Fiesta Klub Polska

Forum FiestaKlubPolska - Strona Główna » Tagi » faq
Tematy oznaczone jako faq
Tytuł / treść wątku  Wyświetleń  Odpowiedzi 

OGRZEWANIE I NAWIEW W MK4 I MK5


:: :mod: ::
:: Pytania i wątpliwości proszę pisać w tym temacie, a nie zakładać kolejny na temat ogrzewania!!! ::

===================================================================================================================

Ogrzewanie/wentylacja w mk4/5 jest trochę inaczej zbudowana niż w mk3/2/1, a w zasadzie różni się elektronicznym sterowaniem czy chcemy mieć ciepło czy zimno. Tutaj tkwi problem większości usterek. Wszystkie opisy/dane są takie same dla wersji z i bez klimatyzacji.

Podstawowe usterki i ich przyczyny:

1. Brak lub słabe ogrzewanie::: - zapchana nagrzewnica
- zapchany/uszkodzony elektrozawór
- uszkodzona elektronika sterująca -> panel sterowania
- niedogrzany silnik -> uszkodzenie termostatu
- uszkodzona pompa wody ::
2. Leci tylko ciepłe powietrze, brak reakcji na pokrętło temperatury i klimatyzacje::: - uszkodzony/zablokowany elektrozawór
- uszkodzona elektronika sterująca -> panel sterowania ::
3. Nie działa klimatyzacja::: - brak lub za duża ilość czynnika chłodzącego w ...
270295 498

FAQ - Dlaczego 1.8 Diesel nie chce odpalić


ZAczęła temperatura spadać poniżej zera. Czyli Zima już przyszła.
W związku z tym 90% fiest z dieslem szczególnie 1.8d ma problemy z odpalaniem.
Wysyp jak widać po tym dziale standardowych pytań się już zaczął :|

Żebyście nie musieli zadawać takich samych pytań jak co roku - bo po co czegoś poszukać w wyszukiwarce - i pytać innych o te same rzeczy zaśmiecając forum - piszę dlaczego wam nie chce odpalić silnik 1.8D:

1. Bo jest zima
2. silnik ten nie lubi zimy
3. jest zapowietrzony układ paliwowy - przez noc się zapowietrza a pompa paliwa w fordzie ma problemy aby szybko "zaciągnąć paliwo" zpowrotem - i trzeba długo kręcić
4. macie słabą kompresję na tłokach - poniżej 30
5. lejecie szajsowate paliwo - choć akurat ciężko znaleźć nie szajsowate
6. nie grzeją świece, jedna, dwie, wszystkie ...
252853 230

[MK3] FAQ - OBROTOMIERZ , OZNACZENIE I RODZAJE


Sporo problemów sprawiają obrotomierze, więc czas na zaprezentowanie rodzajów jakie można spotkać w różnych wersjach fiest (MK3).

1. obrotomierz bez oznaczenia (powyżej 1,6 cm3 zasilanie ZI(gaźnik) lub ZS(diesel), ABS);
2. obrotomierz z oznaczeniem C (powyżej 1,6cm3 zasilanie ZI(gaźnik) lub ZS (diesel), ABS);
3. obrotomierz z oznaczeniem V (do pojemności 1,3 cm3, zasilanie ZI(gaźnik) lub ZS (diesel), ABS);
4. druga strona druk niebieski Numer obudowy: 89FB-10848-BA;
5. obrotomierz z oznaczeniem 1E (do pojemności 1,3cm3, zasilanie ZI(wtrysk) lub ZS (diesel), ABS);
6. druga strona druk zielony;
7. obrotomierz z oznaczeniem 1E (do pojemności 1,3cm3, zasilanie ZI(wtrysk), ABS, AiRBAG);
8. druga strona druk zielony plus płytka ostrzeżenia (ABS, AiRBAG) Numer obudowy: 94FB-10848-BA








152881 203

FAQ - żarówki w Fiestach


Jako że non-stop pojawiają się pytania, jakie żarówki tu, jakie tam i owam w Fieście takiej lub owakiej, pomyślałem, że warto byłoby stworzyć temat z wyszczególnieniem jakie - gdzie i podwiesić go dla potomności...

MK1
Reflektory przód - H4 lub R2 40/45W i R5W
Kierunki przód - P21W symetryczne
tylne lampy - P21W symetryczne i P21/5W
Rejestracja - T4W (metalowy zderzak)
Oświetlenie kabiny - ?
Oświetlenie bagażnika - ?

MK2
Reflektory przód - H4 i W5W
Kierunki przód - P21W symetryczne
Tylne lampy - P21W symetryczne i P21/5W
Rejestracja - ?
Oświetlenie kabiny - ?
Oświetlenie bagażnika - ?

MK3
Reflektory przód - H4 i W5W, XR2i p/mgłowe i drogowe H3, Futura p/mgłowe H3
Kierunki przód - P21W symetryczne
Kierunki bok - W5W
Tylne lampy ...
149635 99

[MK6] Wymiana filtra paliwa TDCI


Ma ktos instrukcje wymiany? wymienia sie go co 60tys km?

[ Dodano: Pią Lut 12, 2010 00:28 ]
Instrukcje znalazlem
http://www.fordclubpolska.org/porady.php?action=go&zakres=fiesta&type=66
Temat do zamkniecia
137548 20

[MK3] FAQ - Regulacja luzu zaworów w silniku 1,1i oraz 1,3i


Regulacja luzu zaworów MK3 (89-95) silnika 1,1i
120532 123

FAQ - RDZA / KOROZJA


...nudne te tematy jak walczyc z rdza ..złosliwie wyszykowałem faqa ..teraz bedzie wszytko duuuzo prostsze :-P
rozpoznanie
sami musicie zdecydowac jak powazna jest rdza na waszym aucie ...czy mozna podrapac koncem scyzoryka i zrobic punktowa zaprawke...czy trzeba siegac po elektronarzedzia ..czy jest to w miejscu gdzie zaprawke mozna pojechac z pedzala czy tez trzeba siegac po spray albo ...umawiac termin u lakiernika :fox: .
Czy tez wreszcie ..rdza jest tak zaawansowana ze jedynym fachowym rozwiazaniem jest wyciacie jej i wspawanie nowej blachy ..a wtedy mamy juz niestety do czyniena z blacharka ;-(

w przypadku puenty rdza była typowa rdza krawedziowa ..w wiekszosci powierzchniowa ..ale pojawily sie juz lekkie wzery wiec ..nie obyło sie bez ciezkiego sprzetu .
brudna robota
w pierwszej kolejnosci umyjcie miejsce któro bedziecie dalej obrabiac ..usuncie tez elemnty które mozecie w wyniku prac zniszczyc [br ...
104569 13

[MK3] Wymiana świec i przewodów WN w Fieście 1,1i


Cześć.

Dziś pierwszy raz wymieniałem świece i przewody wysokiego napięcia w swojej pięknej - nie były w tragicznym stanie, ale nie wiedziałem kiedy coś było przy nich robione. Koszty nie są astronomiczne, a w dodatku idzie zima...

Nie znalazłem tu nigdzie poradnika na ten temat, więc musiałem trochę pogrzebać tu i ówdzie żeby się dowiedzieć co i jak. Dlatego zebrałem to w całość i oto jest - mam nadzieję że pójdzie do przyklejonych i co niektórym ułatwi życie, a innym oszczędzi nerwów :D

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: banalny

CZAS WYKONANIA: do 30 minut?

POTRZEBNE GADŻETY:

Potrzebne są przede wszystkim nowe świeczki i kable. W moim przypadku komplet Motorcrafta:
# świece AGFS 22CM1 - 7pln/szt
# przewody EWR10 - 99pln/komplet



Niektórzy mówią że lepiej kupić NGK, ...
97435 75

KODY MIGOWE


Wykonanie testera i procedura odczytywania - by Abla

Kody 3-cyfrowe ZETEC-a

:: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ::

edit od bidżeja

Na podstawie książki "KODY USTEREK - Poradnik diagnosty samochodowego". Informacje delikatnie przesiane pod kątem EEC IV stosowanego w Fiestach MKIII. Idąc za terminologią z książki, to jest EEC IV w wersji wzbogaconej (z pamięcią dynamiczną), generujący kody 2-cyfrowe. Z racji wieku książki EEC V zostało potraktowane marginalnie jako nowinka, z której kody odczytuje się tylko odpowiednim czytnikiem (w sumie na tamte czasy to racja - nie było jeszcze wyświetlaczy w zegarach w MK4).

Tabela co i jak odnośnie sterowników:

:: MODEL KOD SILNIKA LATA PROD.: SYSTEM:

Fiesta 1.1 oraz Van, z katalizatorem.........G6A od 1989 Ford EEC IV
Fiesa 1.25...................................DHA od 1995 Ford EEC V
Fiesta 1.3 Van Courier, z ...
95458 95

[MK6] Filtr kabinowy- wymiana krok po kroku


Mała lekcja wymiany filtra kabinowego dla posiadaczy MK6 / Fusion

Na początek trzeba uszykować kilka rzeczy:
1. Nowy filtr ;-) Polecam te węglowe
2. Klucz 10 (nasadowy lub rurke) klucz Torx20.
3. Małe piwko i ok 30 min wolnego czasu ;-)

Krok pierwszy: Zdejmujemy osłonę która znajduje się w nogach kierowcy po stronie tunelu. Na początek delikatnie wyciągamy klips tapicerski (1) następnie lekkim szarpnięciem odczepiamy obudowę zamocowaną na wcisk w miejscach oznaczonych (2,3).


Uploaded with ImageShack.us


Następnie odczepiamy wiązkę przewodów od pedału gazu (4) i odkręcamy 3 mocujące go nakrętki [rozmiar 10] (5)


Uploaded with ImageShack.us

Po zdjęciu pedału ukazuje sie nam w całej okazałości prostokątna pokrywa filtru mocowana 4 śróbkami typu TORX 20,


Uploaded with ...
86725 29

[MK5] Kwestie elektryczne


Cześć.

Chciałem tak ogólnie się zorientować wśród posiadaczy Fiest mk5. Nie wiem, czy tylko mi się tak wydaje, ale na sieci ciężko coś o niej znaleźć - są nawet dwie strony tylko o tym modelu ale tam właściwie też nic nie ma. Jak już to jakieś ogólne informacje zazwyczaj łączone z mk4 (albo wogóle nie prawdziwe).
Swoją Fiestę mam już ponad 2 lata - fajny samochód i go lubię. Jednak gdy potrzebuję się czegoś o niej dowiedzieć to klapa, nawet na tym forum.
Nie miałem do niej instrukcji obsługi i każdych "banalnych" informacji, typu jakie powinna mieć ogumienie, felgi, jaki olej, płyny, wycieraczki, żarówki, terminy wymian itd. nie można było znaleźć.
Np. dowiedziałem się że mam płynną regulację wycieraczek dopiero po dwóch latach.
Ale mniejsza z tym.

Pisze w dziale elektroniki bo to mnie najbardziej ciekawi.
Czy ktoś ...
84196 83

[MK3] Elektrycznie otwierany bagażnik


Już jeden poradnik był na tym forum ale i tak postanowiłem umieścić swój skrócony i udoskonalony (jak najmniej przeciągania kabelków) opis.
Wiedzy nigdy za wiele, a ułatwi sprawę przyszłym chętnym na taki bajer.

Materiały:
-przede wszystkim siłownik slave,
-bezpiecznik, ja użyłem 10A,
-przycisk,
-troche przewodu, ze 3 metry tego chyba było,
-podstawowe narzędzia i 2 godzinki wolnego czasu oraz ładna pogoda (ja robiłem to pod chmurką)

1) Zdejmujemy ostrożnie czarny plastik spod klapy
2) Właśiwy montaż samego siłownika, nie jest to takie proste jak sie wydaje, pod klapą jest ciasno.
Zamieszczam fotki (niestety jakość tylko z telefonu):




3) Najgorsze za nami, zostało tylko podłączenie elektryczne:
- przycisk montujemy w jakimś dogodnym miejscu (u mnie na konsolce ze względu na brak innych wolnych miejsc):
...
83275 99

BIAŁA MAŹ POD KORKIEM WLEWU OLEJU - MLEKO, MAJONEZ


Przed chwilą wziąłem Tatę, by sprawdził kilka rzeczy pod maską i otworzył korek wlewu oleju, po czym naszym oczom ukazała się jakaś dziwna biała maź zarówno na korku jak i wewnątrz wlewu(na tych ściankach wokół).
"Co to za syf?! Jaki Ty olej lejesz?!" - spytał.
Ja na to, że Mobil1 multigrade 15W40, taki jak poprzedni właściciel.
"Nie wiem, tak być nie może, coś się dzieje..." dodał.
No i właśnie, jak problem, to pierwsze co odpalam to FiestaKlubPolska.pl z nadzieją, że cosik pomożecie :) Czy to coś poważnego? Czy może jednak normalne zjawisko wskutek czegoś tam...? Czekam na Wasze opinie :piwkowanie:
PS. I taki mały OT...Czy jeśli Fiestka bierze mi oleju około 0.3l/1000km, to jest konieczna wymiana oleju np. co te 15.000km powiedzmy, skoro i tak go ubywa i muszę dolewać? :) PZDR
82801 75

[Mk4] Czyszczenie przepływomierza - poradnik


Witajcie!

Od kilku tygodni zauważyłem w moim aucie straszny spadek mocy. Auto na poszczególnych biegach osiągało maksymalne prędkości:

1- 30kmh
2- 60kmh
3- 80kmh
4- 100kmh
5- 140kmh

Podczas przyśpieszania gdy obroty wchodziły powyżej 3tyś obrotów na minutę silnik się dławił i przestawał przyśpieszać. Po postach przeczytanych na forum wywnioskowałem, że popsuł się przepływomierz. Pojechałem więc do sklepu w celu zakupu nowego - oczywiście nie kupiłem bo nie dam za część z ASO 800zł czy chociażby 360zł za marnej jakości podróbkę, którą jak to sam Pan sprzedawca nazwał - najlepiej założyć i sprzedać auto póki auto działa.

Postanowiłem naprawić przepływomierz osobiście, chociaż nasłuchałem się od znajomych, że i tak nic nie wskóram.

Materiały potrzebne do naprawy:

benzyna ekstrakcyjna - 5zł
Klucz Torx T-20 ( kupiłem komplet ...
82435 41

Akumulatory


Jako że szlag trafił mój akumulator postanowiłem poszukać coś o akumulatorkach - może komuś się przyda :)

:: KUPUJEMY AKUMULATOR ::

:: O dobór akumulatora pytamy tutaj: KLIK
::

Każdy kierowca, raz na jakiś czas, staje przed koniecznością zakupu nowego akumulatora. Dylemat polega na wyborze marki i parametrów oraz na wyborze miejsca zakupu tego urządzenia.

Jeszcze parę lat temu, kierowca stojący przed koniecznością zakupu kupował akumulator, patrząc jedynie na prawidłowość zastosowania. Dostępne były akumulatory uruchomione, suchoładowane i wykonane z surowej płyty przeznaczonej do formacji blokowej, które często kupowano na zapas. Do czasu ich zamontowania w pojeździe, akumulatory traciły ładunek, gwarancję i parametry eksploatacyjne. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Akumulator kupuje się w dniu, w którym stary odmówił posłuszeństwa.


W sprzedaży znajdują się głównie akumulatory w formie uruchomionej. Przy kupnie, kierowcy koncentrują się na ...
79003 20

[Ogólny] FAQ - trochę o świecach i kablach WN


Jako że na dniach zmuszony jestem kupić świece do mej padaki, postanowiłem zrobić coś w rodzaju poradnika. Generalnie posiadam samochód od kilku lat i troche świeczek przwinęło sie przez moje łapki. O Briskach nie ma co gadać - sama świeca nie ma w sobie takiego pontecjału przyrostu mocy jak próbują to wcisnąć ludziom (za tajkie głupoty powinni zabijać na miejscu). Do Iskry nie mam zastrzeżeń. Champion mam mieszane uczucia. Bosh - owszem pod warunkiem o ile nie jest wyprodukowany w Polsce i przeznaczony na nasz rynek. Świece Beru - hmmm nie miałem z nimi do czynienia. Ze świec marki NGK jestem najbardziej zadowolny - oferują najlepszą moim zdaniem jakość do ceny.

Rozkodowanie świec NGK:

Wartość cieplna:

Zakres temp. pracy świec:

Tak powinna wyglądać dobra i sprawna świeca (bez względu na markę):


Materiały ...
78687 51

[MK3] FAQ - czyszczenie przełącznika zespolonego


:: zapraszam do zapoznania się z kolejnym odcinkiem serii
"zajrzyj tutaj i nie pytaj setny raz o to samo, bo ludzie się denerwują, a szynszyl Ci zamknie temat" ::

dzisiejszy epizod nosi wiele mówiący tytuł:

:: Czyszczenie przełącznika zespolonego w Fieście MK3
czyli jak to zrobić, żeby nie zbierać zespolonego po mieszkaniu i nie spalić auta? ::


Tytułem wstępu (czyli o co kaman):

przełącznik zespolony to ten kombajn przez którym sterujemy sporą częścią elektryki w autku - od klaksonu, przez wycieraczki, po światła.
innymi słowy: przełącznik - bo przełącza, zespolony - bo wszystko w jednym :yes:

zasadniczo przyczyną problemów z przełącznikiem jest wspaniale pomyślana przez inżynierów powłoka antykorozyjna i jednocześnie smarująca - czyli po prostu smar, którym wypaprali całą płytkę drukowaną. z wiekiem i utlenianiem staje się płynny i idealnie ...
78589 70

[MK3] FAQ - Wymiana przednich łożysk i sworznia wahaczy


Chciałbym Wam przedstawić w sposób można naprawić łożyska w przednich kołach.... Mam nadzieje że ten faq będzie się rozwijał w miarę kolejnych Waszych doświadczeń co zapobiegnie powielania bezsensowych pytań i zaśmiecania naszego forum...

Zrobiłem w kwartał 17 tysięcy moją smerfetą... Pewnego dnia wracając wpadłem przy 40km/h w dziurę aż zarzuciło tyłem auta i zatrzymało się w ów dziurze... Zamordowało się przednie łożysko,sworzeń wahacza... auto utraciło zbieżność i niemiło huczało przednie zawieszenie.... nie licząc wygiętej felgi...


Zatem do dzieła...
Wymiana przedniego łożyska, końcówki drążka kierowniczego oraz sworznia wahacza...

WYMIANA ŁOŻYSKA PRZEDNIEGO


Zanim zaczniemy wymianę łożyska musimy wiedzieć jedno że w oryginale fabrycznym....

FORD FIESTA MK3 OD ROKU 1989 DO ROKU 1993 POSIADA DWA ŁOŻYSKA JEDNORZĘDOWE NA JEDNO KOŁO

FORD FIESTA MK3 OD ROKU 1994 DO ROKU ...
74341 56

[MK3] Założenie oryginalnego centralnego zamka i elektr. szy


Opowiadanie jak wyglądało zakładanie zamka i szybek pod tytułem "Drzwi i zasilanie"

Tak jak obiecałem (http://www.fiestaklubpolska.pl/viewtopic.php?t=10468) przedstawiam w miarę krótki opis uzupełniony zdjęciami.

Zaczynamy :twisted:

Boczek:
Jak zdjąć boczek to już każdy wie, ale ku ścisłości: należy odkręcić 2 śrubki w podłokietniku, 3 w drzwiowym schowku i jedną w klamce. Odbezpieczyć zawleczkę na korbce i zdjąć ją wraz z plastikową podstawką. Teraz trzeba odpiąć boczek ze wszystkich zatrzasków znajdujących się na obwodzie, lekko unieść do góry. Tak to wygląda po zdjęciu boczku (tu akurat już zdjąłem folię):

Założenie, tak samo jak zdjęcie tylko w drugą stronę :hahaha:

Centralny zamek, siłownik:
Odbezpieczenie pręcików bębenka i klamki zew. polega na odpięciu zielonego i czerwonego plastiku. Lekko nacisnąć plastikową dźwigienkę i wepchnąć za pręt.

Poluźnić 3 śruby trzymające zamek, następnie przytrzymując ...
68062 73

[MK3] FAQ - Reanimacja silniczka krokowego oraz CPP


Krok po kroku

Inna wersja by Piciu

Reanimacja izolacji przewodów CPP - by piciu
59488 20

FAQ - regulacja instalacji gazowej


faq nr 1 - ze strony daniels.lumena.pl

faq nr 2 - ze strony capri.pl
59413 0

[MK3] Wymiana uszczelniaczy zaworów


Cześć
Mam prośbę.
Możecie napisać mi (jak dla laika) jak wymienia się te uszczelniacze zaworów?
Jakie potrzebne są narzędzia.Trzeba po wymianie ustawiać zawory?I czy dam radę zrobić sam. Ile kosztują uszczelniacze?Mechanior (chce 80 zł za robotę + koszt uszczelniaczy to dużo czy nie).Muszę to zrobić bo moja Fiestka bierze 1 l/1000.
Wielkie dzięki
Pozdro
57892 29
57635 11

[MK3] FAQ - Wymiana amortyzatorów tylnych


A więc opiszę w tym temacie wymianę w punktach krok po kroku wymianę amortyzatorów tylnych w mk3.

1. Podnosimy samochód i kładziemy na kobyłkach opierając o krawędź gdzie wsuwa się w rowek w lewarku. Robimy to z jednej jak i z drugiej strony samochodu. Jak nie mamy kobyłek do kładziemy na bardzo szerokich i w miarę wysokich cegłach na tyle dużych że podczas gdy będziemy szarpać odkręcania nie zwalił się nam samochód na Ziemię.
2. Odkręcamy oby dwa koła
3. Gdy już mamy koła odkręcone spryskajmy WD-40 lub innym odrdzewiaczem na śruby zaznaczone na rysunku NR.3.
4. Dla pewności dajmy śrubie młotkiem przez łeb(dosłownie)
5. Chwytajmy klucz nasadowy z 6 kotną nasadka nr.19(bywają klucze nasadowe z nasadkami gwiazdkowymi w stylu kluczy oczkowych). Nawet nie myśmy odkręcać kluczami oczkowymi czy płaskimi bo nie damy rady.
6. Odkręcamy śrubę która na rysunku jest NR.3[br ...
52954 36

ELEKTRYKA FAQ - lista zebranych instrukcji i fotorelacji


:: Poniżej lista wszystkich faq z działu Elektryki forum FKP

Zapraszam też do odwiedzenia listy faq Mechaniki TUTAJ ::


Wszystkie

:ra: Wszystko o akumulatorach
:ra: Dobór akumulatora
:ra: Trochę o świecach zapłonowych
:ra: Zakładamy alarm
:ra: MK1 - MK7 : Jakie żarówki w Fiestach?
:ra: Czyszczenie przepływomierza - na przykładzie silnika 1.3 Endura-E
:ra: Modyfikacja sterowania wentylatora chłodnicy - na przykładzie MK3
:ra: Oznaczenia komputerów ECU Ford - nie tylko Fiesta


Fiesta MK3

:ra: MK3 - Przekaźniki i bezpieczniki
:ra: MK3 - rozpoznanie typu alternatora
:ra: MK3 - oznaczenia komputerów ECU

:ra: Pin-out komputera Zetec 1.6
:ra: Pin-out komputera 1.6 CVH EFI
:ra: Schematy układów sterowania silników: XR2i, RST, RS1800
:ra: Baza wiedzy o elektryce ...
51856 0

[MK5] Poradnik - elektryczne otwieranie bagażnika w mk5


Zdecydowałem się stworzyć taką instrukcję obrazkową, bo sam chciałem skorzystać z takowej z mk4, ale natknąłem się na pewne problemy techniczne po drodze. Znalazłem później to właśnie forum i stwierdziłem, że co prawda zbyt wielu ludzi z mk5 tutaj nie ma, ale nawet tym nielicznym taka fotorelacja z montażu może się przydać :) A nóż ich zachęci do małego "upgrade'u" auta :)


Większość obrazków można powiększyć klikając na nie :)


Co będzie potrzebne?
Siłownik - i tu ważne - te, reklamowane na Allegro jako 4kg nie dają rady (a ściślej: dają, ale odpowiedni ich montaż to masakra - naprawdę warto wydać kilka zł więcej, żeby nie spędzić nad tym połowy dnia)
Kupujemy więc model 6-8 kg taki jak na obrazku:





Oprócz tego przekaźnik, przycisk, kilka metrów kabla ...
47758 43

[MK4] FAQ - woda na dywaniku kierowcy, uszczelki kabli.


Problem dostawiania się wody do kabiny w MK4 jest rzeczą wręcz normalną. Głownym, choć nie jedynym sprawcą są gumowe uszczelki kabli wchodzących do kabiny :|

Aby dostać sie do tych gumowych uszczelek najlepiej jest wyjąć skrzynke bezpieczników w komorze silnika, zaczynamy:

Otwieramy maskę, odłączamy akumulator oraz zdejmujemy górna osłonę skrzynki która jest na zatrzaski oraz odpinamy kable (kostki) :


Odkręcamy trzy śrubki które ja mocują (2 x gwiazdka i 10 nasadowa):



Czas wyjąc skrzynkę. Z prawej strony trzyma ja w bolec który wchodzi w budę :



Trzeba się troszkę naszarpać, najpierw w lewo żeby wyszedł bolec a następnie lewą stronę skrzynki do góry...a tak wygląda po wyjęciu:



Po wyjęciu skrzynki jak już się dostaniemy to kabli to ...
47569 23

[MK3] FAQ - Wymiana filtra paliwa silnik 1,1i (dla laików)


Wymiana filtra paliwa MK3 89-95 silnik 1,1i
44965 31

[MK5] Poradnik - montaż czujnika poziomu płynu spryskiwaczy


Poradnik wersja 2.0 (uwzględnia prócz mk5 także mk4 ;) )

Od razu zastrzegam (coby nie było potem lamentu i płaczu, że nie działa) - te "how to" jest przeznaczone przede wszystkim do Fiest mk5 (właściciele mk4 muszą się trochę pobawić, ale o tym za chwilę).
Warto sprawdzić bulbtestem (info tutaj) czy pali się lampka wskaźnika niskiego poziomu płynu w zbiorniczku spryskiwaczy. Od biedy można wypiąć kostkę 6-pinową (zlokalizowana przy nogach pasażera, z prawej strony za progiem, na wysokości schowka). Jeśli nic takiego się na desce nie pali, to prawdopodobnie padło podświetlenie tegoż wskaźnika (bo instalacja raczej w każdej mk5-tce być powinna).


Jeśli mowa o starszych Fiestach [mk4], w których nie ma LCD - sprawa jest ciut bardziej skomplikowana z racji braku instalacji pod czujnik. JoeMix podzielił się wiedzą co to trzeba zrobić, żeby z takiego bajeru dało się skorzystać w mk4:[br ...
40021 30

Przekładka licznika z MK4 do MK3


Na angielskiej stronie znalazłem opis takiej przekładki i ... pytanie do naszych ekspertów, czy po przełozeniu zegarów nie bedzie przekłamań na wskażnikach ?? temp, obrotka i predkosciomierz (mam licznik do 220 i taki tez znalazłem z escorta)

Prosze o szybką odpowiedz, bo znalazłem za małe pieniadze licznik z oryginalnie białymi zegarami i czerwoną wskazówkami
39185 38

Diesel - przydatne informacje i zasady użytkowania.


Witam !

Na www.forum.vwgolf.pl znalazłem umieszczony poniżej materiał.
Mam nadzieję że będzie to dla Was pomocna lektura ! :)

Źródło: zobacz

tekst pierwotny: www.leonclub.pl

1. Dbaj o dobry olej w silniku
2. Wymieniaj olej zgodnie z zaleceniami serwisowymi (na ogół co 15 tys. km)
jednak w przypadku ostrej jazdy wymiana powinna być skrócona do 10 tys. km
3. W mrozy odpalaj samochód zawsze po zgaśnięciu kontrolki świec żarowych,
w przypadku bardzo dużych mrozów możesz dwu, trzy-krotnie powtórzyć proces
grzania świec, na pewno to nie zaszkodzi, a ułatwi rozruch.
4. Dbaj w zimę o dobrze naładowany akumulator
5. Po odpaleniu silnika unikaj ostrej jazdy z dużymi przyśpieszeniami.
6. Przed rozpoczęciem ostrej jazdy zawsze rozgrzej swojego diesla do
temperatury roboczej
7. Temperatura pracy Diesla zawsze powinna oscylowac w ...
38032 15

Regulowane czasówki wycieraczek


Poradnik z forum Escorta

W Xr2i mam przekaźnik na dwóch tranzystorach..
pokombinowałem i ...
łopatologicznie:
- na samym brzegu płytki jest ścieżka z przylutowaną końcówką diody i tam łączymy jeden kabelek
- na otwartym styku przekaźnika lutujemy drugi kabelek
- pomiędzy kabelki wlutowujemy szeregowo rezystor 33k oraz 220k potencjometr
- równolegle na kondensator 47uF lutujemy 2 drugi taki sam 47uF na 25V lub więcej (94uF), patrzymy na minus do minusa bo to elektrolit
mamy regulacje od jakiś 1,7 s do 7,6 s (bez dodatkowego kondensatora jakieś 1,6 do 4 s)
chyba wystarczy :-D
35185 35

[MK4] PORADNIK - jak zrobić elektrycznie otwierany bagażnik


Niedawno kupiłem sobie fiestkę mk4 no i denerwującą rzeczą było latanie i otwieranie bagażnika kluczykiem, zatem postanowiłem z tym skończyć i zrobiłem jego elektryczne otwieranie :)

Gdzieś na forum natknąłem się na jakieś tam małe porady jak to zrobić w mk4, ale ogólnie rzecz biorąc nic ciekawego :-P

No to do dzieła:
@ potrzebne pierdołki: siłownik slave z blaszką, wkrętami itd, jakaś stara bądź nowa linka stalowa z łebkiem - ja użyłem takiej od hamulca rowerowego + jakieś 15cm pancerza, ok 8m przewodu, stycznik, trochę końcówek do połączeń, izolacja i jakiś browar + trochę wolnego czasu :)

1. nie bawiłem się w przeciąganie kabelka przez uszczelki i inne ciężko dostępne miejsca, wybadałem, że mam wolne miejsce na listwie łączeniowej od klapy - w zasadzie to miejsce jest od włączania i wyłączania światła w bagażniku, ale działa to ...
32446 27

FAQ - Przeniesienie napędu wymiana osłony gumowej przegubu


Jako że dzisiaj wymieniałem to myśle że moje wskazówki się komuś przydadzą w przyszłości.

Napisze krok po kroku co robiłem więc się proszę nie śmiać za głupie teksty.
Czas wymiany w 2 osoby razem z uzupełnieniem oleju w skrzyni ok 1h 45 min
1.Samochód postawiłem na kanale, wstawiłem pod koła kliny aby sobie nie odjechał i na lewara i na kołek. Koło out.
2. Odkręciłem sworzeń wachacza od zwrotnicy. Klucz 17 i jakiś torx zastąpiony kluczem nastawnym. Zwrotnica out z wachacza.
3.Koło na maxa skręcone w prawo.
4.Przygotowałem sobie w kanale czysty pojemnik na olej wyciekający ze skrzyni.
5.Meselkiem i wkrętakiem wysunołem przegub ze skrzyni(na rysunku niżej). Pojemnik już wyłapuje cieknący olej.

6.Zdjołem starą osłone gumową i przegub, który powędrował sobie w czyste miejsce.
7.Za pomocą 2 szpikulców zdjołem pierścień zabezpieczający poczym zdjołem te 3 śmieszne łożyska.[br ...
31548 22

INSTRUKCJA WYMIANY KOŁA - poradnik


WYMIANA KOŁA

Są dwie metody wymiany koła:
1. "Na osła" - czyli szukamy frajera, który zrobi to za nas :clever: ;
2. "Zrób to Sam" - czyli zabieramy się ochoczo do pracy 8) .
Poniższa instukcja dotyczy metody drugiej!

Kiedy złapiemy panę

Szukamy twardego podłoża, na którym będziemy mogli zmienić koło.
Zaciągamy hamulec ręczny i ewentualnie wrzucamy na bieg.
Stawiamy trójkąt, aby zachować bezpieczeństwo na drodze.
Wyjmujemy akcesoria niezbędne do wymiany koła
W tym celu należy usiąść za kierownicę i za pomocą
uchwytu otwierającego maskę autka dostać się do naszych upragnionych

akcesoriów.



Teraz wyciągamy koło zapasowe, które znajduje się pod kufrem.
W tym celu należy odbezpieczyć
i przy pomocy ...
30191 34

FAQ - Pokrywa zaworów / Malowanie


dzis podzielę sie z wami nastepnym etapem bezsensownych modyfikacji stylistycznych ..jak juz naprawde nie macie nic do roboty i pragniecie w durny sposób stracic ok 100 pln -polecam pomalowac pokrywe zaworów ...bedzie slicznie ,kolorowo,wesoło pod maska ..zuzycie paliwa spadnie ,moc wzrośnie a młodociane slicznotki beda wkładac wam majtki ze swoim numerem za wycieraczki ...tyle zachęt a teraz konkrety .
Bedzie na przykładzie mojej hondy (wstyd!) bo w Xr-ce pokrywe zaworów wypolerowałem :-)
o tak -


a tak brzydko wygladała moja seria w Hondzie

etap 1
PRZYGOTOWANIE POKRYWY
niestety zła wiadomosc dla leniwych pokrywe wypada odkrecic ..przy okazji warto ocenic czy uszczelka nie nadaje się do wymiany . Warto tez pedzelkiem i rozpuszczalnikiem wyczyścic pokrywe od spodu z nagaru i wypalonych laków które sie przez lata tam zgromadziły . faq ukazuje pokrywe aluminiowa al;e procedura przy blaszanej ...
29656 5

ELEKTRYKA FAQ - lista zebranych instrukcji i fotorelacji


:: Poniżej lista wszystkich faq z działu Elektryki forum FKP

Zapraszam też do odwiedzenia listy faq Mechaniki TUTAJ ::


Wszystkie

:ra: Wszystko o akumulatorach
:ra: Dobór akumulatora
:ra: Trochę o świecach zapłonowych
:ra: Zakładamy alarm
:ra: MK1 - MK7 : Jakie żarówki w Fiestach?
:ra: Czyszczenie przepływomierza - na przykładzie silnika 1.3 Endura-E


Fiesta MK3

:ra: MK3 - Przekaźniki i bezpieczniki
:ra: MK3 - rozpoznanie typu alternatora
:ra: Pin-out komputera Zetec 1.6
:ra: Pin-out komputera 1.6 CVH EFI
:ra: Schematy układów sterowania silników: XR2i, RST, RS1800
:ra: Baza wiedzy o elektryce silników CVH
:ra: Pin-out zegarków dla MK3 i MK3.5
:ra: Schematy elektryczne Mk3, Mk4 i Mk5
:ra: 1.1/1.3 - Reanimacja silniczka krokowego i CPP
:ra: Czyszczenie ...
29350 0

FAQ Elektroniczny licznik z MK5 w MK4


faq - Elektroniczny licznik z mk5 w mk4 (analogicznie w mk3)

Różnice w stosunku do licznika z mk4:
- brak linki prędkościomierza - sygnał z czujnika prędkości VSS
- odwrotne sterowanie kontrolki braku płynu do spryskiwaczy - potrzeba albo zamienić polaryzacje w czujniku przy zbiorniczku lub dołożyć inwerter stanu przy liczniku (ja tak właśnie zrobiłem)
- przesunięty zakres wskaźnika stanu paliwa - kupić czujnik z mk5 lub przerobić ten co mamy w samochodzie
inna wtyczka, mk5 - 32piny, mk4 2x12pin - ja zrobiłem przejściówki do podłączenia pod wtyki z mk4

link do angoli - przekładka do mk3,5 http://www.fiestaturbo.com/forums/post1746801/#p1746801


Rozpiska pinów z licznika z mk5:
1 - zasilanie z przed stacyjki
2 - zasilanie, stacyjka poz. 2 - zapłon
3 -
4 -
5 -
6 -
7 ...
28651 17
28065 4

FAQ - przepływka z Mondeo 2.0 w Zetec-u 1.8


Przepływomierz Mondeo 2.0 w Zetec-u 1.8: kompletne faq

Krótko o modyfikacji:
Celem jest założenie przepływki o większej średnicy wewnętrznej, żeby zapewnić lepszy przepływ powietrza. Na zdjęciu porównawczym można zaobserwować jak niezwykle mała jest średnica przepływki z RS1800 w porównaniu z mdo 2.0. Jest to jedna z modyfikacji typu bolt-on, do których nie trzeba specjalnych narzędzi, czy rozbierania silnika. Zacznijmy więc od paru pytań.

1) Jakie są średnice przepływki RS1800 i Mdo 2.0?
Odp: Na poniższym zdjęciu widać wizualną różnicę, obydwie mają wloty 75mm, więc ta z mdo2.0 PASUJE DO ORYGINALNEJ PUSZKI FILTRA POWIETRZA. Natomiast średnica wylotu RS1800 to ???, Mdo2.0 - 60mm. Najbardziej żałosna w tym wszystkim jest zwężka w środku przepływki RS1800, ale właśnie dlatego wsadzamy mdo2.0!

[zdjecie z zaznaczonymi wymiarami]



2) Czy elektronika może zostać z Mdo2.0?
Odp: Nie. ...
26755 4

[MK3] XR2i 1.8 a RS 1800 - różnice + parę pytań


Własnie czym oprócz spoilerów i foteli różnią się te samochody?? Bo oba mają silnik 1800 130 km a legendą obrosła xr2i a rs jakoś mniej czemu?? I czemu w ogóle jest mniej rs-ek nż xr-ek??

I parę pytań odnośnie rs 1800

Jakie były:

1. Opony montowane fabrycznie w fieście rs 1800?( producent, rozmiar)

2. Radio montowane fabrycznie w rs 1800?

3. Wyposażenie fiesty rs 1800 ( w wersji najbogatszej)

4Amortyzatory montowane fabrycznie w rs 1800?? ( sachsy??)

5 Była jakaś fabryczna apteczka, trójkąt, i te wszyskie pierdólki co się z nowym wozem dostaje??

6 Wie ktoś jakie były oryginalne wycieraczki( kto dostarczał wtedy do fordów takie rzeczy jaka firma??)


jak macie jakies linki to poproszę, super będzie jak ma ktoś fotki.
24712 35

Silnik : wymiana paska rozrządu Zetec 1.8 krok po kroku


Potrzebne narzędzia, klucz oczkowy 8, 10, 13x2, 17, oczkowy gięty 18, nasadowy 10, Torx 30 i 50, płaski 22, klucz imbusowy, klucz do kół, kawałek płaskownika do unieruchomienia wałków rozrządu, młotek.
Materiały uszczelka pokrywy zaworów, nowy pasek rozrządu, rolka napinacza, rolki prowadzące, ew. nowy pasek klinowy, sześciopak :).
Luzujemy koło podnosimy auto i odkręcamy koło. Z góry silnika lekko kluczem oczkowym 8 luzujemy cztery śruby mocujące koło pasowe pompy wody. Od spodu auta luzujemy przy alternatorze kluczem 13 śurbę kontrującą i kluczem płaskim 22 luzujemy naciąg paska klinowego i ściągamy pasek i sprawdzamy jego stan (jeśli widoczne są pęknięcia utrata elastyczności wymieniamy pasek). W przypadku gdy nie daje się w miarę swobodnie zluzować naciągu paska klinowego należy lekko zluzować kluczem oczkowym 13 dwie śruby mocujące alternator od góry.
Kluczem oczkowym 8 odkęcamy cztery śruby od koła pasowego pompy wody i zdejmujemy koło pasowe. W przypadku trudnośći ...
24029 15

[MK3] FAQ - Zakładamy zapalniczkę


Do założenia zapalniczki, albo raczej gniazda 12VDC do swojej kosiary (wypas w wersji C) zbierałem się jak pies do jeża. Zacząłem nawet na stole lepić własną instalację - miało być ładnie i elegancko. Dziś coś mnie tknęło i w zasadzie dzięki temu niniejsze faq zaprezentuje, co zrobić zanim weźmiemy się za robienie kablowych pająków i co jeśli się okaże, że mamy farta :)

Z góry sorki za telefoniczną jakość zdjęć, dostępu do aparatu chwilowo nie miałem...

1. Sprawdź, czy nie dostałeś od fabryki prezentu.

W tym celu rozkręcamy deskę rozdzielczą. Nie ma z tej operacji zbyt wielu zdjęć, bo akcja jest prosta:

1.1. Wyciągamy popielniczkę.

1.2. Suwaki panelu sterowania nawiewami i grzaniem podważamy i ściągamy w kierunku do siebie - mogą siedzieć na prawdę mocno, uwaga na palce i okoliczne plastiki!

1.3. ...
23791 20

[MK3] FAQ - Centralny zamek - jak to zrobić...


Niedawno kupiłem oryginalne siłowniki do mojej Fiesty.
Dopiero później okazało się, że trzeba mi jeszcze dorobić dźwigienki.
Postanowiłem jednak kupić oryginalne zamki pod centralny.
No i nadarzyła się okazja, ale tylko razem z siłownikami.
No i po zamontowaniu centralnego postanowiłem przystosować zwykłe zamki pod oryginalne siłowniki w celu późniejszej sprzedaży :)

Dźwigienka zamontowana jest na takim specjalnym stalowym nicie o średnicy 12mm, 6mm i 4mm, uskok co 2mm.

Niestety, musiałem zeszlifować zaklepaną główkę, żeby go wyjąć :)
Tak wygląda dźwigienka (prawa).


Następnie wziąłem płaskownik o grubości 2mm (tyle ma oryginalnie dźwigienka) i go odpowiednio pozaginałem i obrobiłem ślusarskimi metodami, aż idealnie pasował do oryginalnej dźwigienki.
Na końcu wiercenie otworu 6mm.
Zajęło mi to trochę czasu, więc postanowiłem zrobić szablon.
W tym celu musiałem wykonaną dźwigienkę "spłaszczyć" (oryginalnej nie chciałem ...
22618 13

[MK7] Instrukcja demontażu konsoli środkowej


Witam,

Znalazłem instrukcję demontażu konsoli środkowej. Może się przyda komuś do wymiany radia/wyświetlacza/klimatyzacji.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j1eZvobdqvo[/youtube]
20173 2
19420 8

[MK6] FAQ - Wymiana filtra powietrza w 1.25 , 1.4 , 1.6


Zabierając się do wymiany filtra powietrza w Fieście MK6 1,25 oraz 1,4 i 1,6 będą nam potrzebne:
-Filtr powietrza.
-Klucz nasadowy/oczkowy 10mm,
-Torx 25…

Wykręcamy dwie śruby (1) i wyszarpujemy obudowę filtra (za miejsca 2).


Żeby ściągnąć obudowę filtra z miejsc (3)


Odczepiamy “rury”:
“A” - ściągamy delikatnie kręcąc rurą w prawo i lewo,
“B” – przekręcamy o niewielki kąt zgodnie ze wskazówkami zegara,
„C” – wyciągamy w lewo…


Wykręcamy jedyne DZIESIĘĆ wkrętów z obudowy filtra powietrza (4):


Następnie wyjmujemy stary filtr powietrza (5):

I zastępujemy nowym…

Skręcamy obudowę, podłączamy „rury”, przykręcamy obudowę filtra na swoje miejsce i wymiana filtra powietrza zakończona…


To pisałem Ja, Parzyszek... gy
18877 8

[MK4] Opis zegarów i kontrolek


Opis zegarów i kontrolek.















18381 0

[MK6] Wymiana pompy sprzęgła krok po kroku


Witam. Przedstawię wam wymianę pompy sprzęgła na podstawie swojej Fiesty mk6 1.4 16V. W tym modelu sprzęgło jest uruchamiane hydraulicznie przy pomocy małej pompki umieszczonej przy pedale sprzęgła, gdy zaczyna ona przeciekać niezbędna będzie jej wymiana.

Podzespoły niezbędne do naprawy:
-Pompa sprzęgła: LUK nr: 511 0353 10 cena:110zł (ABC AUTO – Zielona Góra)
-Płyn hamulcowy: FERODO DOT4 0,25L cena:10zł (ABC AUTO – Zielona Góra)



Koszty wymiany:
- ABC AUTO – Zielona Góra: 80-100zł
-ASO FORD GERMAZ: 300zł ;-)
Wniosek: taniej zrobić to samemu…

Dodatkowo przyda się nam:
-Lampa/ latarka
-Klucz płasko-oczkowy 10 + klucz oczkowy(grzechotka) 10
-Śrubokręt krzyżakowy
-Słoiczek
-Gumowy wężyk + strzykawka 100ml
-Drut
-DYPLOM Z GIMNASTYKI SPORTOWEJ ;-)

1.Na początek zdejmujemy osłonę umieszczoną pod kolumną kierownicy- ułatwi ...
17416 0
17240 1


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group




Instagram




Fiesta Klub Polska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek treści umieszczane przez użytkowników forum.
Odpowiedzialność ta spoczywa na autorach tych treści.