Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - Aktywacja funkcji niedostępnych standardowo w Fieście mk6

slawomirro - 6 Kwi 2018, 20:38
Temat postu: Aktywacja funkcji niedostępnych standardowo w Fieście mk6
Tworzę ten temat pod kątem wyszukiwarki forum by wyjaśnić kwestie aktywacji w samochodzie tego czego nie ma standardowo i wiele osób, w tym ja, żyło w przekonaniu, że się nie da tego zrobić i już:

1. Aktywacja chwilowego spalania w liczniku
2. Aktywacja funkcji automatycznego blokowania zamków po ruszeniu samochodem
3. Deaktywacja funkcji automatycznego składania lusterek po zamknięciu auta

Otóż wszystkie te trzy rzeczy dadzą się zrobić, jest to wręcz proste i łatwe.
Spełnione muszą być jednak pewne kryteria:
- Fiesta musi być polifingowa
- Fiesta musi mieć komputer pokładowy zegarów

Całość "zasponsorował" user dirty.73, który przetłumaczył na Polski rosyjski program ELM-FFN do konfiguracji
owych rzeczy, a dziś zdalnie mi pomógł wszystko skonfigurować do działania. Po sam program należy
od Niego pisać, publicznie jest dostępna tylko werjsa rosyjska z marnym tłumaczeniem na angielski.

Na np Allegro kupujemy kabel i adapter by wpiąć się w gniazdo OBD2. Ja miałem dwa takie kable.
Jeden za 20zł, prościutki adapter z usb i drugi za ponad 120zł teoretycznie z obsługą MS/HS CAN,
której to owy rosyjski program wymaga.
Sterowniki adapterów należy pobrać z internetu. I ustawić tak by komputer wykrył i poprawnie zainstalował
port COM3 lub COM4. Kluczowa jak się okazało było włączenie instalacji sterowników bez podpisów cyfrowych
w Windows 7 64bit.

W każdym razie finalnie drogi kabel nie dał rady, a ta tanizna bez problemu z programem współpracowała.
W fekcie mogłe zmienić tylko ustawienia IPC (zegarów), a ustawienia pozostałe był dla mnie niedostępne,
w tym konfiguracja GEM. Co oznacza finalnie tyle, że do szybkich zmian wystarczy dowolny adapter z Allegro,
a do poważniejszej konfiguracji musimy znaleźć odpowiedni sprzęt. Ustawienie funkcji automatynczego składania
lusterek oraz samoblokującego się zamka po ruszeniu uda się, gdy GEM ma to zapisane, gdyby jednak nie, to
można do w cześci GEM zapisać i nie tylko to. Tu nie trzeba mieć komputera pokładowego. I pewne funkcje można
wpisać na stałe.

W efekcie dodanie brakujących funkcji sprowadza się do zaznaczenia "ptaszków" i kliknięcia "wpisz".
Chwilowe spalanie pojawia się normlanie obok średniego spalania, zasięgu, itd
Funkcje centralnego zamka i lusterek pojawiają się w menu komputera pokładowego. Możemy je włączyć,
lub wyłączyć. Dowolnie, bezproblemowo ustawiamy jak chcemy i kiedy chcemy.


Wg ASO powyższych funkcji nie da się aktywować, wg bardzo popularnego w Warszawie serwisu Forda - Solid Garage,
również jest to awykonalne, nawet za duże pieniądze. Nie da się i już. Wersje były różne, że trzeba inne zegary kupić,
że Ford nie zaprogramował tych funkcji w Fieście. Tymczasem parę kliknięć i gotowe. :ok:

dirty.73 - 6 Kwi 2018, 22:06

dodam tylko,że Twój kabel,ten tani,obsługuje tylko HS CAN,możesz go kilkoma lutami i przełacznikiem,"doposażyć"w MS CAN,aby obsługiwał wszystko,a jak?masz to opisane w programie :) ,w sekcji OFFLINE zakładka "sam wykonaj ms can" :)
slawomirro - 6 Kwi 2018, 23:23

dirty.73 napisał/a:
dodam tylko,że Twój kabel,ten tani,obsługuje tylko HS CAN,możesz go kilkoma lutami i przełacznikiem,"doposażyć"w MS CAN,aby obsługiwał wszystko,a jak?masz to opisane w programie :) ,w sekcji OFFLINE zakładka "sam wykonaj ms can" :)


Widziałem, ale lutownica to nie mój przyjaciel (ostatnio jej używałem do usuwania zgrzewanych plastików boczków drzwi :D ), więc nie będę nawet próbował.

Bobofrut - 10 Kwi 2018, 19:49

A ja od siebie dodam że udało mi się włączyć zegarek na wyświetlaczu kompa pokładowego oraz oprócz wyżej wymienionych opcji sygnał akustyczny włączonego biegu wstecznego i możliwość dezaktywacji świateł powitania. Co do samej konfiguracji kabla - ja mam moduł Bluetooth, FFN działa bezproblemowo pod Win 10 w ustawieniach i zakładce urządzenia i drukarki można podejrzeć na jakim porcie COM pracuje nasz moduł. Po uruchomieniu FFN wybieramy nasz port z listy i voilla - działa
Bulba - 10 Kwi 2018, 22:56

Czy owe czary z automatycznym blokowaniem drzwi
zadzialaja rowniez w MK7 poliftowej ?

slawomirro - 11 Kwi 2018, 09:51

Bulba napisał/a:
Czy owe czary z automatycznym blokowaniem drzwi
zadzialaja rowniez w MK7 poliftowej ?


Jak widać po powyższym przykłądanie jest to zapewne zapisane przez Forda, tylko trzeba aktywować. Jakiś zaprzyjaźniony magik motoryzacyjny powienien to zrobić.
Ten program jest tylko do Forda Fusion i przy okazji do Fiesty mk6 dodatkowo. (nie odwrotnie)
W Fieście mk7 jesli wogóle odczyta dane, to mogą być inne kody i pozorny zapis funkcji może uszkodzić fizycznie zegary/GEM.

Bobofrut - 12 Kwi 2018, 08:29

Spróbowałbym w tym momencie FORSCAN ale tylko z modułem MS/HS CAN. FORSCAN jest bardziej przyjazny w stosunku do nowszych modeli
mocher - 25 Maj 2018, 20:13

Witam, czy można prosić
Cytat:
dirty.73
autora lub kogos posiadającego ten program z tłumaczeniem o udostępnienie programu? Ja niestety z tych co ruskiego w szkole nie mieli...

a najnowszy elmconfig jest bardzo mało przyjazny dla fiesty ;-|

Bobofrut - 26 Maj 2018, 16:42

Kolego napisz do niego wiadomość prywatną. Na pewno chętnie pomoże

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group