Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika silnika - Terkanie przy odpaleniu

MrMocny - 7 Sty 2018, 22:22
Temat postu: Terkanie przy odpaleniu
Moi drodzy przyjaciele.. Fiesta 1.3 69 km, 151 500 przebiegu ( raczej realne , udokumentowane ) CHodzi mi o odpalanie auta.. tzn.. Przez około 1 sekunde słychać takie rzępolniecie, takie Wrrrrrrr, dosłownie sekunde po odpaleniu auta.. Myślę, że to łańcuch.. Czym na dworze zimniej tym głośniejsze terknięcie m.in dzisiaj -5 stopni celcjusza. W Lato gdy temperatura średnio 20 stopni " prawie " nic nie słychać.. Olej zalany " zły " bo 10w40.. Takie auto z takim olejem kupilem w sierpniu.. Normalna sprawa, że ścieka olej z łańcucha itp.. Co o tym myślicie ? Olej nie za gęsty ? Tyrkota na początku łańcuch ? Potem dodając gaz czy to na zimnym czy na ciepłym... łańcucha ani żarnych terkotów NIE słychać. SIlnik chodzi i pracuje cichutko, że prawie go nie słychać. Jedynie podczas przyśpieszania na kazdym biegu od 1 do około 2 tysiecy obrotów słychac rzepolenie ( obciążenie ) .. Mechanicy Twierdzą Łożyska w skrzynie biegów.
damianisko5 - 8 Sty 2018, 10:49

Teściu ma 1,3/70 KM/8V - zalany Formula 5w30. Też delikatnie "rzępoli". szybko cichnie, olej zalany pod kreskę MAX.
gruby907 - 8 Sty 2018, 13:05

czy ja wiem łańcuch... Jakby to był łańcuch to by jebał też podczas jazdy :D Mam to samo, po prostu zimno jest, olej gęstnieje, przez noc spływa do miski olejowej, a przy odpaleniu pompie zajmuje około sekundy żeby tą gęstwine zassać i nasmarować wszystko :D więc pare pierwszych obrotów każdy silnik ma na sucho, to samo widziałem w Qashqaiu 2.0dCi. Ten sam dźwięk, te same okoliczności. Olej mam Formula F 5w30, ale nie zachwyca jakoś i wracam na Valvoline. Mam wrażenie że na Valvo silnik ciszej pracował
pawel_pila - 8 Sty 2018, 23:19

ooo...postanowiłem sobie zajrzeć tu od dłuższego czasu a tu taki pościk...
Mnie też dotyczy ten "problem" od jakiegoś czasu i zastanawia mnie co to tak rzępoli... Ogólnie większość odpaleń jest z rzępoleniem ,ale nie raz mnie zaskoczy i mimo niskiej temperatury jest wszystko ok. Jak już się wszyscy chwalą olejem ;p to ja mam zalany 5W30.
Czekam na posty z jakimś rozwiązaniem albo na kolejnych użytkowników z takim "problemem" (mimo że nie wiadomo co to,to trochę mi ulżyło że nie jestem sam) ;)

damianisko5 - 9 Sty 2018, 08:45

Może ten typ tak ma. TTTM i nic z tym nie zrobimy.
vegetagt - 9 Sty 2018, 16:31

pokażcie jakiś film z tym dźwiękiem :P
MrMocny - 9 Sty 2018, 17:57

Wygląda to tak jakby łańcuch przez około sekundedo dwóch tarł o obudowe. Potem cichosza zadnych pukniec pierdniec czy cholera wie czego.. mi tez gadaja niezmieniaj z 10w40 na 5w30 bo i tak gow.no z tego bedziesz mial.. Jutro jade rano na 8 do mechanika z tym stalym rzerzeniem.. od 1 eo 2 tys obrotow.. kazdy bieg.. czy zimny czy to cieply.. podejrzewaja trafione lozysko/a w skrzyni biegow.. na bank do wymiany jest wysprzeglik centralny.. bo halasuje niemilosiernie..
MrMocny - 10 Sty 2018, 10:31

Jestem juz po mechaniku co chodzi o terkotanie.. jest zimno.. olej splywa do miski.. pompie zajmuje okolo sekunde by wznowic cisnienie w zimny poranek. Normalny objaw.. czym gestszy olej tym gorzej. Co do uciazliwego rzerzenia problemem jest " tlumik drgan skretnych na tarczy sprzegla i luz na walku sprzeglowym.. Taki problem ma 90 % fiest.
vegetagt - 10 Sty 2018, 15:16

MrMocny, który konkretnie element w silniku wydaje takie dźwięki?



ps - https://www.youtube.com/watch?v=70KvXJRgdbc 15w40 lotos przy -15. Z tego co kojarze, to 1.3 w mk6 to jest ta sama 70 letnia technologia, co 1.1/1.3 w mk2 :P . Zero dziwnych dźwięków, a silnik był raczej zdechlak, z łancuchem do wymiany.

MrMocny - 10 Sty 2018, 16:14

Element to łańcuch który przez chwile jest " suchy " i trze przez moment o obudowe. Jezeli komus grzechota dluzej niz kilka sekund = wymiana lancucha.. Czym na dworze zimniej tym olej gestszy i moga zdarzac sie takie wybryki. A jak wiemy.. 1.3 w dodatku 70 koni to nie jest jakas maszyna typu 2.5 litra 150 koni.. tylko male podmiejsce autko :)
vegetagt - 10 Sty 2018, 18:36

eeee.

Jeżeli tam nadal jest mechaniczny napinacz (a nie hydrauliczny), to wg mnie bajki :P

pawel_pila - 10 Sty 2018, 21:11

MrMocny napisał/a:
Element to łańcuch który przez chwile jest " suchy " i trze przez moment o obudowe. Jezeli komus grzechota dluzej niz kilka sekund = wymiana lancucha.. Czym na dworze zimniej tym olej gestszy i moga zdarzac sie takie wybryki. A jak wiemy.. 1.3 w dodatku 70 koni to nie jest jakas maszyna typu 2.5 litra 150 koni.. tylko male podmiejsce autko :)


zrozumiałe jest dla mnie że łańcuch jest suchy i trze o obudowę ale...w normalnych warunkach też on trze o obudowę tylko tego nie słychać bo jest nasmarowany? czy coś jest z napinaczem że łańcuch jest luźny i dlatego początkowo trze?

MrMocny - 10 Sty 2018, 22:14

Problemem moze byc wlasnie napinacz. Z tego co wiem w mojej Zabie jest hydrauliczny napinacz.
gruby907 - 13 Sty 2018, 00:00

pawel_pila napisał/a:
MrMocny napisał/a:
Element to łańcuch który przez chwile jest " suchy " i trze przez moment o obudowe. Jezeli komus grzechota dluzej niz kilka sekund = wymiana lancucha.. Czym na dworze zimniej tym olej gestszy i moga zdarzac sie takie wybryki. A jak wiemy.. 1.3 w dodatku 70 koni to nie jest jakas maszyna typu 2.5 litra 150 koni.. tylko male podmiejsce autko :)


zrozumiałe jest dla mnie że łańcuch jest suchy i trze o obudowę ale...w normalnych warunkach też on trze o obudowę tylko tego nie słychać bo jest nasmarowany? czy coś jest z napinaczem że łańcuch jest luźny i dlatego początkowo trze?

Hydrauliczny napinacz ma trzymać łańcuch w napięciu, żeby o nic nie tarł ani nie przeskoczył na kołach zębatych, bo wtedy rozrząd się przestawi i zawory trafi szlag :)

W fiestach 1.3 jest hydrauliczny napinacz łańcucha :) Mi mechanik powiedział że jak będzie rzempolić w trakcie jazdy to żeby sie martwić, jak tylko sekunda przy starcie to może równie dobrze być silnik pracujący w pierwszych obrotach na sucho

Zomowiec25 - 7 Sty 2019, 15:50

Ja mam taki metaliczny dźwięk ale obstawiam nie cofajacy się bendix. W piątek się okaże :hihihi:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group