Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - [MK6] Modyfikacja zegarów [termometr, woltomierz]

pawel182 - 20 Maj 2015, 15:20
Temat postu: [MK6] Modyfikacja zegarów [termometr, woltomierz]
Ostatnio zamontowałem w MK6 mały układ (samoróbka), który obecnie pokazuje:
- temperaturę na zewnątrz
- temperaturę wewnątrz
- sygnalizacja gołoledzi
- napięcie akumulatora
- sygnalizacja uszkodzenia któregokolwiek czujnika temperatury
Po włączeniu pojawia się logo Ford-a, później krótki opis samochodu (marka, model, silnik, rok produkcji i numery rejestracyjne - zamazane na foto) Generalnie możemy zaprogramować co nam się podoba.
Układ jest rozwojowy, kwestia wyciągnięcia odpowiednich sygnałów i dopisania "kilku" linijek w programie i może kiedyś będzie z tego jeszcze komputer
Jest jeszcze zamontowana nowa dźwignia kierunkowskazów z przyciskiem RESET do przełączania poszczególnych funkcji na wyświetlaczu


przed:


po:








w nocy:








piratus - 20 Maj 2015, 17:19

Bardzo fajny dodatek wygląda jak oryginał. Napisz coś więcej o samym wykonaniu układu. Wyświetlacz od nokii ? Steruje tym jakaś AVR Atmega ? Arduino?
Jondi - 20 Maj 2015, 17:39

podejmiesz się wykonania czegoś takiego na zlecenie?
Tobol - 20 Maj 2015, 19:08

Ciekawy bajer ! :ok:
Freeman - 20 Maj 2015, 19:36

Możliwe jest wyświetlanie błędów OBD? Tzn. zrobienie czegoś takiego? Ogólnie fajny bajer zrobiłeś.
Puff - 20 Maj 2015, 20:44

Fiu fiu. Niby prosta rzecz, ale wykonanie (co już wyżej napisano - wygląda jak fabryka) jest pierwsza klasa.
Jakieś detale? Na czym to stoi, w czym kod klepałeś, schemat pcb? No chyba, że tajemnica handlowa i chcesz sprzedawać kolejne wersje i/lub wypuszczać jakieś update'y. ;)

pawel182 - 20 Maj 2015, 21:47

piratus napisał/a:
Bardzo fajny dodatek wygląda jak oryginał. Napisz coś więcej o samym wykonaniu układu. Wyświetlacz od nokii ? Steruje tym jakaś AVR Atmega ? Arduino?


Wyświetlacz od Nokii 3310. Układ oparty na procesorze Atmega32. Program napisany w Bascom-ie
Muszę jeszcze popracować nad podświetleniem LCD. Na zdjęciach widać diody led bo bokach wyświetlacza (jaśniejsze punkty) i chciałbym się pozbyć tego efektu.


Jondi napisał/a:
podejmiesz się wykonania czegoś takiego na zlecenie?


Wykonanie układu to jedno ale później zamontowanie to drugie - rzeźbienie w liczniku. ogólnie powiem szczerze że mnie zaskoczyłeś pytaniem i nie zastanawiałem się nad tym.


Freeman napisał/a:
Możliwe jest wyświetlanie błędów OBD? Tzn. zrobienie czegoś takiego? Ogólnie fajny bajer zrobiłeś.


Ogólnie tak a praktycznie trzeba byłoby skomunikować procesor z autem. Może jak kiedyś znajdę jakiś przykładowy program do obsługi OBD to coś pokombinuje.


Puff napisał/a:
Fiu fiu. Niby prosta rzecz, ale wykonanie (co już wyżej napisano - wygląda jak fabryka) jest pierwsza klasa.
Jakieś detale? Na czym to stoi, w czym kod klepałeś, schemat pcb? No chyba, że tajemnica handlowa i chcesz sprzedawać kolejne wersje i/lub wypuszczać jakieś update'y. ;)


Powiem szczerze, że zawsze uważałem że pomiędzy licznikami marnuje się za dużo pustego miejsca :)
W wolnej chwili stawię zdjęcie całej płytki.

Jaszczur - 21 Maj 2015, 09:27

Bardzo fajne :) Wszystko ok, tylko ten bascom :D Ale nie zwracaj na mnie uwagi, skrzywienie zawodowe. ;)
Masz jakieś zdjęcia jak wygląda pcb? Wykonywałeś sam czy na zamówienie?

KOJAK2 - 21 Maj 2015, 17:23

Mega dobre! :D
A mam jeszcze pytanie czy zwykły zjadacz chleba jest w stanie takie coś ogarnąć przy pomocy jakiś poradników?
Co prawda komputery i nowe technologie to moja druga rodzina ale z takimi bajerami nie miałem jeszcze styczności :-P

pawel182 - 21 Maj 2015, 23:31

Jaszczur napisał/a:
Bardzo fajne :) Wszystko ok, tylko ten bascom :D Ale nie zwracaj na mnie uwagi, skrzywienie zawodowe. ;)
Masz jakieś zdjęcia jak wygląda pcb? Wykonywałeś sam czy na zamówienie?


Wiem wiem Bascom ma tyle samo zwolenników co przeciwników :) Może i ma wady i programowanie w C jest dużo lepsze ale osobiście uważam że nie ważne jaki język programowania jesli umie się go dobrze :)
Ps. dla jasności - nie znam Bascoma dobrze :)

Pcb projektowalem (KiCad) samemu i wlasnorecznie wykonywałem. Przyznaję ze dawno nie robilem i patrząc na ceny wykonania plytek stwierdzam że mało oplaca się taka dlubanina w domu lepiej chyba zrobic sam projekt a wykonanie zlecić firmie. Wstawie fotki w wolnym czasie

pawel182 - 21 Maj 2015, 23:33

KOJAK2 napisał/a:
Mega dobre! :D
A mam jeszcze pytanie czy zwykły zjadacz chleba jest w stanie takie coś ogarnąć przy pomocy jakiś poradników?
Co prawda komputery i nowe technologie to moja druga rodzina ale z takimi bajerami nie miałem jeszcze styczności :-P


Jak najbardziej do ogarnięcia - potrzeba tylko trochę chęci i czasu :)

Jaszczur - 22 Maj 2015, 10:06

pawel182 napisał/a:
Może i ma wady i programowanie w C jest dużo lepsze ale osobiście uważam że nie ważne jaki język programowania jesli umie się go dobrze :)


Oj, tu się nie zgodzę - bascom nawet przy zastosowaniu lepszych algorytmów (jeśli to w ogóle jest możliwe w przypadku basica/bascoma) stanowi spory zarzut dla mikrokontrolera - binarka niemal zawsze jest większa i wolniejsza od swojego odpowiednika w C.
Bascom ma moim zdaniem tylko jedną niezaprzeczalną zaletę - jest prosty. ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group