Fiesta Klub Polska


Poprzedni temat «» Następny temat

Przesunięty przez: szynszyl
29 Mar 2014, 14:59
[MK3] Sciąganie na lewo
Autor Wiadomość
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 18 Kwi 2007, 20:37   [MK3] Sciąganie na lewo

Witam
Od razu sorki jeśli się powtarzam z tematem, ale szukałem podobnych i chciałbym się upewnić czy dobrze myślę.

A chodzi o to że dziś kupiłem felgi stalowe i założyłem używane (w tym aucie) opony letnie. Do tej pory jeździłem na o wiele gorszych felgach i oponach zimowych.
Po zmianie odczuwam że auto ściąga na lewą stronę. Co prawda opony były opisane, które gdzie była założona (przód, tył, lew czy prawa strona) ale przy zakładaniu kół nie zwróciłem na to uwagi.
Czy żeby problem zniknął to mam kombinować z zamianą kół miejscami?

Drugą rzeczą która się pojawiła to przy jeździe powoli (na pierwszym biegu) odczuwam jak kierownica bije na lewo i prawo, widać to zwłaszcza jak puszę kierownicę. Co się mogło stać? :-/

Z góry dziękuję za podpowiedzi
Ostatnio zmieniony przez trzeci 24 Lip 2010, 23:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
silvercar 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: CL
Silnik: 1.1i/50KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2006
Posty: 85
Skąd: Rybnik
Wysłany: 18 Kwi 2007, 20:40   

Albo opona strzelona, albo felga. Zajedź na wyważanie to ci powiedzą. I jeszcze sprawdź czy nie masz kółek kierunkowych, bo może całkiem na odwrót pozakładałeś.
 
 
 
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 18 Kwi 2007, 21:06   

Koła które założyłem były wyważane. Opony nie są kierunkowe.
Zastanawia mnie czy ktoś kto opisał opony gdzie która była założona, zrobił to bo tak trzeba czy niepotrzebnie?

Opony wygladąją na całkiem niezłe. Byłem obecny przy wyważaniu i widziałem kręciły się ładnie (były proste).
 
 
madek 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Kuba
Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 1755
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 18 Kwi 2007, 22:17   

wystarczy ze opony sa z jednej strony o 1mm mniej zdarte, i bedzie ci sciagac jak cholera jak zalozysz nie tak jak bylo. przerabialem to u siebie, a niedawno kupilem nowe opony i roznica jest kolosalna... teraz jedzie jak po szynach i kiera sie duzo lzej kreci... takze nigdy wiecej uzywanych opon na przód (tj. uzywanych przez kogo innego)
_________________
była sobie RS`ka...
 
 
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 19 Kwi 2007, 12:18   

Czy przez pomiar bieżnika (lewa i prawa strona opony) będę w stanie dojść gdzie która opona pracowała wcześniej. Jak prawidłowo zużywają się opony w fieście, czy jest tendencja że którąś ze stron opony zużywa szybciej?

Czy jak zamienię przednie koła (lewe-prawe) i zacznie mnie sciągać na prawo to jest to dowód że coś nie tak z oponami?, i wtedy wyczaic która jest winna i zamienić ją z tylnym kołem?
 
 
madek 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Kuba
Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 1755
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 19 Kwi 2007, 13:48   

pomierz suwmiarką najlepiej elektroniczna, jak nie bedzie duzych roznic to pozostaje eksperymentowac az bedzie ok
_________________
była sobie RS`ka...
 
 
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 19 Kwi 2007, 14:18   

Ale jak wygląda zużycie opon przednich normalnie. Są bardziej starte (mniej bieżnika) po zewnetrznej stronie opony czy po wewnętrznej?

Ponieważ jak na dzis to wychodzi że mam zrobione na tych oponach od ich założenia ok.40 km, więc podejżewam że będę w stanie zauważyc, jak były zużycie w poprzednim roku użytkowania przez poprzedniego właściciela.
 
 
madek 


Model: Ford Fiesta Mk3`93
Wersja: Xr2i
Silnik: 1.8i16V/130KM
Imię: Kuba
Dołączył: 23 Kwi 2006
Posty: 1755
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 19 Kwi 2007, 15:44   

głowy nie dam, ale bardziej sciaraja sie od wewnetrznej strony.

przynajmniej na bank tak jest z tyłu...
_________________
była sobie RS`ka...
 
 
Jose 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: Chianti
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 44
Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 49
Skąd: Łódź
Wysłany: 19 Kwi 2007, 16:11   

Teoretycznie opony powinny się zużywać równomiernie. W praktyce w wielu przednionapędówkach przy prawidłowo ustawionej zbieżności troszkę bardziej zużywa się wewnętrzna strona opony. Być może, u ciebie przy wymianie każda opona trafiła na swoje miejsce, ale któraś może jest odwrócona o 180 stopni, czyli zewnętrzna z wewnętrzną stroną są zamienione.
slavko napisał/a:
Drugą rzeczą która się pojawiła to przy jeździe powoli (na pierwszym biegu) odczuwam jak kierownica bije na lewo i prawo, widać to zwłaszcza jak puszę kierownicę. Co się mogło stać? :-/

To może sugerować albo felgi które się nie centrują na piaście, albo krzywą oponę. Może w którejś z nich strzelił kord i już nie jest idealnie okrągła. Mogło się to przytrafić akurat przy tej przekładce.
Pozdr
_________________
..____...
..|'''''@|..
c|-O,,ob
..|\__/|..
...\..../...

FIESTA CHIANTI 1.3i 94'
 
 
 
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 20 Kwi 2007, 08:28   

Witam ponownie.

A więc wczoraj mierzyłem bieżniki suwmiarką elektroniczną. Różnice między zewnętrzą częścią a zewnętrzną częścią bieznika wynosiły od 0,5 do 0,8 mm. Więc chyba nie jest najgorzej, biorąc pod uwagę że mierzyłem gumę która się ugina pod nacikiem.

Podniosłem prawe przednie koło i pokręciłem. Na odcinku około 2-3cm po wewnetrznej stronie opony, opona ma ugięcie około 2-max 3mm ("na oko"). Ściągłem też tylne lewe koło, które okazało się że też ma podobna wadę. Zamieniłem te koła miejscami. Efekt jest taki że o wiele mniej ściąga na lewą stronę, i bicie o którym pisałem też jest mniejsze, przy prędkosci około 70km/godz prawie nie odczuwalne.

Dziś sprawdzę pozostałe koła, w poszukiwaniu najbardziej doskonałej opony.

Czy taka wada bieżnika wynika ze złego przechowywania opon w pozycji leżącej ,jedna na drugiej? (tak były położone w garażu u poprzedniego właściciela w momencie jak brałem auto)
Czy powinienem w ogóle wywalic taka oponę która ma taka wadę? To bicie nie było zauważalne w momencie jak było założone na wyważarce (stosunkowo dosyć szybko się kręciła). Bicie to widac tylko jak przystawi się coś płaskiego i ręką kręci kołem.
 
 
odyniec 


Model: Inne auto
Wersja: Ghia
Silnik: Inny
Imię: B.
Wiek: 38
Dołączył: 07 Sie 2005
Posty: 1610
Skąd: Merzdorf
Wysłany: 20 Kwi 2007, 13:14   

cisnienie w oponach sprawdzales? jedz na kompresor i sprawdz, bo widze ze kwestia ta poruszona nie zostala i pomimo swej banalnosci jest czynnikiem bardzo waznym.

2.0 przod;
1.8 tyl.
_________________
Model: Ford Fiesta mk6 `05 Wersja: ST Silnik: 2.0i (5) (150kkm)
Model: BMW 3 e46 `01 Wersja: ? Silnik: 2.2i (5) (270kkm)
 
 
 
Jose 


Model: Ford Fiesta Mk3`94
Wersja: Chianti
Silnik: 1.3i/60KM
Wiek: 44
Dołączył: 04 Mar 2007
Posty: 49
Skąd: Łódź
Wysłany: 21 Kwi 2007, 12:48   

To "ugięcie opony" jak napisałeś, to może być też efekt przyhamowania. Ale jeżeli jest tylko na wewnętrznej stronie opony, to raczej pęknięty kord. Niestety w takim przypadku jedynie wymiana opon pomoże. Jazda na takich oponach (czy przyhamowanych czy krzywych od pękniętego kordu) nie jest zbyt bezpieczna. Do tego szybciej zużywają się łożyska, zawieszenie, układ kierowniczy itp. Wada taka pojawia się zazwyczaj w starych oponach. Duży wpływ na to ma stan naszych polskich dróg. Powinieneś wybrać się do porządnego warsztatu wulkanizacyjnego, i tam oni ocenią które opony jeszcze się nadają do jeżdżenia.
PS. Na wyważarce nawet jak koło szybko się kręci to fachowiec powinien tą wadę zauważyć
Pozdr
_________________
..____...
..|'''''@|..
c|-O,,ob
..|\__/|..
...\..../...

FIESTA CHIANTI 1.3i 94'
 
 
 
slavko 

Model: Ford Fiesta Mk6`07
Wersja: Classic
Silnik: 1.25Duratec 75KM
Wiek: 43
Dołączył: 12 Mar 2007
Posty: 26
Skąd: Juszczyn
Wysłany: 23 Kwi 2007, 09:40   

OK. Pozmieniałem jeszcze koła w weekend i już nie sciąga. Gorsze gumy założyłem z tyłu.

Nadal mam efekt o którym też pisałem. Przy jeździe powoli (1,2bieg) kierownicą szarpie na lewo i prawo, naprzemian. Im szybciej jadę to mniej bije i przy około 50km/godz drgania znikają. Co poza stanem kół ma wpływ na takie objawy?. Zakładam że nie wyczuwałem tego wcześniej bo jeździłem za zimówkach.

[ Dodano: Pon Sie 06, 2007 08:08 ]
Sorki że tak późno wracam do tematu, ale chciałem to napisać - może komuś kiedyś się przyda. :)

Problem bicia kierownicy został rozwiązany w prosty sposób.
Byłem fiesta na badaniu technicznym i okazało się że zbieżność mam do kitu.
Lewe koło było rozbieżne o około 3 stopnie a prawe o około 1 stopień.
Po wyregulowaniu (ustawienie na 0 stopni) problem bicia kierownicą przy małych prędkościach zniknął. :lol:

Wygląda na to (tak mi się wydaje), że przyczyna była w tym. Koła "walczyły" między sobą powodując ruchy kierownicy. Prz większych prędkościach efekt zanikał bo koła utrzymywała siła bezwładności.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Przyklejony: [MK3] Fiesta MK3
Fordy Fiesta III generacji (1989-1996)
Freeman Nasze auta 0 12 Lip 2011, 16:36
Freeman
Brak nowych postów Przyklejony: Fiesta MK3 - 3D Project
Longer_007 Hyde-Park 205 2 Wrz 2015, 14:13
szagrad
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] FAQ - Shortshifter
Szybsza zmiana biegów
TomeX500 Tuning mechaniczny 39 25 Cze 2013, 22:37
rybek121
Brak nowych postów Przyklejony: [MK3] Swap na RS2000..co potrzeba?
bigel Tuning mechaniczny 21 20 Maj 2013, 14:32
Daras84
Brak nowych postów Przyklejony: Ford Fiesta MK3 rebuild
czyli działamy w 1.1 i 1.3
Ad@mus Tuning stylistyczny 3 1 Sie 2009, 17:27
LOY


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.