Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka - [Mk4] Czyszczenie przep³ywomierza - poradnik

west - 17 Cze 2009, 22:38
Temat postu: [Mk4] Czyszczenie przep³ywomierza - poradnik
Witajcie!

Od kilku tygodni zauwa¿y³em w moim aucie straszny spadek mocy. Auto na poszczególnych biegach osi±ga³o maksymalne prêdko¶ci:

1- 30km\h
2- 60km\h
3- 80km\h
4- 100km\h
5- 140km\h

Podczas przy¶pieszania gdy obroty wchodzi³y powy¿ej 3ty¶ obrotów na minutê silnik siê d³awi³ i przestawa³ przy¶pieszaæ. Po postach przeczytanych na forum wywnioskowa³em, ¿e popsu³ siê przep³ywomierz. Pojecha³em wiêc do sklepu w celu zakupu nowego - oczywi¶cie nie kupi³em bo nie dam za czê¶æ z ASO 800z³ czy chocia¿by 360z³ za marnej jako¶ci podróbkê, któr± jak to sam Pan sprzedawca nazwa³ - najlepiej za³o¿yæ i sprzedaæ auto póki auto dzia³a.

Postanowi³em naprawiæ przep³ywomierz osobi¶cie, chocia¿ nas³ucha³em siê od znajomych, ¿e i tak nic nie wskóram.

Materia³y potrzebne do naprawy:

benzyna ekstrakcyjna - 5z³
Klucz Torx T-20 ( kupi³em komplet ) - 24z³
Waciki do uszu - ka¿dy ma :)
Jednorazowe rêkawiczki ¿eby siê nie usmarowaæ ;)

Zaczynamy - krok po kroku:

- Podnosimy maskê
- Odkrêcamy filtr powietrza ( cztery ¶ruby "gwiazdki" )
- Odpinamy czujnik wpiêty do filtra powietrza
- Odkrêcamy obejmê na rurze dolotowej id±cej od filtra powietrza
- Odpinamy wtyczkê od przep³ywomierza
- Wyjmujemy ca³o¶æ
- Odkrêcamy rurê z przep³ywomierzem od filtra powietrza ( 2 ¶ruby krzy¿akowe )
- Z ca³o¶ci± udajemy siê do domu i nie ¶piesz±c siê rozbieramy przep³ywomierz
- Kluczem T20 odkrêcamy dwie ¶ruby na przep³ywomierzu
- Poma³u i delikatnie oddzielamy przep³yomierz od rury
- Przep³ywomierz drucikami do góry k³adziemy przed sob±
- Teraz namaczamy wacik do uszu w benzynie ekstrakcyjnej i poma³u nie ¶piesz±c siê myjemy druciki z czarnego paskudnego osadu - na te dwa ma³e druciki zu¿y³em 10 wacików
- Myjemy do momentu kiedy waciki bêd± czyste
- Rurê mo¿emy oczywi¶cie równie¿ umyæ ( u mnie by³a te¿ do¶æ brudna )
- Ca³o¶æ skrêcamy w odwrotnej kolejno¶ci ze szczególn± ostro¿no¶ci± aby nie uszkodziæ -drucików przy skrêcaniu po³ówek przep³ywomierza
- Cieszymy siê z dynamiki naszego auta :)

W moim przypadku auto dosta³o jakiego¶ dzikiego sza³u, od momentu zakupu auto nie rwa³o siê tak do przodu jak teraz. Silnik przesta³ kopciæ a prêdko¶æ max to w tej chwili 160km\h - licznikowe oczywi¶cie :) Nawet na drugim biegu potrafiê zapiszczeæ ;D

Mam nadziejê, ¿e komu¶ siê przyda - je¶li bêdzie taka potrzeba to mogê wrzuciæ fotki.

Cytat:
pozwoli³em sobie zmieniæ tytu³ co by by³ bardziej chwytliwy dla szukajki - bid¿ej

jarek_m - 17 Cze 2009, 23:49

Dziêki! :D Gratulujê pazura ;)
.:brazylia:. - 18 Cze 2009, 00:34
Temat postu: Re: [Mk4]Naprawa przep³ywomierza - poradnik
west napisa³/a:
e¶li bêdzie taka potrzeba to mogê wrzuciæ fotki.


wrzuæ wrzuæ :D przyda siê

Krzysiekkk - 18 Cze 2009, 00:50

Te¿ poproszê o fotki :yes:
Luzak - 20 Cze 2009, 18:24

No fajnie!
Chcia³em przeprowadziæ taki zabieg w mojej mk4, tylko ¿e ja nie mam przep³ywomierza w obudowie filtra powietrza. Czy kto¶ wie gdzie on jest w 1.25 zetec?? I czy wogóle mo¿na go przeczy¶ciæ?

bid¿ej - 20 Cze 2009, 19:05

Luzak, szukaj na rurze pomiêdzy filtrem powietrza a przepustnic±. mo¿liwe ¿e go nie masz (nie wiem jak to by³o w tych ziutkach)
Luzak - 20 Cze 2009, 19:42

no w³a¶nie w tym sêk, ¿e do samej przepustnicy nie mam ¿adnego czujnika.
Zaczynam siê zastanawiac czy wogóle przep³ywomierz jest gdziekolwiek zamontowany.

Krzysiekkk - 24 Cze 2009, 21:39

Luzak napisa³/a:
Zaczynam siê zastanawiac czy wogóle przep³ywomierz jest gdziekolwiek zamontowany.

Nie masz, bo go fabrycznie nie bylo, od 11/98 nie montowano przeplywomierza w MK4 1,25 :-)

Marcin - 24 Cze 2009, 21:51

Krzysiekkk napisa³/a:
Luzak napisa³/a:
Zaczynam siê zastanawiac czy wogóle przep³ywomierz jest gdziekolwiek zamontowany.

Nie masz, bo go fabrycznie nie bylo, od 11/98 nie montowano przeplywomierza w MK4 1,25 :-)

hmmm... a ja wyczyta³em ¿e od 05.98 :fox:

Krzysiekkk - 24 Cze 2009, 22:19

Nie dam sobie nic uci±æ za to 11/98. W kazdym razie w pewnym momencie zaprzestano instalowac przep³ywki :-P
yara - 28 Cze 2009, 13:38

Rzeczywi¶cie zabieg trwa³ pó³ godziny a autko dostajê niez³ego powera :yyy:
Krzysiekkk - 30 Cze 2009, 16:58

W koñcu sam siê wzi±³em za przep³ywomierz, porobi³em fotki, jak by siê kto¶ ba³ to samemu robiæ, to niema czego siê baæ, bo to nic trudnego. Schemat postêpowania zgodnie z tym co napisa³ West.

west napisa³/a:
Materia³y potrzebne do naprawy:

benzyna ekstrakcyjna - 5z³
Klucz Torx T-20 ( kupi³em komplet ) - 24z³
Waciki do uszu - ka¿dy ma :)
Jednorazowe rêkawiczki ¿eby siê nie usmarowaæ ;)

Zaczynamy - krok po kroku:

- Podnosimy maskê
- Odkrêcamy filtr powietrza ( cztery ¶ruby "gwiazdki" )
- Odpinamy czujnik wpiêty do filtra powietrza
- Odkrêcamy obejmê na rurze dolotowej id±cej od filtra powietrza
- Odpinamy wtyczkê od przep³ywomierza
- Wyjmujemy ca³o¶æ
- Odkrêcamy rurê z przep³ywomierzem od filtra powietrza ( 2 ¶ruby krzy¿akowe )
- Z ca³o¶ci± udajemy siê do domu i nie ¶piesz±c siê rozbieramy przep³ywomierz
- Kluczem T20 odkrêcamy dwie ¶ruby na przep³ywomierzu
- Poma³u i delikatnie oddzielamy przep³ywomierz od rury
- Przep³ywomierz drucikami do góry k³adziemy przed sob±
- Teraz namaczamy wacik do uszu w benzynie ekstrakcyjnej i poma³u nie ¶piesz±c siê myjemy druciki z czarnego paskudnego osadu - na te dwa ma³e druciki zu¿y³em 10 wacików
- Myjemy do momentu kiedy waciki bêd± czyste
- Rurê mo¿emy oczywi¶cie równie¿ umyæ ( u mnie by³a te¿ do¶æ brudna )
- Ca³o¶æ skrêcamy w odwrotnej kolejno¶ci ze szczególn± ostro¿no¶ci± aby nie uszkodziæ -drucików przy skrêcaniu po³ówek przep³ywomierza
- Cieszymy siê z dynamiki naszego auta


jak juz mamy wykrêcony caly przep³ywomierz to potrzebujemy wkrêtaka o takiej koncowce


Po odkrêceniu dwóch wkrêtów mamy taki oto widok


Brudne druciki:


A po czyszczeniu ju¿ tak wygl±daj±:


Dla ciekawskich, jak wygl±da reszta przep³ywomierza:


Ja jakiej¶ wielkiej ró¿nicy nie odczu³em po wyczyszczeniu, jednak porównuj±c zdjêcie sprzed i po czyszczeniu stwierdzam ze by³o warto po¶wieciæ te pó³ godziny i 3,80z³ za 0,5l benyznki ekstrakcyjnej. No i satysfakcja z czego¶ wykonanego w³asnorêcznie :luzik:

fiesta209 - 7 Lip 2009, 22:18

w mk3 jest tak samo umiejscowione i taki sam przep³ywomierz jest???
bid¿ej - 7 Lip 2009, 22:21

fiesta209, ty nie masz przep³ywomierza w 1.3
fiesta209 - 8 Lip 2009, 16:55

bid¿ej to co zrobiæ ¿eby go odmuliæ?? osi¿gi na biegach ma podobne no i na wysokich obrotach - s³aby.. filtry wymienione .. .. ale mo¿na co¶ jeszcze czy zmieniæ lub poczy¶ciæ ¿eby poczuæ tak± ró¿nice?? ¶wieczki?
bid¿ej - 8 Lip 2009, 23:09

na dzieñ dobry obejrzyj i ewentualnie wymieñ ¶wieczki i kable, pomierz CPP (jak trzeba to zreanimuj), zatankuj wachy dobrej jako¶ci, skontroluj wê¿yk od MAPa, sprawd¼ czy wydech nie przytkany
fiesta209 - 9 Lip 2009, 08:29

co to za skroty... CPP MAP??
fiesta209 - 9 Lip 2009, 09:09

CPP to chyba komputer tak??? to jak go zreanimowac??? jest po stronie pasa¿ena pod schowkiem
szogoon - 9 Lip 2009, 09:34

CPP to czujnik po³o¿enia przepustnicy, a Wy panowie robicie OT w temacie o przep³ywomierzu, którego w silniku 1.3i z mk3 nie ma
11kuba11 - 17 Lis 2009, 11:16

wiem ze moze wyjde na jakiegos kompletnego przyg³upa ale poszed³em dzi¶ do fiestki zeby dostaæ siê do tego przep³ywomierza..jak w instrukci napisano odkreci³em filtr powietrza..odzcepi³em obejme na rurze dolotowej idacej od filtra i jako¶ nigdzie czego¶ co by tak± przep³ywkê jka na zdjêciach przypomina³o nie widzia³em!!!??? :9:
czy to mo¿liwe zeby jej tam nie by³o??
bo na drugim koncu rury jest ju¿ tylko przepustnica a z tego jak rozumiem opis ta przep³ywka powina byæ przy puszcze z filtrem powietrza..
pomó¿cie

bid¿ej - 17 Lis 2009, 11:18

11kuba11, u Ciebie przep³ywki nie ma
11kuba11 - 17 Lis 2009, 11:42

dziwne..ale dzieki bo ju¿ mysla³em ze to ze mn± co¶ nie tak :)
ale benzynka sie nie zmarnowa³a-krokowiec wyczyszczony :hihihi:
pozdr i dzieki za szybk± odpowiedx

Marcin - 17 Lis 2009, 14:07

11kuba11 napisa³/a:
czy to mo¿liwe zeby jej tam nie by³o??

tak, kosiarki jej nie maja

Vilmark - 19 Lis 2009, 13:09

W fiescie MK4 do 11 2008 by³a przep³ywka , chodzi oczywi¶cie o 1,25 Zetec.
Marcin - 19 Lis 2009, 15:39

Vilmark napisa³/a:
W fiescie MK4 do 11 2008 by³a przep³ywka

wg moich informacji do maja 98' :fox:

Vilmark - 19 Lis 2009, 16:12

To nie wiem , ja mam spuszczon± z fabryki 3 marca 1998 (wed³ug microcata) w dacie sprzeda¿y jest sierpieñ 1998. A przep³ywomierz le¿y przede mn± na stole. :)
Marcin - 19 Lis 2009, 17:28

Vilmark napisa³/a:
ja mam spuszczon± z fabryki 3 marca 1998 (wed³ug microcata) w dacie sprzeda¿y jest sierpieñ 1998. A przep³ywomierz le¿y przede mn± na stole.

i co w tym dziwnego? marzec jest chyba przed majem :fox:

Vilmark - 19 Lis 2009, 23:07

Kurcze to naprawdê pomaga ! Autko je¼dzi jak g³upie :) Dziêki za pomoc.
buzek5990 - 5 Mar 2011, 23:20

Vilmark napisa³/a:
Kurcze to naprawdê pomaga ! Autko je¼dzi jak g³upie :) Dziêki za pomoc.


Potwierdzam

Co do autora w±tku cz³owieku masz u mnie piwo normalnie ja siê mêczy³em z mulistym samochodem tyle czasu... :| mi tak samo pomog³o samochód nie do poznania odk±d go mam nigdy tak nie je¼dzi³ krêci siê bardzo ³adnie i rozpêdza siê wreszcie, przedtem jecha³ bo jecha³ byle ko³a do przodu... Teraz jest inna bajka wiadomo nie jest to nei wiadomo jaki silnik ale równam to do poprzedniego stanu, nie chcia³o mi siê wierzyæ ¿e wyczyszczenie tego da co¶ na plus ale jestem zajarany dzi¶ siê za to zabra³em, gdy natrafi³em na ten poradnik!!

Auto wreszcie odzyska³o moc, wyczy¶ci³em te druciki u mnie wygl±da³y tragicznie zasyfione plus ca³± resztê, no po prostu wszystko.


Dziêkuje Tobie kolego bardzo ale to bardzo mi pomog³e¶ ju¿ my¶la³em i tak o przep³ywce ale ¿e czeka mnie kilka stów na u¿ywan± lub sporo kasy na now±... Uratowa³e¶ mi samochód jak i mnie!!


pozdrawiam Was ziomki :V:

aro1125 - 27 Kwi 2011, 20:02

Koledzy, moja mama ma Fiestê Mk3 1.1 z 95 roku.
Czy w tym samochodzie jest taki przep³ywomierz ??

Mo¿e to g³upie pytanie, bo to do¶æ stare auto, no ale naprawdê nie wiem :)

Pozdrawiam

szynszyl - 27 Kwi 2011, 20:40

jak sie nie wie o co lotto, to siê zdjêcie robi :yes:
aro1125 - 27 Kwi 2011, 20:51

zdjêcie czego mam zrobiæ niby ??

Ja chce tylko wiedzieæ, czy w tym aucie o którym mówie jest to takie co¶, czy tego nie ma :)

kuba87 - 27 Kwi 2011, 20:55

kosiary MK3 nie maja przep³ywki a kosiara 1.1 by³a mulasta jeszcze jak na papierze pierwsze rysunki powstawa³y :D
szynszyl - 27 Kwi 2011, 21:13

Cytat:
zdjêcie czego mam zrobiæ niby ??
pewnie dolotu...
poza tym tyle by³o o przep³ywomierzach, ¿e nie mam si³y o nich pisaæ

DonPadre - 14 Sie 2011, 17:09
Temat postu: Re: [Mk4] Czyszczenie przep³ywomierza - poradnik
west napisa³/a:
Witajcie!

Od kilku tygodni zauwa¿y³em w moim aucie straszny spadek mocy. Auto na poszczególnych biegach osi±ga³o maksymalne prêdko¶ci:

1- 30km\h
2- 60km\h
3- 80km\h
4- 100km\h
5- 140km\h

Podczas przy¶pieszania gdy obroty wchodzi³y powy¿ej 3ty¶ obrotów na minutê silnik siê d³awi³ i przestawa³ przy¶pieszaæ. Po postach przeczytanych na forum wywnioskowa³em, ¿e popsu³ siê przep³ywomierz. Pojecha³em wiêc do sklepu w celu zakupu nowego - oczywi¶cie nie kupi³em bo nie dam za czê¶æ z ASO 800z³ czy chocia¿by 360z³ za marnej jako¶ci podróbkê, któr± jak to sam Pan sprzedawca nazwa³ - najlepiej za³o¿yæ i sprzedaæ auto póki auto dzia³a.

Postanowi³em naprawiæ przep³ywomierz osobi¶cie, chocia¿ nas³ucha³em siê od znajomych, ¿e i tak nic nie wskóram.

Materia³y potrzebne do naprawy:

benzyna ekstrakcyjna - 5z³
Klucz Torx T-20 ( kupi³em komplet ) - 24z³
Waciki do uszu - ka¿dy ma :)
Jednorazowe rêkawiczki ¿eby siê nie usmarowaæ ;)

Zaczynamy - krok po kroku:

- Podnosimy maskê
- Odkrêcamy filtr powietrza ( cztery ¶ruby "gwiazdki" )
- Odpinamy czujnik wpiêty do filtra powietrza
- Odkrêcamy obejmê na rurze dolotowej id±cej od filtra powietrza
- Odpinamy wtyczkê od przep³ywomierza
- Wyjmujemy ca³o¶æ
- Odkrêcamy rurê z przep³ywomierzem od filtra powietrza ( 2 ¶ruby krzy¿akowe )
- Z ca³o¶ci± udajemy siê do domu i nie ¶piesz±c siê rozbieramy przep³ywomierz
- Kluczem T20 odkrêcamy dwie ¶ruby na przep³ywomierzu
- Poma³u i delikatnie oddzielamy przep³yomierz od rury
- Przep³ywomierz drucikami do góry k³adziemy przed sob±
- Teraz namaczamy wacik do uszu w benzynie ekstrakcyjnej i poma³u nie ¶piesz±c siê myjemy druciki z czarnego paskudnego osadu - na te dwa ma³e druciki zu¿y³em 10 wacików
- Myjemy do momentu kiedy waciki bêd± czyste
- Rurê mo¿emy oczywi¶cie równie¿ umyæ ( u mnie by³a te¿ do¶æ brudna )
- Ca³o¶æ skrêcamy w odwrotnej kolejno¶ci ze szczególn± ostro¿no¶ci± aby nie uszkodziæ -drucików przy skrêcaniu po³ówek przep³ywomierza
- Cieszymy siê z dynamiki naszego auta :)

W moim przypadku auto dosta³o jakiego¶ dzikiego sza³u, od momentu zakupu auto nie rwa³o siê tak do przodu jak teraz. Silnik przesta³ kopciæ a prêdko¶æ max to w tej chwili 160km\h - licznikowe oczywi¶cie :) Nawet na drugim biegu potrafiê zapiszczeæ ;D

Mam nadziejê, ¿e komu¶ siê przyda - je¶li bêdzie taka potrzeba to mogê wrzuciæ fotki.

Cytat:
pozwoli³em sobie zmieniæ tytu³ co by by³ bardziej chwytliwy dla szukajki - bid¿ej

Chcia³em zapytaæ czy benzyne ekstrakcyjn± mo¿na by zast±piæ tradycyjnym zmywaczem do paznokcii lub WD 40. Mamy niedziele god¼ 17-t± i ciê¿ko bedzie dostaæ gdzie¶ benzyne
ekstrakcyjn±. Moje drugie pytanie odno¶nie przep³ywomierza ja z przy¶pieszeniem mam tak ¿e raz przy¶piesza jak "wariat" a raz nie czy to te¿ mo¿e byæ "sprawka" zanieczyszczonego przep³ywomierza?

JoeMix - 14 Sie 2011, 17:32

A czy benzynê mo¿na zast±piæ olejem napêdowym,,, generalnie tak, bo i to paliwo do silnika i to paliwo do silnika,,,
DonPadre - 14 Sie 2011, 18:10

a co do mojej drugiej czêsci pytania czy przep³ywomierz mo¿e byæ przyczyn± takiej nierównej pracy tzn. raz przy¶piesza jak wariat a raz zamula? czy mo¿e jakie¶ inne mog± byæ tego powody?zauwa¿y³em ¿e czym mocniej dociskam peda³ gazu tym wolniej siê rozpêdza, musze odpu¶ciæ troche i zacz±æ ponownie lecz znacznie wolniej wciskaæ peda³ i wtedy jakby lepiej sz³a fie¶cina. Wyczy¶ci³em przep³ywomierz, przepustnice i nic.Czy mo¿e to byæ spowodowane s³ab± iskr±? Mo¿e co¶ ze ¶wiecami lub kablami. Dodam ¿e jak autko postoi powiedzmy ok doby to przy odpalaniu z wydechu wylatuje bia³y dym. znajomy mówi ¿e to z powodu s³abej iskry i paliwo siê przepala dopiero w wydechu. Ile w tym prawdy. H E L P ! ! !
saided - 15 Pa¼ 2011, 12:18

moze glupio to zabrzmi, ale nie wincie mnie za to..
ale powiedzcie mi jak rozdzielic ten przeplywomierz aby te druciki mozna bylo wyczyscic?

bo wyciagnalem calosc,jednakze zadnych srubek nei widze

ElGrey - 15 Pa¼ 2011, 14:57

No bo u ciebie sie nie rozbiera przeplywki, to zupelnie inna konstrukcja niz w Mk4 i 5 :yes:
ketrab - 19 Gru 2012, 17:29

Dziêki za podpowedz, silnik mi sie dusi³zaraz po odpaleniu- przeczysci³em te dwa druciki w air flow i wszystko gra jak trzeba

pozdrówka

scorpion69 - 5 Sty 2013, 17:05

Krzysiekkk napisa³/a:
W koñcu sam siê wzi±³em za przep³ywomierz, porobi³em fotki, jak by siê kto¶ ba³ to samemu robiæ, to niema czego siê baæ, bo to nic trudnego. Schemat postêpowania zgodnie z tym co napisa³ West.

please popraw forki bo siê nie wczytuj±

Roni71 - 23 Lip 2013, 21:39

Mam pytanko , czy przep³ywomierz od forda fiesta , ka,puma 1.3 , 1.4 pasuje do fiesty 1.25 96FP-12B579-AB ? dziêki wielkie z góry za podpowied¼. :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group