Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Wystawanie kół poza obrys nadkoli... Jakie są przepisy ???
Autor Wiadomość
Intruder
[Usunięty]

Wysłany: 22 Kwi 2006, 22:21   Wystawanie kół poza obrys nadkoli... Jakie są przepisy ???

Witam

Mam takie pytanie bo nurtuje mnie to od dawna... Jakie są przepisy co do wystawania kół poza obrys auta ??? Czy są co do tego jakieś normy ? Jak to wygląda w realu ?

Wiem ze za za bardzo wystajace koła zabierają dowód rejestracyjny... ale jak bardzo musza one wystawac ??

Slyszalem opinie ze jest max mogą wystawać 30mm poza obrys. Czy ktoś może mi udzielić rzeczowej odpowiedzi na to pytanie :?:
 
 
DziDzia 
vel DziaDzia





Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: RS
Silnik: 2.0/16V
Imię: Patrycjusz :)
Wiek: 37
Dołączyła: 27 Lip 2005
Posty: 4172
Skąd: :: DDG ::
Wysłany: 22 Kwi 2006, 22:47   

z tego co ja kojarze to wogole nie moga wystawac....
ale wiadomo...beda sie chcieli czepnac to kazdy powod jest dobry....
a najlepiej miec samochod taki jak z fabryki wyjechal :twisted: ....



pozdro :!:
_________________

Model:MK1 '77 Silnik: 1,1S/35KM
Model:MK5 '00 Silnik: 1,3i/60KM
Romety PONY
Profil Facebook
 
 
 
Nikita 


Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 38
Dołączył: 06 Sty 2005
Posty: 27
Skąd: Zarszyn
Wysłany: 22 Kwi 2006, 22:58   

z tego co wiem to nawet milimetra nie moze wystawac nawet rant felgi wszystko ma byc schowane
_________________
Nikita - Terytorium126p Member (Rzeszów)

Mały Fan Klub Member
 
 
 
Intruder
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2006, 01:17   

juz druga osoba powiedziala mi na GG ze prog wynosi 30mm... ktos moze mi w koncu odpowiedziec konkretnie ??? czy poprostu nikt sie nie orientuje ;-(

W zasadzie chodzi mi o jakies 20-30mm wiec nie wiele... ale... zawsze jest jakies ale :he:
 
 
Lokmen 
Zeus


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Dołączyła: 23 Maj 2004
Posty: 1723
Skąd: ___
Wysłany: 23 Kwi 2006, 08:27   

tak jak mówią - nic nie ma prawa wystawać poz obrys samochodu (względy bezpieczeństwa)
 
 
 
marcel20 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 39
Dołączył: 29 Maj 2004
Posty: 215
Skąd: Koszalin
Wysłany: 23 Kwi 2006, 10:24   

Intruder napisał/a:
o jakies 20-30mm wiec nie wiele


To jest bardzo dużo ;-|
 
 
domin1
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2006, 11:43   

tak jak wszyscy mówią"koła pojazdu nie maja prawa wystawać poza krawędzie nadkoli w pojeździe"ale jest sposób na ominiecie tego prawa mianowicie wystarczy poszeżyć nadkola i wtedy możeż włożyć w auto koła które wystaja poza oryginalne nadkole nawet 50 cm ważne aby nadkole które dospawasz było szersze od wystającego koła
 
 
marcel20 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 39
Dołączył: 29 Maj 2004
Posty: 215
Skąd: Koszalin
Wysłany: 23 Kwi 2006, 12:00   

domin1 napisał/a:
ale jest sposób na ominiecie tego prawa mianowicie wystarczy poszeżyć nadkola


Tak ale autor z tego co sie zorietowałem myśli o konkretnych kołach 17" i mimo
poszerzeń Xr i tak będą wystawać.
takich kół przy orginalnym zawieszeniu bez dystansu nie założy, wiec można je
zakładać od świeta.
Przy gwincie nie ma żadnych problemów, no poza spalaniem :D
 
 
Intruder
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2006, 13:49   

nie niechodzi o 17" ale o 16" ;) i to duze ale nic wiecej nie powiem... zobaczycie w ZG. Najprawdopodobniej udam sie w tygodniu do blacharza i sprubuje poszerzyc nadkola. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pytanie zadałem poniewaz juz dwie osoby mowily mi ze jest prog 30mm. Jedno z tych zrodel wywodzi sie z opinii policjanta wiec zastanawialem sie co Wy o tym sądzicie.
 
 
Daras84 
King of Bednary 2011





Model: Ford Fiesta Mk3`90
Wersja: RST
Silnik: 2.0 16V
Dołączyła: 05 Maj 2005
Posty: 2563
Skąd: Gliwice
Wysłany: 23 Kwi 2006, 14:28   

Ja wiem i to na 100% ze nie moga wystawac poza obrys!!!

kwestia bezpieczenstwa!! i nie piszcie ze moga bo przy mnie kumpel stracil dowod za wystajace kola;/
_________________
AUTO LAWETA 24H
SKUP AUT całych i powypadkowych 883-255-991
 
 
 
Nikita 


Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 38
Dołączył: 06 Sty 2005
Posty: 27
Skąd: Zarszyn
Wysłany: 23 Kwi 2006, 14:46   

mowisz ze jedno ze zrodel to opinia policjanata ale ten moze ma taki prog ale zapytasz sie innego to ci powie ze jak maja ci wystawac kola to lepiej odrazu mu oddaj dowod po co masz sie na stres narazac i na punkty jak znajde w przepisach to odnosnie kol to zarzuce tutaj


oto i ten przepis

Prawo Polskie definiuje szerokoć kół, jakie możemy zamontować w aucie:

Podstawa prawna: Dz.U.1996.155.772: Warunki techniczne i badania pojazdów.

Rozdział 2: Pojazdy samochodowe i przyczepy przeznaczone do łączenia z tymi pojazdami
§ 10. 1. Pojazd samochodowy powinien być wyposażony:
[...]
9) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokoci nie mniejszej niż szerokość opony, (...); ponadto błotniki samochodów osobowych i motocykli, przy masie własnej pojazdu, powinny odpowiadać następującym warunkom:
a) kąt opasania koła przez błotnik powinien być taki, aby obejmował co najmniej z przodu 30° i z tyłu 50° od pionowej płaszczyzny przechodzącej przez oś koła,
b) odległość między zewnętrzną krawędzią błotnika a osią koła w wymaganym kącie opasania nie może być większa niż dwukrotna wartość statycznego promienia opony,
c) najniższy punkt przecięcia tylnej krawędzi błotnika lub innego elementu pełniącego jego funkcję w płaszczyĽnie symetrii opony nie może znajdować się wyżej niż 150 mm ponad poziomą płaszczyzną przechodzącą przez oś koła;

Artykuł ten oznacza przede wszystkim, iż koła nie powinny wystawać poza obrys błotnika.

to powinno wystarczyc jako wyjasnienie czyli musza byc kola schowane i nie ma dyskusji inaczej leci dowod wg. mnie wystarczajaco jasno wyjasnilem teraz ta kwestie mozna z tematu zrobic informace na forum da nastepnych zainteresowanych
_________________
Nikita - Terytorium126p Member (Rzeszów)

Mały Fan Klub Member
 
 
 
marcel20 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 39
Dołączył: 29 Maj 2004
Posty: 215
Skąd: Koszalin
Wysłany: 23 Kwi 2006, 15:03   

Intruder napisał/a:
Jedno z tych zrodel wywodzi sie z opinii policjanta


Dziwny ten polucjant :D
 
 
xr2fun 


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Xr2
Silnik: 1.6/96KM
Dołączył: 18 Sie 2005
Posty: 625
Wysłany: 23 Kwi 2006, 16:39   

domin1 napisał/a:
tak jak wszyscy mówią"koła pojazdu nie maja prawa wystawać poza krawędzie nadkoli w pojeździe"ale jest sposób na ominiecie tego prawa mianowicie wystarczy poszeżyć nadkola i wtedy możeż włożyć w auto koła które wystaja poza oryginalne nadkole nawet 50 cm ważne aby nadkole które dospawasz było szersze od wystającego koła

Zgadza się pod jednym warunkiem, że masz homologację na te nadkola ( z tworzywa ) a jak dospawasz z blachy to upierdliwy policjant może zabrać dowód rej. i skierować na badanie techniczne - ciekawe czy go podbiją jak karoseria jest niezgodna z homologacją.
Szeroko być może ładnie, kwestia gustu ale problemów jeszcze więcej.
 
 
maerik 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: Inna
Silnik: 1.4i/71KM
Wiek: 40
Dołączył: 14 Kwi 2005
Posty: 722
Skąd: Kraków
Wysłany: 23 Kwi 2006, 17:06   

Kochani!
Co wy k***a wiecie o poszerzaniu? :devil:






Juz niedlugo moja tez cos takiego dostanie :ok:
 
 
 
Daras84 
King of Bednary 2011





Model: Ford Fiesta Mk3`90
Wersja: RST
Silnik: 2.0 16V
Dołączyła: 05 Maj 2005
Posty: 2563
Skąd: Gliwice
Wysłany: 23 Kwi 2006, 18:17   

<wow> niezle nadmuchane te nadkola:) masz wiecej fotek auta?? bo widze ze ktos w nim chyba przod spartolil;/
_________________
AUTO LAWETA 24H
SKUP AUT całych i powypadkowych 883-255-991
 
 
 
QBOSS 


Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: Inna
Silnik: 1.8D/60KM
Imię: Bożydar
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2006
Posty: 510
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 23 Kwi 2006, 22:20   

Intruder - Tak jak ci mówiłem mój znajomy jest gliną i mówił że próg dopuszczalności to 30 mm ,sam ma golfa 4 i fele za 3 tys które mu wystają jakieś 30 mm ,z tym że jemu nikt nic nie zrobi wiec może i tak mówić trzeba by się wczytać w przepisy :)
_________________


FUTURA DIESEL RS PROJECT :) - in 60% complete :D - still under construction
http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=19814
 
 
 
domin1
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2006, 22:57   

xr2fun napisał/a:
Zgadza się pod jednym warunkiem, że masz homologację na te nadkola ( z tworzywa ) a jak dospawasz z blachy to upierdliwy policjant może zabrać dowód rej. i skierować na badanie techniczne - ciekawe czy go podbiją jak karoseria jest niezgodna z homologacją.


niech on mi wpierw pokarze homologację jaka powinna byc dla tego auta a potem niech ni zabierze dowód a jeśli wstawię sam szyberdach to też musze mieć homologacje ? bo konstrukcje auta tez przecież zmienia albo jak spawam auto to muszę nieć homologację na spaw jaki wykonuje.niech wpierw policjant ma taki przepis z ta homologacja i niech ma homologację na palke jaką używa a potem niech mnie uczy o homologacji pojazdu

[ Dodano: Nie Kwi 23, 2006 21:58 ]
dziękuje :D
 
 
Intruder
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2006, 23:59   

hehehehe dobre Domin ;)

A ja se chyba zrobie tak... pojade do znajomego ze stacji kontroli pojazdow... on napewno sie na tym zna :) I pogadam z nim zeby wydal mi swistek ze moje kola sa zgodne z prawem i nie zagrazaja bezpieczenstwu na drodze :D Ciekawe czy to wypali :)
 
 
Nikita 


Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 38
Dołączył: 06 Sty 2005
Posty: 27
Skąd: Zarszyn
Wysłany: 24 Kwi 2006, 00:25   

ejo ciagniecie ten temat nie wystarczy wam wyciak z kodeksu drogowego co wam zapodalem???? to jest chyba najwaiagorydnieszy dowod
_________________
Nikita - Terytorium126p Member (Rzeszów)

Mały Fan Klub Member
 
 
 
Wodz


Dołączył: 17 Cze 2004
Posty: 40
Skąd: Okolice Rzeszowa
Wysłany: 24 Kwi 2006, 00:42   

Nie wypali!!!Nie mogą kola wystawać ani mm poza obrys pojazdu.Przerabiałem to z bratem rok temu jak mu się zachciało do swojego tygryska 17" włożyć.Koła założył takie jakie chciał ale tylnie błotniczki musiał poszerzyć.Do tego czasu miał parę kontroli(ja osobiście też) i żaden policjant nie życzył sobie homologacji.Przeglądu Ci nikt nie podbije z takimi kołami,chyba ze po znajomości ale podejrzewam ze pierwsza kontrola i po dowodzie.

A tak to wygląda.

_________________
Ford Fiesta Xr2(mk1)
Fiesta stara ale jara!!!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - Konserwacja nadkoli, podłogi, profili zamkniętych
Ryba88 Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 6 5 Wrz 2013, 18:29
Brykal
Brak nowych postów Dodatkowe oświetlenie, a przepisy
daro_zory Tuning stylistyczny 6 1 Kwi 2010, 07:19
Miły
Brak nowych postów Korozja nadkoli
yacek _b Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 22 1 Paź 2013, 20:00
Spike
Brak nowych postów Mocowanie wewnętrznych nadkoli z tyłu
Piter Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 12 21 Mar 2009, 19:38
pablon
Brak nowych postów [MK1] Mocowanie poszerzeń nadkoli
Qba1983 Blacharstwo / Lakiernictwo / Kosmetyka samochodowa 10 17 Lis 2011, 18:31
Qba1983


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.