Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka silnika - 1.6 TDCi - brak spiralki świec żarowych

MarioCFC - 25 Paź 2017, 14:53
Temat postu: 1.6 TDCi - brak spiralki świec żarowych
Witam wszystkich, nie dawno kupiłem Fordzika 1,6tdci 2005r. W dniu zakupu spiralka zapalała się za każdym odpaleniem podczas testów przed zakupem. Gdy dojechałem do domu to już spiralka nie pojawiała się. Mech sprawdzał świece i przekaźnik i niby wszystko okej.

I pytanie czy w tym aucie spiralka pojawia się za każdym odpalaniem czy tylko jak jest zimno? Tyle tylko że w dniu zakupu było cieplej niż np dziś.

Pzdr.

MarioCFC - 26 Paź 2017, 20:46

Nikt nic nie wie? Nikt nie ma takiej Fiesty?
maru - 18 Kwi 2018, 10:47

Dla ciekawskich:
Kontrolka świec żarowych zapala się jedynie gdy temperatura płynu chłodzącego spadnie poniżej określonej temperatury.

vegetagt - 18 Kwi 2018, 15:47

tak. A samo grzanie/niegrzanie świec potrafi zależeć nawet od obrotów silnika, przynajmniej wedlug niektorych katalogów. Także technologia iście kosmiczna :)
Bobofrut - 18 Kwi 2018, 17:14

Tak naprawdę to nie jest sygnalizacja pracy świec tylko podgrzewania filtra. Kontrolka zapala się poniżej zera
vegetagt - 18 Kwi 2018, 17:18

źródło?
Bobofrut - 18 Kwi 2018, 19:43

Trochę teorii. Świece żarowe zawsze działają niezależnie od temperatury otoczenia. Natomiast filtr paliwa w 1.6 TDCi ma podgrzewacz i swego czasu był cholernie przezeń drogi. Można obadać na jakimś programie diagnostycznym. Poza tym ja sam jestem posiadaczem samochodu z tym właśnie silnikiem
vegetagt - 18 Kwi 2018, 20:29

Rzekłbym, że świece żarowe działają zależnie od temperatury płynu chłodniczego (czyli pośrednio zależą od temperatury otoczenia) oraz, że świece żarowe działają niezależnie od kontrolki przedstawiającej spirale.

Nigdy w sumie nie sprawdzałem, kiedy jest podgrzewane paliwo. Strzelałbym, że jest to również niezależne od kontrolki.
A zgaśnięcie samej kontrolki sugeruje jedynie kiedy palić auto ;)


ps. fakt, że do 1.6 tdci ciężko mi się doszukać jakichs sensownych informacji. Do 1.4 tdci jest więcej i z tym motorem się swego czasu kopałem, własnie z powodu niewiadomego stanu kontrolki i okresowego nieodpalania w zimie :P

Bobofrut - 19 Kwi 2018, 10:58

To jest moja teoria, ale w sumie by się zgadzało. Podgrzanie świec to jedno podgrzanie paliwa to drugie. Z praktyki wiadomo że Diesel musi mieć wstępnie podgrzaną komorę spalania dzieje się to w mega krótkim czasie wystarczy że pogasną kontrolki i można odpalać. Co do samej kontrolki świec żarowych i mojej teorii - mignięcie na dosłownie pół sekundy albo i krócej nie oznacza działania świec, właśnie dlatego bardziej skłaniałbym się do podgrzewania ropy w filtrze

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group