Forum FiestaKlubPolska -

Elektryka ogólna - jak pociagnac zasilanie do rejestratora oraz gdzie dac navi

porosty - 16 Kwi 2014, 09:15
Temat postu: jak pociagnac zasilanie do rejestratora oraz gdzie dac navi
Witam kolegow.
Mam pytanko: jak pociagnac zasilanie do rejestratora jazdy ktory chce zamontowac przy lusterku? Czy jesli podepne sie do zasilania oswietlenia z 1A ladowarka, to nie przeciaze ukladu zasilania oswietlenia?

Inne pytanie: gdzie macie zakontowana navi i jak z jej zasilaniem? Chodzi o to ze daleko jest z gniazdka 12v do szyby ....

Dzieki z gory za odpowiedz.

FFDriver - 16 Kwi 2014, 10:54

Z zasilaniem kamery nie ma problemu. Pamiętaj, że przetwornica będzie miała np. 1A ale kamera nie będzie tyle pobierać. Pewnie standardowo wystarczy jej 0.5A.
Spokojnie montuj pod oświetlenie. Ja akurat podłączyłem się pod zasilanie lusterka ale niestety nie w każdym aucie jest fotochromatyczne lusterko.
Właśnie z tego powodu większość podpina się pod sufitowe oświetlenie.

[EDIT]
BTW 5V*nawet 1A = tylko 5W to tyle co żarówka w oświetleniu :)
A zabezpieczenie tego obwodu to pewnie co najmniej 10A (nie chce mi się szukać w instrukcji).

Pytanie co masz na myśli z tym navi ?
Jeśli mówimy o takim przenośnym to każdemu pasuje inny montaż to raz, a dwa to raczej pamiętaj o tym, że zostawiając gdzieś auto i tak będziesz musiał navi zabierać bo inaczej stracisz nie tylko navi ale i szybę :(
Można by pomyśleć o takim montażu na taśmę 3M na tym daszku od fabrycznego wyświetlacza. Albo uchwyt na kratkę od wylotu powietrza.
Ewentualnie uchwyt do szyby i np. tak wysoko pod lusterkiem ?
Widzę po sobie i kolegach jak to jest, jeden ma w danym miejscu, a drugi mówi, że nie mógłby tak jeździć bo by mu przeszkadzało.
Jeśli nie chcesz kabla puszczać tak normalnie to zawsze możesz sobie kupić taki dłuższy i ładnie go poprowadzić podszybiem (górą czy dołem) do słupka potem w dół i z powrotem do tunelu środkowego i tam podpiąć się pod instalację zapalniczki na stałe.

miki764 - 14 Maj 2014, 17:19

Właśnie też zamierzam podpiąć sobie rejestrator pod oświetlenie w podsufitce i chciałem się zapytać pod które kable mam podłączyć + i - z przetwornicy? Albo instrukcje jak to sprawdzić, bo nie bardzo się znam.

Zdjęcie kabli


michal77 - 14 Maj 2014, 17:53

Ten z lewej to na 99% masa (-), choć może też to być stały +(nie pamiętam jak to było). Najlepiej zaopatrz się w tani miernik, to sobie wszystko posprawdzasz.
Puff - 14 Maj 2014, 20:25

Przetwornica... masz na myśli oryginalny zasilacz 12V -> 5V?
miki764 - 14 Maj 2014, 22:33

Chciałem użyć z ładowarki do zapalniczki z usb, wymontować z niej, podłączyć pod instalacje oświetlenia. Potem gdzieś to ładnie przymocować i podłączyć kablem USB do rejestratora.

Powinno działać, tak mi się wydaje.

FFDriver - 14 Maj 2014, 22:33

Pufcio napisał/a:
Przetwornica... masz na myśli oryginalny zasilacz 12V -> 5V?


No to jest właśnie przetwornica DC/DC obniżająca napięcie z 12V na 5V.

Dodam od siebie, że polecam np. rozebranie takiej ładowarki samochodowej USB firmy M-Life. Dobrze się sprawdza, nie sieje po radiu. Nie polecam zbyt tanich ładowarek bo będą siały albo szybko padną.
Ja np. najpierw kupiłem taką gotową przetwornicę na allegro, nie była tania, a i tak siała :(

Nie polecam.
Teraz wybebeszyłem ładowarkę M-Life z dwoma wyjściami USB. Jeden kabel
pociągnąłem pod rejestrator, a drugi do ładowania telefonu.
Teraz jest gites i nic nie sieje.

[ Dodano: Sro Maj 14, 2014 22:33 ]
miki764 napisał/a:
Powinno działać, tak mi się wydaje.


Bardzo dobrze Ci się wydaje.

miki764 - 14 Maj 2014, 23:07

Wybebeszyłem ladowarke samochodową z USB od HTC bo mam ich chyba 5. Muszę teraz jakoś przylutować kable do tej przetwornicy. Jakiej grubości taki kabel musi być?
FFDriver - 15 Maj 2014, 07:23

miki764 napisał/a:
ladowarke samochodową z USB od HTC


To bardzo dobrze bo te firmowe ładowarki właśnie nie sieją.
Kabelek może być naprawdę cieniutki, co tam będziesz miał np. 2x0,14
Potem wszystko "obudowałem" izolacją termokurczliwą.

Puff - 15 Maj 2014, 09:16

FFDriver napisał/a:
No to jest właśnie przetwornica DC/DC obniżająca napięcie z 12V na 5V.

Wim Pane, wim, ja po elektroniku sem ;) Po prostu ludzie czasem kombinują bardzo a nie wiedzą, że da się prościej - na szczęście tutaj jest wszystko "ok" :)

Powiem tak - jeśli ktoś używa CB/ładowarki do komórki czy innych akcesoriów, to warto sobie domontować dodatkowy kit z gniazdkami zapalniczkowymi (ja to trzymam pod siedzeniem), a kabel z rejestratora pociągnąć pod podsufitką, wzdłuż słupka A, progu i pod siedzenie - prosto, łatwo i przyjemnie :)

FFDriver - 15 Maj 2014, 11:43

Pufcio napisał/a:
Wim Pane, wim, ja po elektroniku sem


A to przepraszam :D

Pufcio napisał/a:
kabel z rejestratora pociągnąć pod podsufitką, wzdłuż słupka A, progu i pod siedzenie - prosto, łatwo i przyjemnie


Prosto :) ?? Prosto to jest podpiąć się bezpośrednio do lampki lub lusterka, to daje 10-15cm kabla. No prościej się nie da :D Inaczej trzeba bawić się z ciągnięciem kabla, a to niepotrzebna zabawa. Ja wsadziłem sobie całość w podsufitkę i wystają tylko gniazdka USB.
Do tego jak dochodzi kwestia kurtyny w słupku to moim zdaniem lepiej nie ciągnąc tam kabla.
Ale oczywiście każdy robi jak lubi :ok:

Puff - 15 Maj 2014, 12:40

FFDriver - no tak, mk7 i kurtyny :D Fakt :D

Z drugiej strony wiele rejestratorów działa na zasadzie = jest zasilanie, nagrywam. Więc jak masz non-stop napięcie, to nagrywa się w kółko nawet jak auto stoi w garażu :P No chyba, że ktoś lubi za każdym razem ręcznie włączać ;)

FFDriver - 15 Maj 2014, 12:46

Pufcio napisał/a:
wiele rejestratorów działa na zasadzie = jest zasilanie, nagrywam.


No tak to ma działać, to jest podstawa. Dlatego trzeba podłączać pod zasilanie, które pojawia się dopiero po przekręceniu stacyjki, a nie jest na stałe.

Puff - 15 Maj 2014, 12:47

FFDriver napisał/a:
Dlatego trzeba podłączać pod zasilanie, które pojawia się dopiero po przekręceniu stacyjki, a nie jest na stałe.

Lampka się świeci cały czas po włączeniu zapłonu? (bez złośliwości, pytam, bo tak na logikę musiałoby to wyglądać...)

miki764 - 15 Maj 2014, 12:57

Pufcio napisał/a:
FFDriver napisał/a:
Dlatego trzeba podłączać pod zasilanie, które pojawia się dopiero po przekręceniu stacyjki, a nie jest na stałe.

Lampka się świeci cały czas po włączeniu zapłonu? (bez złośliwości, pytam, bo tak na logikę musiałoby to wyglądać...)


Tam prąd jest cały czas po przekreceniu kulczyka. Do sterowania lampką jest przełącznik jak będzie w pozycji włączone to bedzie sie świecić cały czas. Czyli prąd w kablach jest cały czas. Bez tego przełącznika paliła by sie cały czas.

FFDriver - 15 Maj 2014, 13:38

Pufcio napisał/a:
Lampka się świeci cały czas po włączeniu zapłonu? (bez złośliwości, pytam, bo tak na logikę musiałoby to wyglądać...)


No co Ty ?? :)
Jednym kablem masz "+" cały czas i wtedy sam sobie np. włączasz włącznikiem.
Drugim masz "+" tylko jak drzwi otworzysz. Przecież po to jest przełącznik ON/AUTO/OFF

miki764 napisał/a:
Tam prąd jest cały czas po przekreceniu kulczyka

Sprawdź sobie dokładnie miernikiem (najtańsze to ledwie kilkanaście zeta) czy na pewno po wyłączeniu stacyjki prąd zostaje odcięty. Lampki sufitowe mają często prąd nawet jak nie ma kluczyka w stacyjce żeby można było zaświecić światło bez kluczyków. Albo prąd np. zanika dopiero po 10-15 minutach od zabrania kluczyka w celu zabezpieczenia przed rozładowaniem aku.

Puff - 15 Maj 2014, 19:56

FFDriver - stąd pytanie jaki jest sens takiego podłączania, skoro prąd nie jest podawany dopiero po włączeniu zapłonu. Kamerka będzie nagrywała cały czas zamiast nagrywać wtedy, kiedy auto będzie jechało.
FFDriver - 15 Maj 2014, 20:25

Pufcio napisał/a:
stąd pytanie jaki jest sens takiego podłączania, skoro prąd nie jest podawany dopiero po włączeniu zapłonu.


No takiego sensu nie ma oczywiście, chyba, że jak napisałeś wcześniej, ktoś chce ręcznie odpalać kamerę (co IMO mija się z celem). Dlatego trzeba pomierzyć i znaleźć taki "+" co pojawia się po włączeniu zapłonu albo sprawdzić czy nie zostaje wygaszony po kilku minutach. U mnie np. (już o tym kiedyś pisałem) przednie gniazdo zapalniczki wyłączane jest natychmiast ale już to z tyłu dopiero po chyba 10 minutach. Pytanie czy MK7 ma zabezpieczenie i odłącza zasilanie lampki po upływie jakiegoś czasu (a chyba ma). Wtedy ewentualnie kamerka sobie pochodzi kilka minut po wyjściu z auta.
Tak czy siak dlatego najlepiej podłączać pod lusterko (jak się ma :-P ) bo tam zasilanie jest odcinane :)

michal77 - 15 Maj 2014, 21:48

FFDriver napisał/a:
Pytanie czy MK7 ma zabezpieczenie i odłącza zasilanie lampki po upływie jakiegoś czasu (a chyba ma).
Tak ma takie zabezpieczenie, chyba po 10min. na lampce nie ma prądu.
porosty - 30 Sty 2017, 14:55

Odgrzewane kotlety smakują najlepiej.... ;)

Czy dobrze rozumiem, że lampka oświetlenia kabiny jest podłączona "bezpośrednio" do zasilania i po podpięciu zasilania do rejestratora będę mieć zawsze napięcie bez konieczności ręcznego włączania oświetlenia?

Teoretycznie ładowarka do kamerki bierze 5V*1A=5W? Czy to jest dużo w dla akumulatora?

Mnie akurat zależy aby kamera w trybie czuwania była cały czas ponieważ mam garaż ogólnodostępny pod blokiem. :/

Puff - 30 Sty 2017, 18:39

To, że ładowarka jest na 5W, nie oznacza, że kamera cały czas tyle bierze. Ale nawet gdyby, to 1A/5V to ok. 0,45A przy 12V (sprawność jest wysoka, ale nie 100%). Przy aku 45Ah musiałaby pracować 50 godzin, żeby wyciągnąć połowę akumulatora.
A to przy założeniu, że ciągnie max z tej ładowarki. Z ciekawości zmierzę pobór prądu przez takie Mio jakie mam zamontowane i dam znać. :)

porosty - 31 Sty 2017, 09:42

Dzięki wielkie. Ciekaw jestem co wyjdzie :)
Puff - 2 Lut 2017, 08:07

Poproszę o jeszcze chwilę cierpliwości, nie mam kiedy tego zrobić :D W tym tygodniu sprawdzę :)
porosty - 2 Lut 2017, 11:26

No jasne, nie naciskam ;)
Puff - 14 Lut 2017, 09:40

Spory, spory poślizg, bo zmierzyłem, ale nie miałem czasu napisać.

Więc tak. Model Mio 358. Podczas pracy z włączonym ekranem i stabilnym napięciem 5V na wejściu, pobiera ok. 430mA (skacze między 400 a 460), zaś po wyłączeniu ekranu pobór prądu spada do 380mA (skacze od ok. 360 do 400).

porosty - 14 Lut 2017, 09:56

Dzięki za informacje.
Myślisz, że bezpiecznie będzie podłączyć rejestrator "na stałe" pod akumulator?

Puff - 14 Lut 2017, 10:16

porosty napisał/a:
Dzięki za informacje.
Myślisz, że bezpiecznie będzie podłączyć rejestrator "na stałe" pod akumulator?

400mA przy 5V to ok. 2W. Liczmy, że pobierane z zapalniczki jest 2,5W (tego nie mam jak łatwo zmierzyć, ale lepiej zaokrąglać mocno w górę). Przy 2,5W i 12V masz ok. 200mA.

10h pracy = 2Ah
100h / 4 dni pracy = 20Ah
200h / 8 dni pracy = 40Ah

Zastanów się jaki masz aku i jak często odpalasz auto. Uwzględnij fakt, że jeśli akumulator nie jest nowy, to fabrycznej pojemności mieć nie będzie. Do tego kwestia mrozów i dodatkowej utraty energii w takich warunkach. Finalnie odpowiedzieć musisz sobie sam. Suche dane masz, kwestia kalkulacji i zdania sobie sprawy z tego co masz, i na co możesz sobie pozwolić.

porosty - 14 Lut 2017, 10:32

Dzięki za uświadomienie.
To faktycznie może się źle skończyć przy dłuższym postoju...

pkraska31 - 30 Lip 2017, 23:05

Macie może jakiś filmik, jak to zrobić?
langolier - 21 Lip 2021, 12:41

Teraz ja odgrzeję :fox:
Fiesta rocznik 2013 (jak w profilu).
Chcę zainstalować z przodu kamerkę z zasilaniem trybu parkingowego przez 70MAI KIT UP02, który oprócz przystosowania napięcia min. zabezpiecza akumulator przy zasilaniu w trybie parkingowym przed nadmiernym rozładowaniem.
Niestety to powoduje, że koniecznością staje się podłączenie zarówno napięcia będącego stale dostępnego, jak i napięcia "za stacyjką") - chyba najłatwiej do wewnętrznej skrzynki bezpieczników ?
Czy jest jakaś droga, którą można łatwo dotrzeć z okolic lusterka przedniego do wewnętrznej skrzynki bezpiecznikowej ? Coś trzeba może odkręcić, wypiąć spinki itp. ?
Nie chcę wyważać otwartych drzwi <8>

Puff - 21 Lip 2021, 13:02

Jak w każdym aucie - podsufitka, lewy słupek i wzdłuż uszczelki w dół, aż za skrzynkę. Kwestia, czy masz tam miejsce. Wg mnie rozsądniejszą opcją jest "podkraść" zasilanie, pociągnąć je pod fotel kierowcy, tam umieścić powerbank i dopiero z niego lecieć z powrotem na kamerę.
langolier - 21 Lip 2021, 14:53

A nie w PRAWYM słupku ? Skrzynka jest chyba za schowkiem pasażera, czyli z prawej ?

BTW: da radę słupkiem (i ew. szczelinami) zejść bezpośrednio do skrzynki czy trzeba kombinować ?

Puff - 21 Lip 2021, 15:39

Mój błąd, cały czas myślałem o mk5 :) Tak, prawy.
Po zdemontowaniu uszczelki powinieneś mieć odpowiednio dużo miejsca. Możesz albo wcisnąć pod plastik, albo zdecydować się na zdjęcie osłony i wepchnięcie kabla w mocowania. Tak czy siak, przyda się zestaw plastikowych łamaków, żeby niczego nie uszkodzić, ew. podważyć :)

Tu masz obrazki z demontażu słupka: https://www.fordfiesta.or...stallation.800/

langolier - 21 Lip 2021, 16:30

Najbardziej podobają mi się:
- rysunek 2; opisowo by to było pewnie: "weź widełki i po prostu zdejmij osłonę słupka"
- rysunek 12: "przymocuj kabelki taśmą. Kabelek od zasilania już jest przy skrzynce bezpiecznikowej"
<8> :hahaha:
A tak serio - dzięki za pomoc !

langolier - 25 Lip 2021, 16:19

Kamera w zasadzie zainstalowana.
Czemu "w zasadzie" ?
Bo w zasadzie to zainstalowałem zasilanie, połączyłem kabelki w skrzynce bezpiecznikowej i przeciągnąłem kabelki w okolice lusterka, gdzie je zwinąłem w zapas. Czemu nie zainstalowałem samej kamerki ?
Niestety, "przypomniało mi się", że w Fieście mojego dziecka są te super mądre moduły antykolizyjne, zamontowane centralnie pod lusterkiem i schodzące dość nisko w dół szyby - tak, że w zasadzie montaż kamerki blokuje dodatkowo sporo widoku z miejsca kierowcy.... to samo obok lusterka od strony kierowcy - ogranicza pole widzenia. Z prawej strony lusterka - ponieważ kamerka ma spory kąt widzenia - te mądre moduły blokują jej widok - trzeba ją przesunąć dość daleko w prawo, więc obraz tego, co przed kierowcą będzie pewnie sporo zniekształcony.... :ups:
Czy ktoś już odnalazł może jakieś dobre miejsce dla kamery - tak, aby i nie blokowała bardzo widoku dla kierowcy a równocześnie fajnie nagrywała ?
Tak wiem, musi to dziecko sprawdzić i ocenić, ale montaż kamerki miał być niespodzianką na powrót z wakacji, więc wypadałoby się coś choćby chwilowo najlepszego wybrać.... :ok:

A, jeszcze jedno - czy obraz w aplikacji 70mai jest dokładnie taki sam, jak nagrywany w kamerze ? można ustawiać pole nagrywania na jego podstawie ?

JoeMix - 25 Lip 2021, 22:45

Im bardziej na środku tym lepiej, ale równie dobrze może być z prawej u góry lub na dole, wtedy zasłania widok pasażerowi, ale jak dobrze ustawisz to nagrywa się całkiem spoko,,,
Puff - 25 Lip 2021, 23:49

W sumie pal sześć pasażer, ważne żeby kierowcy nie wadziło, od biedy to może być i przy słupku A z prawej strony.
A jak nie masz pewności, co kamera widzi, i czy wyświetlacz nie kantuje, wyciągnij kartę, podepnij pod laptopa i rzuć okiem, co widać.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group