Forum FiestaKlubPolska -

Mechanika ogólna - [1.25 82KM] problem z obrotami przy włączonej klimatyzacji

nortonex - 9 Sie 2020, 21:06
Temat postu: [1.25 82KM] problem z obrotami przy włączonej klimatyzacji
Hej,
mam wskazany problem ze swoją Fiestą już jakiś czas, ale zawsze o nim zapominam, zanim nie przyjdzie lato. Mianowicie uruchomienie klimatyzacji powoduje, że czasami trochę falują obroty (głównie podczas ruszania lub redukcji biegu). W momencie falowania zawsze słychać charakterystyczne cyknięcie z klimy. Im cieplej na dworze, tym objawy są bardziej widoczne.
Wygąda to tak jak na filmie: https://youtu.be/4eyzpqM7CPc (tam wskazałem też momenty w których to się dzieje).
Oczywiście po wyłączeniu klimatyzacji wszystko wraca do normy.
Ma ktoś jakieś pomysły, czy to wina klimy, czy czegoś innego? Gdzie szukać przyczyny i się pozbyć problemu? Czynnik jest na pewno uzupełniony.

Dodam, że samochód porusza się na gazie marki stag.

Moderator wg uznania może przenieść do katalogu 'mechanika silnika'.

JoeMix - 9 Sie 2020, 23:06

Włączenie sprężarki powoduje obciążenie silnika i co za tym idzie zmniejszenie obrotów, komputer powinien zareagować i "dodać gazu" w drugą stronę wyłączenie sprężarki powoduje odciązneie silnika i wzrost obrotów, komputer powinien wprowadzić poprawkę i "odjąć gazu",,,

Wahnięcie obrotów może być,,, czyli silnik pracuje 800 obrotów, włączasz klimę spada na chwile do 600 i czym wraca mniej więcej do 800,,, wyłączasz, wskakuje na 1000 i po chwili spada do 800 - wartości umowne,,,

Problem występuje na obu paliwach czy tylko na LPG

nortonex - 10 Sie 2020, 10:49

Hej,
dzięki za odpowiedź. Problem występuje na obu paliwach. Gdzieś po internetach wyczytałem, że może to być kwestia wymiany zaworu rozprężnego, ale widzę, że dużo osób ma problemy z klimą w tej Fieście...

Jeszcze dodam, że tak organoleptycznie zaobserwowałem, że jak jadę na tak obciążonej klimatyzacji to samochód oczywiście jest mułowaty, ale jakby powyżej 2000 obrotów szło mu już wyraźnie lepiej.

AnonimowyAlkoho - 23 Sie 2020, 13:43

Mały silnik, "katrton mleka+ szklanka" i fizyki nie oszukasz, będzie falować. W 1,4 TDCi też czuć pracę klimy. Przy wyższych obrotach masz większą moc, przez co klima tak mocno nie daje się we znaki

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group