Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Pierwsza Pomoc
Autor Wiadomość
jaco11 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Jacek
Wiek: 49
Dołączył: 07 Wrz 2005
Posty: 1256
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 24 Gru 2008, 12:38   Pierwsza Pomoc

Wypadek drogowy


Pamiętaj o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, sam nie możesz stwarzać sobie stanu zagrożenia


1. Zaparkuj przed miejscem zdarzenia celem zabezpieczenia miejsca i kierując koła w stronę pobocza, włącz światła awaryjne. (wyłącz silnik i zabierz kluczyki ! )

2. Nocą załóż na siebie coś jasnego ( teraz każdy powinien mieć kamizelkę odblaskową w swoim samochodzie )lub przyczep sobie jakiś materiał odblaskowy i używaj latarki. Stosuj ogólne zasady bezpieczeństwa.

3. Sprawdź ile osób jest poszkodowanych - (jak bardzo) ile pojazdów uczestniczyło w kolizji ( dobrze się rozejrzyj ) i wtedy wyślij świadków wypadku, aby ostrzegali nadjeżdżających kierowców oraz powiadomili policję, pogotowie ratunkowe. ( ważne jest aby pogotowie i straż wiedziały gdzie jechać i ile osób jest poszkodowanych )

4. Ustaw trójkąty ostrzegawcze lub światła w odpowiedniej odległości (wg kodeksu ruchu drogowego) od miejsca wypadku z obu stron.

5. Wyłącz zapłon we wszystkich uszkodzonych pojazdach i jeśli potrafisz, odłącz akumulator. Zamknij dopływ paliwa w pojazdach z silnikiem Diesla i w motocyklach.

6. Ustaw pojazdy w stabilnym położeniu. Jeśli samochód stoi normalnie, zaciągnij hamulec ręczny, włącz bieg lub zablokuj koła, spróbuj zabezpieczyć pojazd przed przewróceniem się.

7. Rozejrzyj się, czy istnieją fizyczne zagrożenia. Czy ktoś pali papierosa? Czy w najbliższym otoczeniu są pojazdy z oznakowaniem wskazującym na niebezpieczny ładunek? Czy została zerwana napowietrzna linia energetyczna? Czy w pobliżu jest rozlane paliwo?

8. W wyniku zderzenia dochodzi do różnych obrażeń u kierowcy i pasażerów. Szybko oceń stan poszkodowanych. Z samochodu wyciągaj ich tylko w niżej wymienionych sytuacjach:
- kiedy istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się pojazdu,
- kiedy istnieje niebezpieczeństwo najechania na uszkodzony pojazd przez inny pojazd,
- kiedy potrzebna jest reanimacja poszkodowanego.

Gdzie jest kierowca ?

9. Zajmij się w pierwszej kolejności tymi, których życie jest zagrożone. Przeszukaj teren, żeby nie pozostawić ofiar rzuconych gdzieś dalej od miejsca wypadku, lub które same oddaliły się (szok powypadkowy).

10. Bezzwłocznie, jeśli jest potrzeba, przystąpić do reanimacji i opatrzyć obrażenia zagrażające życiu lub wyglądające niebezpiecznie. Jeśli to możliwe, zajmij się poszkodowanymi nie zmieniając ich pozycji (wyjątek - reanimacja).

11. Wstępnie zawsze zakładaj, że nastąpiło uszkodzenie kręgów szyjnych. Podtrzymuj rękami głowę i szyję ofiary, tak aby mogła ona swobodnie oddychać. W miarę możliwości obserwuj stale wszystkich poszkodowanych aż do nadejścia specjalistycznej pomocy.

Jeśli tylko ty i inni kierowcy posiadają kołnierze ortopedyczne - zakładamy je poszkodowanym!

Należy pozostać na miejscu wypadku do momentu przyjazdu pogotowia i straży - pamiętajmy żeby powiadomić pierwszego lekarza lub strażaka o stanie wszystkich osób i o tym co już zrobiliśmy!

Pamiętaj - lekarz jest koordynatorem całej akcji ratunkowej i to do niego należą wszystkie decyzje!

Temat opracowany dzięki materiałom zawartym na stronie internetowej:
http://www.ratownictwo.win.pl/





Wypadek komunikacyjny
Ocena stanu poszkodowanych
Wezwanie pomocy
Resuscytacja
Sztuczne oddychanie
Zewnetrzny masaż serca
krwotoki
Złamania
Uraz kręgosłupa
Oparzenia
Wstrząs
Pozycja bezpieczna
Wyposażenie apteczki
_________________
Córcia JOA11
 
 
 
jackrzec 
Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk7`12
Wersja: Titanium
Silnik: 1.25Duratec/82KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 30 Cze 2005
Posty: 2573
Skąd: Stargard
Wysłany: 7 Mar 2009, 13:38   

Oj Jacek, Jacek...

Daleko szukasz! Hehe.. Moja Krysia jest instruktorem.
Zobacz to: http://pierwszapomoc_stargard.republika.pl/
_________________
Mk3,5 '95 Classic 1.1i/50KM + Mk3,5 '95 Fun 1.3i/60KM,-->
Fiesta Mk4 '99 Ghia 1.25/75KM
,--> Fiesta Mk7 '12 Titanium 1.25/82KM + Focus Mk3 '12 Titanium 1.6 EB/150KM
Profil Facebook
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 7 Mar 2009, 15:34   

Wszystko fajnie, tylko panowie przejrzyjmy swoje apteczki.. Co tam znajdziemy? Ja niedawno poszedłem po rozum do głowy i mam bardzo dobrze wyposażona apteczkę :)
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
pablon 

Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CL
Silnik: 1.1/53KM
Imię: Paweł
Wiek: 39
Dołączył: 02 Lut 2008
Posty: 497
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 30 Kwi 2011, 18:25   

Marcinowaty napisał/a:
Wszystko fajnie, tylko panowie przejrzyjmy swoje apteczki.. Co tam znajdziemy? Ja niedawno poszedłem po rozum do głowy i mam bardzo dobrze wyposażona apteczkę :)


A gasnice kolega ma, bo te w samochodzie sa do niczego. Gasilem ostatnio silnik w tirze. Gasnica wystarczyla na 2 sekundy wczesniej zmarnowali jedna duzą butle ktora tez guzik dała. na szczescie w wiosce ludzie mieli wiadra z wodą :głowąwmur: .
 
 
 
mieszko 
Naczelny spamer F.K.P.


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: 1.0/80KM
Imię: Mieszko
Wiek: 31
Dołączył: 27 Gru 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 30 Kwi 2011, 18:38   

Ponoć często pomijany punkt w instrukcji obsługi/użytkowania w gaśnicach a niezbędny do prawidłowego działania : przed rozpoczęciem gaszenia pożaru odczekać 3 sekundy. Nie wiem, spotkał się ktoś z tym ???
_________________
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 30 Kwi 2011, 18:44   

Zależy od gaśnicy, jej napędu i sposobu uruchamiania,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
oldharry 

Model: Ford Fiesta Mk5`01
Wersja: Basic
Silnik: 1.3i/60KM
Imię: Marek
Wiek: 37
Dołączył: 06 Maj 2014
Posty: 1
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Wrz 2014, 11:23   

Ja kiedyś niestety byłem świadkiem wypadku i faktycznie zawartość mojej apteczki pozostawiała wiele do życzenia. Od tamtej pory mam taką apteczkę, jakiej nie powstydziłby się żaden kierowca ;)
 
 
yoyo72 
Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Futura
Silnik: 1.6i16V/90KM
Imię: Dziadek
Wiek: 51
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Wrz 2014, 12:53   

Niektóre gaśnice właśnie tak mają ,że "odpalają" dopiero po około 3 sekundach(chyba te bez manometru) i to jest normalna reakcja gaśnicy. Miałem starą gaśnicę i zachciało mi się ją odpalić z ciekawości czy działa i nacisnąłem a tu nic (zapomniałem o fakcie ,że odpala z opóźnieniem) ,więc miałem ją już wyrzucić a tu nagle buuummm i cały parking i trochę samochodów zrobiło się koloru białego. :9:
_________________
Jest inne , ale tez Ford
Było MK3 1994r 1.1/2.0 136KM ;)
Było MK3 1995 r.1.6 16v 90 KM Futura swap 2.0 136KM
Było MK3 1993 r.1.3 NEWPORT z klimą ;) (ślimak)
Było MK3 1992 r.1.8 16v 130 KM (akwarium)

PRINCE OF RADOM 2016 ;) ;) ;)
 
 
 
selena238 

Wersja: FX
Silnik: 1.1/53KM
Dołączyła: 20 Cze 2016
Posty: 1
Wysłany: 20 Cze 2016, 09:52   Pierwsza Pomoc

:luzik:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Ogłoszenie: PYTANIA, UWAGI I POMOC W DZIALE ZLOTY/SPOTY
maerik Zloty / Spoty 1 9 Gru 2006, 22:29
Piter
Brak nowych postów [ Ankieta ] Pierwsza Fiesta
Dla młodego kierowcy :)
Vision90 Hyde-Park 56 14 Lis 2011, 16:10
madek
Brak nowych postów Pierwsza wymiana oleju MK7 1.4 96 KM
PrzemKo80 Mechanika silnika 7 26 Gru 2017, 13:12
fiestamk715
Brak nowych postów [MK4] Moja pierwsza Fiesta
Seboleq92 Nasze auta 33 22 Gru 2013, 22:16
Marcinowaty
Brak nowych postów Pierwsza rejestracja kilka pytań
Proszę o odpowiedzi
lukasz149 Ubezpieczenia i rejestracja aut 4 12 Maj 2009, 19:29
szynszyl


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.