Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka silnika - [MK6] 1.3 Brak mocy, wysoka temp. spalin

plazgut - 23 Sie 2016, 23:34
Temat postu: [MK6] 1.3 Brak mocy, wysoka temp. spalin
Poprzednio by³y spore problemy z uk³adem zap³onowym, bo fiesta szarpa³a, przyspiesza³a nierównomiernie, wypadanie zap³onu a na dodatek by³y jeszcze problemy z parownikiem LPG firmy Prins.

Skoñczy³o siê na tym, ¿e zrobi³em nasêpuj±ce rzeczy:
- parownik LPG zregenerowa³em
- nowe swiece org. Forda
- nowa cewka org. Forda
- nowe przewody zap³onowe NGK (które musia³em "ubraæ" w rurki termokurczliwe bo mia³y delikatne przebicie)
- ca³y dolot by³ myty wraz z przep³ywk±
- wszystkie filtry nowe org. Forda
- resetowanie ustawieñ adaptacyjnych w ForScan'ie

Niestety Fiesta jak na 70KM nie ma ¿ycia. Nie wa¿ne czy LPG czy PB. Na niskich obrotach jeszcze jako¶ jedzie, ale na wy¿szych obrotach w³a¶ciwie nic siê nie dzieje. Jest jeszcze sprawa faluj±cych wolnych obrotów, ale tu na 90% winny jest silniczek krokowy.
Kiedy ju¿ roz³o¿y³em rêce pojecha³em do fachowca, który stwierdzi³:
- silniczek krokowy do wymiany
- pierwsza sonda lambda pokazuje super, druga sonda ma nieciekawe warto¶ci, potem sprawdzi³ temp. spalin i stwierdzi³, ¿e winny mo¿e byæ katalizator.

Wyjêcie tutaj katalizatora to chyba kara za wszystkie grzechy ¶wiata, wiêc pojecha³em do Poznania na wymianê. Stwierdzili, ¿e faktycznie kat mo¿e nadawaæ siê do wymiany bo wszystko na to wskazuje:
- jest mocniejszy na zimnym silniku
- potrafi siê d³awiæ
- nierownomierne spalanie (co¶ jak spalanie stukowe)
- no i druga sonda na to wskazuje
Stwierdzili równie¿, ¿e nie mog± wstawiæ katalizatora Bosal bo jest ceramiczny, a skoro mam instalacjê LPG to musi byæ metalowy. Wykrêcili natomiast pierwsz± sondê z kolektora i kamer± zobaczyli, ¿e od góry katalizator wygl±da ³adnie i tak na prawdê bez wyci±gania nie s± w stanie stwierdziæ czy jest uszkodzony.

Sam osobi¶cie wyci±³em okienko od spodu katalizatora i moim zdaniem wygl±da super - jest taki blado ¿ó³ty, prawie bia³y. Rozgrza³em katalizator potem trochê jazd± i kiedy kolektor z katalizatorem by³ czerwony mo¿na by³o zobaczyæ czy katalizator jest dro¿ny i na moje oko wygl±da jak nowy. Nie zauwa¿y³em, ¿eby by³ w którymkolwiek miejscu zapchany.

Co mo¿e byæ uszkodzone w takim razie? Spaliny s± gor±ce, bo ju¿ na wolnych obrotach prawie parzy w rêkê przy wylocie z ty³u auta.
Czy katalizator faktycznie mo¿e byæ wewn±trz zapchany i puchn±æ tak, ¿e utrudnia wylot spalin nawet mimo, ¿e wygl±da dobrze?
Je¶li nie katalizator to mo¿e pierwsza sonda jest winna? Niby wskazuje dobrze, ale to na jej podstawie jest mieszanka ustalana. Brak mocy móg³by na to wskazywaæ, bo je¶li mieszanka jest uboga to temp. spalin wzrasta.

Sprawdza³em odczyt z sondy i wygl±da super - bardzo ³adnie napiêcie oscyluje wokó³ lambdy. Na dodatek druga sonda moim zdaniem równie¿ pokazuje bardzo dobrze bo ok. 0,15-0,4V, czyli katalizator dzia³a dobrze. Nie wiem sk±d fachowcom przysz³o do g³owy co innego.

Mo¿e rozrz±d przestawiony delikatnie? Chcia³em sprawdziæ, ale to chyba kara ze wszystkie grzechy ¶wiata, bo trzeba wywaliæ skrzyniê biegów. Nic dziwnego, ¿e ASO wo³a 1400z³ za sprawdzenie rozrz±du i ewentualn± korektê.

Jedyne co mnie martwi jeszcze to k±t wyprzedzenia zap³onu. Na wolnych obrotach na poziomie 40 stopni a przy wy¿szych obrotach nawet sporo wiêcej. Porównywa³em z Mazd± 2 z silnikiem 1.6 i warto¶æ k±ta podobnie. Jak byæ powinno?

Trochê siê rozpisa³em. W tygodniu zamierzam podjechaæ na hamowniê i zobaczyæ co tam Fie¶cior wypluje z siebie, bo mo¿e siê go po prostu czepiam... Aktualnie staram siê wypaliæ ca³y bak zatankowany 98 - wydaje siê jakby by³a delikatna poprawa, ale mo¿e to tylko placebo (wiem wiem, liczba oktanowa nie dodaje mocy...)

Jakie¶ rady?

Mo¿e kto¶ z lubuskiego ma tak± Fiestê 1.3 i znajdzie czas pokazaæ jak to powinno je¼dziæ?

slawomirro - 24 Sie 2016, 09:51
Temat postu: [MK6] 1.3 Brak mocy, wysoka temp. spalin
plazgut napisa³/a:
Aktualnie staram siê wypaliæ ca³y bak zatankowany 98 - wydaje siê jakby by³a delikatna poprawa, ale mo¿e to tylko placebo (wiem wiem, liczba oktanowa nie dodaje mocy...)



Czyli moja porada z Ford Club Polska dzia³a. :) Poczekaj. Ten efekt nie idzie od razu. Mocy na pewno nie doda, ale silnik/wtryskiwacze przeczy¶ci, spalanie wyrówna, je¶li jakie¶ syfy by³y, to wyp³ucze.

plazgut - 24 Sie 2016, 23:38
Temat postu: [MK6] 1.3 Brak mocy, wysoka temp. spalin
Witam Ciê ponownie :) Przyznam, ¿e sam wpad³em na pomys³ zatankowania czego¶ lepszego i zala³em Shell Racing 100 g³ównie ¿eby obserwowaæ zmianê kat± wyprzedzenia zap³onu, ale twoja rada utwierdzi³a mnie, wiêc zatankowa³em 98. Wydaje mi siê, ¿e nast±pi³a delikatna poprawa, ale tylko delikatna, mo¿e bêdzie lepiej. Czasy otwarcia wtryskiwaczy na wolnych obrotach s± na poziomie 3ms, wiêc jak dla mnie super.

Dzisiaj dodatkowo by³em na hamowni, poni¿ej wykres. Zielony to na LPG. Kto¶ ma wzorcowy wykres? Co s±dzicie? Brakuje kilku KM i ok. 10Nm, ale poza tym wygl±da chyba elegancko. Czy¿bym siê czepia³ faktycznie tego silnika?

[attachment=0:17wurhpi]fiesta_hamownia.JPG[/attachment:17wurhpi]


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group