Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika silnika - Przedłużenie przewodów sondy lambda MK7

kamiluek - 26 Mar 2018, 14:13
Temat postu: Przedłużenie przewodów sondy lambda MK7
Witam,

Zmieniłem wydech u siebie w samochodzie na Milltek'a i potrzebuję przedłużyć o jakieś 30-40 cm przewody od sondy lambda - tej drugiej, pomarańczowej.
Znalazłem w UK taki set ( http://www.pumaspeed.co.u...s-50cm_8526.jsp ) ale 100 zł za przesyłkę zdecydowanie mnie przeraża.
Bardzo proszę o wszelkie porady w temacie i podzielenie się swoimi doświadczeniami !

Pozdrawiam

Creep - 4 Kwi 2018, 21:27

A w czym problem przedłużyć przewody zaizolować założyć peszel? Przewody przecież są zwykłe termiczne.
kamiluek - 4 Kwi 2018, 21:37

Creep napisał/a:
A w czym problem przedłużyć przewody zaizolować założyć peszel? Przewody przecież są zwykłe termiczne.


Problem w tym, że jak poszperałem trochę w internetach to dowiedziałem się zależnie od źródła:
1) nigdy nie przedłużać sondy
2) można normalnie lutować i nie szukać problemów
3) użyć specjalnych zacisków (złączek) - powiedzmy, że takich https://www.wegasklep.pl/...ond-lambda.html
4) dobrać odpowiednie kable - ? jakie
5) jak ogarnąć przedłużenie o jakieś 40 cm aby dwa razy nie łączyć kabli ?

Bd wdzięczny za podpowiedź w punkcie 3, 4 i 5 :) Bo stwierdzenie normalnie przedłużyć przewody ani trochę nie rozwiała moich wątpliwości :)

Pozdrawiam !

vegetagt - 5 Kwi 2018, 00:00

ja przedłużałem, lutowałem, skręcałem i odczyty raczej spoko były. Fakt, że niektóre sondy się ciężej lutowało. Nie wiem, może trzeba by jakimś kwasem potraktować kabel, a nie kalafonią.

Tak samo wiązke silnikową robiłem "na miarę pod auto", a potem ecu jeszcze wyrzuciłem spod deski do tylnego boczka - kolejne kilometry kabli. I nie zauwazylem, by sonda zaczela jakos dziwnie działać.

Puff - 5 Kwi 2018, 00:09

Sond od EGT nie wolno przedłużać (dlatego seryjnie wychodzą z kablami po 2-3 metry, żeby nikt nic nie dorabiał), bo to fałszuje odczyty ALEEEE to jest sonda lambda, a nie do EGT i jest wpięta w wiązkę jak każdy inny czujnik, więc miałbym to w nosie i przedłużał normalnie. Technicznie to jest podobne do termopary, trzeba więc zadbać o jakość połączenia i nie używać kabli grubości włosa :)
kamiluek - 5 Kwi 2018, 00:55

vegetagt, Puff,

Dzięki wielkie Panowie za podpowiedzi !

Marcin - 5 Kwi 2018, 20:30

Ja do sond stosuje tulejki zaciskowe z izolacją termokurczliwą, przewody są kiepskie do lutowania więc tego unikam.
kamiluek - 5 Kwi 2018, 20:32

Marcin napisał/a:
Ja do sond stosuje tulejki zaciskowe z izolacją termokurczliwą, przewody są kiepskie do lutowania więc tego unikam.


Marcin, a podesłałbyś mi jakiegoś linka gdzie kupię coś sprawdzonego ? Aaa i pytanie jeszcze jakich kabli używasz + ew gdybyś podesłał gdzie takowe kupię ! Pozdrawiam !

Creep - 8 Kwi 2018, 00:07

kamiluek napisał/a:
Creep napisał/a:
A w czym problem przedłużyć przewody zaizolować założyć peszel? Przewody przecież są zwykłe termiczne.


Problem w tym, że jak poszperałem trochę w internetach to dowiedziałem się zależnie od źródła:
1) nigdy nie przedłużać sondy

4) dobrać odpowiednie kable - ? jakie

5) jak ogarnąć przedłużenie o jakieś 40 cm aby dwa razy nie łączyć kabli ?

Napisałem ci wyżej Przewody wysokotemperaturowe w izolacji silikonowej kup cobie 4 czy 5 w zależności ile masz kabli z sondy. I w zależności od grubości 0,5mm², 0,75mm², 1,5mm².

A jak nie chcesz ich łączyć to sobie dokup wtyczki na allegro za 10 zł szt i będziesz miał tak samo jak to co dałeś w linku.

Czyli bez uzasadnienia (Nigdy nie przedłużać sondy) Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwwskazań

Pozdrawiam !

Puff - 8 Kwi 2018, 01:52

@up - chybaś coś pokaszanił z cytowaniem ;)
Marcin - 8 Kwi 2018, 13:18

Ostatnio tulejki biorę z tme, jak się dokładnie nazywają to musiałbym sprawdzić na warsztacie.
Przewody mniej więcej tej samej średnicy, mam kilka wiązek samochodowych, więc konkretu nie podam.

kamiluek - 8 Kwi 2018, 14:13

Creep, Marcin,

Poszperałem i znalazłem takie tulejki połączeniowe:
https://www.tme.eu/pl/det...ichifu/sb-1816/
https://www.tme.eu/pl/det...ciskowe/ninigi/

Teraz pozostaje pytanie gdzie kupić przewody do sondy i jakie to mają być przewody. Wiem, że wysokotemperaturowe w izolacji silikonowej ale gdzie kupię tylko 3 metry takiego przewodu + na jakie parametry zwracać uwagę szukając ?

Dziękuję za pomoc !

Marcin - 8 Kwi 2018, 15:28

Te pierwsze na 99% mam teraz w użyciu, lepsze niż Wurtha, które dostałem od przedstawiciela.
Przewody to i tak od strony wtyczki będziesz przedłużał więc za bardzo bym się nie spinał. Na upartego mógłbym Ci komplet wysłać, tylko nie gwarantuję terminu, bo się nie wyrabiam z bieżącymi rzeczami...

kamiluek - 8 Kwi 2018, 15:57

Marcin napisał/a:
Te pierwsze na 99% mam teraz w użyciu, lepsze niż Wurtha, które dostałem od przedstawiciela.
Przewody to i tak od strony wtyczki będziesz przedłużał więc za bardzo bym się nie spinał. Na upartego mógłbym Ci komplet wysłać, tylko nie gwarantuję terminu, bo się nie wyrabiam z bieżącymi rzeczami...


Co rozumiesz przez określenie od strony wtyczki ? Da się rozebrać oryginalną wtyczkę tj. wyjąć z niej kable i włożyć przedłużone od sondy po czym ponownie ją zacisnąć ? Bo nigdzie nie znalazłem samej wtyczki do kupienia w związku z czym sądziłem, że muszę rozciąć oryginalne przewody od sondy i wstawić przedłużenie połączone na dwóch końcach tymi właśnie zaciskami, co daje dwa łącznia na drodze od sondy do wtyczki. Jeśli da się jedno łącznie pominąć byłoby świetnie, zawsze to mniej zmiennych w układzie !

Marcin - 9 Kwi 2018, 15:50

Chodziło mi o przecięcie przewodów blisko wtyczki, można wyjąć piny z wtyczki, ale najlepiej mieć specjalne przyrządy, bo czasami ciężko je odbezpieczyć.
Creep - 14 Kwi 2018, 01:23

kamiluek, Prościej to już nie umiem mam nadzieje że załapiesz :P
Linki:
Przewody: https://www.kablesklep.pl...kotemperaturowe
Gniazdo 2 szt: http://allegro.pl/gniazdo...16-246e9680bf28
I to tyle 5 min i masz przedłużkę bez druciarstwa.

kamiluek - 14 Kwi 2018, 09:35

Creep,

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Wszystko by się pięknie zgadzało ale musiałbym jeszcze przerobić na takie gniazdo jak wysłałeś gniazdo które jest w samochodzie. Bo niestety ale to nie są takie gniazda jak są u mnie w sondzie.
Te wtyczki które wysłałeś są w 1.0 Ecoboostach i w silnikach TDCI. Ja mam dokładnie takie http://allegro.pl/sonda-l...6767308408.html
A niestety takie wtyczki są nie do kupienia.

Puff - 14 Kwi 2018, 09:49

Uciąć przewód w połowie, dolutować dwa kable z jednej strony, dorzucić koszulki termokurczliwe, zlutować z drugiej, podgrzać trzeci komplet koszulek i wszystko będzie latać :) Metoda zaproponowana wcześniej jest dobra, ale przy obecnej sytuacji wymaga dołożenia 4 wtyczek, więc trochę słabo :D
kamiluek - 14 Kwi 2018, 11:00

Marcin, Puff,
Panowie a co myślicie, żeby jednak wywalić te kostki które mam teraz i przy samochodzie i przy sondzie i rzeczywiście wstawić w schemacie stara sonda - nowa wtyczka - nowy kabel - nowa wtyczka - kabel w samochodzie i wywalić w ogóle oryginalne wtyczki od sondy a dołożyć dwa zestawy damsko-męskich wtyczek choćby takich jak napisał @Creep ?

dirty.73 - 14 Kwi 2018, 11:48

przylutuj kabel,zaizoluj poprawnie,zamknij temat.... :)
Puff - 14 Kwi 2018, 16:41

kamiluek - rób jak uważasz. Wtyczka to wtyczka, byle połączenie było, a samej wtyczki nie stopiło, reszta nie ma znaczenia.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group