na ową maskownicę co by inne przedmioty nie wpadły między otwory i przez wychylenie membrany nie podziurawiły jej), ale wtedy zrób obudowę zamkniętą.. zyskasz na dynamice (bass nie będzie rozlazły, mułowaty), stracisz na zejściu (czyli nie zyskasz 30hz, ale i tak będzie ok), do środka walniesz na ściany watę mineralną i będzie ok. Tylko z umiarem, bo wata mineralna (wygłuszenie) zwiększa litraż i przesadzając, stracisz na dynamice.

Są też inne sposoby zrobienia subwoofer'a, ale możesz użyć tej obudowy co zrobiłeś. Daj tylko do środka jeszcze wzmocnienia (kantówki łączące boczne i górną z dolną ściany co by usztywnić konstrukcję). Gdy będziesz montował subwoofer w samochodzie to daj gumowe podkładki na dół jak i ścianki (choćby kilka warstw dętki samochodowej/motocyklowej/rowerowej), zminimalizujesz drgania przenoszone na obudowę samochodu. Tablicę rejestracyjną na klapie (ramkę) przykręć tak samo na podkładce gumowej (najlepsze będą uszczelki hydrauliczne (kran i te sprawy)). Wzmacniacz możesz przykręcić do obudowy (któraś z bocznych ścian) z pamiętaniem o daniu gumowych podkładek między mocowanie i tym, by wkręty nie wchodziły za bardzo do środka obudowy (żeby nie były tam 5cm :D )

Zasilanie już poprowadziłeś ?

po zamontowaniu wszystkiego strojenie, strojenie i jeszcze raz strojenie subwoofera z przednim zestawem.


powodzenia :)
_________________
.:Aktualnie poruszam się Seatem Ibizą II FL 1.9TDI 2000r. :.
.:Projektowanie w programie MaterCAM - toczenie, frezowanie:.
.:Programowanie sterowników PLC:.
.:Projektowanie 3D - SolidWorks:.
.:Projektowanie i wykonywanie instalacji pneumatycznych i hydraulicznych:.
 
 
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 21 Wrz 2011, 13:26   

W skrzyni już mam wyciętą dziurę na bass reflex, na 10cm, tylko trochę w złym miejscu, będę w domu to zrobię zdjęcia. Trochę za blisko głośnika i chcąc dłuższy BR może być problem. No ale będę jeszcze myśleć jak kupie BR.
Planuje wygłuszyć specjalną gąbką 2-3cm, uszczelnić silikonem i może skrzynkę jeszcze składać na kleju(oczywiście + wkręty).
O kantówkach też myślałem,tablica rejestracyjna jest już zrobiona, wzmacniacz przykręcę na pewno do skrzynki, kable mam poprowadzone, bo już mam sub tylko słabszy. Jedyne to muszę zmienić kabel zasilający i masę bo są za cienkie do tego. Będę dawać kabel 16mm, nie będzie za gruby?:)

Na koniec myślałem obić skrzynkę czarnym materiałem, do tego kupić rzepy na spód, żeby się trzymało i to chyba tyle.
Może fiesta mi się nie rozwali;)
 
 
Blackknight88 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Imię: Karol
Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 263
Skąd: Kielce
Wysłany: 21 Wrz 2011, 14:59   

lepiej kupić kable na wyrost aniżeli za słabe :)

obudowę składaj na wkręty i klej (wikol itp) daj go tyle by się wylewało nieco po skręceniu.
_________________
.:Aktualnie poruszam się Seatem Ibizą II FL 1.9TDI 2000r. :.
.:Projektowanie w programie MaterCAM - toczenie, frezowanie:.
.:Programowanie sterowników PLC:.
.:Projektowanie 3D - SolidWorks:.
.:Projektowanie i wykonywanie instalacji pneumatycznych i hydraulicznych:.
 
 
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 21 Wrz 2011, 20:38   

No i prace poszły dalej do przodu;)

Kupiłem klej;) No i zabrałem się za wyczyszczenie płyt w miejscach gdzie będzie klej, no i zabrałem się do klejenia;)
Efekty:


Mało estetycznie ale to akurat najmniejszy problem, kleju nie żałowałem dlatego wygląda to tak jak powyżej;)

Teraz muszę zamówić BR, oraz gąbkę do wygłuszenia;) a póki co jutro zajmę się wyczyszczeniem całości z starego lakieru;)
 
 
qwerty67 


Model: Inne auto
Wersja: CL
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 282
Skąd: Słubice
Wysłany: 21 Wrz 2011, 21:10   

Coś Ty odwalił :hahaha: :kaput: :edi: :zalamka: Brzegi płyt smarujesz klejem a później to skręcasz, tak to to przysłowiowego chu*a da...
_________________
Była wiśniowa 1,1

Jest: Toledo 1L 1,8 90 PS
 
 
 
Blackknight88 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Imię: Karol
Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 263
Skąd: Kielce
Wysłany: 21 Wrz 2011, 22:02   

Tak jak pisze qwerty :)

smarujesz klejem i potem łączysz płyty skręcając wszystko wkrętami... chyba, że tak właśnie zrobiłeś i to co wypłynęło to rozsmarowałeś :)
_________________
.:Aktualnie poruszam się Seatem Ibizą II FL 1.9TDI 2000r. :.
.:Projektowanie w programie MaterCAM - toczenie, frezowanie:.
.:Programowanie sterowników PLC:.
.:Projektowanie 3D - SolidWorks:.
.:Projektowanie i wykonywanie instalacji pneumatycznych i hydraulicznych:.
 
 
zdaszek 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: CL
Silnik: 2.0 16V
Imię: Stasiek
Wiek: 34
Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 214
Skąd: Łódź/Pabianice
Wysłany: 21 Wrz 2011, 23:38   

Blackknight88
Nie toleruję wyzwisk, więc dyskusję z Tobą skończyłem jeszcze przed jej dobrym rozpoczęciem...

kamilq777
Wszewiedzących doradców masz,więc ja już potrzebny nie jestem, jak dla mnie koniec tematu.
Powodzenia życzę w projekcie :ok:
 
 
 
kamilq777 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CLX
Silnik: 1.8D/60KM
Wiek: 32
Dołączył: 16 Sie 2011
Posty: 31
Skąd: Gorlice
Wysłany: 22 Wrz 2011, 02:47   

Cytat:
qwerty
Blackknight88



Klej najpierw nałożyłem na płytę, potem przyłożyłem do drugiej i skręcałem. A to co jest rozsmarowane to to co wypłynęło. Tak jak pisałem, nie żałowałem kleju i poszło 2 te tubki co na zdjęciu. Więc zrobiłem to dobrze;)
Rano dam kolejne zdjęcia:)

Cytat:
zdaszek

Dzięki, za Twoją opinie na ten temat, chociaż mógłbyś napisać np jakie masz jeszcze uwagi co do tego. Pozdrawiam;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: Zniżki w Inter Cars dla Team Zachód
sowa Team Zachód 0 7 Sie 2009, 22:21
sowa
Brak nowych postów Ogłoszenie: Internetowe sklepy z częściami do Fiesty
Gość Serwisy / Mechanicy / Sklepy 14 7 Paź 2018, 10:52
Parzych
Brak nowych postów Przyklejony: Wymarzone XR2i dla Prezesa
Mafios Hyde-Park 131 11 Gru 2018, 18:24
trzeci
Brak nowych postów Przyklejony: Gry i inne bajery dla nudzacych sie w pracy
Mafios Linkownia 138 3 Sie 2015, 00:14
driver90
Brak nowych postów Przyklejony: Jak rozpoznać czy skrzynia ma LSD
stafcio Tuning mechaniczny 7 29 Sty 2016, 22:47
vegetagt


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.