Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Jaki czynnik, jaki olej w klimie?
Autor Wiadomość
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 36
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 15 Cze 2016, 19:29   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

Witam.

Jako że klima dmucha mi temperaturą 13-15 stopni chcę ją w końcu serwisować - pewnie od nowości nikt czynnika nie napełniał... czy ktoś wie jaki czynnik do klimy Fiesta potrzebuje, albo gdzie to sprawdzić? Z tego co szukam czynnik to chyba R134a, ale nigdzie nie mogę znaleźć 100% potwierdzenia.

Druga sprawa - czy tam też jest jakiś olej ? Sorry za takie pytania ale zielony jestem w temacie a nie chcę polegać tylko na tym co mechanik powie :)

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 16 Cze 2016, 18:59   Jaki czynni, jaki olej w klimie?

R134a. Auto jest zbyt stare, żeby używali tam R1234yf. Olej jest z automatu dodawany przez automat do klimatyzacji, nie dodaje się go osobno. Musi być w układzie, żeby sprężarka nie pracowała na sucho. Jego dawkowaniem także zajmuje się automat.

Swoją drogą temperatura na wylocie (pytanie gdzie mierzona w ogóle) nijak się ma do stanu klimatyzacji, bo to jeden czynnik z wielu (to tak, żebyś np. nie bluzgał kogoś, że spieprzył robotę, bo po uzupełnieniu wyszło 1-2 stopnie mniej wg Twojego mierzenia, a to dalekie do "X stopni").
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 16 Cze 2016, 20:27   Jaki czynni, jaki olej w klimie?

Potwierdzam, R134A. Olej się oczywiście dodaje - ale 99% zakładów klimy ma od tego automat.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie klimy:
- test szczelności: nie automatem, a idealnie azotem - pompują układ z podłączonym ciśnieniomierzem i sprawdzają czy nie spada po kilku minutach; automat niestety ma zwykle powietrze i może nie wychwycić drobnych nieszczelności
- test temperatury: termometr z nawiewow cos tam powie, ale to bardzo niemiarodajne mierzenie (chociaż 13-15 stopni to dużo za dużo dla sprawnej klimy)

finalnie - klima w MK7 nie należy do zawrotnie mocnych, w upalny dzień bardziej chłodzi niż mrozi
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 36
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 17 Cze 2016, 05:59   Jaki czynni, jaki olej w klimie?

Dzięki Panowie za informacje - swoją droga żeby w manualu od auta takiego info nie dali... ehh

@Puff:

Zdaję sobie sprawę że to może być coś innego - mam tylko nadzieję że tym razem to jednak będzie brak czynnika a nie jakaś naprawa za 5000 :/

@MisiekT:

Ja cudów nie oczekuję, jak czytam że w klimie w nowym aucie przy 30 stopniach na dworze, na wylocie powinno być 4-8 stopni a u mnie przy 25 stopniach mam 13-15 to przestaję się dziwić że w aucie nawet na pełnej klimie się gotuję... wydaje mi się że jakby było te 4-8 to spokojnie styknie na moje wymagania... a jak nie to chyba na poważnie zacznę się nad nowym autem rozglądać...

Pozdrawiam.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 17 Cze 2016, 07:26   Jaki czynni, jaki olej w klimie?

Huk napisał/a:
Zdaję sobie sprawę że to może być coś innego - mam tylko nadzieję że tym razem to jednak będzie brak czynnika a nie jakaś naprawa za 5000 :/

Nawet gdybyś miał opiłki z zatartej sprężarki w układzie (czytaj: cały układ do wymiany, bo tego wypłukać się nie da), to w niezależnym warsztacie zajmującym się klimą, ogarnęliby temat w 2000. Także gdyby Ci się to kiedyś zdarzyło (nie życzę),to nie daj się zrobić w balona. :)

A informacja jaki czynnik jest (i ile należy go załadować), często widnieje na pasie przednim. A jeśli jej nie ma, to osoba od klimy ma od tego książki, żeby sprawdzić. :) "Na oko" ładować nie można.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 17 Cze 2016, 08:29   Jaki czynni, jaki olej w klimie?

Huk napisał/a:
Ja cudów nie oczekuję, jak czytam że w klimie w nowym aucie przy 30 stopniach na dworze, na wylocie powinno być 4-8 stopni

ja tylko Cię uprzedzam - są auta w których mrozi i jest Fiesta :) jak pisałem wyżej u Ciebie jest już na pewno obniżona sprawność przy takiej temperaturze, ale to też nie jest tak, że stojąc w korku przy 35stC i pełnym słońcu w aucie utrzymasz 18st. C

jeżeli chodzi o ilość czynnika, to w MK7 jest chyba 370g czy jakos tak - w każdym serwisie maja tabelke.
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
Huk 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Trend
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Wiek: 36
Dołączył: 01 Sty 2015
Posty: 69
Skąd: ***
Wysłany: 17 Cze 2016, 23:32   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

@MisiekT:

OK, rozumiem, mimo wszystko mam nadzieję że coś się po tym zabiegu poprawi :)

Pozdrawiam.
 
 
kuba87 




Model: Inne auto
Wersja: Ambiente
Silnik: Inny
Imię: Jakub
Wiek: 36
Dołączył: 06 Lis 2008
Posty: 3353
Skąd: Roskilde
Wysłany: 18 Cze 2016, 20:30   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

bodaj od 20 lat stosuje się wyłącznie r134a, olej jest dodawany podczas napełniania układu.
aby sprawdzić szczelność podczas napełniania można dodać kontrast. maszyna do serwisowania klimy automatycznie sprawdza szczelność podczas testu, wytwarza w układzie próżnię, w dodatku usuwa skropliny wody z układu. azotem to można co najwyżej koła pompować.
_________________
było 5 Ikserków, i 3 fiesty.
było łałdi w automacie, funwagen
był transit mk5 long na dokładkę
jest faketaxi w dizlu
jest dokurwiator D2Callya
jest transit blaszak z windą 2.4 tdczerwoneDI
 
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 18 Cze 2016, 23:40   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

Tyle, że idealne 0 barów w kontraście do 1 to mniejsza różnica niż 10 w kontraście do 1.
Wytworzenie idealnej próżni jest niemożliwe, a nabicie 10 atmosfer do układu to pestka. A różnice wyjdą (w przybliżeniu) 10x szybciej.
Metoda jest pewna i, co ważniejsze, nieszkodliwa dla układu. Ponadto dodanie kontrastu nie ma sensu w przypadku wytwarzania próżni w układzie. Jak niby byś zauważył wyciek, skoro w układzie byłoby podciśnienie? Musi być nadciśnienie. Napełnianie układu czynnikiem wraz z kontrastem to głupota, chyba że serwisant robi to na swój koszt (szkodliwy wpływ na środowisko pozwolę sobie już przemilczeć). A że najczęściej tego nie robią na swój koszt, to odbija się to potem na portfelu klienta. Stąd azot.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
MisiekT 
Prince of Tor Kielce 2013


Model: Ford Fiesta Mk7`10
Wersja: Sport
Silnik: 1.6Duratec/120KM
Imię: Michał
Wiek: 39
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 1932
Skąd: Wawa
Wysłany: 18 Cze 2016, 23:43   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

kontrast nie jest do sprawdzania szczelności, a do szukania nieszczelności (światło UV) - przy czym zawsze można dodać profilaktycznie
azot jest skuteczniejszą metodą sprawdzenia szczelności - akurat typowe maszyny generują za małe ciśnienie (raczej "starają się" wytworzyć próżnię niż tworzą), żeby wykryć mikronieszczelności (sprawdziłem na własnej skórze w Focusie - Feuverty i inne się męczyły z maszyną próbując wyjaśnić dlaczego równo po 2 tygodniach wracam z reklamacją, porządny klimiarz rozpykał temat w 30 minut)
_________________
MK7 1.6 Ti-VCT Sport 3D Frozen White: http://www.fiestaklubpols...pic.php?t=59056
 
 
 
edek1977 

Model: Ford Fiesta Mk7`12
Wersja: Gold
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Dołączył: 15 Maj 2015
Posty: 61
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Cze 2016, 14:18   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

Zacząć trzeba od tego że są dwa rodzaje skraplacza 12 i 16 mm, do tego mniejszego jest 390 g czynnika do większego 520 g czynnika. W automatach jest błąd i ładuje do większego skraplacza 390 g i klima działa słabiutko. Trzeba tego przypilnować. Poza tym w fieście jest słaba klima, co by się nie zrobiło z wylotów na 2 biegu przy 25 stopniach na zewnątrz będzie wylatywało co najwyżej około 8 stopni.
 
 
tomek_zgr 

Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: S
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Imię: tomek
Wiek: 38
Dołączył: 10 Lut 2015
Posty: 5
Skąd: Pabianice
Wysłany: 14 Lip 2016, 09:01   Jaki czynnik, jaki olej w klimie?

Witam.
kolego w tamtym roku nabijalem zonie klime w fiescie i marudzi ze szalu nie ma, mechanik ktory napelnial wtedy jeszcze mowil zw sa dwie wartosci napelniania i nie pamietam dlaczego napelnil ta nizsza wartosc.powiedz mi jak sprawdzic jaki mam skraplacz?

Dodano po 1 godzinie 11 minutach 11 sekundach:
edek1977,
Witam.
Mozesz zobrazowac jak sprawdzic jaki mam skraplacz?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Jaki olej ??
Tylko chce się upewnić
goku Mechanika 8 2 Kwi 2008, 18:20
Gość
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi jaki olej
Przem1987 Mechanika 17 15 Lut 2008, 01:57
trzeci
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Jaki olej do 1.8 130 km?;)
DanielŻ Mechanika ogólna 1 29 Wrz 2016, 16:34
DemptD
Brak nowych postów jaki olej do rs1800
kamilocha1 Mechanika 3 1 Paź 2008, 11:33
mareno
Brak nowych postów 1.4 16V - jaki olej ?
Asimo Mechanika silnika 17 6 Sty 2020, 22:37
Karol FJR 1300


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.