Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przesunięty przez: szynszyl
10 Maj 2014, 11:43
[MK5] Nie działa opuszczanie szyby (+ kwestia poduszek pow.)
Autor Wiadomość
Buffalo 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: L
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Cze 2011, 00:24   [MK5] Nie działa opuszczanie szyby (+ kwestia poduszek pow.)

Cześć!

Jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie! :)

Mam następujący problem:
Nie działa opuszczanie szyby kierowcy. Przycisk szyby można wcisnąć tylko w jedną stronę (otwieranie), w drugą (zamykanie) nie można - tak, jakby był "wciśnięty". Nie świeci się też podświetlanie przycisku.
Czy da się może na podstawie tego opisu stwierdzić, co nawaliło...?


Chciałem sprawdzić co jest nie tak, przez rozebranie tapicerki. Na razie jeszcze nie wiem dokładnie jak to zrobić, ale mam nadzieję, że dam radę, a przynajmniej chcę spróbować :)

Mam jednak pewną wątpliwość. Otóż, moja Fiesta (MK5 z 2000r.) jest z 4 poduszkami powietrznymi. Nie wiem dokładnie, gdzie pozostałe dwie (oprócz tej kierownicy i tej od strony pasażera) się znajdują. Czy właśnie w drzwiach? A jeśli tak, to czy trzeba szczególnej ostrożności podczas ściągania tapicerki, aby nie uszkodzić poduszki...?



Proszę o odpowiedź.
Dzięki z góry!
Ostatnio zmieniony przez bidżej 12 Cze 2011, 07:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Parzych 
Prince of Biłgoraj 2012





Model: Ford Fiesta Mk6`06
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.6Duratec 100KM
Imię: Jacek
Wiek: 50
Dołączył: 26 Kwi 2007
Posty: 8085
Skąd: WawaTeam/Praga
Wysłany: 9 Cze 2011, 02:19   

Buffalo napisał/a:
Czy właśnie w drzwiach?
Nie w drzwiach a w oparciach foteli są...
_________________
BARDZO PROSZĘ O NIE MĘCZENIE MNIE NA PW (ANI PRZEZ GG) PROŚBAMI DORADZENIA W SPRAWIE ZAKUPU AUTA (ANI W SPRAWACH MECHANIKI/ELEKTRYKI OGÓLNEJ I CAR AUDIO), NIE ZNAM SIĘ I MAM JUŻ DOŚĆ PISANIA TEGO KAŻDEMU!!! OD TEGO SĄ TEMATY W DZIALE "PRZED ZAKUPEM (ORAZ MECHANIKA/ELEKTRYKA/CAR AUDIO)"!!! DZIĘKUJĘ, DOBRANOC...
F16 w obiektywie Krzyśka Palińskiego
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 9 Cze 2011, 17:53   

Buffalo napisał/a:
Czy da się może na podstawie tego opisu stwierdzić, co nawaliło...?

Pewnie przycisk :D :P
Rozbierz drzwi (masz 3 śruby - w uchwycie, nad dolną kieszenią i we wnęce klamki), potem ściągaj tapicerę (trzyma się na plastikowych bolcach). Masz tam dojście do przełączników - przepnij kostki i sprawdź na przycisku sterowania pasażera czy trybi. Jeśli tak, to kupujesz nowy (z Allegro) włącznik i tyle :)

A poduchy winieneś mieć na wysokości barków z boku w oparciach foteli. Musi być na nich napis "airbag" - nie da się go nie zauważyć. Oczywiście to może być kant sprzedawcy (nie wiedzą co w aucie siedzi, to twierdzą, że wszystko...), ale na naklejce na podszybiu powinna być informacja ile poduch jest. Po VIN-ie da się też sprawdzić, ale podawanie VIN-u, to w odpowiednim temacie, nie tutaj.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Buffalo 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: L
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Cze 2011, 22:11   

Dzięki za odpowiedzi! :)

Macie oczywiście rację - na bokach foteli są napisy "AIRBAG". Jakoś wcześniej niespecjalnie rzuciły mi się w oczy :)

Pufcio napisał/a:
Rozbierz drzwi (masz 3 śruby - w uchwycie, nad dolną kieszenią i we wnęce klamki), potem ściągaj tapicerę (trzyma się na plastikowych bolcach).


Zrobiłem dokładnie tak, jak piszesz (dodatkowo jeszcze odkręciłem plastik od lusterka).
Teraz próbuję ściągnąć poszycie, ale coś nie mogę :/ Wyciągnąłem chyba wszystkie zatrzaski (w każdym razie nic nie trzyma po bokach), ale nadal nie mogę wyciągnąć poszycia. Próbuję je chwycić na dole i podnieść do góry, ale coś trzyma u góry na środku uszczelki (sama uszczelka?) Mogę podnieść lewą stronę i prawą - poszycie się unosi do góry wraz z uszczelką, ale póki co, ni jak nie mogę podnieść całego poszycia na tyle, aby je wyciągnąć.
Próbowałem też je "odgiąć" podnosząc sam dół do góry, ale efekt jest jeszcze gorszy (uszczelka chyba jest przyklejona do poszycia?).

Boję się użyć za dużej siły (a nawet nie wiem, czy cała mi starczy :), bo nie chciałbym, aby coś pękło...

Czy też może mieliście podobny problem z wymontowaniem poszycia?
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 10 Cze 2011, 07:21   

Buffalo napisał/a:
Teraz próbuję ściągnąć poszycie, ale coś nie mogę :/

Pewnie masz jeszcze "działające" klipsy, które trzymają plastik z uszczelką szyby od strony wnętrza na blasze. Do góry - mocno, ale z wyczuciem.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
Buffalo 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: L
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 08 Cze 2011
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Cze 2011, 20:33   

Tak jak pisałem - trzymała jednak uszczelka. Ona była w połowie pęknięta, dlatego środek nie chciał się unieść (chyba, że tak wyjechała z fabryki, w co wątpię...). Trochę siły, kilkanaście silnych puknięć tępym narzędziem i co nieco siarczystych przekleństw i... puściło :)

Uszczęśliwiony sukcesem, zdjąłem w końcu poszycie i wyciągnąłem włącznik szyb. Wyciągnąłem przyciski i zobaczyłem, że pod przyciskiem dla kierowcy są pęknięte takie dwie małe równolegle biegnące blaszki - dlatego przycisk był "wciśnięty".
Próbowałem bardziej rozebrać ten przełącznik, żeby sprawdzić, czy da się go naprawić, ale chyba się nie jest to możliwe, prawda (?)

Rozumiem, że oczywiście czeka mnie zakup nowego/używanego, prawda?
Póki co, przełączyłem kostki i teraz mogę otworzyć sobie szybkę od kierowcy przyciskiem od pasażera :)


Dzięki za pomoc!
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 11 Cze 2011, 21:57   

Buffalo napisał/a:
Próbowałem bardziej rozebrać ten przełącznik, żeby sprawdzić, czy da się go naprawić, ale chyba się nie jest to możliwe, prawda (?)

Ciężki temat. Na pewno nie jest to warte zabawy za te 30 zł, które kosztuje używany, w pełni sprawny przełącznik.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Wrz 2013, 11:49   Skokowe opuszczanie szyby/elektryczny mechanizm

Dopisuję się do postów- mam kłopot z opuszczaniem szyby/elektrycznie - Fiesta 3 drzwiowa- otóż podczas opuszczania chwilę po ruszeniu mechanizmu występują szarpnięcia/skoki szyby. Po kilku cm. szyba opuszcza się płynnie. Do góry natomiast idzie PŁYNNIE, bez szarpnięć. Zdjąłem tapicerkę, nasmarowałem metalową prowadnicę oraz przykleiłem gumową prowadnicę/była luźna i prawie wypadła. Te zabiegi niestety nie pomogły, szyba opuszcza się z szarpnięciami/skokami na początku jej ruchu w dół. Miał ktoś podobny problem ? dzięki za jakiekolwiek sugestie.
 
 
wawrzyc 


Model: Inne auto
Wersja: Ghia
Silnik: Inny
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 181
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 12 Wrz 2013, 12:28   

Wyciagnij ja na stol i zobacz co sie dzieje. Tam ogolnie moze sie tak dziac jak linka jest poszarpana. Mozna ja samemu wymienic. Jesli potrzeba napisze instrukcje.
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Wrz 2013, 13:11   Skokowe opuszczanie szyby/elektryczny mechanizm

Chętnie skorzystam, bo nigdy jeszcze tego nie naprawiałem. Dodam, że w drugich drzwiach/lewych jest podobnie. Jesli opuszczę szybę ok. 3 cm i zatrzymam a po chwili znów uruchomię w dół, to jest OK - płynnie. Dzięki, czekam na instrukcje.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 12 Wrz 2013, 17:02   

W międzyczasie poopuszczaj szyby i weź do łapek WD-40 ze słomką. Wciśnij ją między uszczelki, w których chodzi szyba i pompuj tam zawartość puszki aż całość nasiąknie. Po chwili pojeździj góra-dół kilka razy i powtórz zabieg.
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Wrz 2013, 18:48   Skokowe opuszczanie szyby/elektryczny mechanizm

Nie opisałem wszystkiego co zrobiłem, ale właśnie użyłem silikonu + talk, zamiast wd40 /dzięki Pufcio za poradę/. Dodatkowo mocno zamocowałem sprężynki z tulejkami, które wchodzą do silniczka razem z linkami i wszystko starannie posmarowane zostało wazeliną. Jutro powalczę dalej i dam znać, czy te zabiegi pomogły. dzięki za zainteresowanie i porady.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 12 Wrz 2013, 21:30   

damianisko5 napisał/a:
silikonu + talk

To w sumie zwiększyłeś tarcie zamiast je zmniejszyć...

Kuracja WD-40 u mnie dała efekty 20x lepsze niż smarowanie całego mechanizmu i inne metody, włącznie ze smarowaniem na płynie do naczyń :D
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
wawrzyc 


Model: Inne auto
Wersja: Ghia
Silnik: Inny
Dołączył: 08 Mar 2013
Posty: 181
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 13 Wrz 2013, 05:02   

Wyciagnij prowadnice na stol i zobacz czy ladnie dziala. Jesli nie to kwestia iinki. Mozna pozniej rozkrecic klapke na silniku wyjac to kolko na silniku i obejzec linke. Zlozyc to spowrotem jest truudniej ale da sie. Rolka na gorze prowadnicy ma na naciecie aby sciagnac/zalozyc linke.
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Wrz 2013, 07:20   Skokowe opuszczanie szyby/elektryczny mechanizm

Talku użyłem jedynie odrobinkę i to tylko w dolnej części prowadnic, więc może nie spaprałem zbytnio - dziś zrobię to dokładniej jak radził Pafcio /dzięki/i może obejdzie się bez wyjmowania silniczka i rozbierania go. Dam znać oczywiście czy to pomogło.
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Wrz 2013, 13:14   

Tym razem użyłem silikonu /spore ilości/. Szyba pochodziła kilkanaście razy w dół i w górę. Tylko trochę to pomogło !!! Przy okazji zauważyłem, że gdy szyba była max. w dół opuszczona to linka była luźna i górna sprężynka zamocowana na pancerzu luźno się przesuwa - dolna jest na trwałe zamocowana do korpusu silniczka - czy jest coś nie tak ? kto wie ? dzięki.
 
 
Puff 
Forumowy Maruda


Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Fun
Silnik: 1.8DI/75KM
Imię: Dawid
Wiek: 37
Dołączył: 22 Cze 2008
Posty: 5737
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 13 Wrz 2013, 13:40   

Linka powinna być zawsze napięta. Nie sztywna, ale napięta - da się ją palcem trochę odgiąć :)
Być może problem tkwi w tym, co się dzieje wewnątrz mechanizmu - musiałbyś go rozebrać i zobaczyć w jakim stanie jest linka :) 50/50, że jest trochę "zmielona" :)
_________________
"Rób to, co kochasz, żyj jak chcesz i nie patrz na to, co mówią inni,
 bo jeśli zaczniesz działać tak, jak chcą inni, to będziesz żyć dla innych, a nie dla siebie."


Wierny osiołek pochłania jedynie ;-))
:devil:
 
 
 
damianisko5 

Model: Ford Fiesta Mk5`00
Wersja: Ambiente
Silnik: 1.25i/75KM
Dołączył: 06 Sie 2012
Posty: 434
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Wrz 2013, 14:09   szyba

Dzięki - to dziwne, bo gdy szyba jest u góry to linka jest naprężona. Brakuje mi czasu, więc teraz odpuściłem - na razie jakoś to działa, może za jakiś czas wrócę do kompletnej naprawy. Czeka mnie też druga szyba w lewych drzwiach, bo też nie jest idealnie. Dzięki za porady i zainteresowanie się problemem.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić
Zajrzyjcie tutaj zanim spytacie o to samo.
Rkalitka Silniki diesla 230 23 Gru 2014, 20:23
Jaszczur
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK5] Fiesta MK5
Fordy Fiesta V generacji (1999-2002)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 15:32
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: [MK5] Silnik Zetec-S przerywa, szarpie przy dodawaniu gazu
silnik przerywa, szarpie przy dodaniu gazu - winna cewka zapłonowa
Raffaello Elektryka silnika 5 19 Wrz 2016, 20:17
Mizer 59
Brak nowych postów Przyklejony: Strony i linki o Fiestach i nie tylko
Nikuś Linkownia 23 22 Gru 2017, 09:59
autovairas
Brak nowych postów Przyklejony: Koło dwumasowe - jest czy nie ma? Wątek zbiorczy
Brak pewności co masz w swojej MK6? Pytaj tutaj.
medrek Mechanika ogólna 17 18 Lip 2021, 09:46
ttomek71


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.