Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika silnika - MK4 - wymiana rozrządu - manual?

JkmT - 31 Paź 2015, 21:54
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Cześć,
Wziąłem pod swoje skrzydła znajomą fiestę i ogarniam tematy zabagnione przez mechaników którzy na widok koleżanki nawijali jej makaron na uszy niewiele przy samochodzie robiąc pomimo kasowania pieniążków.
Pośród wielu rzeczy które w niej są do zrobienia jest też rozrząd.
Próbowałem do niego zajrzeć ale po odkręceniu górnych czterech śrub pokrywy nie chciała wciąż współpracować więc skręciłem z powrotem i postanowiłem zacząć od szukania instrukcji ;)

Jak się zmienia rozrząd w tym maleństwie? co trzeba ustawić, jak, czy trzeba wymieniać śrubę na wale po odkręceniu, jakie momenty dokręcania - każdą porcję wiedzy chętnie przyjmę..
Najchętniej jakiegoś Haynesa do tego autka - najlepiej w formie pdf'a jeśli komuś zalega na dysku ;)
Pozdrowienia,
Janek

TSRules - 1 Lis 2015, 19:40
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
zasadniczo we fieście 1.3 łańcucha rozrządu sie nie rusza (tym bardziej w wersji niewysilonej 50 koni) chyba że łańcuch już mocno hałasuje ;)
JkmT - 1 Lis 2015, 20:47
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
W tej fieście jest pasek, ostatnio zmieniany jakoś w 2007.
Przy okazji różnych drobiazgów typu wymiana magla, łożysk, końcówek wolałbym się i do tego paska przymierzyć..

modell1 - 1 Lis 2015, 21:43
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Wiec to nie jest 1,3 tylko zetec se 1,25 16v

Jeśli nie masz pojęcia o wymianie paska to lepiej się za to nie bież.

Nie jest to skomplikowane. Lecz mały błąd może uszkodzić silnik. Na przykład nie prawidłową dokręcone lub osadzone koło na wale. A co do ustawienia to proponuje zakupić blokady do zeteca :)




wawrzyc - 13 Gru 2015, 21:26
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Blokady raczej na 100% potrzebne, kosztuja na alledrogo 30zł. Są dwa rodzaje napinacza ale po małych modyfikacjach można hydrauliczny zmienić na sprężynowy. Trzeba uważać na koła, są pływające. Koło od wału cieżko odkręcić, proponuje z dwóch płaskowników stworzyć przyrząd do przytrzymania koła, skręcić razem dwa płaskowniki i zrobić otwory na otwory w kółku, śruba 6mm. Rozrzad ustawiać na luźnych kołach rozrządu. Moment podany wyżej 60nm. Najtrudniej jest odkręcić koło na wale, lepiej zrobić przyżad bo szkoda nerwów.
damianisko5 - 14 Gru 2015, 08:26
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Wawrzyc i modell - moglibyście jakiś czytelny pdf. lub link zapodać z instrukcją - dzięki.
PS. kaczkoryj - dzięki za pdf. z instrukcjami.

modell1 - 14 Gru 2015, 22:25
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Kup blokady będzie łatwiej.
Bez też można zrobić troszkę więcej zabawy.
Co do odkręcenia koła na wale to pneumatyczny wszystko załatwi.
Jak nie masz to tak jak kolega napisał.
I najważniejsze. Koło od wału musi lekko wejść. I dobrze dokręć.

wawrzyc - 15 Gru 2015, 22:11
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Koło od wału bardzo lekko raczej nie wejdzie, jest ze stożka. Pamiętaj o blaszce między kołem rozrządu a kołem paska na wale.
kaczkoryj - 15 Gru 2015, 23:44
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Wysłałem koledze manual z którego wcześniej skany wysłał modell1, zobaczymy co dalej. Jak ja wymieniałem u siebie, to trochę zabawy z tym jest i koło z wału pneumatem nie dało rady odkręcić.
wawrzyc - 16 Gru 2015, 22:51
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Dorobić przyżąd, długa rura i napewno pójdzie.
damianisko5 - 17 Gru 2015, 11:49
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Wawrzyc - o jakim przyrządzie piszesz ?
wawrzyc - 26 Gru 2015, 22:47
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Dwa kawałki płaskownika skręcić w kształt y. Na koncu gornym końcu Y wywiercic dwa otwory na sruby i wkrecic w otwory w kole na wale. I mozna wtedy trzymać koło. Ewentualnie z jeszcze jednego kawałka płaskownika zrobić przyrzad do wycisniecia koła z wału.
damianisko5 - 27 Gru 2015, 09:24
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
A wieniec/zęby koła zamachowego można podobnie zablokować ? widziałem jak kiedyś mechanik tak odkręcał śrubę koła pasowego w Poldku.
vegetagt - 27 Gru 2015, 14:42
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Ja zawsze w dwie osoby robiłem. Jedna piąty bieg i hamulec do deski, a druga wieszała się na kluczu.
Jak slabiej przykręcone, to zamiast drugiej ososby mozna odsunąć fotel, wsadzic deske pomiedzy fotel a hamulec, przysunąć fotel.

wawrzyc - 29 Gru 2015, 09:37
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
Nie ma żadnego otworu przez który widać koło zamachowe jedynie rozrusznik ale za co zablokujesz, za zęby? U mnie było tak przykręcone że 5 bieg i hamulec nie działał.
damianisko5 - 29 Gru 2015, 12:21
Temat postu: MK4 - wymiana rozrządu - manual?
W Focusie widać kilka zębów koła zamachowego tuż pod VSS-em. Nie pamiętam jak to wygląda w Fieście /przy najbliższej okazji luknę pod auto.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group