Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka silnika - [MK2] szukam schematu elektryki

Oki188 - 15 Gru 2011, 22:24
Temat postu: [MK2] szukam schematu elektryki
Witam.
Czy ktoś z kolegów ma może schemat instalacji elektrycznej do Fiesty MK2
i może mi podesłać na adres m@il celeron400@poczta.fm
Głównie chodzi mi o przełączniki zespolone gdyż chcę zamontować sobie
czasówki do wycieraczek ale nie wiem gdzie się wpiąć dlatego potrzebuje schematu
Z góry dziękuje za pomoc

JoeMix - 16 Gru 2011, 06:54

Do mk2 z czasówką się nie wepniesz, z racji na układ parkowania,,, jak chcesz taką uniwersalną to stracisz jeden bieg wycieraczek - tylko ori przełącznik z czasówka + przekaźnik i zrobienie jak se to konstruktor wymyślił,,, dlatego że jak w pozycji spoczynkowej będziesz chciał dać impuls żeby wycieraczki ruszyły to się zwarcie zrobi, przez przełącznik właśnie,,,
Oki188 - 16 Gru 2011, 08:21

Hmm jak bym miał schemat to coś bym wykombinował zawsze można prąd puścić przez diodę o dużej wydajności prądowej a zapobiegnie to zrobieniu zwarcia bo dioda nie puści prądu w drugą stronę.
Tylko bez schematu to ja ani rusz do instalacji....

JoeMix - 16 Gru 2011, 10:54

Włącz wycieraczki i zaraz wyłącz, tak by przełącznik był na zero, i wyjmij wtyczkę z włącznika, wycieraczki stan - dioda nie pomoże, przerabiałem ten temat, nawet jak wycieraczki stoją w miejscu to tam jest przepływ prądu,,, tak że silnik ma szczotki zwarte (hamowanie),,, tylko ori przełącznik który w pozycji czasowej ma ów hamowanie wyłączone, i przeniesione na przekaźnik,,, chyba że zrezygnujesz z jednego biegu, ja robiłem bez shamatu, na 3 przekaźniki przeniosłam układ przełącznika,,, i przełącznik wykorzystałem tylko do sterowania przekaźnikami, w dół chwilówka, raz w górę=czasówka na II biegu, do końca w górę=II bieg
Oki188 - 17 Gru 2011, 13:16

Patrząc na schemat zaczerpnięty z innego samochodu myślę że dało rade by to przerobić tak aby nie tracić biegów ani nie robić zwarcia
vegetagt - 17 Gru 2011, 13:25

Oki188, na końcu sam naprawiam Etzolda są jakies schematy. Jak nie masz książki to ci cykne fotki
Oki188 - 17 Gru 2011, 15:20

vegetagt napisał/a:
na końcu sam naprawiam Etzolda są jakieś schematy. Jak nie masz książki to ci cyknę fotki


Byłbym bardzo wdzięczny za wszystkie schematy które by mi pomogły

diodalodz - 17 Gru 2011, 18:38

Poszukaj przełącznika zespolonego do mk2 z czasówką . Raz w dół zostaje na stałe i to bieg wycieraczek z interwałem czasowym. Do tego przekaźnik mikroprocesorowy uniwersalny sterowany sygnałem spryskiwacza (niezbędna negacja sygnału) bo większość przekaźników ma sterowanie + a w mk2 jest spryskiwacza uruchamiany masą . Wtedy masz programowany czas od 0 do 60 sek zazwyczaj płynnie .

http://www.fiestaklubpols...er=asc&start=20

Oki188 - 17 Gru 2011, 19:07

Dzięki kolego przełącznika poszukam na alledrogo a jeśli nie uda mi się znaleźć to podaje dla potomnych wyniki pomiarów przełącznika zespolonego

Porównywałem ze schematem wyżej i jak widać da się zrobić :)

Jak będę miał gotowy schemat to na pewno się nim podzielę.:)

diodalodz - 17 Gru 2011, 22:13

Pamiętaj że na biegu "0" jeden przewód z silnika podpięty jest pod masę by silnik gwałtownie się zatrzymywał . Realizuje to przełącznik zespolony.
Oki188 - 17 Gru 2011, 22:34

diodalodz napisał/a:
Pamiętaj że na biegu "0" jeden przewód z silnika podpięty jest pod masę by silnik gwałtownie się zatrzymywał . Realizuje to przełącznik zespolony.

Faktycznie masz rację pin 10 z 9 na moich pomiarach co przeoczyłem

vegetagt - 17 Gru 2011, 23:04

Oki188, łap:
http://img809.imageshack....402/scan040.jpg
http://img841.imageshack....573/scan041.jpg
http://img824.imageshack....76/scan042w.jpg

Oki188 - 17 Gru 2011, 23:14

Dzięki wielkie za schemat scalę go w całość i na pewno się przyda :)
diodalodz - 18 Gru 2011, 13:23

Musisz sobie dobudować bramkę NOT do układu w przerywaczu i bedzie się sterować minusem spryskiwacza .
Najprostsza opcja to 1 tranzystor i 2 rezystory.

Choć możesz użyć scalonych bramek np serii 74.. z tego co pamiętam (gdyż zajmuje się raczej mikrokontrolerami)

ewentualnie jeśli nie ogarniasz elektroniki możesz zastosować miniaturowy przekaźnik monostabilny NO NC

Oki188 - 18 Gru 2011, 15:45

Elektronikę ogarniam ale po nocy jak się dużo myślało nad wszystkim to zapomniałem że faktycznie taką bramką mogę zrobić sterowanie spryskiwaczem

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group