Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika ogólna - [MK7] Stukanie klimatyzacji

przemex - 24 Lip 2011, 23:02
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Posiadam Fiestę Mk7 2009 pytanie dotyczy jej działania podczas włączenia klimatyzacji co 20 minut (+-) słyszę głośne stuknięcie spod samochodu trudno oszacować skąd dokładnie dochodzi. Pytanie czy Panowie też słyszą coś takiego ?? szukam na forach i jedni piszą że to normalny odgłos włączającej się sprężarki, inni że sprężarka może być uszkodzona inni że siada łożysko sprzęgła klimy (ale nikt z nich nie posiada Mk7 raczej inne marki samochodów to tez pewnie klimy inne)

pytanie czy we Waszych fiestach też słychać takie puknięcia (tylko jak jest włączona klimatyzacja) ??

na samochód kończy mi się gwarancja za 2 miesiące nie wiem czy jechać z tym do serwisu czy to normalna praca sprężarki bo jeszcze mnie wyśmieją, a znowu nie uśmiecha mi się naprawa klimy po gwarancji.

Klima manulana (nie klimatronic ale to pewnie nie ma znaczenia)

Odgłos puknięcia nie jest głośny słyszalny jak by jakiś przewód się zakręcił i uderzył w podwozie dosyć cicho ale jednak słyszalny nawet jak radio działa.

Fordon - 25 Lip 2011, 00:04

Zalaczenie pompy klimatyzacji dziala na zasadzie elektromagnesu i jest za kazdym razem slyszalne "pyk" na zewnatrz... popros druga osobe i niech wlaczy klime jak stoisz na postoju i widzisz wszystko pod maska... Jesli auto jest na gwarancji i jest to uciazliwe to jedzi do ASO i powiedz im o tym fakcie ze zalaczanie sie pompy klimatyzacji jest glosne a wczesniej tak nie bylo i obawiasz sie o zespol pompy klimatyzacji, i nie daj sie ubrac ze jest to sprawa eksploatacyjna bo w 3 lata nie da sie zajechac pompy jesli byla regularnie nabijana i dbana (chyba ze cos pominoles przez okres grawancji to mozesz miec pretensje do samego siebie)
przemex - 25 Lip 2011, 07:20

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze pytanie czy ten "pyk" tez słychać w kabinie ? bo ja to od środka słyszę.
Fordon - 25 Lip 2011, 11:11

Raczej nie wpoinno tego byc slychac, predzej zobaczysz to po zegarach w tam malym silniku...
AW - 25 Lip 2011, 11:40

Ja też tak mam. Co jakieś 20- 30 sek słychać klikniecie. Byłem z tym w ASO i powiedzieli mi że to normalny objaw załączania się sprężarki. Nie dawałem za wygraną więc odpalili nową fiestę która stała w salonie i niestety usłyszałem to samo co u siebie - co chwilę trzask załączanej sprężarki. Zresztą jak dobrze popatrzeć to widać jak co chwile zatrzymuje się i uruchamia się koło pasowe przy sprężarce i słychać w tym momencie trzask sprzęgła
przemex - 25 Lip 2011, 12:24

Dziękuje wszystim za odpowiedzi czyli dopłata spora przy zakupie za klimę a jakiś badziew montują trzaskający. Znajomy na Honde "UFO" i jak właczy klimę to cisza jak makiem zawiał tylko szum wentylatora słychać. Dobrze że nie pojechałem z tymi trzaskami do ASO bo widać to normalne w tym modelu.

OK

temat można zamknąć/

AW - 25 Lip 2011, 15:12

Mimo wszystko przy przeglądzie przed końcem gwarancji zgłosiłbym te "kliknięcia" bo być może jest to coś innego - niech sprawdzą bo po co potem wydawać pieniądze jak można darmo usunąć usterkę. Poza tym należy zgłosić wszystkie jakie twoim zdaniem występują nieprawidłowości w pracy silnika czy innych podzespołów.
Kruszon - 27 Lip 2011, 22:10

To normalny objaw zalaczajacej sie klimy
Luzak - 12 Sie 2011, 12:17

Podepnę się tylko pod temat...
Pytanie dla użytkowników mk7:
Jeśli włączycie klimatyzacje (mowie o manualnej klimie) to też wam się załącza odrazu wentylator?
W innych samochodach to po jakiejś chwili a we fieście momentalnie mi sie załącza.
I co ważne wentylator kręci na klimie non-stop bez przerwy.

JoeMix - 12 Sie 2011, 12:20

Tak, z chwilą włączenia klimatyzacji powinien się załączyć wiatrak,,,
artax - 12 Sie 2011, 17:51

Włącza sie po załączeniu i to bez wzgledu czy klimatronic czy manual.Po to aby na postoju zwikszyć wydajność klimy.Jesli się nie włącza to jest walniety rezystor.
pzdr

miro2013 - 4 Maj 2013, 21:38

Witam,
W mojej Fieście też co ok. 30 s. słychać charakterystyczne "pyknięcie" oraz załącza się wentylator. Już myślałem, że coś jest nie tak, ale jak widzę wpisy powyżej to się uspokoiłem.
Dodam, że jak kupowałem Fiestę w listopadzie to przy ok. 6 stopniach sprawdzałem klimę i nic niepokojącego nie słyszałem, jednak dzisiaj przy 22 stopniach "wyszło" pykanie i ciągle działający wentylator.

EDIT: w moim przypadku chodzi o klimatronic

michal77 - 4 Maj 2013, 23:06

miro2013, Też tak mam w klimatronicu, to chyba normalne.
miro2013 - 4 Maj 2013, 23:32

michal77 napisał/a:
miro2013, Też tak mam w klimatronicu, to chyba normalne.


Dzięki za odpowiedź :piwkowanie: uspokoiłem się, a już byłem niezdrowo podniecony, że Fiesta strzeliła focha :fox:

MisiekT - 5 Maj 2013, 08:16

jak pyka co 30s - jest ok
jak pyka dużo częściej - brakuje czynnika

szybki1003 - 27 Lut 2014, 20:48

Reanimując temat.

Po odpaleniu klimy słychać nieprzerwalne syczenie wydobywające się z instalacji za przednim schowkiem pasażera. Wykluczam nieszczelność instalacji ponieważ klima chłodzi. Czy przyczyną może być mała ilość czynnika czy coś innego?

Pozdrawiam

Przemo3 - 27 Kwi 2014, 14:19
Temat postu: Dziwne zachowanie klimy po uzupełnieniu klimy
Witam mam pytanie odnośnie klimy ostatnio byłem uzupełnić i odgrzybić klimatyzację a także wymienić filtr kabinowy i od tego momentu klima zaczęła jak by głośniej chodzić słychać jakiś dziwny gwizd i to nie przez cały czas tylko na małych obrotach i jak zwalniam ale tylko w kabinie bo na zewnątrz nic nie słychać klima chłodzi dobrze
dominiksoul - 22 Maj 2014, 20:50
Temat postu: Re: Dziwne zachowanie klimy po uzupełnieniu klimy
Przemo3 napisał/a:
Witam mam pytanie odnośnie klimy ostatnio byłem uzupełnić i odgrzybić klimatyzację a także wymienić filtr kabinowy i od tego momentu klima zaczęła jak by głośniej chodzić słychać jakiś dziwny gwizd i to nie przez cały czas tylko na małych obrotach i jak zwalniam ale tylko w kabinie bo na zewnątrz nic nie słychać klima chłodzi dobrze


w naszej Fieście mamy to samo. na początku kwietnia odebrana z salonu - na chwilę obecną przebieg prawie 1700 km i słychać podobne objawy, jakby jakieś buczenie, cykanie, przytłumiony gwizd, słyszany szczególnie przy schodzeniu z obrotów między 1-2 tys obrotów. na jałowym słychać te dźwięki zaraz po zatrzymaniu i ustępują po 5-10 sekundach. po wyłączeniu klimatyzacji dźwięki od razu ustają. tłumaczę sobie to tak, że może łożysko sprężarki się dociera, bo na dobrą sprawę na klimatyzacji może ze 200 km zostało zrobione. w ASO powiedzili, żeby się nie przjmować i obserować, bo klimatyzacja chłodzi bardzo dobrze.

wojtekpl - 23 Maj 2014, 11:22

U mnie to samo z tym gwizdem przy schodzeniu z obrotów i na wolnych. 1,4i; klima manual, niecałe 4000 kilometrów, rejestracja koniec stycznia '14.

Czyżby TTM? Dziwne, bo w innych autach jakie do tej pory miałem nie było takiego czegoś (ON i PB czy to manual, czy klimatronic).

FFDriver - 23 Maj 2014, 12:03

Dziwne to co piszecie. Nigdy w żadnym aucie nie miałem takich dźwięków z klimy czy to manualnej czy auto (nawet kilkunastoletniej).
Jedynie co jest słyszalne to tylko i wyłącznie pykanie podczas załączania (tak jak MisiekT pisał). Czasem to nawet tego pykania nie słychać.

Jak serwis twierdzi, że ten typ tak ma albo, że tak ma być to niech daje to na piśmie. Bo potem jak dojdzie do awarii to zwalą na właściciela, że nie przyjechał wcześniej.

Normlanie moim zdaniem poza odgłosem kręcącego się wentylatora nie powinno być nic słychać.

dominiksoul - 23 Maj 2014, 21:00

o cykliczne stuki ze sprężarki (chociaż i tak ich nie słychać) i pracę wentylatora to ja się nie martwię, ale te dodatkowe dźwięki mnie niepokoją. odkąd zacząłem zwracać na to uwagę, to nawet przy włączonym radiu są słyszalne. postaram się je nagrać, żeby było wiadomo o co cho :)

[ Dodano: Sob Maj 24, 2014 15:08 ]
wrzucam filmik z nagraniem problemu - w opisie wszystko wyjaśnione co, jak i gdzie :) proponuję zrobić głośniej troszkę, bo jakoś cicho mi wyszło:

https://www.youtube.com/watch?v=hrE4F4efyKA

wojtekpl - 24 Maj 2014, 17:44

@dominiksoul w mojej jest dokładnie tak samo.

Wybieram się w ciągu tygodnia - dwóch; zależnie od wolnego czasu, do aso, bo zaobserwowałem jakieś dziwne stuki z tyłu nadwozia. Raczej nie zawieszenie, jakby klapa czy cóś.......

Zobaczymy co powiedzą.

Sprawdzałem przecież klimę przy odbiorze auta, potem też wielokrotnie jej używałem i było ok. Problem pojawił się dosłownie kilka dni temu, jak zaczęły się upały. Przypadek? W tylu autach jednocześnie? Może Ford nieco zaoszczędził na ilości czynnika i w cieplejsze dni nie wyrabia? Chociaż niby wieje zimnym jak trzeba.

pozdrawiam

matce - 28 Maj 2014, 14:16

Potwierdzam, w mojej Mk7 podobny problem. Niby nie przeszkadza podczas jazdy, ale jest to bardzo niepokojące.
martiqs - 11 Cze 2014, 15:49

Witam,

Ja mam dokładnie to samo co opisał i nagrał dominiksoul, tylko z jedną różnicą, moja Fiesta ma już półtora roku i przez całe poprzednie lato tego nie było (albo nie zwróciłem uwagi, w co wątpię raczej). Problem pojawił się dosłownie jakoś miesiąc temu. Przegląd klimatyzacji z ozonowaniem był wykonywany na rocznym przeglądzie w połowie stycznia 2014.

Może jest tak jak pisze wojtekpl i w Waszych nowych Fiestach jest ten czynnik chłodzący co zaaplikowali u mnie na przeglądzie? Tylko ja nie wymieniałem czynnika chłodniczego tylko odgrzybiałem...

Teraz wyjeżdżam na wakacje ale za 2 tygodnie idę do ASO.

Pozdrawiam

MisiekT - 12 Cze 2014, 06:31

Dominik - norma - po prostu tak halasuje automatyczna klima
dominiksoul - 18 Cze 2014, 15:50

no tak, ale mamy manualną klimatyzację. tak czy siak, na razie jeździmy z tym i wszystko jest ok - klima hałasuje zawsze jak włączona, nie tylko przy wysokich temperaturach, ale chłodzi. jak coś klęknie to jest gwarancja :)
bartek_87 - 6 Lip 2014, 23:01

Moja fiesta też ma półtora roku i dokładnie dzieje się to co na filmiku i w Waszych opisach. U mnie zaczęło się w zeszłe lato po wymianie czynnika chłodniczego bo klima słabo chłodziła. Jak wymienili czynnik to zaczęło "buczeć". Za drugim razem powiedzieli że jest wyciek czynnika chłodniczego, zatarły się łożyska sprężarki i stąd ten dźwięk. Wymienili mi sprężarkę na nową. Po wymianie jest dokładnie to samo a mi się wydaje że klima coraz słabiej działa. Jak byłem przedwczoraj w ASO to powiedzieli że to na 100% nie jest dźwięk z klimy i że to może być alternator... W tym tygodniu wymieniają. Jak wymienią alternator to będę informował czy to coś dało. Dla mnie nie jest to normalne że samochód wydaje takie dźwięki. Będę jeździł do końca gwarancji i może wreszcie znajdą przyczynę ;)
p1nky - 10 Lip 2014, 20:22

a ja tez zastanawiałem sie nad tym pykaniem, w kokpicie u mnie to slychac dokladnie pod kokpitem w okolicach radia (kreci, kreci i nagle pyk), ja to sobie tlumaczylem i dalej tlumacze ze kilma sie ustawia, ale nie wiem czy nie podjechac tego sprawdzic.. aczkolwiek nie wydaje mi sie byc normalne to ze robie nadmuch na szyby a wydmuch mi rowniez idzie z frontu.. a jak zwieksze temp. na ok 23 stopnie wtedy idzie na same szyby i nogi.. jakby troszke wariowała..
dominiksoul - 29 Wrz 2014, 09:35

sytuacja wygląda w ten sposób - panowie w Fordzie stwierdzili, że do wymiany jest jakiś przewód (wpada w wibrację lub powoduje wibrację sprężarki - już nie pamiętam). Pod koniec tygodnia wymiana, bo musieli zamówić ten element... więc, jeżeli ktoś ma jakieś problemy w nowym samochodzie, cisnąć do ASO na wymianę gwarancyjną. :)

[ Dodano: Pią Paź 24, 2014 11:32 ]
edit: Fiesta wróciła z ASO z wymienionym przewodem - wibracji już nie ma :) tak więc udało się zrobić wszystko w ramach gwarancji.

Robert - 30 Gru 2014, 00:53

to co słyszycie to pewnie rozprężanie się gazu czyli czynnika chłodzącego w środku w przewodach i w chłodnicy w środku auta a zwłaszcza za schowkiem co do tykania co ileś sekund kolega słusznie zauważył że jak by robiło <<pyk>> za często to jest za mało czynnika chłodzącego a <pyk> wszystko zależy od ustawienia szczeliny między kołem pasowym kompresora a tarczką która przyciąga elektromagnes w japońcach rzeczywiście jest to mniejsze <pyk> ale to zupełnie naturalne że to pyk trzask załączenia elektromagnesu i w efekcie przyciągnięcia tarczki jest słyszalne
mehacz - 17 Kwi 2015, 08:24

Moja fiesta ma 3 miesiące (zakupiona w salonie) przejechałem nią ok 4k km. Zrobiło się ciepło więc postanowiłem skorzystać z klimatyzacji i ta sama przypadłość. Coś huczy syczy. Wczoraj byłem w ASO wysiedziałem się w poczekalni 5h po czym ASO stwierdziło że do wymiany jest sprężarka (niestety nie dali sobie wmówić że to przewody choć pokazywałem im odpowiedzi z tego wątku). Twierdzili że przewody sprawdzone i nie mają z tym nic wspólnego. Czekam teraz na sprężarkę choć po przeczytaniu odpowiedzi boję się że będzie to bezsensowna wymiana i strata czasu.
dominiksoul - 17 Kwi 2015, 08:43

postaram się pogrzebać w papierkach i o ile będzie taka informacja to może uda mi się znaleźć numer wymienionej części i wrzucę tutaj.

też sprawdzałem ostatnio kilmę po tej wymianie i jest wszystko ok, żadnych dziwnych dźwięków.

michal77 - 17 Kwi 2015, 09:10

mehacz, Auto masz pewnie na gwarancji, więc czym się przejmujesz, najwyżej będziesz miał nową sprężarką.
przemex - 17 Kwi 2015, 09:16

A ja wogóle mam cały czas wiatrak włączony na pozycję 1 i wszystko zagłusza, tak się przyzwyczaiłem że bez szumu nie umiem jeździć, nie dosyć że mam nawiew świeżego powietrza cały czas to i mam spokój.
mehacz - 17 Kwi 2015, 10:08

michal77 napisał/a:
mehacz, Auto masz pewnie na gwarancji, więc czym się przejmujesz, najwyżej będziesz miał nową sprężarką.


Najbardziej boli mnie to, że tracą mój czas i pokazują swoją niekompetencję. Przeraża mnie to zwłaszcza że słyszałem że to "podwórkowi" fachowcy pracują w tym ASO... :S Inne ASO nie wchodzi w gre - za daleko...

dominiksoul Poproszę Cię o ten nr części bo coś czuje że po wymianie sprężarki będzie ona potrzebna...

srs - 19 Kwi 2015, 22:28

a skąd wiesz że na 100% to przewód , konstrukcja przewodu została zmieniona pod koniec 2014
mehacz - 28 Kwi 2015, 16:14

We czwartek odebrałem samochód z Forda z informacją że wszystko jest w porządku. Pierwotnie miała być wymieniona sprężarka ale przy odbiorze okazało się że wymienili jakieś przewody. Po odpaleniu auta szumy dalej występowały na dodatek doszedł kolejny tak jak by gaz przepływał przez rurę. Dodatkowo porysowali mi nowe alusy podczas wymiany zimówek na letnie kasując przy tym 120 zeta. Złożyłem reklamację, felgi pomalowali a co do klimy ostatecznie stwierdzili że TEN TYP TAK MA... "Czego Pan się spodziewa od samochodu klasy fiesta... ona jest tak skonstruowana..."
ASO RES MOTORS RZESZÓW omijać szerokim łukiem (nie dziwię się że nic nie zrobili jak z głupią wymianą kół sobie nie radzą...) Co można dalej zrobić w tej sprawie? Jakieś zażalenie? roszczenie? Tylko gdzie?

mehacz - 11 Maj 2015, 14:57

serio nikt nic?
edek1977 - 15 Maj 2015, 18:25

ta cała pseudo klimatyzacja w fieście nadaje się do wymiany w ramach jakiejś akcji serwisowej, u mnie od początku był problem, a to szyby parowały, a to cały czas się załączała sprężarka(taki pisk co pare sekund), potem wymiana sprężarki na gwarancji, potem wymiana skraplacza -wyciek i jakby nie było jej wydajność pozostawia wiele do życzenia, maksymalne schłodzenie do na 2 biegu wentylatora ze środkowej kratki wylatuje 8 stopni.
Do tego różne dziwne dźwięki przy schodzeniu silnika z obrotów, jakieś buczenie.

mehacz - 18 Maj 2015, 13:24

Jestem mocno rozgoryczony tematem... U mnie jest dokładnie tak samo jeśli chodzi o wydajność. Trzeba przejechać się pare km i nastawić na co najmniej 2 bieg wentylatora żeby coś leciało z klimy... O buczeniu, huczeniu i sykach jak by się gaz przlewał przez rurę to już nie wspomnę ! ASO ma to w du**e a mi wstyd kogoś wieźć w nowym samochodzie który ma niecałe 4 miesiące z załączoną klimą... Nie wiem co dalej z tym fantem począć... Nie po to kupiłem nowe auto z salonu żeby wsiadając do niego się wkurw***
edek1977 - 19 Maj 2015, 09:45

co ciekawe po przejechanych prawie 70 tys. mechanicznie fiesta jest idealna, jestem pod wrażeniem jakości wykonania, prowadzenia itd., tylko ta klimatyzacja... jak byłem u speca od klimy i wyciągnął chłodnicę klimatyzacji to rozsypywała się w ręce, więc widać ford zaoszczędził mocno na klimatyzacji, u mnie nawet wentylator chłodnicy padł i był już wymieniany.
Masz rację wstyd kogoś wozić tym samochodem, szczególnie w lecie kiedy to dmuchawa idzie na największym biegu a w środku jak w saunie, natomiast ASO twierdzi że wszystko jest ok.
Do tego jeszcze te odgłosy.

mehacz - 21 Maj 2015, 08:27

Przełom w sprawie.... Po wypełnieniu ankiety "zadowolenia" zadzwonili do mnie z ASO że zapraszają mnie jednak na usunięcie usterki (po wcześniejszym wręczeniu pisma że wg. nich kilma jest sprawna i nie wiedzą co ja od nich chce). Pewnie im się dostało od Ford Polska bo Pan w miarę grzecznie ze mną rozmawiał, jednak po dwóch próbach ich "naprawy" jakoś nie chce mi się wierzyć że w końcu uda im się ogarnąć temat ba... boję się że dojdzie kolejny niezidentyfikowany dźwięk. Wnet po włączeniu klimy nie będę musiał odpalać radia bo zacznie wydobywać się z niej symfonia dźwięków. :S
edek1977 - 21 Maj 2015, 09:01

a jaką masz temperaturę na 2 biegu wentylatora ze środkowych kratek?
mehacz - 21 Maj 2015, 09:08

Szczerze Ci powiem, że nie mierzyłem, ale auto musi zrobić kilka KM żeby coś zaczęło chłodzić... Jak już się rozbuja to jest w miarę ok. Jak w aucie jest sauna to zawsze startuje z 3 biegu dmuchawy i staram się jak najszybciej ruszyć auto... po ok. 5 minutach w aucie czuć chłód...
edek1977 - 21 Maj 2015, 11:47

przed oddaniem do serwisu albo już w serwisie sprawdziłbym temperaturę, niech włożą termometr jak auto będzie stało na hali albo na zewnątrz (jak będzie ciepło), jeśli z kratki będzie wychodzić powietrze 5 stopni jest ok, jeśli będzie wyższe to już nie twój problem. Zostawiasz samochód i mają do ciebie zadzwonić jak naprawią. Nie daj sobie wcisnąć kitu i nie słuchaj bajek, ja dałem sobie wcisną kit i teraz musze naprawiać klimatyzację poza gwarancją.
mehacz - 21 Maj 2015, 17:31

Ok, dzięki za poradę... Auto odstawiam w poniedziałek o 8.10 dam znać jak potoczyła się sytuacja...
mehacz - 25 Maj 2015, 13:28

I stało się... Auto zostało w ASO. Planowany czas zakończenia "robót" ok 1 tydzień ?:S Czarno to widzę...ale... pożyjemy zobaczymy...
edek1977 - 25 Maj 2015, 20:34

widzę że ASO podchodzi do tej klimatyzacji jakby to był prom kosmiczny, ciekawe co oni chcą przez ten tydzień wyczarować, daj znać jak coś będziesz wiedział bo jestem bardzo ciekawy.
mehacz - 1 Cze 2015, 11:22

Nie ma czego komentować.... Diagnoza polegała na przepompowaniu czynnika chłodzącego i stwierdzeniu po raz 5 że ten typ tak ma. Mało tego... Dostałem zastępcze auto Fiata Pandę w której rzekomo z mojej winy szyba czołowa dostała odprysk (nie zauważyłem przy odbiorze z racji małego odprysku koło wycieraczki) i musiałem płacić za klejenie ubytku 140 zł (początkowo chcieli mnie skroić na 300zł) - dodam tyle, że autem wyjechałem z pod ASO i zauważyłem odprysk no ale niestety moja wina...

Reasumując: 140 zł w powietrze, klima syczy bzyczy jak przedtem + prawie tydzień straconego czasu... (Ja się pytam po jaką cholerę mnie wezwali skoro nie mieli nic zamiaru w dalszym Ciągu poprawić)

ODRADZAM stanowczo ASO RES MOTORS Rzeszów.

dominiksoul - 30 Cze 2015, 11:32

Dziwnych odgłosów z klimy część druga.

Po ośmiu miesiącach ciszy (czyli od momentu wizyty w ASO i wymiany jakiegoś tam przewodu) z okolic nóg pasażera zaczęły się wydobywać dziwne odgłosy, pochodzące na 99% z układu klimatyzacji. Są słyszalne na postoju, podczas jazdy, na zimnym i ciepłym silniku. Klima generalnie według mnie działa normalnie, chociaż wiadomo - zależy od warunków na zewnątrz, jest jest bardzo gorąco i samochód jest mocno nagrzanych to kawałek trzeba przejechać, żeby poczuć chłód.

Te dźwięki to coś jak przelewane się zapowietrzonej cieczy. Mniej więcej tak to słychać:

https://www.youtube.com/watch?v=HZJEQ8y9nOM

Co o tym myślicie?

mehacz - 3 Lip 2015, 08:02
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Mam dokładnie takie same dźwięki tylko że u mnie po wymianie węża nie pomogło nawet na 10 minut. Po prostu się przyzwyczaiłem... Podczas szybkiej jazdy nie jest źle bo nie słychać prawie w ogóle a jak jadę wolno bądź po mieście to podgłaszam radio (choć czasami nie pomaga) i jakoś to jest... BTW Klima w Fieście to żenada!
dominiksoul - 3 Lip 2015, 09:24
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
W najbliższą środę wybieram się do OMC Motors i mają w ramach gwarancji sprawdzić o co chodzi. :)
mehacz - 3 Lip 2015, 09:58
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Już to widzę... sprawdzą czynnik chłodzący pościemniają że rozebrali pół auta i nic nie wyczaili... A tak na poważnie... jak tylko uda Ci się coś dowiedzieć proszę napisz, bo ja już straciłem wszelaka nadzieję na poprawne działanie tego ustrojstwa...
dominiksoul - 3 Lip 2015, 10:29
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Jak pierwszy raz pojechałem to od razu udało im się wskazać hałasujący element (wibrujący przewód) więc mam nadzieję, że i teraz uda się coś ustalić za pierwszym razem. Coś musi być na rzeczy, bo tych hałasów po prostu wcześniej nie było, a szczerze wątpię, że z dnia na dzień zrobiło się "ten typ tak ma". :)
mehacz - 3 Lip 2015, 11:07
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Może twoje ASO jest bardziej rozgarnięte... jeżeli i tym razem uda im się naprawić to jadę do Ciebie !
edek1977 - 3 Lip 2015, 12:41
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
ASO nawet nie wie ile dać czynnika więc ciężko aby coś naprawili, mnie się pytali przez telefon jak zostawiłem samochód na przegląd czy mam skraplacz 12 czy 16 mm, a wystarczyło zmierzyć. Niestety w ASO pracują przeważnie praktykanci, rotacja jest spora więc trzeba by raczej pojechać do porządnego serwisu klimatyzacji.
U mnie w serwisie na ul Ślicznej w Krakowie była rozbierana klimatyzacja ponieważ pomimo dobrego ciśnienia była słaba wydajność, gość podejrzewał że sprężarka jest zapchana olejem ale okazało się że jest ok, wniosek był taki że skraplacz ma za duża pojemność w stosunku do sprężarki, dobili mi więcej gazu niż jest zalecane i:
-ustał ten hałas tego przewodu przy schodzeniu silnika z obrotów np. na drugim biegu i to przelewanie się wody,
-temperatura nawiewu na 2 biegu wentylatora przy 30 stopniach na zewnątrz 7-8 stopni, na 3 biegu 8-9 stopni, wydajność zadowalająca, przed było 3-4 stopnie więcej.

U mnie była już wymieniany skraplacz który rozpadał się w rękach i wentylator chłodnicy oraz sprężarka więc z jakością wykonania tego układu nie jest najlepiej, dodatkowo przez łączenia przewodów do skraplacza uciekał gaz- nieznacznie ale jednak, tak że warto kupić dłuższy pędzel i aceton techniczny, wyczyścić połączenia na górze i dole przy wejściu przewodów do skraplacza i zobaczyć po miesiącu czy coś tam nie jest tłuste i oblepione kurzem.

tadeo38 - 9 Lip 2015, 15:25
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Witam, jestem nowy na tym forum. Od października jestem posiadaczem nowej fiesty z silnikiem 1,25. Mam podobne objawy przy działającej klimie. Wczoraj byłem na serwisie - pełny przegląd klimy z wymianą czynnika i nic. Dalej dziwne odgłosy przy schodzeniu z obrotów, przeważnie 1 - 2 tyś. obrotów. Nie wiem tylko czy jest to słyszalne na zewnątrz - bo w środku jest to dość głośne. W wolnej chwili jeszcze raz wybiorę się do ASO i podzielę się postępami w usuwaniu tego zjawiska.
wojtekpl - 15 Lip 2015, 17:28
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Moja wizyta w aso, z objawami jak wyżej wyglądała tak: umówiony byłem na diagnozę w poniedziałek rano, zostawiłem auto i poszedłem do pracy - planowany odbiór na szesnastą. Około 14:30 nie wytrzymałem i zadzwoniłem do aso, pani poinformowała mnie (gość, który przyjmował auto gdzieś wyszedł), że zamówili jakąś część. Około 15 z minutami telefon z aso - to już człowiek, który auto przyjmował- że zamówili przewód do sprężarki z tłumikiem drgań i czy zabieram auto i podstawiam następnego dnia, czy zostawiam :9: . Zostawiłem, następnego dnia, koło 12-13 telefon - auto gotowe do odbioru. Pojechałem po samochód po pracy, pan z serwisu jeszcze raz wyjaśnił co zrobili, podstawił samochód; dziękuję, do widzenia. Tyle.

Wrażenia: sam przewód faktycznie inny, chyba sporo grubszy? i ma taką jakby gruszkę - zgrubienie od strony sprężarki; chyba to faktycznie rozwiązuje problem, co prawda czekam na jeszcze wyższe temperatury, żeby zweryfikować ( na razie wczoraj 24-25; dziś przed deszczem 26 stopni), ale wydaje się być OK.

p.s. Dobrze, że nie dotarłem z tym do aso w zeszłym roku, bo bym się pewnie tylko nawq....ł.

mehacz - 16 Lip 2015, 13:08
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Dobrze że przynajmniej u Ciebie sprawę to rozwiązało. U mnie też zostało to wymienione wąż z tego co pamiętam Bosch'a Ale niestety .... jest jak było... Przywykłem... może kiedyś ktoś znajdzie i u mnie na to jakiś patent !
dominiksoul - 28 Lip 2015, 14:30
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Fiesta po serwisie - nic podejrzanego nie zauważyli, podobno wszystko w porządku... Kazali zwrócić uwagę na jakąś membranę po lewej stronie ściany grodziowej, że niby ona może powodować dziwne odgłosy.
Przy okazji dowiedziałem się, że ten nieszczęsny przewód powodujący wibracje jest zawsze wymieniany, gdy (obstawiam) Fiesta z danego okresu produkcji pojawi się w ASO.

mk7 - 3 Sie 2015, 21:49
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
mam dokładnie to samo, stukanie zwiększa się podczas obrotów silnika.
wojtekpl - 12 Sie 2015, 22:51
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
W 16 dni zrobiłem 3200 km, w temp. prawie takich samych jak w Polsce - 30+ ( wakacje w BG, przez SK, H, RO ) i po wymianie przewodu sprężarki z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest OK. Na wolnych obrotach, owszem jest słyszalne minimalne świerszczenie, ale gdyby problem nie występował wcześniej, pewnie teraz nie zwróciłbym na to uwagi. Podczas schodzenia silnika z obrotów ~2000 do wolnych świerszczenie nie występuje.
Wydolność klimy wystarczająca. Przy ostrym słońcu temp. wskazywana na wyświetlaczu 36-39, czasem ponad 40*- auto zaparkowane na słońcu, wentylator na 4-3; po dłuższej jeździe można zejść do 2; w nocy przy temp. około 28* spokojnie wystarczał 2-1. Jak dla mnie OK; oczywiście są to odczucia subiektywne - inni mogą mieć inne wymagania. Niestety nie mierzyłem temp. wewnątrz auta, piszę opierając się na odczuciach moich i Lepszej Połowy :-P

edek1977 - 13 Sie 2015, 11:46
Temat postu: Re: [MK7] Stukanie klimatyzacji
u mnie z wydajnością w tych temperaturach jest tak samo jak u Ciebie.
mehacz - 1 Cze 2016, 08:37
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Z racji wysokich temperatur i problemu który w dalszym ciągu u mnie nie ustąpił ponawiam temat. Może jest ktoś kto wałkował w tym roku temat i został on rozwiązany raz a dobrze i robił to w okolicach Rzeszowa?
Szumy są niemiłosierne i wqur**** na potęgę !
Dodam tyle, że Panowie w Rzeszowskim ASO twierdzą że w każdej fieście tak jest i to już tak musi być...
Ps... Jak odpalam klimę w trakcie postoju to słychać jak silnik dodaje sobie mocy a jak jadę to czuć jak auto delikatnie słabnie. Czy to normalny objaw?
(klima manualna)

MisiekT - 1 Cze 2016, 21:18
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
jezeli chodzi o wyzsze obroty i utrate mocy przy klimie - jest to normalne w kazdym aucie - wlaczenie klimy czuc nawet w paruset konnych silnikach, o 1.4 czy 1.6 nie mowiac

opisz jeszcze te szumy, podpytam swojego mechaniora z ASO przy okazji - rozumiem, ze wszelkie odglosy wiatrakow wyeliminowales (chociazby wyciagajac wtyczke)? slychac to lepiej z kabiny czy z zewnatrz?

wojtekpl - 1 Cze 2016, 21:55
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Zaczyna się ciepło robić, więc temat powraca :)

Utrata mocy jak najbardziej normalna jest (no i wzrost zapotrzebowania na paliwo) - w końcu włączasz kolejne urządzenie, które jej potrzebuje.

Co do dziwnych hałasów - u mnie na razie podobnie jak po naprawie w zeszłym roku: coś tam świerszczy, ale cichutko, na wolnych i jak schodzi z obrotów. Gdybym nie był wyczulony, pewnie nie zwróciłbym uwagi.

Skutecznej "walki" z ASO ;)

mehacz - 2 Cze 2016, 08:13
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Trudno mi to opisać co do hałasu. Ja to porównuje z gwizdem dosłownie gwizdem i przelewającym się czynnikiem (tutaj hałas jak by laser po zarysowanej płycie CD jechał i nie mógł odczytać). Hałas tylko w środku auta (z okolic nawiewów) Problem występuje od nowości auta odkąd wyjechałem z salonu... Obroty silnika mają znaczenie. Przy wyższych prędkościach nie słychać. Jak auto schodzi z obrotów na biegu to się zaczyna. Na biegu jałowym też...

Posłużę się linkiem od kolegi dominiksoul, kilka postów wyżej:
https://www.youtube.com/watch?v=hrE4F4efyKA

wojtekpl - 2 Cze 2016, 22:58
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Tak samo miałem. Po wymianie owego przewodu, jest tak, jak napisałem wyżej.
mehacz - 3 Cze 2016, 08:38
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
W jakim ASO byłeś i czy od razu wiedzieli o co kaman czy musiałeś robić jakieś podchody bo ci z RZ są nieogarami i nigdy mi tego nie naprawią...
wojtekpl - 3 Cze 2016, 11:51
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Na Powstańców Śląskich, byłem w sumie dwa razy: w '14 nie chcieli zbytno podjąć tematu, więc olałem (z forum wiedziałem co może być przyczyną, wiedziałem również, że aso się dowie to tylko kwestia czasu - taką informację otrzymałem jakby między wierszami)
W '15 było tak, jak pisałem kilka postów wcześniej.

lacky - 12 Wrz 2016, 20:51
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Panowie w firmie w której pracuję mamy kilka fiest najstarsza z 2012 roku najmłodsza z 2014 roku. Świszczenie dotyczy każdej fiesty. Sam dokłądnie tydzień temu odkupiłem od firmy z 2012 roku i też trapi mnie świszczenie. Gdy zapytałem o to u nas flotowca, stwerdził, że wystosowaliśmy pismo do forda, w odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że jest ta przypadłość znana, nie ma wpływu to na działanie pojazdu, klimatyzacji ect. poza niedogodnościami akustycznymi nic złego się nie dzieje i wprowadzili już zmiany na linii prtodukcyjnej.

Czyli ford zna problem, odpowiedział "walcie się" w nowych już tak nie ma.

mehacz - 5 Paź 2016, 11:41
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
"Walcie się" bo zapewne wprowadzając akcje serwisową musieli by wymieniać cały osprzęt. Klima w Fieście do 2015 to porażka. Wentylator huczy jak w kombajnie, chłodzenie jak są upały też dopiero po dłuższej trasie a świst to już przegięcie na maxa.
Już nie zwracam na te świsty uwagi. Po długiej walce z ASO po prostu nauczyłem się z tym żyć...

DanielŻ - 5 Paź 2016, 13:55
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
Mehacz - jeśli chodzi o to nasze aso w Rze to nie ma tam po co jeździć! ;) poważnie :d szkoda zachodu i wydania kasy. Goście są po prostu nieogarami. I na warsztacie i tak samo sprzedający. Nie polecam! ;)
mehacz - 6 Paź 2016, 09:33
Temat postu: [MK7] Stukanie klimatyzacji
DanielŻ - Przekonuje się o tym co wizyta.... niestety.... Poczytaj sobie moje posty w których opisuje przygody za każdym razem jak z tamtąd wrócę... No ale niestety nie mam na razie wyboru... mam 5 lat gwary i muszę gdzieś podbijać książkę a do Krosna nie będę gibał bo tam pewnie podobnie i cholernie daleko...
mehacz - 23 Maj 2017, 13:40

Olałem temat ASO i pojechałem do gościa który specjalizuje się wyłącznie w klimatyzacjach samochodowych. W oparciu o post @edek1977 o różnych rodzajach skraplacza poszperaliśmy trochę w sieci i okazuje się że klima w naszych Fiestach ma 2 rozmiary skraplaczy 12mm(390g gazu) i 16mm(590g gazu). Pomierzyliśmy ten u mnie i okazało się że mam ten większy 16mm. Koleś spuścił mi stary gaz i okazało się, że ASO uzupełnia z defaultu klimę wg tego mniejszego (pomimo 16mm spuścił około 380g gazu). Zasugerowałem napełnienie do ponad 600g i odpaliliśmy klimę... dźwięki dalej występowały ale ciut lepiej chłodziła. Dobił kolejną setkę i.... Dźwięk przelewającej się cieczy zniknął klima zaraz po uruchomieniu momentalnie się wychładza i trzyma około 9*C na drugim biegu przy kratce. Został jeszcze dźwięk chuczenia "sowy" ale pojawia się sporadycznie i aż tak nie dokucza... Suma sumarum... Mierzcie skraplacze i jedźcie do niezależnych warsztatów... jeśli jest 16mm to bijcie około 700g i powinno pomóc...
edek1977 - 10 Sie 2017, 17:04

u mnie klima chodziła bardzo ładnie do lipca, ale w sierpniu okazało się że uciekł mi gaz przez awarie złącza serwisowego, po naprawie nabili mi 390 g. Świadomie zostawiłem dla celów naukowych.
Pojeździłem kilka dni i pojechałem na dobicie czynnika do 520 g.
Wygląda to tak:
390 - słychać wibrujący wąż przy spadku obrotów silnika( np. hamowanie silnikiem na 2 biegu z wysokich obrotów), co chwile załącza się sprzęgiełko, czuć wyraźnie spadek mocy
i czuć spore obciążenie silnika.
Po dobiciu do 520 - sprzęgło klimy załącza się rzadziej, nie czuć tak spadku mocy, większa kultura pracy układu- nie ma tych szarpnięć jak się załącza sprzęgło, no i temperatura niższa o 2 stopnie.
Wygląda na to, że te wibracje przewodu są spowodowane zbyt mała ilością czynnika.

Bulba - 12 Sie 2017, 19:39

Czy to nie jest czasem oslawiony waz dolotowy wraz z tlumikiem ?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group