Forum FiestaKlubPolska -

Silniki diesla - [MK4] Dodatkowe podgrzewanie świec żarowych.

Grax - 4 Lis 2012, 20:34
Temat postu: [MK4] Dodatkowe podgrzewanie świec żarowych.
Spotkałem się dzisiaj ze znajomym i powiedział mi o ciekawym pomyśle - sposobie jaki robią na Ukrainie tzn dodatkowe włączanie świec żarowych kiedy silnik " kręci się "i nie chce załapać to podgrzewają świece żarowe dodatkowym obwodem ...


Czy ktoś coś takiego robił ??

Stunt_Man - 4 Lis 2012, 21:36

ale świece grzeją cały czas, nawet chwile po odpaleniu...
Puff - 4 Lis 2012, 21:38

Wypadałoby się najpierw dowiedzieć jak działa sprawny układ w aucie... Gdy gaśnie kontrolka świec, prąd do nich dalej płynie, a Ty masz kręcić silnikiem od razu jak kontrolka na desce zgaśnie.

Jak nie umiesz odpalić auta przy obecnych temperaturach, to:
a) wymień świece
b) wymień filtr paliwa
c) dolej depresator
d) ... a najlepiej wszystko powyższe

Pietia83 - 5 Lis 2012, 06:06

nie koniecznie ja zgasnie

lepiej poczekac na takie slynne pyk ;-) ktore nastepuje troszke pozniej

JoeMix - 5 Lis 2012, 06:39

Pietia83, właśnie że lepiej nie czekać na pstryk, bo wtedy świece są wyłączane, 2 zaciągnięcie powietrza i komora spalania zimna, i całe wcześniejsze grzanie o kant zadu,,, tak ma być, świece mają grzać jak zimny silnik pracuje.
Grax - 5 Lis 2012, 08:39

Pufcio Po problemie z niedoładowanym akumulatorem odpala nawet za pierwszym razem. Tylko pytałem czy ktoś słyszał o takim patencie :P P

A co do grzania świec to nie jestem do końca pewien czy grzeją tak samo podczas pracy silnika jak podczas "nagrzewania" ich przed odpaleniem. Myślę że podczas grzania grzeją na 100% ale gdy silnik chodzi wspierają detonacje mieszanki w ~ 80% ?? Poprawcie mnie jeśli mylę się .

Pozdrawiam miłego dnia

Puff - 5 Lis 2012, 08:54

Pietia83 - czytaj co JoeMix pisze, bo to święte słowa.

Grax - znajdź sobie w necie krzywą grzania świec żarowych. Świece grzeją do kilku sekund po odpaleniu silnika (zakładając, że nie kręcisz rozrusznikiem minutę, tylko odpala od razu), potem są wyłączane.

Jaszczur - 5 Lis 2012, 08:55

Grax napisał/a:
Myślę że podczas grzania grzeją na 100% ale gdy silnik chodzi wspierają detonacje mieszanki w ~ 80% ?? Poprawcie mnie jeśli mylę się .


Tam jest zwykły przekaźnik, nie ma żadnego układu PWM który by zmieniał wartość prądu/napięcia płynącego przez świece.
Świece są grzane w każdej sytuacji - przekręcenie stacyjki w pozycję "grzanie", podczas odpalania również, i po odpaleniu silnika - również. Czas grzania określany jest przez układ czasowy, i wynosi od ok. 8 sekund do nawet 40 (zależy od konstrukcji układu podgrzewania świec, w wielu konstrukcjach od temperatury silnika). Tak jest (powinno być) w sprawnym układzie. I właśnie ze względu na to że świece są grzane we wszystkich fazach odpalania, ważne jest by akumulator był w porządku. I alternator.

JoeMix - 5 Lis 2012, 09:39

Jaszczur napisał/a:
Świece są grzane w każdej sytuacji - przekręcenie stacyjki w pozycję "grzanie", podczas odpalania również, i po odpaleniu silnika - również.
I kiedy się kontrolka nie zapala również, zwłaszcza w nowych autach, ta kontrolka to tylko sygnał dla kierowcy że ma poczekać z uruchomieniem silnik do czasu jej zgaśnięcia - jej zapalenie ni jak się ma do podawania napięcia na świece.
Grax - 5 Lis 2012, 11:49

Jaszczur Oki zrozumiałem :ok: a czy czas grzania świec można wydłużyć mam zaledwie około 5 sekund
Jaszczur - 5 Lis 2012, 11:52

Grax napisał/a:
czy czas grzania świec można wydłużyć


Jeśli się znasz na elektronice, to możesz zmodyfikować układ czasowy który jest wewnątrz przekaźnika zasilającego świece żarowe (zgaduję że nie masz Endury, w której to jest zrealizowane inaczej).
Jeśli zaś się nie znasz, to po prostu kup zamiennik tego przekaźnika, np. na allegro - firma HUCO, nr. części 132060. Grzeje świece przez >30 sekund. Pasuje p&p.

Puff - 5 Lis 2012, 12:04

Jaszczur - a nie logiczniej jest po prostu włożyć nowe, sprawne świece? Jak ma popalone, to grzanie nawet przez kwadrans niewiele tu pomoże...
Jaszczur - 5 Lis 2012, 12:07

Pufcio napisał/a:
Jaszczur - a nie logiczniej jest po prostu włożyć nowe, sprawne świece?

Grax napisał/a:
mam zaledwie około 5 sekund


Ja bym sprawdził, owszem, te świece, ale te 5 sekund to o kant dupy...

Puff - 5 Lis 2012, 12:19

U mnie, jeśli w ogóle jest dłużej, to niewiele. I wystarcza nawet w największe mrozy...
Wiem jaką miałem różnicę jak wymieniłem świece po kupieniu auta (wszystkie były spalone). Niebo a ziemia.

Jaszczur - 5 Lis 2012, 12:30

Pufcio napisał/a:
U mnie, jeśli w ogóle jest dłużej, to niewiele.


Masz silnik z bezpośrednim wtryskiem. To jest "trochę" inna sytuacja. Oba silniki to niby to samo, ale różnią się tym jakże istotnym szczegółem.

Grax - 5 Lis 2012, 13:33

Świece mam nowe dwu miesięczne :)
Puff - 5 Lis 2012, 17:45

Jaszczur napisał/a:
To jest "trochę" inna sytuacja.

No fakt :)

Stunt_Man - 5 Lis 2012, 18:20

Grax napisał/a:
a czy czas grzania świec można wydłużyć mam zaledwie około 5 sekund

jak to sprawdziłeś?

szumi81 - 5 Lis 2012, 18:58

świece grzeją około 35s. To że kontrolka gaśnie nie oznacza że świece już nie grzeją...świece grzeją dalej i wspomagają rozruch zimnego silnika.
Jaszczur - 5 Lis 2012, 20:37

szumi81 napisał/a:
świece grzeją około 35s.


Jak automat w przekaźniku jest w porządku, to tak właśnie jest :ok:

Stunt_Man napisał/a:
jak to sprawdziłeś?


Przekaźnik słychać jak się wyłącza, i widać (kontrolki przygasają przy grzejących świecach).

Stunt_Man - 6 Lis 2012, 06:39

Jaszczur napisał/a:
Przekaźnik słychać jak się wyłącza, i widać (kontrolki przygasają przy grzejących świecach).

mnie tego nie musisz tłumaczyć

Dreambox - 6 Lis 2012, 09:03

Te długie grzanie świec 35s jak podał szumi to niestety nie tyczy sie mk4 z endura-de. Tam grzeją 10s do wyłączenia przekaźnika. Oczywiście po odpaleniu grzeją jeszcze kilkanaście sekund.
Najłatwiej sprawdzić podłączająć żarówke.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group