Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - klimatyzacja - problem z zasilaniem sprzęgła kompresora

yacq - 7 Wrz 2019, 18:30
Temat postu: klimatyzacja - problem z zasilaniem sprzęgła kompresora
Cześć,

pacjent to auto z profilu. Od pewnego czasu nie działa klimatyzacja. Na początku podejrzenie padło na mała ilość czynnika. Podjechałem do serwisu gdzie odessano 290g i wtłoczono przepisowe 390g.
Jednak kompresor nie wystartował. Zostały sprawdzone kolejno: bezpieczniki w skrzynce obok akumulatora, przekaźnik oraz czujnik ciśnienia na dole skraplacza. Wszystko sprawne. Elektromagnes spięty "na krótko" się załącza i klima działa.
Czytałem, że jest jeszcze jeden czujnik powiązany z wentylatorem, który może być odpowiedzialny za brak zasilania sprzęgła. Jednak nie mogę go namierzyć.
Czy ktoś mógłby napisać gdzie znajdę ten czujnik?

slawomirro - 8 Wrz 2019, 03:26
Temat postu: Re: klimatyzacja - problem z zasilaniem sprzęgła kompresora
yacq napisał/a:
.




JoeMix - 8 Wrz 2019, 07:16

Nie ma raczej czujnika powiązanego z wentylatorem, to wentylator jest powiązany z klimą - włączasz klimę włącza się wentylator na chłodnicy,,, klima powiązana jest z dmuchawą,,, w zależności od auta, włączając klimatyzacje z automatu włączasz dmuchawę na 1 bieg lub nie da się włączyć klimy bez włączonej dmuchawy wnętrza,,, schemat w dłoń i szukać gdzie jest blokowane zasilanie,,,
yacq - 8 Wrz 2019, 12:54
Temat postu: Re: klimatyzacja - problem z zasilaniem sprzęgła kompresora
Przepraszam, byłem przekonany, że piszę w sekcji MK7, w międzyczasie wygasła mi sesja i być może źle kliknąłem. Proszę moderatora, jeśli jest taka możliwość, o przeniesienie wątku.

Na problem z tzw. modułem wiatraka naprowadził mnie ten wątek: http://fiestaklubpolska.p...pic.php?t=71969

Co do szukania usterki ze schematem to chętnie bym się tego podjął, ale nie udało mi się znaleźć schematu. Będę wdzięczny za linka.

JoeMix - 8 Wrz 2019, 14:25

Nie wiem o jaki moduł we wiatraku może chodzić,,, w mk4 jest tam rezystor balastowy by wentylator mógł chodzić na 2 biegi,,, jego rozłączenie lub awaria dezaktywowało wiatrak wiec silnik się przegrzewał, klimatyzacja też, ale startowała i chwilę działała,,, bo brak chłodzenia czynnika powodował ze przestawało chłodzić w kabinie,,,
dirty.73 - 8 Wrz 2019, 16:45

na 100% zasilanie?może po prostu kompresor masy nie ma?
JoeMix - 8 Wrz 2019, 20:14

Pisałeś ze bezpieczniki sprawdzone,,, ale,,, ściągnij sobie ze strony Forda według VIN odpowiednią instrukcję obsługi i sprawdź bezpieczniki powiązane z układem chłodzenia silnika - wentylator ma aż 3! (ogólny, wysoka oraz niska przędność), układem wentylacji wnętrza i samą klimatyzacją np. sprzęgło klimatyzacji ma swój bezpiecznik! Oprócz tego klimatyzacja ma swój,,, przez kontrolę bezpiecznika rozumiem wyjęcie tego co tam jest i włożenie takiego samego ale innego - sprawdzenie wzrokowe, że cały nie jest wiarygodne niestety,,, i pewnie bezpieczniki przy akumulatorze to nie wszystkie,,,
PrzemKo80 - 11 Wrz 2019, 21:40

I jak już naprawisz proponuje jeszcze przestudiować ten temat:

http://fiestaklubpolska.p...pic.php?t=79173

Ponieważ nie ma naklejki, do tego maszyny do nabijania klimatyzacji mają ustawione 390 g, a problem jest w tym że 390 g dotyczy skraplacza grubości rdzenia 12 mm, a przeważnie jest skraplacz 16 mm i trzeba ładować 520 g. Nawet ASO źle nabija, trzeba powiedzieć że mają nabić 520 g i żeby nie dyskutowali.

yacq - 17 Wrz 2019, 22:12

Jeszcze nie naprawiłem niestety.
Ale co do ilości czynnika to mam na pasie przednim naklejkę z ilością oraz rodzajem czynnika i oleju. Jest napisane, że ma być 390g. Myślisz, że to niewiarygodne?

PrzemKo80 - 17 Wrz 2019, 22:33

yacq napisał/a:
Jeszcze nie naprawiłem niestety.
Ale co do ilości czynnika to mam na pasie przednim naklejkę z ilością oraz rodzajem czynnika i oleju. Jest napisane, że ma być 390g. Myślisz, że to niewiarygodne?


Kurde to masz fajnie bo u większości naklejki brak.
Mimo wszystko zmierz sobie odległość między blaszkami.

yacq - 11 Mar 2020, 18:42

Cześć.

Odkopuje temat bo pojawiły się nowe informacje.
Oprócz klimatyzacji nie działa również podgrzewanie przedniej szyby. Może to dla Was jakaś dodatkowa wskazówka i ktoś będzie w stanie doradzić gdzie szukać przyczyny tych awarii. Może jakiś konkretny bezpiecznik? Przekaźnik?
Liczę na Was.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group