Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Wentylator (chyba) nie działa
Autor Wiadomość
andrzej.fra 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25Duratec/60KM
Dołączył: 20 Paź 2020
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Maj 2021, 09:29   Wentylator (chyba) nie działa

Witam!

Wiem już, że w Fiestach (moja: MK7, 2009, 1,25, 60 koni, benzyna), gdy klimatyzacja jest włączona to wiatrak od chłodnicy powinien się włączyć co jakiś czas / być aktywny cały czas. Byłem do tego przyzwyczajony, gdyż mój wiatrak hałasował niemiłosiernie. Ostatnio jednak zwróciłem uwagę na to, że nie ma tego hałasu, jednak wiatrak się kręcił więc uznałem, że będę "jeździł, obserwował".

No i podczas ostatniej obserwacji zauważyłem, że wiatrak się już nie kręci. Postałem 10 min na postoju, klimatyzacja się załączała kilka razy i kilka razy "powinien" także załączyć się wentylator, jednak to się nie stało.

Postanowiłem dalej "jeździć, obserwować" i co jakiś czas odkręcałem ogrzewanie na maksa i sprawdzałem czy buchnie gorącem. Przypomnę tylko, że inżynierowie Forda postanowili nie montować do tego modelu wskaźnika temperatury, także traktuje to jako "wskaźnik czy zaraz mi się zagrzeje silnik czy też jeszcze można jechać", gdyż jedynym wskaźnikiem temperatury w tym modelu jest kontrolka, która jak już się zaświeci to jest źle :/.
Od kilku dni już ten wentylator się nie załącza, ja jeżdżę trasy około 15-20km na raz, trochę po mieście i trochę też szybciej. Silnik po dotknięciu go ręką jest ciepły, ale tak jak powinien być, nie parzy mi dłoni, mogę spokojnie ją na nim trzymać z 30 sekund a pewnie i dłużej.

Moje pytanie jest następujące: idą wakacje i ciepłe weekendy, i obawiam się trochę o ten układ. I pod kątem tego że na dworzu będzie coraz cieplej, ale że i trasy zaczną się robić dłuższe. Czy jest jakaś możliwość że warsztat będzie w stanie sprawdzić czy faktycznie ten wentylator się zepsuł i trzeba go wymienić, czy po prostu z duszą na ramieniu muszę jeździć i "obserwować" i pojechać do mechanika jak już się zapali owa "kontrolka temperatury"? Wiem, że przegrzanie silnika to niebezpieczna rzecz i nie chciałbym do tego dopuścić.

Będę bardzo wdzięczny za jakieś rady i pomysły. Pozdrawiam serdecznie :)
 
 
edek1977 

Model: Ford Fiesta Mk7`12
Wersja: Gold
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 61
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Maj 2021, 10:01   

zatarł się silniczek wentylatora, wymień jak najszybciej, koszt z wymianą jakieś 500 zł poza ASO. To jest słaby punkt fiesty przez to że silnik wentylatora chodzi cały czas jak jest włączona klima, więc może się zatrzeć np. już po 50 tys. km., u mnie był wymieniany już dwa razy (zdaje się ze przy około 50 i 100 tys. km).
 
 
andrzej.fra 

Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25Duratec/60KM
Dołączył: 20 Paź 2020
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 4 Maj 2021, 10:07   

Bardzo dziękuje za wskazówkę!
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 4 Maj 2021, 21:59   

edek1977, u mnie auto też jeździ na klimie i wiatrak ma się dobrze, jak się dba tak się ma, a pewnie nie zaglądałeś do niego, to szlag go trafił,,,

andrzej.fra, Fiesta nie ma wskaźnika, ma kontrolkę,,, o ile zatrzymasz się i zgasisz auto chwile po tym jak się zaświeci to nic się nie powinno stać,,, na obecną pogodę nie zagotujesz silnika nie mając wentylatora na chłodnicy o ile auto będzie jechało,,, ale kwadrans w korku z rozgrzaną jednostką jest już obarczony ryzykiem,,

Odłącz wtyczkę z wentylatora i sprawdź czy w ogóle się obraca, podłącz miernik i zobacz czy pojawia się napięcie jak właczysz klimę,,, możesz też wiatrak na krótko spróbować włączyć,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić
Zajrzyjcie tutaj zanim spytacie o to samo.
Rkalitka Silniki diesla 230 23 Gru 2014, 20:23
Jaszczur
Brak nowych postów Przyklejony: Strony i linki o Fiestach i nie tylko
Nikuś Linkownia 23 22 Gru 2017, 09:59
autovairas
Brak nowych postów Przyklejony: Koło dwumasowe - jest czy nie ma? Wątek zbiorczy
Brak pewności co masz w swojej MK6? Pytaj tutaj.
medrek Mechanika ogólna 17 18 Lip 2021, 09:46
ttomek71
Brak nowych postów Wentylator chłodnicy nie działa
gallonek Mechanika ogólna 3 17 Cze 2019, 23:11
JoeMix
Brak nowych postów [MK4] Nie działa wentylator i czujnik temperatury.
strzelba666 Elektryka ogólna 6 1 Mar 2014, 16:32
strzelba666


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.