Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?
Autor Wiadomość
zcw 

Model: Ford Fiesta Mk4`99
Wersja: Inna
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 98
Skąd: Poznań
Wysłany: 2 Kwi 2016, 22:48   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Cześć mam problem ponieważ nie wiem który to rok opon ;/ pisze jedynie w kółku (037<)

Pytania do was ;

1, który to rok w końcu jest ? - Z moich wynikań wychodzi to na 03.1997 rok
2. Jeździć na nich ?
3. Czy jedna opona może być innego bieżnika ? chodzi dosłownie o kreski dodatkowe ? ( jak się uda to dodam zdj tych opon jak się różni bieżnik - dosłownie minimalnie się różni )
4. w razie jeżeli opona nie moze byc to przejdzie wytłumaczenie "zapasowa" ?

5. Mam 2 opony z 2007r Zimowe, 4 opony z tego co wynika z 1997 Roku:
Pytanie takie:
Lepiej założyć 4 letnie opony z tego roku ?
Czy Lepiej założyć 2 zimowe i 2 letnie ?
Jeżeli 2 zimowe i 2 letnie to które gdzie? zimowe na przód a letnie na tył czy na odwrót?
Wg mnie zimowe są lepsze pod względem rocznika i ja bym dał je na przód mimo lata ( zimowe były jeżdżone przez zime,lato,zimę i teraz mam dylemat co teraz - ponieważ 2 przednie letnie mi się zjechały do minimalnego stanu dlatego kieruje do was to pytanie)




Stan opon:



 
 
Ganda 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: CLX
Silnik: 1.3/58KM
Imię: Grzegorz
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 297
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 3 Kwi 2016, 09:47   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

zcw napisał/a:
1, który to rok w końcu jest ? - Z moich wynikań wychodzi to na 03.1997 rok

I tak by wychodziło.
zcw napisał/a:
2. Jeździć na nich ?

Nie.
zcw napisał/a:
3. Czy jedna opona może być innego bieżnika ? chodzi dosłownie o kreski dodatkowe ? ( jak się uda to dodam zdj tych opon jak się różni bieżnik - dosłownie minimalnie się różni )

Dz.U.nr 32:
7. Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, z zastrzeżeniem pkt 3;
[...]
3) w opony różnej konstrukcji na osiach składowych;
zcw napisał/a:
4. w razie jeżeli opona nie moze byc to przejdzie wytłumaczenie "zapasowa" ?

Dz.U.nr 32:
6. Dopuszcza się w celu krótkotrwałego użycia wyposażenie pojazdu w koło zapasowe, o parametrach odmiennych niż parametry stosowanego normalnie koła jezdnego, o ile koło takie wchodzi w skład fabrycznego wyposażenia pojazdu - na warunkach określonych przez wytwórnię pojazdu.

Twoje ryzyko, jak cię drapną dwa razy ci sami policjanci w odstępie miesiąca, to wątpię że ci uwierzą.

zcw napisał/a:
5. Mam 2 opony z 2007r Zimowe, 4 opony z tego co wynika z 1997 Roku:
Pytanie takie:
Lepiej założyć 4 letnie opony z tego roku ?
Czy Lepiej założyć 2 zimowe i 2 letnie ?
Jeżeli 2 zimowe i 2 letnie to które gdzie? zimowe na przód a letnie na tył czy na odwrót?
Wg mnie zimowe są lepsze pod względem rocznika i ja bym dał je na przód mimo lata ( zimowe były jeżdżone przez zime,lato,zimę i teraz mam dylemat co teraz - ponieważ 2 przednie letnie mi się zjechały do minimalnego stanu dlatego kieruje do was to pytanie)


Lepiej nie zakładać żadnej z tych letnich. To tykająca bomba.
Lepsze opony zawsze na tył - jak ci przód spier.. to z tego wyjdziesz, jak ci dupa ucieknie to masz pozamiatane.
_________________

Fajne I "Ekonomiczne" Solidne Tanie Auto
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Kwi 2016, 11:28   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Ganda napisał/a:
Lepsze opony zawsze na tył - jak ci przód spier.. to z tego wyjdziesz, jak ci dupa ucieknie to masz pozamiatane.

*chyba że jeździ normalnie, to wtedy na opak, bo potem jak ciągle zostawi lepsze na tyle, to zostanie z laciami 7mm z tyłu i 3mm z przodu :D
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
TSRules 


Model: Ford Fiesta Mk4`98
Wersja: Flair
Silnik: 1.3i/60KM
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 1031
Skąd: ZIEMIA
Wysłany: 3 Kwi 2016, 17:51   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

to jest taka "urban legend" że z tyłu lepsze, może zimą to tak, ale latem tym bardziej lepsze jakościowo na przód, pamiętajmy, że przednie pierwsze uderzają\natrafiają na przeszkodę więc jak ci przednia strzeli to lecisz na czołówkę lub drzewo
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Kwi 2016, 17:53   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Z tego można zrobić kolejny temat-rzekę o sensowności montowania lepszych laci na tyle (lub jego braku). Zostawmy to już może :D
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
vegetagt 
Administrator / Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Inna
Silnik: 2.0 16V
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 4003
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 3 Kwi 2016, 17:57   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

na suchym to generalnie bez znaczenia, można i na łysych jezdzic. Na mokrym nadal lepsza na tył. Chyba, ze mk1/2. To wtedy na przód :D
 
 
yoyo72 
Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Futura
Silnik: 1.6i16V/90KM
Imię: Dziadek
Wiek: 51
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 3 Kwi 2016, 19:09   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Kiedys wybuchła mi przednia opona w Dablaku przy 100/h (lewa strona) pierwszy odrzut w lewo,ostra kontra kolami na wprost i mocne trzymanie kierownicy i zatrzymałem sie na pasie awaryjnym. Ciężko bylo, ale sie udalo. Z przodu jeszcze można cos próbować robic a jak strzeli z tylu to raczej lipa. Ja bym zmienił opony na lepsze, chociaż sam jeździłem ostatnio na 20 letnich, ale ja to ja. Zmień kolego te gumy.
_________________
Jest inne , ale tez Ford
Było MK3 1994r 1.1/2.0 136KM ;)
Było MK3 1995 r.1.6 16v 90 KM Futura swap 2.0 136KM
Było MK3 1993 r.1.3 NEWPORT z klimą ;) (ślimak)
Było MK3 1992 r.1.8 16v 130 KM (akwarium)

PRINCE OF RADOM 2016 ;) ;) ;)
 
 
 
Ganda 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: CLX
Silnik: 1.3/58KM
Imię: Grzegorz
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 297
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 3 Kwi 2016, 20:42   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

TSRules napisał/a:
to jest taka "urban legend" że z tyłu lepsze, może zimą to tak, ale latem tym bardziej lepsze jakościowo na przód, pamiętajmy, że przednie pierwsze uderzają\natrafiają na przeszkodę więc jak ci przednia strzeli to lecisz na czołówkę lub drzewo
_________________

Fajne I "Ekonomiczne" Solidne Tanie Auto
 
 
zcw 

Model: Ford Fiesta Mk4`99
Wersja: Inna
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 98
Skąd: Poznań
Wysłany: 3 Kwi 2016, 21:18   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Jeździłeś na 20 letnich i miałeś na przodzie czy na tyle?
obecnie dysponuję 2 oponami 2007 r zimowe ( bieżnik 3.5 do 5mm) i 4 letnimi bieżnik jak na foto ( taki sam jak zimowe ) tyle że letnie .
i tu widzę naprawdę temat rzekę bo jedni mówią tak,drudzy tak. najlepiej ściągnę opony i na alusach sobie pojeżdżę :D

Pytanie:
1. Na wodzie mając 4 letnie 20 letnie to czego mogę się spodziewać? - rozumiem że przy jeździe normalniej to raczej jakoś bedzie trzymać się jazdy ale przy hamowaniu lece w przód ?
2. Jeżeli dam 2 letni i 2 zimowe to jeżeli przód mocniej hamuje od tyłu ( bo silnik i bardziej ściąga go w dół) to lepiej dać na przód czy na tył letnie i zimowe ?
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Kwi 2016, 21:53   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

W skrócie: 20-letnia guma jest twarda jak plastik ze wszystkimi tego konsekwencjami. I lepiej nie jeździć na 2 różnych rodzajach laci. Zimówka nie odprowadza tak dobrze wody jak letnia, dając ją na tył, ryzykujesz że w ulewie na zakręcie dupa ucieknie. Zaś na gorącym zimówka będzie pływać, bo będzie za miękka. Długo by gadać.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
zcw 

Model: Ford Fiesta Mk4`99
Wersja: Inna
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 98
Skąd: Poznań
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:06   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Ja cię rozumiem :D
Ja mam zimówki i jeździłem na nich : zima, całe lato, obecna zima i teraz patrze a przód łysy bo tak jest jak się z piskiem opon jeździło :D ale już nie te czasy powiedzmy :)

wiem jak jest na zimowych latem i na wodzie.

Dlatego o dupę się nie martwię ;P z kolei przód mam prawie 1 mm jak nie gorzej i hamując na mokrym lece w przód musze puścić i delikatnie hamować ... miałem akcje takie że wolałem na czerwonym lecieć niż hamować ;)

to teraz pytanie jak opona zachowa się letnie 20 letnia na mokrym ? pływac będzie jak zimowa? czy odprowadzi wodę i jakoś będzie hamować ?
bo jeżeli będzie hamować normalnie tak by nie wpadać w poslizg z 50 km/h to założył bym na przód 20 letnie opony 2 a na tył takie jak mam bo wiem że one nie pękną mi ;)
 
 
Ganda 

Model: Ford Fiesta Mk3`92
Wersja: CLX
Silnik: 1.3/58KM
Imię: Grzegorz
Dołączył: 30 Paź 2014
Posty: 297
Skąd: Świnoujście
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:25   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

zcw napisał/a:
o teraz pytanie jak opona zachowa się letnie 20 letnia na mokrym ? pływac będzie jak zimowa? czy odprowadzi wodę i jakoś będzie hamować ?
bo jeżeli będzie hamować normalnie tak by nie wpadać w poslizg z 50 km/h to założył bym na przód 20 letnie opony 2 a na tył takie jak mam bo wiem że one nie pękną mi



Kurcze. No nie. Nie zakładaj ich i tyle. Tu już nie chodzi o Ciebie, ale możesz komuś krzywdę zrobić swoim zachowaniem. Ja rozumiem, bo sam tnę koszty i mam w aucie takie rzeczy, że kilku by mnie zlinczowalo. Ale opony to nie jest coś, na czym się oszczędza. A dwa laczki po dwóch sezonach kupisz za 50zl. I jeszcze sobie na nich posmigasz. Bezpiecznie dla innych i siebie.
_________________

Fajne I "Ekonomiczne" Solidne Tanie Auto
 
 
Peedro 
Klubowicz


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 35
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 3057
Skąd: Mystków
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:32   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

Boże. Ja tylko napisze że gumiarze mają czasem opony tzw sztuki, czyli na jeden sezon z nie najgorszym DOTem i za grosze. Czy naprawdę nie stać cię, żeby wydać koło 100-120 zł na komplet opon letnich które mają 3-4mm bieżnika ale mają wiek w okolicy 5 lat i mniej? U mnie jest to do ogarnięcia. A jak cie nie stać na opony, to nie jeździj autem, proste, przynajmniej wg mnie.
_________________
"Jeżeli wydaje ci się, że wszystko działa dobrze, na pewno coś przeoczyłeś."

Żaba - RIP
Profil Facebook
 
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:40   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

zcw, dla bezpieczeństwa swojego (a przede wszystkim innych użytkowników dróg po których jeździsz), albo kup nowe opony letnie, albo przesiądź się do komunikacji miejskiej, bo takie kombinatorskie "oszczędzanie" może się źle skończyć... :krzesłemgo:

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
Jest jeszcze trzecia opcja, sprzedaj Fiestę i kup za te pieniądze coś ze zdrowymi letnimi oponami... :devil:
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:54   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

zcw napisał/a:
miałem akcje takie że wolałem na czerwonym lecieć niż hamować ;)

Wybacz, ale za samo to powinieneś po łbie dostać solidnie. Jak siebie zabijesz takim podejściem, to trudno. Natomiast istnieje ryzyko (co już inni nakreślili), że swoją głupotą (tak, nie boję się tego powiedzieć) spowodujesz wypadek na drodze, z którego sam wyjdziesz cały, ale kogoś uszkodzisz/zabijesz. I za samo to, że traktujesz to tak lekko, zasługujesz na ostre potępienie.

Nie stać Cię na podstawowe wydatki, to wypad na autobus. Auto to nie tylko środek lokomocji. To także, w każdej chwili gdy je prowadzisz, potencjalne narzędzie mordu. Przedmiot, którym możesz doprowadzić do kalectwa, śmierci i tragedii. Swojej lub, co gorsza, czyjejś. A jeśli czyjejś, to niedługo później Twojej. I widać jak na dłoni, że nie zdajesz sobie z tego w ogóle sprawy.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
vegetagt 
Administrator / Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk2`87
Wersja: Inna
Silnik: 2.0 16V
Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 4003
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 3 Kwi 2016, 22:55   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

zcw napisał/a:
1. Na wodzie mając 4 letnie 20 letnie to czego mogę się spodziewać? - rozumiem że przy jeździe normalniej to raczej jakoś bedzie trzymać się jazdy ale przy hamowaniu lece w przód ?



hehe, obejrzyj sobie moje oranie pola w kielcach 2013. opony 91 z "nowym" bieznikiem(8mm) i 96r albo 98r tył 4mm i 6mm. . MK2 i tak wylatywało w zależności od chęci. Raz przodem, raz tyłem :D
Na normalnej drodze, to 1.6 90km jarało kapcia po depnięciu do deski, mimo ze opona 185 szeroka...

Ogólnie da sie jezdzic, czlowiek sie przyzwyczai do wszystkiego. Ale jak kupiłem 1.5 roczne leżaki, ale nówki to panie... Jakbym sie przesiadł w F1 :)

Generalnie nie polecam starych opon, nawet jak mają bieżnik, lepiej już chyba kupić nawet nalewki :P
 
 
yoyo72 
Klubowicz


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: Futura
Silnik: 1.6i16V/90KM
Imię: Dziadek
Wiek: 51
Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 1021
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Kwi 2016, 04:22   Opony który to rok jeżeli nie ma roku !?

ZMIEŃ TE GUMY . MŁODY JESTEŚ I NIE KOMBINUJ. Przód czy tyl nie ma znaczenia. W najmniej odpowiednim momencie ci walnie i będzie trzeba zrzutę robic,a badyle jeszcze drogie. Troche rozumku i chęci, bo ci uszy pourywam.!!!
_________________
Jest inne , ale tez Ford
Było MK3 1994r 1.1/2.0 136KM ;)
Było MK3 1995 r.1.6 16v 90 KM Futura swap 2.0 136KM
Było MK3 1993 r.1.3 NEWPORT z klimą ;) (ślimak)
Było MK3 1992 r.1.8 16v 130 KM (akwarium)

PRINCE OF RADOM 2016 ;) ;) ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić
Zajrzyjcie tutaj zanim spytacie o to samo.
Rkalitka Silniki diesla 230 23 Gru 2014, 20:23
Jaszczur
Brak nowych postów Przyklejony: FAQ - FELGI, OPONY w Fiestach
Wpisywać się!!!
LOY Tuning stylistyczny 98 19 Mar 2021, 19:08
_Tanos
Brak nowych postów Przyklejony: Strony i linki o Fiestach i nie tylko
Nikuś Linkownia 23 22 Gru 2017, 09:59
autovairas
Brak nowych postów Przyklejony: Koło dwumasowe - jest czy nie ma? Wątek zbiorczy
Brak pewności co masz w swojej MK6? Pytaj tutaj.
medrek Mechanika ogólna 17 18 Lip 2021, 09:46
ttomek71
Brak nowych postów Kraksa.. Ile -% zniżki jeżeli moja wina?
jez733 Ubezpieczenia i rejestracja aut 62 25 Lis 2009, 10:41
jez733


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.