Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Przesunięty przez: szynszyl
1 Lis 2008, 20:18
Wentylator na chłodnicy
Autor Wiadomość
KUI3A 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kuba
Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 290
Skąd: WaWa
Wysłany: 2 Kwi 2005, 00:44   Wentylator na chłodnicy

samochód to xr2i 1,8 16V 1992 r

Sprawa jest taka, że się ie włącza.

co może być tego przyczyną??

Czytałem inne wątki na ten temat i wiem, że za włączanie się wiatraka jest odpowiedzialny czujnik zloaklizowany w okolicach termostatu, żeby sprawdzić czy czujnik jest ok należy wyjąć wtyczkę do niego podpiętąi ją spiąć na krótko - powinien się włączyć w momencie jak tylko zapłon będzie włączony...
Zrobiłem to i nic, więc przyczyna leży gdzieś indziej, znalazłem jeszce jeden jakiś czujnik na dole przy chłodnicy, nie wiem do czego on służy ale gościu w warsztacie powiedził mi, że to jest czujnik temp, który podaje dane do kompa.

Co jeszcze sprawdzić i na co zwrócić uwagę, pomóżcie please, bo dni coraz cieplejsze a miasto zatłoczone sprzyja włączaniu się wentylatora...

z góry dzięki

pozdr,
KUI3A
_________________

RAJDOWE AUTO...które nie jest już moje
 
 
 
mellow
[Usunięty]

Wysłany: 2 Kwi 2005, 00:53   

Tak ten 2 czujnik jest od kompa, a jeszcze jeden na glowicy daje odczyt na deske rozdzielcza.

Co do Twojego problemu to proponuje w 1 kolejnosci sprawdzic :
- bezpiecznik
- przekaznik
- okablowanie pod maska
- sam wentylator - czy wogule dziala (podajac prad na wtyczke)

Pozdrawiam
 
 
KUI3A 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kuba
Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 290
Skąd: WaWa
Wysłany: 2 Kwi 2005, 09:30   

bezpieczniki są ok, pozostaje więc okablowanie i przekaźnik, nie wiem tylko który przekaźnik będzie za wentylator odpowiadał i jak poznać to, że przekaźnik jest zwalony
_________________

RAJDOWE AUTO...które nie jest już moje
 
 
 
szynszyl 
EKSTERMINATOR

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 50
Dołączył: 17 Lip 2004
Posty: 3784
Skąd: jasło
Wysłany: 14 Kwi 2005, 20:33   

dwa kabelki i włącz wentylator. jak chodzi to bash powinien mieć schemacik inst. elektrycznej
_________________
1% dla mojego syna
 
 
 
bash
[Usunięty]

Wysłany: 14 Kwi 2005, 21:21   

szynszyl napisał/a:
dwa kabelki i włącz wentylator. jak chodzi to bash powinien mieć schemacik inst. elektrycznej


no juz jestem do uslug
a wiec tak
wentyl nie jest z tego co pamietam podlaczony pod przekaznik - jest tylko zabezpieczony bezpiecznikiem (drugi od lewej, tu pod numerem 13 SW, obwod 54.30 idący do wyłącznika termicznego koło termostatu:


z wyłacznika idzie prąd przez wentyl i do masy - ot wszystko....



jeśli wentyl po zmostkowaniu TC nie chodzi i masz sprawny bezpiecznik to sprawdz czy silnik wentylatora jest sprawny podlaczaja go "na krotko" do zasilania (brązowy to masa)
uwazaj bo pobor przy starcie to ponad 20 amper wiec beda iskry :)
 
 
lukjar6
[Usunięty]

Wysłany: 17 Kwi 2005, 22:42   wentylator

Witam!!!
Tak dla pewności sprawdz jeszcze probowka czy jest napiecie we wtyczce od termowylacznika wentylatora po przekreceniu zaplonu..

pozdrawiam..
 
 
KUI3A 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kuba
Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 290
Skąd: WaWa
Wysłany: 22 Kwi 2005, 22:23   

witam

bash: dzięki za schemat

problem jest (był) z prądem na wtyczce od termowłącnika ale wszystko samo (?) się naprawiło, tzn, na pewno coś jest nie tak, bo to sobie działa jak chce, ale zauważyłem, że włączanie się wiatraka ma (w tym konkretnym przypadku) związek ze wskaźnikiem temperatury, który również w momencie zakładania topicu nie działał, ale teraz wszystko się samo zrobiło, czyli wksaźnik działa i działa też wiatrak, więc jest ok (przynajmniej na chwilę obecną), ale sprawa wymaga dalszej diagnozy

odnośnie czujnika od tmperatury(tego co do wskaźnika daje sygnał) to znajduje się w obudowie termostatu (po przeciwnej stronie w stosunku do włącznika termicznego wentylatora) czyli na dole tej obudowy i dochodzą do niego dwa kable, wtyczka tam podpięta jest mała płaska i czarna, podobna do tej jaka jest przy korku zbiorniczka wyrównawczego płynu hamulcowego i wydaje mi się, że te dwa czujniki muszą mieć ze sobą coś wspólnego
_________________

RAJDOWE AUTO...które nie jest już moje
 
 
 
lukjar6
[Usunięty]

Wysłany: 22 Kwi 2005, 23:14   

Witam!!!
Jeśli chodzi o ten czujnik podłączony do wskaźnika to u mnie jest tylko jeden przwód dochodzący, natomiast czy jest jakiś związek z termowyłącznikiem .. wydaje mi się ze te dwa czujniki działają niezależnie , jedynie mogą być zabepieczane tym samym bezpiecznikiem( nie wiem na 100% czy tak jest bo nie zaglądałem w schemat),
A czy wszysto poza tym działa ok??

pozdrawiam..
 
 
KUI3A 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kuba
Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 290
Skąd: WaWa
Wysłany: 23 Kwi 2005, 09:39   

w moim silniku (1.6 8v) też czujnik od temperatury jest na jednym przewodzie, ale ja cały czas w tym topicu nawiązuję do silnika 1.8 16v, który jeździ w samochodzie mojej pani i jest nieco nowszą konstrukcją z nieco inaczej (niż w 1.6 8v) poprowadzoną instalacją elektryczną
_________________

RAJDOWE AUTO...które nie jest już moje
 
 
 
MONIA 


Model: Ford Fiesta Mk3`90
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i/104KM
Wiek: 45
Dołączyła: 27 Lis 2004
Posty: 364
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23 Kwi 2005, 21:43   

Panowie opowiem wam to po babsku.....silnik 1,8 16v
Średnio jeden raz (na przejechane ok. 20km) wskaźnik temperatury raczy się ruszyć w góre i wtedy wiatrak działa. Na ogół jednak wskazówka leży odłogiem na białym polu i mam wrażenie,stojąc w korku,że albo ja albo silnik eksploduje z gorąca.
I o co tu cho i gdzie tego szukać??? :-/
 
 
 
Viper
[Usunięty]

Wysłany: 23 Kwi 2005, 23:06   

najlepiej jest to zrobić "na krótko" czyli zrobić "pstryczek" do wenylatora i włączać kiedy trzeba innej rady nie ma... ja miałem podobny problem, czujniki wymieniałem po kilka razy i nic to nie-dało, więc zrobiłem sobie włącznik i załączam wtedy kiedy trzeba troche uciążliwe ale co zrobisz.... ;/
 
 
roberts
[Usunięty]

Wysłany: 27 Kwi 2005, 23:22   

a czy wtedy kiedy nie działa wam wentylator chłodnicy działa wam wentylator nawiewu powietrza do kabiny? sprawdźcie to i dajcie znać.
Pozdrawiam
 
 
KUI3A 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: 2.0/16V
Imię: Kuba
Wiek: 41
Dołączył: 31 Maj 2004
Posty: 290
Skąd: WaWa
Wysłany: 28 Kwi 2005, 09:36   

działa wentylator nawiewu do kabiny
_________________

RAJDOWE AUTO...które nie jest już moje
 
 
 
coccolino
[Usunięty]

Wysłany: 29 Kwi 2005, 15:55   

Panowie, cudów nie ma. Jeżeli jakiś element obwodu elektrycznego raz działa, a raz nie - to w 95 przypadkach na 100 będzie to "zły styk" połączeń (naderwany "kabelek", zaśniedziałe styki itp.) Pod wpływem drgań samochodu czasami zatrybi, aby później pod wpływem tych samych drgań się odłączyć. MIeliście kiedyś marne lub stare słuchawki do Walkman'a? - Trzeba było pomachać lub powyginaś przewód do nich aby było dobrze słychać (nie pomagało to na długo).
To samo dzieje się z instalacją samochodową.
Tak więc w przypadku tego typu awarii dobrze jest oczyścić wszystkie styki i połączenia w "badanym obwodzie", pomachać "kabelkami", zmierzyć omomierzem (najlepiej z pomocą kolegi - przy długich połączeniach). To powinno rozwiązać problem w zlokalizowaniu przyczyny awarii i usunięciu jej.
W przypadku KUI3A tak właśnie pewnikiem było. Przy szukaniu usterki bawił się przewodami, zdejmował i zakładał wsuwki. Być może jakiś przewód był naderwany gdzieś w izolacji i niechcący go reanimował (jak w słuchawkach), bardziej prawdopodobne jest jednak to, że
styki termowłącznika były zaśniedziałe i przy zdejmowaniu z nich blaszek deczko się wyczyściły. Najlepiej czyścić je drobnym papierem ściernym, a po zabiegu posmarować wazeliną techniczną (tak jak klemy akumulatora).
POZDRO.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów wentylator chłodnicy
grzechu Elektryka 4 22 Lut 2005, 22:27
Gość
Brak nowych postów [MK2] Wentylator chłodnicy
dajuko Mechanika ogólna 15 20 Cze 2012, 22:47
JoeMix
Brak nowych postów Wentylator chłodnicy. Zamienniki
Podobno zamienniki wentylatora nie działają, tylko oryginały
porosty Mechanika silnika 2 8 Wrz 2020, 16:48
porosty
Brak nowych postów [MK7] Wentylator chłodnicy
Uch0 Mechanika ogólna 8 21 Maj 2017, 20:48
AnonimowyAlkoho
Brak nowych postów [MK4] wentylator chłodnicy
zimzia Elektryka 7 23 Gru 2009, 23:01
zimzia


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.