Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika silnika - Wymiana chłodnicy

Tarzan - 28 Sty 2016, 14:01
Temat postu: Wymiana chłodnicy
Cześć. Kilka dni temu zdarzyła mi się stłuczka. Jako, że fundusze na naprawę mam mocno ograniczone, chciałbym jak najwięcej zrobić sam.
Niestety chłodnica została uszkodzona i trzeba ją wymienić - płyn chłodniczy się wylał, pas przedni/wzmocnienie zderzaka jest na tyle wgięty że uderzył w chłodnicę.
https://z-1-scontent-frt3-1.xx.fbcdn.ne ... e=56AA9B84
I teraz moje pytanie - jak zabrać się za jej demontaż? Brat (mechanik, tyle że mieszka za granicą i mam z nim bardzo ograniczony kontakt) powiedział, że powinienem bez problemu zrobić to podstawowymi narzędziami, jednak nie wiem w ogóle "jak zacząć", od góry, od dołu, czy może trzeba zdjąć pół przodu? Chciałem dzisiaj się z tym pobawić, ale dostęp od góry jest tam bardzo ograniczony :głowąwmur:

fryszard - 28 Sty 2016, 14:32
Temat postu: Wymiana chłodnicy
najpierw naprostuj pas przedni, potem popatrz za przyłaczami wodnymi poodkrecaj opaski na przewodach przy chłodnicy, i popatrz gdzie i jak jest mocowana, odkrec mocowania i chłodnica twoja.
Puff - 28 Sty 2016, 19:22
Temat postu: Wymiana chłodnicy
Generalnie w tych autach chłodnicę można (i chyba najłatwiej jest) wyciągnąć dołem, jednak jak masz elementy zbite ze sobą, to możesz mieć problem, żeby to ruszyć... Poszedłbym za radą kolegi wyżej - najpierw choć trochę wyciągnął pas przedni, a potem demontował. Skoro chłodnica jest uszkodzona, to tym bardziej nie trzeba się martwić jej stanem przy prostowaniu pasa.
Tarzan - 28 Sty 2016, 19:55
Temat postu: Wymiana chłodnicy
No tak, ale jak prostowac pas bez wyjmowania chlodnicy? Bo myslalem, zeby najpierw ja wyjac, a potem od srodka pomoc mu mlotkiem, albo czyms innym, zeby sie troche wyprostowal
vegetagt - 28 Sty 2016, 20:05
Temat postu: Wymiana chłodnicy
linke przywiązać, drzewo i wsteczny :P Z wyczuciem albo najlepiej w dwie osoby, żeby nie przedobrzyć.
Puff - 28 Sty 2016, 20:12
Temat postu: Wymiana chłodnicy
Chłopie... jak myślisz, że pas przedni młotkiem naprostujesz, to masz poczucie humoru :D Tu by trzeba młot... a dojścia, żeby tak klepać, to za bardzo nie ma. Wyciągarki się stosuje chociażby. :)
arekw - 28 Sty 2016, 20:36
Temat postu: Wymiana chłodnicy
polecam drzewo i pas transportowy :-P
Tarzan - 28 Sty 2016, 21:15
Temat postu: Wymiana chłodnicy
No tak, ale bez chlodnicy troche sie boje, zeby silnika nie przegrzac. Moze wziac na hol, reczny i ciagnac?
arekw - 28 Sty 2016, 21:21
Temat postu: Wymiana chłodnicy
stawiasz najlepiej na asfalcie,zaciągasz ręczny i bez żadnego odpalania. przeciągasz pas i samym pasem naciągasz. Upewnij się że dobrze zaczepiłeś,użyj pasa który na pewno to wytrzyma i rób to z głową :ok:

od 2:14 pokazuje o co mi chodzi tyle że na palecie;) w ten sposób naciągniesz tyle ile potrzeba,taki pas ma 6-8ton udzwigu
https://www.youtube.com/watch?v=XNewEY1NBVU

vegetagt - 28 Sty 2016, 22:03
Temat postu: Wymiana chłodnicy
arekw napisał/a:
stawiasz najlepiej na asfalcie,zaciągasz ręczny i bez żadnego odpalania. przeciągasz pas i samym pasem naciągasz.



Aż takie marne te pasy? Jak corsie b wyciągałem pas przedni, to w aucie miałem kierowce na heblu i auto zaparte o krawężnik. Na samych 4 kołach zblokowanych je ciągnąłem do siebie :P

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Tarzan napisał/a:
No tak, ale bez chlodnicy troche sie boje, zeby silnika nie przegrzac


wiesz co, ja bym zrobił szybką akcje, 30 sekund i tyle. Ewentualnie dolać wody do maksa.

Tarzan - 30 Sty 2016, 08:14
Temat postu: Wymiana chłodnicy
Mam jeszcze jedno pytanie - ta przednia chlodnica to od klimatyzacji? Fiesta w wersji Elance, wiec klime posiada. No i moge wymienic tylko chlodnice wody i jezdzic bez klimy po prostu?
fryszard - 30 Sty 2016, 08:21
Temat postu: Wymiana chłodnicy
tak pierwsze jest chłodnica klimy, mozna jezdzic bez klimy ale jak jej nie nabijesz musisz sie liczyc z tym ze jak długo tak bedziesz jezdził to potem nawet po nabiciu nie bedzie dobrze działać, moze sie uszkodzic kompresor a osuszacz moze nałapac wilgoci
Tarzan - 31 Sty 2016, 01:56
Temat postu: Wymiana chłodnicy
Pas wyprostowany za pomoca pasa transportowego i drzewa. Z chlodnica okazalo sie, ze tylko ta od klimy jest walnieta, wiec jezdzic mozna :) Jeszcze tylko wymiana lampy i mozna jechac na przeglad
Dziekuje wszystkim za pomoc :)

fryszard - 31 Sty 2016, 07:32
Temat postu: Wymiana chłodnicy
sprawdz dobrze chłodnice i weze bo pisałeś ze płyn chłodniczy zszedł. wiec gdzies musi być nieszczelnosc
arekw - 31 Sty 2016, 08:43
Temat postu: Wymiana chłodnicy
kup tą chłodnice od klimy bo zwlekanie tylko zwiększy wydatki i narobi więcej kłopotów.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group