Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

Własna skrzynia basowa...
Autor Wiadomość
dj_matis 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 32
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 34
Skąd: Csw\Gd
Wysłany: 11 Mar 2010, 18:08   Własna skrzynia basowa...

Witam...
Czy ktos z was wie jak zrobic skrzynie basowa? jakie glosniki dobrac itd...?
Mysle o 30 cm glosniku...
ma ktos moze jakies plany czy schematy budowy obudowy??
niestety mam malo funduszy i chcialbym zrobic sam zeby taniej wyszlo


Prosze o pomoc...
 
 
Peedro 
Klubowicz


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Paweł
Wiek: 35
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 3057
Skąd: Mystków
Wysłany: 11 Mar 2010, 18:30   

popatrz sobie na elektroda.pl tam jest wiele tematów o CarAudio, jest FAQ, linki do programów pozwalających obliczyć wielkość skrzynki pod dany głośnik itp.
_________________
"Jeżeli wydaje ci się, że wszystko działa dobrze, na pewno coś przeoczyłeś."

Żaba - RIP
Profil Facebook
 
 
 
Bit1 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: CLX
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Błażej
Wiek: 37
Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 506
Skąd: Chorzów
Wysłany: 11 Mar 2010, 23:45   Re: Własna skrzynia basowa...

dj_matis napisał/a:
Witam...

niestety mam malo funduszy i chcialbym zrobic sam zeby taniej wyszlo

Prosze o pomoc...


Jak masz mało pieniędzy to zaoszczędź więcej i kup coś porządnego (głośnik) bo kupisz jakiegoś chińczyka, wydasz na deski narobisz się, a po pewnym czasie stwierdzisz, że to słabo gra i znów kasę będziesz wydawał. Pamiętaj, że jeszcze wzmacniacz musisz kupić.
Co do budowy to poszukaj na necie jakiś polecanych głośników i potem jakie skrzynie do nich ktoś robił (wyliczone) i zrób taką samą.
Przykładowy link z tego co pamiętam są tam konfiguracje do auta ale musisz poszukać http://diyaudio.pl/
_________________

Niebieska 1,3i 1992 27.08.2005-20.05.2012
Czerwona 1,3 LPG 1990 8.01.2010-8.11.2010
Srebrna RS1800 LPG 1995 od 21.02.2012
 
 
 
Szymonnn 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Szymon
Dołączył: 30 Sie 2009
Posty: 157
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 12 Mar 2010, 21:39   

Bit1 napisał/a:
bo kupisz jakiegoś chińczyka, wydasz na deski narobisz się, a po pewnym czasie stwierdzisz, że to słabo gra i znów kasę będziesz wydawał.


To wymieni najwyżej tylko głośnik, skrzynia i wzmak zostanie. Ja ostatnio robiłem sobie kolumny do kina domowego i powiem że całkiem fajnie wyszło, ale subwoofer to inna sprawa...W każdym bądź razie powodzenia!
_________________
"Nigdy nie mów, że coś jest dla mnie niemożliwe!"
 
 
Bit1 


Model: Ford Fiesta Mk3`95
Wersja: CLX
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Błażej
Wiek: 37
Dołączył: 27 Sie 2005
Posty: 506
Skąd: Chorzów
Wysłany: 12 Mar 2010, 21:53   

Szymonnn napisał/a:

To wymieni najwyżej tylko głośnik, skrzynia i wzmak zostanie. Ja ostatnio robiłem sobie kolumny do kina domowego i powiem że całkiem fajnie wyszło, ale subwoofer to inna sprawa...W każdym bądź razie powodzenia!


No właśnie nie do końca, jeśli chcesz wycisnąć z głośnika wszystkie jego możliwości to skrzynia musi być wyliczona konkretnie pod jego właściwości, no ewentualnie można zrobić duży zamknięty sub, ale to wszystko zależy od tego jakiej muzyki się chce słuchać.
_________________

Niebieska 1,3i 1992 27.08.2005-20.05.2012
Czerwona 1,3 LPG 1990 8.01.2010-8.11.2010
Srebrna RS1800 LPG 1995 od 21.02.2012
 
 
 
Szymonnn 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Szymon
Dołączył: 30 Sie 2009
Posty: 157
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 12 Mar 2010, 22:36   

No ale jak weźmie wymiary z jakiegoś programiku, czy forum elektronicznego, to skrzynia będzie dobrze wymierzona, a jak później będzie zmieniał głośnik to może wziąźć zakupić o podobnych właściwościach, tylko że jakiejś pożądniejszej firmy i tyle...
_________________
"Nigdy nie mów, że coś jest dla mnie niemożliwe!"
 
 
Blackknight88 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Imię: Karol
Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 263
Skąd: Kielce
Wysłany: 13 Mar 2010, 14:28   

Nie porównujcie car audio z domowym audio. Mimo, że wydawać by się mogło że to podobne tematy to jednak całkiem inne.

Do subwooferów w car audio zwykle stosuje się mało pojemnościowe obudowy bo tak zaprojektowane są głośniki basowe by dobrze grały w małym litrażu (po prostu bagażnik samochodu). Głośników z home audio nie daje się do samochodu i tak samo samochodowych do domu.

Żeby dobrze wyliczyć wymiary budy ( czy to ma być obudowa band pass, czy bass reflex lub zamknięta. Reszty raczej nie stosuje się w car audio) potrzebne są dane głośnika. To dzięki tym danym (fs, vas, qms, spl itd) program wylicza Ci najodpowiedniejsze wymiary budy oraz teoretyczną charakterystykę częstotliwościowo-efektywnościową. Dokładając bass reflex ta efektywność wzrośnie, natomiast bass będzie bardziej "dudniący" jednak w samochodzie nie ma to aż takiego znaczenia jak w domu, gdzie osobiście jestem zwolennikiem obudów zamkniętych (closed) choć i w tym przypadku nie do każdego głośnika będzie pasować każdy typ obudowy.

Zwykle można przyjąć, że w car audio obudowa suba może mieć ~30l +/- 5l. Ale to jest CZYSTA teoretyka, która zwykle nie ma za dużo związku z rzeczywistością. Jeśli sub ma być dobrze wykonany na głośniku 8 czy 10" to trzeba się liczyć z kosztem związanym ok 450-500zł min. Głośnik za powiedzmy 300zł, deski, wkręty, usztywnienia, piramidka do środka, tunel jeśli to będzie b-r, obicie, klej - 150zł gdzieś może więcej.

Taka moja rada : Lepiej zrobić za małą skrzynię niż za dużą. Będzie za mała efektywność w dolnych granicach częstotliwości (fs) to polepszymy ją bass reflexem, natomiast za duża buda może wywoływać niechcianą falę stojącą, pogłos. Mimo, że to subwoofer, to da się to odczuć.

Ważne też jest to do czego to będzie używane, tzn jakiej muzyki się będzie na tym słuchało. Do Rocka i innych utworów gdzie w grę wchodzą prawdziwe instrumenty ten sam subwoofer może zagrać o niebo lepiej (lub zwykle o niebo gorzej) niż w przypadku gdy słuchamy elektro kawałków.

Co do autora : Kup gotowego magnata z budą za 300zł i Ci to o wiele taniej i lepiej wyjdzie niż robienie wszystkiego samemu. Jak będziesz miał więcej funduszy to wtedy się odezwij, a pomożemy.

Pozdro
_________________
.:Aktualnie poruszam się Seatem Ibizą II FL 1.9TDI 2000r. :.
.:Projektowanie w programie MaterCAM - toczenie, frezowanie:.
.:Programowanie sterowników PLC:.
.:Projektowanie 3D - SolidWorks:.
.:Projektowanie i wykonywanie instalacji pneumatycznych i hydraulicznych:.
 
 
Szymonnn 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Szymon
Dołączył: 30 Sie 2009
Posty: 157
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 13 Mar 2010, 18:21   

Blackknight88 napisał/a:
Co do autora : Kup gotowego magnata z budą za 300zł i Ci to o wiele taniej i lepiej wyjdzie niż robienie wszystkiego samemu. Jak będziesz miał więcej funduszy to wtedy się odezwij, a pomożemy.


Autor, czyli dj_matis w którymś z poprzednich tematów dowiedział się ile kosztuje dobry, gotowy subwoofer i postanowił zrobić suba sam, a w tym temacie się dowiedział, że nie ma co robić samemu, bo taniej wyjdzie, kupić gotowy...to go pocieszyliśmy nie ma co... :)

Mi się jednak wydaję, że taniej wyjdzie zrobienie suba samemu, ale prościej na pewno kupno gotowego...

Wybór należy do dj_matis...

PS.Daj znać czy kupiłeś coś gotowego, czy sam coś zmontowałeś.
_________________
"Nigdy nie mów, że coś jest dla mnie niemożliwe!"
 
 
Blackknight88 


Model: Inne auto
Wersja: Sport
Silnik: Inny
Imię: Karol
Wiek: 35
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 263
Skąd: Kielce
Wysłany: 13 Mar 2010, 20:11   

W tym przypadku nie będzie taniej a lepiej... Po wypowiedziach autora nie widać by miał kiedykolwiek do czynienia z car audio czy nawet home audio i do tego samoróbami, dlatego dla niego lepiej i taniej wyjdzie kupienie gotowego subwoofer'a.
_________________
.:Aktualnie poruszam się Seatem Ibizą II FL 1.9TDI 2000r. :.
.:Projektowanie w programie MaterCAM - toczenie, frezowanie:.
.:Programowanie sterowników PLC:.
.:Projektowanie 3D - SolidWorks:.
.:Projektowanie i wykonywanie instalacji pneumatycznych i hydraulicznych:.
 
 
dj_matis 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Wiek: 32
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 34
Skąd: Csw\Gd
Wysłany: 14 Mar 2010, 16:18   

macie racje... nie mam zbyt duzego doswiadczenia z robieniem car\home audio...
W domu jakos home audio mam kupione 2 zeusy(tonsil)
hmm.. zastanowie sie, mysle ze najlepiej bedzie kupic wlasnie magnata ze skrzynia... i do tego wzmaka.... dzieki za porady
Pozdro

[ Dodano: Wto Mar 23, 2010 12:37 ]
Mysle ze temat do zamkniecia...
Kupilem narazie wzmaka kenwooda i tube(niby 400W)
Jak dojdzie to sie zobaczy
dzieki za pomoc
Pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: Jak rozpoznać czy skrzynia ma LSD
stafcio Tuning mechaniczny 7 29 Sty 2016, 22:47
vegetagt
Brak nowych postów Skrzynia basowa
Ronneby Car Audio i CB 45 12 Paź 2004, 21:41
Gość
Brak nowych postów Skrzynia basowa.
Gość Car Audio i CB 19 11 Cze 2008, 20:34
FiFa
Brak nowych postów Skrzynia basowa i wzmacniacz do 1000zł
Mafex Car Audio i CB 0 13 Cze 2013, 19:43
Mafex
Brak nowych postów Radio+wzmachol+skrzynia basowa
cinot Car Audio i CB 13 20 Paź 2005, 08:34
Gość


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.