Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Formalności związane z zakupem pierwszej fiesty :)
Autor Wiadomość
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 13 Cze 2009, 08:05   Formalności związane z zakupem pierwszej fiesty :)

W tym momencie jestem po lekturze kilku wywodów traktujących o formalnościach, obowiązkach i przepisach oraz forów internetowych i niektóre rzeczy stoją ze sobą w sprzeczności ;-( W głowie mam lekki misz-masz dlatego chciałbym Was prosić o pomoc w naprostowaniu tego...

Sprawa wygląda tak:

Kupiłem Fiestę :) Fiesta ma ubezpieczenie do połowy stycznia 2010 co mnie cieszy. Wyczytałem, że moim obowiązkiem jest:

1. Przerejestrowanie samochodu w terminie do 30 dni od daty podpisania umowy k-s w stosownym urzędzie, przedkładając stosowne dokumenty, wnosząc stosowną opłatę.

Tu pojawiają się głosy ludzi, którzy mówią, że oni tego nie robią, bo to w sumie bezcelowe i konsekwencji z tego nie ma <???>

2. Opłata skarbowa - napisane jest 2% wartości samochodu, ale czytałem że ktoś wpłacał 40zł - to jak to w końcu jest? Czy do wniesienia tej opłaty zobowiązany jest tylko kupujący, czy to się dzieli po równo??? <???>

3. To mnie najbardziej intryguje - ubezpieczenie. Jest do stycznia, jak pisałem, ale z tego co już wiem wydaje mi się, iż muszę powiadomić ubezpieczyciela o zmianie właściciela polisy, co będzie skutkować rekalkulacją składek - ergo --> będę dopłacać bo zniżki mogę sobie pooglądać ale nie u siebie :sad:
Czy muszę to robić czy wystarczy poczekać i wypowiedzieć umowę pod koniec ważności polisy?? (A jeśli ubezpieczyciel będzie rościć sobie prawa do dopłaty??)

Czy coś pominąłem?? <zakrecony>

Proszę - pomóżcie :sad: Dodam, że przeglądnąłem to podforum o ubezpieczeniach, ale nie znalazłem odpowiedzi i stąd ten temat (żeby nie było że szukajki nie znam ;) <szukaj>

Z góry dzięki! :)
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 13 Cze 2009, 10:57   

1, Tak, wypadało by przerejestrować, ale skoro masz OC ważne ileś tam, to spokojnie można się z tym wstrzymać do "przed końca" aktualnie posiadanego OC, czyli tak żeby dobrać nowy dowód już na siebie i iść wykupić na siebie nowe OC i wpisać w nim już swoje, aktualne dane,

2, Idziesz z umowa K/S do urzędu skarbowego i Ci powiedzą ile masz zapłacić. Płacisz ty - jako kupujący.

3, Zgłoszenie zbycia pojazdu należy do sprzedającego, jeśli chcesz auto przerejestrować, to będziesz się musiał po tym zgłosić do firmy w której jest wykupione OC i załatwić aby wpisali nowe, twoje aktualne dane na polisę, dlatego z przerejestrowaniem i OC najlepiej jak w punkcie 1, napisałem. Druga sprawa to re kalkulacja składek, jeśli koleś miał 60% zniżek, a w firmie wyjdzie im że Ty możesz mieć tylko 20% i jeszcze jakieś zwyżki może, to na pewno przyślą Ci kwit na re kalkulacje i jak się to okaże prawda, będziesz musiał dopłacić, Jeśli koleś miał 21 lat i 10% zniżki, to jest szansa że Ty będziesz miał 60% i jak przekalkulują to będą musieli Ci oddać kasę - więc będą siedzieć jak mysz pod miotłą - czyli zrobią tak By im się to opłaciło, ale działa to tez w drugę stronę - jak Tobie się to opłaca to możesz to od nich zażądać i wtedy muszą Ci przeliczyć,,,

Ja bym sobie poczekał, nic się nikomu nie odzywał, poza załatwieniem sprawy podatku w urzędzie skarbowym, pod koniec roku bym przerejestrował auto na siebie, z nowym dowodem bym sobie poszedł wykupić OC na siebie, oczywiście w czasie trzeba wypowiedzieć aktualne OC (najlepiej im puścić FAXa na 2-3 dni przed końcem polisy treści: Jako nowy właściciel auta XYZ o nr rej ABC VIN:123 wypowiadam polisę nr:567 zawartą na okres od-do przez poprzedniego właściciela pojazdu pana (dane kolesia z polisy).
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 13 Cze 2009, 13:35   

Dzięki wielkie JoeMix za wyczerpującą odpowiedź - zrobię tak jak mi radzisz :-) :yes:

Po drodze doszły mi jeszcze dwie wątpliwości: <???>

1. Co jeśli (odpukać w niemalowane) zdarzy sie jakaś kolizja i w ruch pójdzie ubezpieczenie - skoro polisa nie będzie moją własnością to czy będzie mnie chronić tak jakby była moja?

(Swoją drogą w czasie załatwiania formalności nowe auto też nie jeździ na lawecie ani nie czeka w garażu tylko się nim jeździ po drogach <zakrecony> )

2. Czy sam FAX wystarczy przy wypowiadaniu umowy z ubezpieczycielem?
Czy muszę podawać swoje dane (stały adres, tel.) ??

Liczę na pomoc :-P :kaput:
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
Marcinowaty 

Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Wiek: 44
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1447
Skąd: Trzcianka
Wysłany: 13 Cze 2009, 15:51   

Skarbówkę musisz załatwić w przeciągu 14 dni
_________________
Był:
Fiat 126p Elegant 1998 r.
Była:
Ford Fiesta 1,3i 1995 rok
http://www.fiestaklubpols...der=asc&start=0
Jest Renault Clio 1,9dTi 2000 rok
http://fiestaklubpolska.p...ghlight=#743167
 
 
 
McLfan 


Model: Ford Fiesta Mk3`90
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.6i/104KM
Imię: Arkadiusz
Wiek: 36
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 199
Skąd: Opole
Wysłany: 13 Cze 2009, 16:08   

Marcinowaty, ja byłem po niecałym miesiącu od kupna i nic mi nie powiedzieli. A kolega, który kupił Astrę w czerwcu 08 do dzisiaj się nie zgłosił, by Skarbówkę opłacić. Ciekaw jestem konsekwencji. ;]

JoeMix napisał/a:
Druga sprawa to re kalkulacja składek, jeśli koleś miał 60% zniżek, a w firmie wyjdzie im że Ty możesz mieć tylko 20% i jeszcze jakieś zwyżki może, to na pewno przyślą Ci kwit na re kalkulacje i jak się to okaże prawda, będziesz musiał dopłacić

Niekoniecznie. Jak w kwietniu brałem swoją Fiestę, to OC było do 17 grudnia, z tym że do 16 czerwca trzeba było opłacić drugą ratę (dalej trzeba :P ). Rata wynosiła starego właściciela 100zł (duuużo zniżek). Ja, jako 21-letni kierowniczy żółtodziób nie mam zniżek, a raczej zwyżki. Spodziewałem się gigantycznej raty. A po przepisaniu na mnie OC, po 3 tygodniach przyszła składka do opłacenia- 130zł. Czyli niecałe 30zł drożej. szynszyl twierdzi, że nie rekalkulowali tego, tylko właściciela zmienili i jest git.

Także rekalkulacja nie zawsze jest regułą. :) Z czego się ogromnie cieszę, bo zamiast napychać ubezpieczycielską kieszeń jest co wkładać w Fiestę. :hahaha:
_________________
Fiesta 1,3i Calypso
Fiesta 1,1i -> 1,3i C
Fiesta 1,6i 8V XR2i
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 13 Cze 2009, 16:13   

1. Kupując auto, przechodzą na ciebie wszelkie prawa i obowiązki z nim związane, w tymże OC, zwyczajnie puki w dowodzie i umowie OC nie ma twoich danych, trzeba wozić ze sobą umowę, i tyle - ja jedyne sankcja jak spotkałem to ględzenie policjanta "wypadało by przerejestrować"

2. Tak, ja od 10 lat wypowiadam faxem (tylko trzeba trzymać potwierdzenie transmisji - najlepiej znaleźć fax który na potwierdzeniu daje miniaturkę tego co przesłał. Piszesz standardowe pisemko, u góry po prawej miejscowość, data, niżej po lewej swoje dane, imię, nazwisko, adres, telefon, potem znowu po prawej od środka dane zakładu ubezpieczeń, telefon i numer faxu na jaki to puszczasz (!), potem tekścik i niżej swój podpis, daj mina PW maila, to pi wyśle pliczek .DOCX tego co ja puszczam.

***

McLfan, miałeś szczęście w przepisach jest ze firma może dokonać re kalkulacji a nie że musi,,, musi jedynie na Twoje życzenie,,,
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
jarek_m 


Model: Ford Fiesta Mk6`04
Wersja: Inna
Silnik: 1.3i/70KM
Wiek: 39
Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 37
Skąd: WrocLove
Wysłany: 13 Cze 2009, 16:44   

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi, w szczególności JoeMix :ok:
_________________
Willing is not enough - we must do. Knowing is not enough - we must apply.
 
 
undertow90 

Model: Ford Fiesta Mk3`96
Wersja: Classic
Silnik: 1.1/53KM
Wiek: 33
Dołączył: 08 Lip 2009
Posty: 5
Skąd: Bytom
Wysłany: 14 Lip 2009, 22:35   

Ja mialem tak:

Kupiłem Fiestke 2 czerwca 2009, ubezpieczenie wazne do 15 sierpnia 2009 roku. Oczywiscie musiałem zaplacic podatek od kupna samochodu, juz mowie, że nie ma sensu zanizac kwoty na umowie, bo skarbowka wylicza podatek wg cen giełdowych, i tak: za samochod zaplacilem 3250 zł, a za podatek zapłaciłem 65 zł. Teraz przerejestrowanie samochodu, ja mialem o tyle lepiej, ze kupilem samochod w miescie, w którym mieszkam, wiec koszt przerejestrowania samochodu spadł ze 170 zł do 72,50 zł :) , ale teraz kwestia ubezpieczenia. Ja równiez cieszyłem sie z tego, ze OC wazne do polowy sierpnia - GUZIK PRAWDA. Jezeli w ciagu 30 dni od daty ( na umowie ) zakupu samochodu nie zglosisz sie do ubezpieczyciela z wypowiedzeniem umowy OC przez nabywce to ubezpieczyciel uznaje, ze kontynuujesz polise u niego. Ja sie o tym dowiedzialem podczas podpisywania umowy z innym ubezpieczycielem, gdybym na drugi dzien tego nie zalatwil, mialbym po prostu OC w dwoch roznych ubezpieczalniach, zwlaszcza, ze niektorzy licza sobie duze zwyzki za wiek dla mlodych kierowcow. Moja rada jest taka: nie czekaj do stycznia tylko zalatw to jak najszybciej!
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 15 Lip 2009, 06:19   

undertow90 napisał/a:
kwestia ubezpieczenia. Ja równiez cieszyłem sie z tego, ze OC wazne do polowy sierpnia - GUZIK PRAWDA.
Kręcisz,,, OC masz ważne tyle ile jest wpisane na umowie, jak poprzedni właściciel maił do 15 sierpnia, to Ty masz po zakupie do 15 sierpnia,,,

Jeśli stare OC, to które nabyłeś z autem Ci nie pasuje możesz je wypowiedzieć w ciągu 30 dni od daty zakupu auta i zmienić sobie firmę na inną po tych 30 dniach obowiązuje standardowa procedura OC jak w każdym innym przypadku, czyli jeśli nie chcesz kontynuować polisy u danego ubezpieczyciela to ją musisz wypowiedzieć najpóźniej jeden dzień przed końcem i wtedy możesz sobie OC wykupić gdzie chcesz, jak nie wypowiesz - zostaje z automatu przedłużona na rok kolejny.

Istnieje zapis w przepisach o podwójnym OC - więc jak masz 2 razy OC (niestety musi być opłacone) to można z jedego zrezygnować i coś tam się kasy odzyska (ale nie całość).
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
kazio-n 

Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: C
Silnik: 1.1i/50KM
Imię: Kazimierz
Wiek: 36
Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 170
Skąd: Bogatynia
Wysłany: 15 Lip 2009, 08:24   

undertow90, ma rację. Jeśli w ciągu 30 dni nie powiadomisz ubezpieczyciela to automatycznie polisa zostanie przepisana na Ciebie ze szczególnym uwzględnieniem zwyżek. Po prostu będzie musiał dopłacić.
_________________
 
 
 
JoeMix 


Model: Ford Fiesta Mk7`09
Wersja: Titanium
Silnik: 1.4Duratec/96KM
Wiek: 43
Dołączył: 23 Maj 2004
Posty: 12026
Skąd: Konstantynów
Wysłany: 15 Lip 2009, 09:15   

Pisaliśmy - było już o tym - zakład może ale nie musi przeliczyć składkę, na Twoje żądanie musi.
_________________
Trist, yem nu enske ya vehatvase. Da!
 
 
cywek 


Model: Inne auto
Wersja: Inna
Silnik: Inny
Imię: Tomek
Wiek: 43
Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 131
Skąd: Toruń
Wysłany: 24 Wrz 2009, 01:33   

JoeMix napisał/a:
1, Tak, wypadało by przerejestrować, ale skoro masz OC ważne ileś tam, to spokojnie można się z tym wstrzymać do "przed końca" aktualnie posiadanego OC, czyli tak żeby dobrać nowy dowód już na siebie i iść wykupić na siebie nowe OC i wpisać w nim już swoje, aktualne dane,

No to jak z tym przerejestrowaniem w terminie 30 dni - trzeba czy nie ? :fox:

[ Dodano: Czw Wrz 24, 2009 02:35 ]
JoeMix napisał/a:
Jeśli stare OC, to które nabyłeś z autem Ci nie pasuje możesz je wypowiedzieć w ciągu 30 dni od daty zakupu auta i zmienić sobie firmę na inną

Zwrot kasy dostanę ? Za niewykorzystany okres ? Czy może poprzedni właściciel ?
Teraz sam sobie odpowiem:
Kiedy należy się zwrot składki? - Jeżeli nabywca samochodu dokona wypowiedzenia umowy ubezpieczenia we właściwym czasie (tj. przed upływem 30. dnia od dnia nabycia/zbycia pojazdu), sprzedawca może liczyć na zwrot składki za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.

[ Dodano: Pon Wrz 28, 2009 14:25 ]
jarek_m napisał/a:
Opłata skarbowa

Jestem świeżo w temacie, więc jest tak:
Pani (akurat miła) otwiera książeczkę i po mojej relacji co do stanu auta (wiadomo jak jest) podaje dolne widełki. A fakt, że kupiłem za mniej (w rzeczywistości, na papierku jeszcze mniej) nic nie zmienia. Widełki są i tyle. Powiedziała mi za to jaki jest przedział. Jak na moją wiedzę auta bywają naprawdę różne, jednak wyznacznikiem jest oczywiście rok produkcji pojazdu. Ostatecznie kwota dopłaty do moich szacunków nie była duża, ale boli tak dla zasady, że płacę więcej niż powinienem. Państwo nas oszukuje na każdym kroku... eh ;)
_________________
Ocena nauczyciela
Ocena szkoły
Opinie o nauczycielu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Ogłoszenie: Internetowe sklepy z częściami do Fiesty
Gość Serwisy / Mechanicy / Sklepy 14 7 Paź 2018, 09:52
Parzych
Brak nowych postów [MK7] Zakup pierwszej fiesty
kpv15 Przed zakupem 2 18 Paź 2020, 10:36
kpv15
Brak nowych postów [MK7] Przed zakupem Fiesty
AdiAFC Przed zakupem 0 25 Sty 2022, 12:10
AdiAFC
Brak nowych postów [MK4] Ocena Fiesty przed zakupem...:)
Proszę o pomoc :)
kosa006 Przed zakupem 4 27 Kwi 2014, 20:41
kosa006
Brak nowych postów Pomoc przed zakupem Fiesty z małym defektem
Adrik66 Przed zakupem 4 13 Cze 2017, 20:26
Parzych


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.