Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka - [MK4] Nie załącza się sprężarka klimatyzacji.

gogo105 - 16 Maj 2013, 10:00
Temat postu: [MK4] Nie załącza się sprężarka klimatyzacji.
Zrobiłem full serwis klimatyzacji, wszystko szczelne, nabita, kontrolka przycisku na panelu świeci a nie załącza się sprężarka.proszę o pomoc.
pawel_mk3 - 16 Maj 2013, 13:35

A sprzęgło sprężarki klimy?
Puff - 16 Maj 2013, 14:36

Kontrolka na panelu to tylko informacja, że chcesz mieć włączoną klimę (elektronika próbuje ją włączyć). Jeśli cokolwiek zawiedzie (tj. ciśnienie, sprężarka, sprzęgiełko), to nic nie ruszy.

Pierwsza rzecz - wbijasz 1500rpm, wciskasz przycisk i czekasz na reakcję - czy będzie "cyk" (bo może jest, może klima działa, ale np. zawór nagrzewnicy się zaciął i klima pracuje nadaremnie).

Czujników bez fachowców raczej nie sprawdzisz... Wystarczy, że elektronika dostanie informację (błędną rzecz jasna), że ciśnienie jest zbyt niskie/wysokie i klima nie zagada... :)

gogo105 - 16 Maj 2013, 14:37

Właśnie nic mi nie mówili o tym w serwisie. Czy można to jakoś samemu sprawdzić czy to sprzęgło?
Puff - 16 Maj 2013, 14:39

gogo105 napisał/a:
Czy można to jakoś samemu sprawdzić czy to sprzęgło?

Czytaj post wyżej - musisz słyszeć "CYK" - w momencie załączenia sprzęgiełka klimy obroty z 1500 spadną w okolice 1000 (to takie dodatkowe sprawdzenie) :)

gogo105 - 16 Maj 2013, 14:41

Zawór nagrzewnicy wymieniłem kilka dni temu na nowy.
gogo105 - 16 Maj 2013, 14:49

Właśnie sprawdziłem. Ale jest odwrotnie gdy włączam klimę to obroty rosną a gdy wyłączam to spadają. Ale nie słychać charakterystycznego "cyk".
Puff - 16 Maj 2013, 15:33

Jak nie masz nogi na pedale gazu, to obroty mogą nieco podskoczyć (klima się nie włącza, nie ma obciążenia, więc obroty idą w górę), ale to tylko potwierdza, że nie działa i nie mówi nic ponadto... Musiałbyś spojrzeć czy w ogóle masz pasek na kole sprężarki :P (życie zna różne przypadki...).

W ogóle śmieszne jest to, że ktoś Ci nabijał klimę i nie sprawdził czy działa. Dla mnie nieporozumienie...

pawel_mk3 - 17 Maj 2013, 08:29

Tacy nasi fachowcy... ale żeby nie było paska to chyba ekstremalnie głupi by musieli być :D
gogo105 - 17 Maj 2013, 09:18

Pasek jest na kole sprężarki. Może będzie jakiś czujnik walnięty?
Puff - 17 Maj 2013, 10:21

gogo105 napisał/a:
Może będzie jakiś czujnik walnięty?

To pierwsza rzecz do sprawdzenia.
Choć jak taki "fachowiec" tą klimę robił, to równie dobrze mógł wbić za dużo/za mało czynnika...

mmbu - 17 Maj 2013, 11:58

Pierwsze co , to miernik w łapę i sprawdź czy pojawia się plus na sprężarce. Jak nie ma , to po nitce do celu. Jeśli nie ma + na sprężarce sprawdź czy jest na czujniku ciśnienia w układzie itd. Jeżeli plus na sprężarkę dochodzi , to sprzęgło lub zbyt niski poziom czynnika. A tak w ogóle , to żeby napełnić układ czynnikiem , to sprężarka chyba musi chodzić... Serwis który napełnia układy w momencie stwierdzenia uszkodzenia powinien ściągnąć tyle czynnika chłodzącego ile dopełnił i skasować tylko za robociznę, a nie za czynnik chłodzący.
gogo105 - 17 Maj 2013, 12:58

Wydaje się że ilość czynnika wbił optymalnie gdyż robił to na jakim s sprzęcie elektronicznym w którym wpisywał ilość czynnika z naklejki umieszczonej na przednim pasie pojazdu.
Puff - 18 Maj 2013, 14:22

gogo105 napisał/a:
Wydaje się że ilość czynnika wbił optymalnie gdyż robił to na jakim s sprzęcie elektronicznym w którym wpisywał ilość czynnika z naklejki umieszczonej na przednim pasie pojazdu.

W dzisiejszych czasach nawet małpa potrafi wbić kilka cyferek na czymś, co posiada klawiaturę.
Żeby się mianować fachowcem, trzeba umieć trochę więcej niż czytać i pisać.

Nie działa, Ciebie jako kierowcę nie musi interesować dlaczego. Mało tego - masz prawo się znać na elektryce/mechanice jak glista na poezji Mickiewicza. Pojechałeś, zapłaciłeś, a klima nie działa. Jakbyś oddał szewcowi do naprawy rozklejające się buty, a on skasowałby Cię za to, że nałożył na nie klej (i nic poza tym, buty rozlatywałyby się dalej), to próbowałbyś je sam naprawić czy po prostu zjechał szewca, że jest niekompetentny?

Miej jaja pojechać do niego i mu wygarnąć, że odwalił fuszerę i albo to naprawi, albo żądasz zwrotu kasy za jego "usługi". Wyrobienie komuś "opinii" w okolicy potrafi zaboleć bardziej niż stracone 100 czy 200zł - i jak nie jest głupi, to będzie o tym doskonale wiedział.

gogo105 - 12 Sie 2013, 12:18

Drodzy forumowicze. Klima działa - była błaha sprawa. Nie było w ogóle przekaźnika w panelu tam gdzie są bezpieczniki. Założyłem od świateł drogowych i załączyła. Chłodzi ok. Ale nie naprawili mi w serwisie klimy tylko sam wziąłem sprawy w swoje ręce i krok po kroku sprawdzałem i doszedłem że nie dochodzi prąd do sprężarki. Podpiąłem na ostro w pustym miejscu na panelu gdzie nie było przekaźnika i załączyła. Dzięki za porady. Pozdrawiam
gogo105 - 23 Paź 2013, 16:49

Klima działa. nie było w ogóle kostki - przekaźnika. dzięki za posty
Transporteur - 24 Paź 2013, 08:23

A że tak zapytam - ta klima wcześniej Ci działała? Masz nowe to auto, czy jak? :fox:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group